Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Šance pro včely
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Aha, tak to se omlouvám, to jsem to zase špatně pochopil já. Měl jsem za to, když jsou pod výzvou podepsáni přední představitelé ČSV, že to nějakou souvislost mít bude. Škoda, více hlasů, více nadějí...snad i takto hlasy k těm odpovědným dolehnou, díky.
(05.04.2012 14:22)jacktenrek napsal(a): [ -> ].. Nevidím duvod nemít nastavky a být eko .. včely se tam maji lepe jak v nejake douře, kde jim hrozí více nastrah než užitku .. jen racionálně uvažovat o věci jako je léčení .. včela si neporadí s VD, ale hledat cestu jak pomoci včelkám přírodnim postupem, je už jedna z cest k cíli, jak přispět k zachování včel jako takových .. Hledat tyto cesty je náš cíl a cíl včel je přežít naše snahy o jejich záchranu ...

Dinosauri tu boli 160 miliónov rokov a vyhynuli bez asistencie človeka.

V prírode, v normálnych príbytkoch včiel, či už v dutinách stromov, dutinách skál, z nášho hľadiska viac alebo menej vhodných, včely prežili. Dokonca v úloch akéhokoľvek prevedenia si včely žili aj žijú podstatne lepšie, ba priam prepychovo lebo včelár sa snaží niektoré "parametre" regulovať (aj keď nie každý včelár vie, ako na to Big Grin ), a aspoň minimálne ich chráni pred predátormi, vyberá vhodné stanovištia. Ak používam umelo vytvorený úl, a je úplne jedno, z akého materiálu je, ja rozhodnem o tom, kde tie včely budú, určite to nie je pre prírodu resp. pre včely prirodzené. Pokiaľ ovšem nechápem človeka ako prirodzenú súčasť prírody aj s jeho činnosťou.

Takže nič prírodného na tom nevidím. Prírodné včelárenie je ako bio aktivity - marketingový podvod, ako niečo predať drahšie. Zberači medu, to je pravá príroda. Odporúčam si pozrieť dokument "Lovci medu". (Alebo obdobný názov z produkcie BBC. To je prírodné včelárenie!)
Ad ZK aj. Toto je důvod, proč mne velmi oslovily toltécké Čtyři dohody z nichž jedna praví: Nevytvářejte si žádné domněnky. Proto jsem také blíže osvětlil genezi vzniku v mých příspěvcích č. 3 a č. 12, odkazuji zvláště k jejich posledním odstavcům.
Ano díky, tato forma je i mému srdci bližší. Pokouším se také podnikat kroky, aby i státní orgány pochopili, že na toto nazrál čas, ale jde to z tuha. Ono víte jedna věc je takto se k něčemu přidat a svobodně si včelařit a věc druhá řešit s členy PSNV, ale i lidmi kteří nejsou nikde organizováni a na nás se obrací, kteří byli natolik odvážní, že se nestali členy ČSV, s nimi jejich potíže s udáváním veterině, prokazováním, že cpali chemikálie do včelstev jak měli atp. Když v tomto prostředí nevčelaříte, je to mnohem jednodušší a mysl má čas se věnovat něčemu důležitějšímu - jako je např. Šance pro včely. Pokud to štěstí na lokalitu a "přátele" včelaře kolem sebe až zas takové nemáte, je to trošku o něčem jiném - né že by to nešlo, ale už bohužel pár začínajících včelařů za poslední dva roky raději tuto cestu opustili. Měli dvě možnosti - buď se z nich stanou funkcionáři ČSV, aby mohli využít tmy pod svícnem, nebo se mohli přestěhovat. Pokud nejste v režimu bio, je to prozatím vše v ilegální zoně. Mým úkolem, který jsem si při jednání s úřady dal je, aby tomu v příštích létech bylo jinak.

Doufám, že i pomocí Šance pro včely se nám i včelám v naší zemi povede lépe, proto díky za to.
Když na Jarním včelařském semináři, který následoval po III. sněmu PSNV v Třešti 19. 3., přednášel předseda německých kolegů, sdružených v Arbeitsgemeinschaft der Magazin-Imker (http://www.magazinimker.de/index2.php ) p. Robert Löffler o konceptu tlumení varroózy ve spolkové zemi Baden-Würtemberg, představil ucelený a funkční systém ošetřování včelstev fungující na bázi kombinace ošetřování organickými kyselinami spolu s využitím biotechnických metod. Systém, který u nich funguje už delší dobu bez problémů. Na závěr ale dodal, že tento koncept nepřijímají všichni. Že jsou stále kolegové, kteří dávají přednost ošetřování pomocí syntetických varroacidů. Bylo zjevné, že si prostě u sousedů můžou vybrat ... A to je v této věci podstatné. Jak já jim v té chvíli záviděl ...
Nemusí prostě provozovat ty tanečky, které musíme my ... Nemusí žít v polostínu a koneckonců ve lži ... Proto plně stojím za snahami vytvořit tlak na odpovědné instituce. Abychom i my měli tuto možnost volby. Když to jde jinde, musí to přece jít i u nás (z hlediska zdravotního i organizačního).
Jiří
(06.04.2012 10:19)Zdeněk Klíma napsal(a): [ -> ]je to prozatím vše v ilegální zoně. Mým úkolem, který jsem si při jednání s úřady dal je, aby tomu v příštích létech bylo jinak.

A to je jeden z důvodů, mimo jiné ještě, proč jsem členem PSNV a svým členstvím podporuji jeho pozitivní snahy.
Šance pro včely je spíše o změně myšlení, myšlenkový prostor, názorový proud, kde se mohou setkávat lidé, které obsah či jen jeho části obsažené ve výzvě oslovují.
Až si v nastávajících svátečních dnech najdete chvilku, máte-li tu možnost, podívejte se na film Tajný život včel http://www.ulozto.cz/hledej/?q=Tajny-zivot-vcel.avi.
PS: Tento odkaz nepatří do tématu včelařská videa.

Naplněné Velikonoce všem.
Pri termickom ošetrení tridsať rokov starou metódou sa zmetú včely do drôteného valca s okami priemeru 2x3,5 mm, valec sa vloží do debničky, v ktorej sa udržuje teplota 45 až 49 stupňov Celzia. Celá procedúra trvá 15 minút. Tepelné ošetrenie plodu dnešnými technickými pomôckami trvá dve hodiny. Viac tu: http://nasapravda.blogspot.com/2012/04/p...m-pre.html
Jedinečný dokumentární film 'Královna slunce' se věnuje problematice dramaticky se zhoršujícího zdravotního stavu včelstev a nedozírným následkům, které může mít úhyn včel pro naši samotnou existenci. Film hledá odpovědi na otázky, co nám vlastně včely chtějí říct a jaký význam mají včely v širším kontextu udržitelnosti života na zemi. Autoři filmu i mnozí jeho protagonisté se odvolávají i na předpovědi Rudolfa Steinera, který ve svých přednáškách o včelách varoval již v roce 1923, že určité praktiky, jako je umělý odchov matek, mohou vést až k úplnému zhroucení včelího chovu. Aby k takové katastrofě nedošlo, je nutno zásadně změnit náš přístup k chovu včel. V tomto ohledu film nabízí mnoho podnětů a inspirativních příkladů z celého světa.


Stojí to za to pozorne si pozrieť ten dokument s českými titulkami. Smutné na tom je to, že hnutie za návrat k prírode vo včelártve na Zemi funguje už celé storočie, ale myšlienky o prírodnom včelárení sú včelárskou obcou stále odsúvané na okraj záujmov. Myšlienky z toho filmového dokumentu vôbec nie sú nové. Názory o potrebe včeláriť v súlade s prírodou je možné sledovať vo včelárskej literatúre už z roku 1908 a včelárske časopisy sa počas celého 20.storočia k tejto téme vracajú. Prax však dokazuje, že honba za mamonou je silnejšia ako ušľachtilý zaužívaný postup platný do konca 19.storočia, že med sa nepredával, ale daroval a bolo normálne, keď včely boli súčasťou takmer každej sedliackej usadlosti.
Vynikajúco spracovaný dokument ale po určitých skúsenostiach si myslím že drvivá väčšina ľudí bude mať vobec problém spracovať tie nádherné myšlienky ktoré odzneli v dokumente ale kiežby som sa mýlil Smile
Hodně moudrý dokument. Děkuji za přidání.
K dnešnímu datu byly zprovozněny webové stránky ŠANCE PRO VČELY: http://www.sanceprovcely.cz a naplněny dosavadními počátečními informacemi, které dosud dostávali účastníci v přílohách mailové korespondence.

Ode dneška tedy bude náplň tohoto webu sloužit celé veřejnosti aniž by se stávali účastníky tohoto projektu permanentního semináře hnutí ŠANCE PRO VČELY.
Výzva splnila svůj účel, doposud se přihlásilo k účasti 67 včelařů, kteří chtějí změnit něco na většinovém postoji k chovu včel.

Věřím, že toto číslo bude narůstat i když jsou informace volně přístupné komukoliv a že se najdou další, kteří se budou chtít podílet na konkrétních projektech v různých oblastech přinášením svých poznatků a zkušeností ku prospěchu celku.
No podla tych tez to skor vyzera na sancu pre kliestik. Esteze na Slovensku je takych podporovatelov varoa pomenej.
Scipio, nejen amitráz a ostatní sajrajty pomáhají proti varroaze. Když nebudu jizlivý, tak Ti jenom doporučím ještě jednou si to celé přečíst a povrchně nehodnotit možná Tobě něco neznámého. Mohu potvrdit, že po loňském nakrmení na 27 kg cukru a ponechání všeho medu kolem plodu, mám letos po zimování v 7nástavcích (Langstrothech 2/3) tak silná včelstva a s tak velkými zásobami medu, jako nikdy před tím. Pro Tvoji informaci - včelařím 22 let a letos u nás kromě jarní snůšky nic v podobě akátů nebylo. Říká se v naší oblasti, že když nedají akáty, tak není nic. 3 roky neošetřuji ničím jiným než KM a žádná včelstva mi přes zimu nepadají. Přeji do Košic to nej a přeji Ti do budoucna to co kritizuješ nejprve vyzkoušet a nedělat ukvapené závěry.

[Obrázky: IMG_1144.jpg]
Každý z nás má svojský pohľad na šancu pre včely. Poslaním včely je opeľovať rastliny a nie nosiť med pre včelára. Komerčné včelárenie zmenilo život včelstva za jedno storočie natoľko, že dnes včely majú problém s prežitím bez pomoci človeka. Keď porovnám pH medu a cukru, je tam obrovský rozdiel, čo nepriaznivo vplýva na vývoj plodu, jeho imunitu a následne zdravotný stav. Je to ako materské mlieko a sunar. V sedempodlažných mrakodrapoch včelár nemôže mať problém ponechať jeden box s medom ako komoru so zásobami nie iba na zimu, ale počas celého roka. Dvadsať-tridsať kilové doplnenie zásob cukru nie je šanca pre včely.
Kyselina mravčia tiež nie je šanca pre včely, pretože v úli zničí všetku faunu a flóru, ktorú organizmus včelstva k životu potrebuje. Je to, ako keby sme v ľudskom organizme zničili všetky črevné mikroorganizmy . Amitraz zadusí iba článkonožce, ostatné osadenstvo úľa bude žiť a ak zoberieme na vedomie množstvo sajrajtu, ktorý včely donesú na svojom tele do úľa z chemicky ošetrovaných poľnohospodárskych kultúr, tak pri krátkodobej obnove diela a pri pravidelnom ošetrovaní nadstavkov plameňom, sú stopy jeho prítomnosti vo včelstve aj po troch desaťročiach pravidelného používania nemerateľné. Pritom nie je jasné, či amitraz donesú včely do úľa, napríklad z ovocných stromov po ich postreku, alebo ho tam dodá včelár. Dôležité je, že jeho zvyšky po ošetrení včelstva suchým dymom sú odbúrateľné v priebehu troch týždňov. V každom prípade sa má včelár snažiť prepracovať k vedeniu včelstiev na prirodzenej stavbe, ktorej menšie bunky, ako technika včelárenia s klieštikom na jeho udržateľných počtoch, sú tou šancou pre včely.
(12.07.2012 5:36)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]Kyselina mravčia tiež nie je šanca pre včely, pretože v úli zničí všetku faunu a flóru, ktorú organizmus včelstva k životu potrebuje. Je to, ako keby sme v ľudskom organizme zničili všetky črevné mikroorganizmy.

Aniž bych se hlásil k velkým propagátorům ošetřování kyselinou mravenčí - spíš to beru jako prozatímní nutné zlo, které je nejmenším zlem - myslel jsem si to také. Protože se ale často to co si člověk myslí liší od skutečnosti, zapracovali jsme se studentkou, které jsem to zadal jako diplom.práci na sérii pokusů s ošetřením kyselinou mravenčí, při nichž jsme v klíckových pokusech, ale především v reálu ve včelstvech, které jsme ošetřovali kyselinou mravenčí - odebírali vzorky včel pro histologické vyšetření a kultivaci probiotické mikroflory a můžu vám po této práci říci (dosud to nebylo publikováno), že zaznamenatelný vliv jak na výstelku trávicího traktu, tak na úroven probiotik v trávicím traktu u ošetření kyseliny mravenčí 65% odparem jsme nezaznamenali při ošetření včesltev. V klíckových pokusech, kdy je dávka už na hranici přežitelnosti včel, je prokazatelný negativní efekt na výstelku patrný ale kupodivu na bakterie probiotické mikroflory ne. Budeme v tom ještě pokračovat, ale je to pro mě překvapením, předpokládál jsem stejně jako vy něco jiného. Ono to je totiž o tom, že předpokládáme při systému dýchání hmyzu - kdy je každá bunka v podstatě napojena na vlastní přívod vzduchu díky větvení vzdušnic - a hemolymfa nepřenáší kyslík - že když je látka ve vzduchu - je to vůbec nejhorší, protože je teoreticky zasažen celý organismus včely. U kyseliny mravenčí ale vliv na trávicí takt není velký a je možná i jeho rychlá obnova, pokud je kvalitní potrava pro včely k dispozici. Zajímavé bude toto posouzení především na probiotickou mikrofloru také u klasických varroacidů na bázi pyretroidů a amitrazu. Relevantní informace o tomto vlivu tu chybí i po 30 letech jejich aplikace u včel !!!!!
Možno sa nechápeme. Uvádzate, že séria Vašich pokusov bola zameraná na organizmus včely a jej tráviaci trakt. Je to výborná informácia, ktorá určite poteší. Ja mám na mysli včelstvo ako organizmus a faunu s flórou žijúcu v úli, ktorý je súčasťou včelieho superorganizmu. Ako včelára ma z praktického hľadiska zaujímajú stopy po liečení včelstva na stenách úľov, rámikoch, voskovom diele, v zásobách, atď.. Týchto informácií je vo včelárskej obci poskromne. Ak je to možné, treba pokračovať týmto smerom, v nádeji, že to budú ďalšie príjemné prekvapenia.
Jo já to chápu a máte nějaké informace, že by existoval nějaký vztah mikroorganismů žijících v prostředí úlu a včel? Určitě jsou důležité probiotické bakterie v medových zásobách a plástovém pylu, ale to je známo a to jste asi nemyslel - těmi jsme se právě zabývali. Tady bych se ale mnohem více obával klasických pyretroidů a amitrazu dky jejich biokumulaci a reziduálnímu efektu, což u kyselin není z dlouhodobého hlediska problém vzhledem k jejich odbouratelnosti a těkavosti. Navíc i mírné teoretické znížení pH prostředí by těmto mikroorganismům vadit nemělo vzhledem k jejich přežívání v medu, který má poměrn nízké pH. Samozřejmě, že je nutno přemýšlet v souvislostech a nemá cenu si něco nelhávat.
Jesti se mohu zeptat, ošetřujete při své metodice včely ještě nějakým varroacidem?
Moje vzdělání je ve zcela jiném oboru, takže vše co zde nyní napíši jsou jen určité pochybnosti. Nevěřím, že pokud se amitráz naváže na vosk, odvětrá samovolně během tří týdnů. Nevěřím, že takto navázaný amitráz při konzumaci plástečkového medu nepůsobí v lidském organismu, protože jeho množství je nicotné, zanedbatelné. Proto amitráz do včel aplikovat nechci. Výsledky exaktní vědy už tolikrát zklamaly a na základě nových poznatků se musely měnit závěry, že je mi "tmářství" mé víry bližší.

PS: Na základě příspěvku vraji jsem část o homeopatii vyhodil. I když bychom mohli i vést debatu směrem, že i látky obecně považované za léčivé mohou být v nemírném požití jedem. Odváděla pozornost od podstaty: proč to musíme na základě nařízení SVS aplikovat, když to jde jiným způsobem. Ale to už jsme zase v jiném tématu.
Architekte v homeopatii se používají stovky jedú jako léčivé látky. Tim bych se moc neoháněl. Možná by jsme mohly roztoče rozemlít a podávat ředěný s potenci aspoň 100 Smile

Homeopatie je hlavně o předávání informace, takže u takového vytváření homeopatika mě pravě chybý ten postup, který tam tu informaci zapíše. Teda pokud zrovna po použití gabonu s úlem dvacetjedenkrát nezatřepešSmile

Přinejhorším by se u medu dalo uvádět že je vhodné ho zapít silným mátovým čajem Big Grin

U všech tvrdých léčiv se budem potýkat s tím, že tam něco může zůstat, je tedy jen otázka míry kdy léčívo začne být životu nebezpečné.
A obávam se, že by tě v některých částech světa ukamenovaly za to, že si měl při stáčení medu, negativní myšlenky.

Honza Vrána
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's