Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Podněcování
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Nevím proč mám pocit,že se tu plete podněcovaní s krmením. Jak psal Perun,pokud jsou řádně zakrmené,tak není důvod dávat těsto ani nic jiného.
Podněcovat musí včelaři, kteří zúží na zimu včelstva a málo zakrmí, nebo ti co věří, že to má žádaný účinek. Včelstva, která jsou zazimovaná v dostatečném prostoru a na zásobách, podněcovat nepotřebují. Rozjedou se samy ve velkém s prvním čerstvým pylem.
Může pak třeba nastat výpadek snůšky jarními mrazíky,ale to už je téma přikrmovaní.
K těstu je opravdu potřeba dost vody a včely by měly mít možnost létat ven. Pokud by to opravdu bylo potřeba dala bych zásobní rámek z jiného včelstva, nebo teplý roztok do stropního krmítka.
(13.01.2018 10:29)amigo napsal(a): [ -> ]Este nepodnecujem len som vyrabal medocukrove cesto aby bolo prichystane a nevedel som ako s napajanim. Ale zase sa ochladilo zejma zejmovita sa vratila a vcely sa ukludnuia a zasoby budu stacit a dokrmovat nebude treba.
Perun tie najdolezitejsie mesiace marec april.

Maky to pekne popísala... Opakujem,ak máš riadne a dostatočne zakŕmené neboj sa jari. Ja na jar prikrmujem iba včelstvá, ktoré majú málo zásob. I to sa niekedy stane... Cesto dávam na rámiky(pod fóliu) Včelstvá ho pekne odoberajú. Vodu zbierajú kondenzovanú na fólii(krásne som to videl),alebo si nosia v teplejšie dni. Manželka nech urobí vonkajšie napájadlo. Pre teba je dôležité či sa Ti včelstvá v Apríli nevyroja keď sa vrátiš. Majú tie silné dosť priestoru?
Priestoru maju dost napajacku maju tiez. Vseky si krasne ziju ked bolo v tyzdni teplo tak preletovali.manzelka je poucena a vam dakujem za ochotu poradit majstri.
Já už začal u dvou včelstev testovat podněcování od minulého tejdne. Jinak běžně začínám koncem února podněcovat a rozhodně včely nelítají ven jak píše Maky. To že to má smysl je více než jasné.
Louky, píšeš pěkně, že testuješ, protože když teď dáš placku těsta nad včelstvo, bezpečně můžeš určit které včelstvo má našlápnuto.To kterému nejdříve zmizí, už ploduje hodně a těsto berou jako přilepšení. Ale na tom to nestojí. A za sebe mohu říct, že teď bych plné plodovaní ještě nechtěla. Více nové generace očekávám v mých podmínkách začátkem března, což je tak akorát aby zimní včely postupně mohly z úlů za přibívající snůškou - lísky,jívy.
Teď už to vše pomalu začíná a pokud jsou včelstva v pořádku, v mých podmínkách podněcování smysl nemá.
A nevím jak jsi to četl, nikde nepíšu, že včely létají ven, jen to, že by při podávání těsta měly mít možnost už vylétat. A to i když počítám z kondenzací, která je také výsledkem šlapajícího včelstva.
Jen ať si holky počkají na skutečné jaro. Naštěstí lísky, které už jsou u nás některé zelené, umí s ochlazením ještě pospat, ale jak říkám už se to chystá.....samo
Ano píšu testuju, ale od konce února už mám otestováno a to funguje. Těsto vždy po položení postříkám rozprašovačem vodou. Ted testuju podněcování pastovaným medem. Zatim jsou rozlezlý v celém nástavku a topí a topí. Otázka je jak na tom budou s pylem a na jak dlouho jim vydrží. Vzal jsem si na to 2 oddělky co jsem dělal loni naposled, takže je tam prostor pro zlepšení.
Podněcujete někdo pylovou náhražkou? A kdy je nejlepší začít? Chtěl bych ty silnější včelstva víc nabudit do brzké jarní snůšky. Osobně to vidím tak, že začnu podněcovat pylovou náhražkou začátkem března + troškou cukrového roztoku ve sklence přes otvor v zatepleném strůpku. V okolí mám spoustu javorů mléč, tak bych rád využil snůšku naplno.

Loni začínaly javory cca 10.4. Takže -40 dní mi vychází zhruba na začátek března.
Myslíš, že máš včelstva bez pylu? Nebo že když dostanou pyl z venku, že to pro ně bude větší motivace začít víc plodovat?
No popravdě jsem četl spoustu protichůdných názorů. Randy Oliver (scientificbeekeeping.com) dělal testy různých druhů a jakýsi efekt tam byl viditelný. Chci to zkusit. Proto bych od lidí co to zkoušelí, či provádějí rád věděl jak to dělají. A klidně i názor proč to nedělat. Je mi jasné, že slabší včelstva podněcování spíše podtrhne. Proto to chci zkusit u těch silnějších.
Ak chceš skúsiť podnietiť včelstvá peľom ideálne je použiť obnôžkový peľ z minulej sezóny. Tento nasyp s jednej strany plástu,poklep plástom aby si peľ "sadol" a rozprašovačom postriekaj povrch roztokom 1:1. Vlož na kraj chumáča pri prvej jarnej prehliadke a pozoruj či to malo nejaký efekt?.
Podľa môjho názoru v skorej jari podnecujú včelstvá len tí včelári,ktorý z nejakého dôvodu nedokážu alebo nevedia zazimovať silné včelstvá a tento svoj hendikep sa snažia nejakým stimulačným nie úplne prirodzeným spôsobom dohnať.O prvej znáške rozhodujú vždy dlhoveké včely a ak tie chýbajú v hojnom počte,tak škoda márniť čas.
no to je zase názor Smile Jozef opět nezklamal
Ano. Chodia po svete aj vcelari, ktori nezazimovali silne vcelstva. Napriklad zacinaju. Dostali neskory oddelok. Podnecovali podla najlepsieho svedomia cely suchy bezznaskovy august, aj tak bolo na jesen ledva za jeden vysoky nastavok vciel. Nakombinovane s par nestastnymi zasahmi podla rady miestnych odbornikov a jari sa dozila smiesna mala gulka. Niekedy je dovod nezazimovania silneho vcelstva validny.
Nejde o to, ze je vcelar neschopny a treba ho vysmiat. Nech je. S kvapkou sebareflexie na to pride aj sam. Alebo nepride, kedze to robi zamerne a je majster republiky v krmeni cukrom a extrahovani cisteho medu bez cukru. To je jedno. Ide o to, ze situacia nastala, vcelstvo je slabe a treba to nejak riesit. Spojit sa neda, pac nie je s kym sa spajat, leda s manzelkou.
Otazka v tejto konkretnej situacii je, ci nechat na pokoji alebo krmit. Nejde o to, aby vyuzili prvu znasku, ale aby vyrastli na slusne vcelstvo a pri troche stastia vyuzili aspon nejaku znasku. Nazorov je pekne spektrum. Podnecovanie pomaha, podnecovanie nepomaha, podnecovanie podtrhuje... Odvieckovanie ma vplyv, odvieckovanie nema vplyv...
No nevim Louky,ja taky zadny podnecovani nepouzivam,jen davam bacha,aby v ule na zimu zbylo plno pylovych plastu,vodu si donesou ze skleniku,maji to kousek.Spis bych nekdy potreboval vcely pribrzdit,aby nehnali jak o zivot a nechteli koncem dubna na strom Smile.
Já ho taky nikdy nepoužíval, loni jsem to poprvé zkusil a zalibilo se mi to. Je možné že u každého to funguje jinak, ale u mě v polystyrenu to prostě funguje, když jsem je v sobotu ráno při -5 otevřel, tak byly prostě krásně rozlezlý a všude kapičky vody jak plodujou, je možné, že ve dřevě a ještě v tenkostěnym by je to podtrhlo, ale to nemůžu soudit.

A ještě doplním, že já neponěcuju stylem, že bych jim dával kilo těsta nebo tak něco, já jim dám malou kuličku, která je stimuluje k tomu, že začnou plodovat a využívají svoje už zpracované zásoby a né cukr z těsta. V tom je taky asi dost zásadní rozdíl.
Louky...je to marný, je to marný Wink
I tou kuličkou se ti rozjedou jen včelstva která na to mají. Mám neuteplené úly a plodují o život. Co budeš dělat, až se velká včelstva rozjedou ještě více a spotřebují zásoby, které budou potřebovat v březnu, dubnu jestli bude špatné počasí a prošvihnou jívy?
Pro Martina M.
Martine, můj názor je, že pokud chceš podněcovat pylem a v březnu, ptám se proč?
V březnu už je pyl většinou volně dostupný venku a uložený mají také, pěkně se k němu propapkají. Já nechávám jít svá včelstva souběžně s probouzením přírody. I tak je to někdy drama k vůli výkyvům, tak nač spěchat.
Pokud máš včelstva OK snůšku z javorů by měla využít. Ale také chápu tvou touhu si se včelstvy hrát a zkoumat. Já o náhražkách nikde neslyšela a nečetla nic dobrého a svým holkám bych to určitě nedala.
Mno uvidíme. U nás "nahoře" pyl z lísek začíná spíš až koncem března. Alespoň to mám v záznamech Smile
Maky já se zásobama problém nemám, spíš naopak musim je vyndavat a nahrazovat soušema, aby měly kam klást. Loni jsem dával hodně včelstvum dolu nástavek zásob a mám obavy, že ho ta najdu ted na jaře tak jak jsem ho tam loni na jaře dal.
Mě se teda u čechoslováku podněcování osvědčilo. Podněcování myslím, zásobami, né těstem. Plný rámek namočit do teplé vody, pak odvíčkovat a šup rovnou doprostředka chumáče. nebo na kraj, záleží podle síly včelstva. případně rámek na kraj a za ním přepážku-komorovat. S tím mám dobré zkušenosti, používám to jak mě babča naučila. Ale pokud je včelstvo slabé, stejně z nich žádný maxistroj na med aj podněcováním neudělám.
Kedy to asi robíš ? lebo o tom som ešte nepočul ...
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Referenční URL's