Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Elektrický děrovač rámků
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Na uchycení vrtaček by stačila objímka na vodovodní trubky nebo průmyslové armatury. Ale u takových malých motorků bych se obával výkonu. Tuším, že nějakou s motorky řešil Míra Pelikán, mrkni na jeho web (včelaření pod Přimdou), možná to už vyřešil a má tam info.
Díky.
Co se týče výkonu, tak jak jsem již psal. Výkon to nemá extrémní. Koupil jsem jednu vrtačku a testoval, ale na rámky se ani moc otáčky nezpomalili i při velkém tlaku. Takže dřevo to zvládá dobře.
Je pravda, že nebudeš mít problém se ztrátou výkonu třením klínového řemenu a vložiscích, já s tímto musel počítat.
Tak jsem dokončil mé dílo. Rámky jdou vrtat pěkně. Vrtačky trošku zpomalují, ale to je tím, že bych potřeboval silnější zdroj. I tak je rámek vyvrtaný v mžiku. Cena nepřesáhla 900Kč za vrtačky, držáky a konektory. Zbytek je "co dům dal".

detailnější popis můžete shlédnout na: výroba děrovače rámků

[Obrázky: 6.celkovy_pohled_na_vrtacky-300x225.jpg]
Dobrá práce.
Kde jsi koupil ty vrtačky? Máš nějakej odkaz mrknul bych se.Je dobrý že se dá štelovat i rozteč pro případ potřeby měnit ji.
Chválím, zjevně je to docela dobře a chytře provedeno. Já bych ale osobně měl jednu obavu. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že dřevo (hlavně smrk) při vrtání klade docela slušný odpor, který musí být kompenzován dostatečným výkonem motoru. A při dlouhodobějším provozu se takto namáhaný motor docela dost hřeje. Je proto třeba klást velký důraz právě na chlazení. Podle mých zkušeností ale běžné modelářské vrtačky pro takovýto provoz nejsou stavěny. Velmi rád bych se ovšem mýlil, jinak opakuji - levné a docela dobré řešení.
Proto prosím, pokud máte někdo takovéto zařízení sestaveno, dejte zkušenosti s trochu delším (např. 30 - ti minutovým) provozem, aby se ostatní zájemci vyvarovali případného zklamání.
iRP
nakupoval jsem zde: http://www.gme.cz/mikrovrtacky-a-frezky/...-p732-001/

Jinak s tím zahříváním to může být opravdu problém, příští týden, jestli budu mít čas, tak vyzkouším delší provoz a dám vědět.
Dle prodejce je maximální tlouštka vrtáku 3,2. Jaké používáte vrtáky Vy a jak asi dlouho trvá provrtání horní loučky ?
Díky za odpověď.
Používám vrtáčky tl. 2 mm, provrtání horní loučky ze smrku síla 12 mm cca 4 sec, spodní smrk tl. 8 mm cca 2 - 3 sec. Pohon 4 ks hlaviček obstarává vrtačka 550 W s dostatečným přebytkem výkonu (nemám jinou, stačila by slabší). Pohon od sklíčidla je klasickými "O" kroužky od vrtačky a pak dál a dál.
Ona ta doba zjevně nejde moc zkrátit, vrtáček totiž prakticky nevyhazuje pilinu a musí se do dřeva v podstatě jakoby probořit.
Samozřejmě jiné (menší) časy lze očekávat s lipovými loučkami.

Ty jsem zatím vrtal na klasické stojanové vrtačce vždv po jedné díře. Jde to ale velmi pomalu, i když díra je v takovéto lipové loučce teď. Lípa klade podstatně menší odpor.
Technologii "po jedné díře" jsme zatím používali proto, že při výrobě byly po nařezání loučky vyvrtány, vycvočkovány, natlučeny mezerníčky a hřebíčky pro ukotvení drátku. Takto připravené loučky jsou z důvodu prostoru nyní uloženy v krabicích na půdě a jen čekají na konečné stlučení.
iRP
Znáte tento web? Pokud jste líní vyrábět.
http://zatavovac.cz/
ing.Rostislav Pešek napsal(a):...vrtáčky tl. 2 mm, provrtání horní loučky ze smrku síla 12 mm cca 4 sec,

Při pohonu vrtačkou 500W je to jistě zrychlení proti vrtání jednotlivých otvorů. Při určité ztrátě na převodech je to cca 130 W na jeden vrták.
Zajímalo by mne ale, jak se s loučkou vypořádávají modelářské vrtačky na děrovači Jana Matouška. Ty mají pouze 6W.
S použitím stojánku na ruční vrtačku a vrtáku 4 mm(!) mi trvají 4 otvory v horní loučce necelých 10 sec. Spodní je asi o 2 sec. rychlejší.
Za 2 hodiny naděruji loučky pro více než 300 rámků.
Je otázka, zda se děrováním slabými vrtačkami práce vůbec zrychlí.
Výrobu elektrických děrovačů chápu jako oprávněnou radost z toho, že se mi jako kutilovi podařilo něco šikovného vyrobit.
Ekonomicky( a časově) rentabilní jsou však tato zařízení až tehdy, pokud ročně potřebuji naděrovat několik tisíc rámků. Pokud jen desítky, nebo pár stovek, je ekonomika výroby , nebo zakoupení takového zařízení, diskutabilní.
Stavěl jsem dva děrovače, oba na objednávku, pohon centrálním motorem, rozvod klínovým řemenem. Ten první jsem poháněl elektrickou vrtačkou, nebyl žádný problém, pominu-li hlučnost. Druhý jsem na žádost zákazníka poháněl elektomotorem, tuším 250W. Bylo to výkonově tak akorát na 5 vřeten, když jsem více přešponoval napínací kladky, byl pomalejší rozjezd, ale jakmile se dostal do otáček (což trvalo cca 5 sekund), při vrtání nebyl problém s nedostatkem výkonu. Ono hodně také záleží na otáčkách, obecně platí, čím menší vrták, tím vyšší otáčky. Taky své určuje geometrie břitu a spirály vrtáku. Pokud by někdo měl potíže s vynášením pilin, doporučil bych vrtáky na plasty. U děrovačů s mini vrtačkami bych se přikláněl k typů s trošku vyšším výkonem, aby se nepřehřívaly. Ono taky není jen o výkonu, ale o ložiskách a uložení hřídele. Holt za málo peněz většinou není hodně muziky.
Tak jsem dnes otestoval děrovač v akci.
Vrtal jsem smrkové rámky. Horní loučka: 11m, dolní loučka 8mm
Za 20minut, jsem udělal 60rámků.
Pak jsem si bohužel u jedné vrtačky zlomil vrták a neměl jsem náhradní, tak delší zátěž nemohla probíhat.
Pracoval jsem v klidu, žádné závody. Po 20 minutách na dotek byly vrtačky o malinko teplejší, než před startem. Dá se říci, že méně, než vlažné. Takže dejme tomu, že po provozu déle jak hodinu a půl, by mohli být už značněji zahřáté, ale to si myslím, že je únosné.

Takže u mne spokojenost a radost z vlastní výrobySmile
(20.10.2012 19:46)Jan Matoušek napsal(a): [ -> ]zlomil vrták a neměl jsem náhradní,....

jako pohotová náhrada za vrták pro vrtání louček:
uštípnout hlavičku tenčího hřebíku než byl vrták, jeden konec kladívkem upravit do tvaru kopí.
není jerdnodušší mít krabičku náhradních ( 3mm vrták je cena cca 5 kč) Idea
Ještě jednou dotaz na Jana Matouška: Jakou sílu vrtáků u těch mikrovrtaček používáte?
Omlouvám se za tak pozdní odpověď. Přehlédl jsem otázku.

Používám 1mm vrtáky, což má výhodu, že není potřeba tak silných motorků, ale samozřejmě je náchylnější na zlomení. Pro někoho také může být nevýhoda menší díra, ale mě to zatím vyhovuje.
Díky za inspiraci. Dnes po půl hodině hledání, co dům dá jsem k vrtačkám přidělal pár kousků dřeva a začal sestavovat. Za třicet minut začala testace.
Pár postřehů:
  1. pokud použijete zdroj, podívejte se na kolik Voltů je zapojen, 5 V je málo. Musí být 12 V. černý a žlutý drát.
  2. Když se zdá rychlost dostatečná, nemusí se točit správným směrem. Provrtat lučku se povede, ale není to vůbec ono Smile. stačí přehodit dráty.
Za 45 minut vyvrtáno 300 ks bočních louček na 159 lang. 2 mm vrták
Vrtačky na povrchu plastu vlažné, hřídel vřelá, ale jedou. Pokračování příště.
Z důvodu pro mne snad rychlejší manipulace jsem zvolil vrtání boční loučky před složením rámku. Stačí méně prostoru a jde to od ruky.
Bavi ma zostrojovat rozne technicke pomocky a zariadenia a jedno uz mam v celkom slusnom stadiu vyvoja. Mam asi na 80% vsetko potrebne na vyrobu vrtacieho zariadenia na ramiky, ktore bude mozne zatazit na v podstate neobmedzeny cas.... chcem to dat do funkcnosti v priebehu januara... dufam ze mi vide cas... robim 3ks .... jeden pre seba jeden pre znameho a jeden bude volny... neviem aka bude presna cena este, ale asi niekde medzi 210 -240 EUR. Nebude to HOBBY riesenie cize aj cena je trochu vyssia....
Ked to budem mat hotove dam sem fotky a aj popis technickych parametrov...
vsetko je navrhnute tak aby 5 dier bolo vyvrtanych v case max 1,5s..... neratam samozrejme manipulaciu s ramikom....
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's