Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tak už mám včely!
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Dostal jsem do začátku tři starší úly B-10. Samozřejmě jejich pláště byly ozdobené mnoha rúznými barevnými nátěry. Co mne velice překvapilo bylo. že i vnitřní prostory úlu byly opatřené nátěrem barvou. Jedno byla bílá syntetika a v druhém případě byl vnitřek natřen stříbřenkou. Je to normální? Nemúže se barva nebo stříbřenka dostat do medu. Děkuji za každou odpověď.
No nic dobrého to teda není.
Pokud by to šlo opálit a seškrabat tak ještě ano ale jinak nevím,nevím.Seškrabat co půjde a bude lepší to přetřít horkým voskem.Myslím samozřejmě ten vnitřní prostor úlu.
(07.05.2011 23:29)Junior Fany napsal(a): [ -> ]Dostal jsem do začátku tři starší úly B-10. Samozřejmě jejich pláště byly ozdobené mnoha rúznými barevnými nátěry. Co mne velice překvapilo bylo. že i vnitřní prostory úlu byly opatřené nátěrem barvou. Jedno byla bílá syntetika a v druhém případě byl vnitřek natřen stříbřenkou. Je to normální? Nemúže se barva nebo stříbřenka dostat do medu. Děkuji za každou odpověď.

Nátěry vnitřku úlů barvami jsou lidovou tvořivostí. Ale pokud pamatuji, stříbřenku používali dříve včelaři k natírání vnitřků úlů po opálení.
Pochopil jsem, barvu nebrat. Odřu to až na plech anebo vyměním desky. Díky chlapi za rady.
Ke škodlivosti se vyjádři nemůžu, ale stříbro brzdí rozvoj mikroorganismů.
co je mi známo tak ve stříbřence neni ani gram stříbra.... řiká se jí tak jen podle odstínu barvy
Ano, stříbřenka byla ve starší literatuře běžně doporučována na nátěr vnitřku úlu. Je otázka kolik v ní je stříbra, a kolik hliníku či jiných sloučenin.
Já taky psal o stříbru. Máš pravdu, ve stříbřence je práškový hliník.
hmmm kdo si dá met s rozpouštedly, pojivy a jiné??? Mno lidská tvořivost nezná mezí... Ale jestli to s tim dostal tak s tim nic nenadela...
Nadělá chlapi nadělá, už jsem přišel na to jak. Ono se říká darovanému koni na zuby nekoukej, ale v tomto případě udělám výjimku.
Milé B-éčka rozeberu. Tatranský profil použitý na jejich pláště rozeberu a odložím. Zbytek ponechám jako palivo. Dál si buď objednám neuteplené B-éčka jako nádstavky, anebo jak se znám, naseru se a vyrobím si je sám. Zateplím to polystirénem a oplášťuju odloženým Tatranem. Co povolí nahradím, pilu mám nedaleko. Na závěr dostanou pláště nový jednotný vnější nátěr. Oproti púvodnímu provedení nebude dno součástí dolního nádstavku, ale nádstavky budou vzájemně zaměnitelné a nová varoadna vyrobím jako extra. Doplním do nich i větrací otvory podle Míry.P Je možné, že dolní nádstavky nechám v plné výšce a horní udělám jako poloviční.
Mrzí mne, že jsem na nich strávil jeden den práce. Příště budu možná chytřejší, alespoň doufám.
Tak už sem zaplnil první úl rojem Smile a dostal i první žihadlo Smile
ja letos koupil silne včelky ...podařil se první roj... a podařil se prvni oddělek ...vše za 2 mesíce včelaření ...10 bodanců - jeden do ucha a jeden na špičku nosu Big Grin Ze samouky chudší o pár neuronu v mozkové kůře jinak se mám celkem fajn Smile
Tak už mám plný všechny tři Optimalky =)
Ahoj,
tak už mám také své 3 nové úly obydlené. Včely jsem přivezl minulý týden. Jenom mám trochu obyvy jestli je normální, že si každé ráno vezmu kafe a snídani ke včelkám a pozoruji je - musím kvúli tomo dřív vstát, abych stihl udělat dceři snídani a včas ji dopravit doškoly Tongue.
Když se vrátím z práce, první cesta vede k nim. Žena říkala, že neúnosné to bude, až si snimi začnu povídat.
No naštěstí mě ještě neslyšela Huh.
Big Grin Já chodím ke svým dvěma úlúm pro jistotu s manželkou a bavíme s s nima oba Big Grin
Opíchaly mne na rozdíl od manželky jen dvakrát. No mají co dohánět Cool.
Mě už od včerejška taky bzučí, dovezl jsem si tři oddělky do svých Langstrothů 2/3. A taky jsem se od nich nemohl odtrhnout, i když se tam popravdě řečeno tak moc nedělo, dnes je zataženo a včely se drží spíše uvnitř.
Tak, to ti gratuluji! U nás zatím ticho po pěšině,ale snad se letos taky dočkám i když to bude asi nejhorší varianta a to přechod z 39x24 na Lang 2/3-nu což bude to rovnou skok do reality Wink
Jejda, já se zapomněl pochlubit. Už téměř 14 dní nejsem teoretik, ale začala praxe. Teoretizování mi vydrželo tři roky, ale už to se mnou bylo k nevydržení, tak musela přijít praxe. Pro začátek tři oddělky Vigorek v Optimalech, čas ukáže, jak se to bude vyvíjet dále.
Tak já se musím taky pochlubit. Před 14 dny jsem si dovezl dva oddělky na 39x24. Včelky si už vesele proletují, včera jsme k nim zašel nakouknout, ale protože se schylovalo k bouřce, tak mi jasně naznačily, ať jdu očumovat jinam...
Čtu tady ty nadšené příspěvky o prvních včelách doma a vzpoměl jsem si jak jsem si také přivezl první dva oddělky v papírových přepravkách.Ty emoce a nedočkavost jaké to je mít včely. Smile Čuměl jsem jak trubka jak z nich vyletěly když jsem přepravky otevřel ,a zatímco mi hučely kolem hlavy, čekal jsem jestli opravdu nalezou do úlu za usazenými rámky,za matkou,jak jsem se dočetl.Jestli se nepomíchají jak ve vzduchu poletují.... Big Grin Je to jen tři roky zpátky ale už jsem toho se včelami tolik zažil,roje,ztrátu matky,trubčice,spojování včelstev,jednou se do mě hromadně pustily,atd....Ani jsem tehdy netušil, jaké to s nimi bude dynamické,když jsem si je vezl poprvé domů. Big Grin Už si ani nepočínám u nich tak nemotorně....snad...ikdyž někdy.... Big Grin Dnes jsem vybíral opět med. Pár jsem jich zase u toho také schytal....už jsem si zvykl....kdyby přestaly bodat,tak by mi to snad i chybělo....Big Grin
Takže vy co jste si je pořídili bez jakékoliv praxe a práci včelaře jste viděli "z oběžné dráhy" tak jako já, nudit se s nimi rozhodně nebudete. Smile Jo já se na ně chodím dívat také. A to je mám tři roky. Možná mě to za čas přejde. Spíš ale myslím,že ne.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's