Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tak už mám včely!
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Uvědomil jsem si ještě jednu věc, která k bodavosti přispívá - nervozita a strach. Byl jsem se známým na včelnici, poučil jsem jej, postavil bokem a volně procházel šumícími slídilkami, klidně na mne sedaly a zase odlétaly, naprostá většina si mne vůbec nevšímala, zatímco jej, stojícího prakticky bez pohybu, ve vzdálenosti asi pět metrů od včelína štíply hned tři - tedy než utekl nějakých sto metrů daleko. Ale přiznal se, že měl strach ještě předtím, než se přiblížiila ta první.
Taky mne píchají, pokud mi v průběhu práce se včelami zavolá manželka jen proto, aby mne vytrollovala. Ale i to se učím zvládat (hlavně s manželkou, ty včely jsou v tom nevinně), poslední týdny může volat i bez žihadel. Takže klid, pohoda a pokora se začnou zrcadlit i na straně včel.
Big Grin Krásně řečeno - nenechat se vytrollovat manželkou.
Nenechat se vytočit tím, že včely se nechovali podle našich představ. Prostě asertivita za každé situace a klidné pomalé pohyby a pak ani když je člověk upocený, v plavkách, před bouřkou, stojící před česny, tak jen mrknou co se děje a létavky vracející se s nákladem posečkají než se jim uvolní cesta.
Mimochodem, pokud chcete vyfotit na česně spousty včel s rouskami, tak to postávání přímo před česnem a následné odkročení stranou vám dá na okamžik příležitost ke krásným pohledům na česno s létavkami obtěžkanými barevnými kuličkami.
No jo, přesně tak. Moje zkušenost je, že mnohem intensivněji jsem začal vnímat náladu prohlíženého včelstva tehdy, kdy jsem si přestal hrát na kosmonauta Big Grin. Tedy tričko, šortky, mokré ruce i tvář ... Žádné pivo či deodoranty ... A důvěra, že i když létají a lezou na ruce a tak, že se nic nestane. Klid ... Ony to vycítí ... To jsem najednou všechno cítil úplně jinak, ale jak jasně a zřetelně! Takže pak, pokud bylo nutné něco udělat či dodělat a pokud začala hrozit krize, tak trochu kuřák, jinak zavřít a jindy, pokud bylo cítit, že jim to vadí. A to je cítit velmi jasně a včas. Jasně: vždycky se najde nějaká, která si chce zapíchat, ale to patři k věci ...
Zatím jsme se vždy s holkami nějak domluvili ... Wink, Kuklu jsem měl letos jen jednou a rukavice jsou v šuplíku ... Je to velmi subtilní, ale neuvěřitelně zajímavá zkušenost. Staří mazáci o tom vědí své ...Wink
Jiří
(14.08.2012 15:49)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]... mokré ruce i tvář ...

To je nějaká finta?
Souhlasím, kromě nálady včelstva ( počasí apod.) jsem ale potřebovala i dost času na to si včely "osahat", získat jistotu a pak teprve přišla odvaha odložit rukavice a ubrat na ochranných pomůckách Big Grin
Pamatuji si, jak jsem si vloni přivezla poprvé oddělky v papírových krabicích, kromě silných včel byly i plné medu, vše upatlané, rámky jsem musela pracně dolovat, ořezat než se vlezly do nástavku...jo, to byl horor na obou stranách. OPravdu hodně mi pomohla škola v Blatné, hlavně desítky hodin praxe u včel a možnost vše si vyzkoušet. Jednak jsem tam nebyla sama,vždy byl někdo po ruce, byla možnost zkusit si to víckrát to samé dokola atd.atd...vlastní včely pokud jsem měla jen dvoje tak to moc nešlo, jednak jsem se bála, že svojí negramotností akorát zamáčknu matku, včely většinou zuřily a já sama nevěděla co mám nad otevřeným úlem udělat. Včely nervozní a já samozřejmě ještě víc.
Dneska jsem prohlížela už osmero včelstev, všechny byly tak neuvěřitelně hodné, že jsem ani nevěřila, že jsou to moje včelyBig Grin. Ani jedno žihadlo, naprostá pohoda, přitom bych řekla že zrovna vhodná doba není. Už je slídění, vosy lítají okolo, včely hlídají zásoby a přesto se nechaly zkontrolovat a všude jsem dlouho prohlížela plod i zásoby.
Chce to si i věřit, nezmatkovat a pro případ nouze buď rychle obléct rukavice a blůzu nebo včely zavřít a nechat to na zítra.
(14.08.2012 16:00)Kohout napsal(a): [ -> ]
(14.08.2012 15:49)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]... mokré ruce i tvář ...
To je nějaká finta?

To mám odsud, z tohoto fora, jen už nevím, ze kterého vlákna, tipnul bych na Bodavost ... Big Grin, někdy vloni na jaře tuším to tu někdo zkušený napsal ..., ale když tak vzpomínám, tak zkušení mi to říkali už dřív, jen jsem nedával pozor ... Sad
Rosenka je prostě vždy po ruce, jednak porosím včely, jednak sebe ... Funguje mi to ...
Jiří
Tak už mám doma taky včely.
Dnes jsem přěsazoval do svých úlů dva oddělky.
Bylo to těsně před bouřkou a kupodivu to, na to že jsem neměl ani dýmak dopadlo dobře.
Pořídil jsem si jen jedno žihadlo do prstu. Při vyndávání rámku z krabice byla jsdna pod horní loučkou.
Nějaké foto je tady
http://milan252.rajce.idnes.cz/oddelky/
Milan
Tak gratulujem a vítej Smile
A zavři ty česna, nech jen očko a krm a krm a krm a krm Big Grin
Milan: krásné místo...
tu levou cihlu z pohledu bych dal nějakou širší, třeba ztracené bednění. Vypadá vratce
Česna jsem už zavřel a tu cihlu určitě vyměním za to stracené bednění. Ta cihla bude do jara asi stejně v háji. Teď musím hlavně krmit a krmit. Jinak mám ještě udělané další tři úly, takže na jaře budu jen co pořádně zesílí množit. Do té doby musím nadělat pro ty mé vigorky ještě kvantum rámků.
Milan
Kvantum jo? To si jenom myslíš. Já kvantum udělal a vůbec to nestačilo Big Grin. Tak jsem musel nouzově dokoupit od pana Zeleného 70 rámků, jinak bych neměl co dát pře měsícem oddělkům (mimochodem jsou hodně echtovní a precizně udělané). V zimě musím více máknout. A už jsem si objednal dřevo na 30 nástavků (což je prdek - 10 rodin po třech - takže 10 oddělků Confused)
Tak držím palce. To včelaření je jak lavina. Jak množíš, tak se nabaluje milion věcí, které musíš sestavit a obrousit a ořezat Big Grin A včely rostou jako Otesánek. A, jak si myslíš, že to máš akorát, tak ti na větvi visí dva roje a ty je musíš někam dát. Tongue
(23.08.2012 20:44)Himbajz napsal(a): [ -> ]..... To včelaření je jak lavina. Jak množíš, tak se nabaluje milion věcí, které musíš sestavit a obrousit a ořezat Big Grin A včely rostou jako Otesánek.

..... No, nebylo to tak dlouho a měl jsi docela jiný názor...... Ha ha - držím oběma palce!!!!!
iRP
Já taky držím oběma palce. Všechny třiTongue
JK
Tím chtěl pan Křapka říct, že si dřevo na rámky a úly řeže sám? Wink
(22.08.2012 20:18)Himbajz napsal(a): [ -> ]A zavři ty česna, nech jen očko a krm a krm a krm a krm Big Grin

Proč by měl Milan zavírat česna? Zúžit možná..., ale zavírat??Huh

Ať se včeličkám i Tobě, Milane, daří!
Já to bral jako opatření proti loupeži.
Oddělek podle mě asi bude mít větší problém se ubránit.
Jinak já i moje včelky děkujeme za přání.Shy
Milan
Máš pravdu Milane, ale právě z toho důvodu oddělkům zavřu očko(-a) a česno zúžím. Nechávám česno, protože je tam leták a snáze se včelám přistává a vzlétá.
Velmi mnoho úlových sestav nemá žádné "udělátko" na regulaci velikosti česna. A popravdě řečeno - vždy je jednodušší uzavřít česno jako celek a ponechat otevřné očko, tedy jakoby na jednu včelu. No a včelám v Matce přírodě bylo vždy jedno, jaký byl jejich vlet domů. V dutém stromě s otvorem po vypadlém suku to včely desítky milionů let naprosto neřešily - a přežily.
iRP
Myslíš Zuzano, že matka příroda vybavila včelí příbytky letákem? To zase vymyslel pán tvorstva. Včela je schopná přistát přímo do očka a zrovna tak i odstartovat. Za větru, ale nemusí ani léták stačit pro přistání.
Navíc profici dnes preferují úly bez letáčů, protože se na nich drží sníh a na jaře při změnách teplot, spíš led. A to je práce navíc, vše objet a očistit a několikrát za zimu.
Když, ale včela přistává do očka je u jakéholi "skladu" dříve, než když vyšlape několik "poschodí". Alespoň u mne, je kolem oček větší provoz než na letáku.
A co se týká loupeže, určitě je u očka více včel než dole u letáče.
Kdo se však naučil včelařit bez oček, tak nic nemusí řešit, jiná volba není. A asi to také není špatné.

Měl jsem to mít kratší, takhle mě Rosťa předběhl.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's