Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tak už mám včely!
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Me už to na zahradě taky bzučí. Čtyři usazene roje a pět usazených žihadel.
Je fajn, ba skvelé, keď sa rozširujú rady včelárov. Žiaľ, opäť sú to ale oblasti, kde je relatívne dostatok včelstiev. Nepočul som, že by v zahraničí riešili toľko problémov s "obťažovaním včelami", ako u nás - SR aj ČR. Videl som pár dokumentov, kde začali včeláriť priamo v Berlíne na strechách domov. Obdobná situácia je aj v Londýne. Dokonca to propagujú a dávajú ako vzor a ďaľším prípadným záujemcom. Istambul ma touto možnosťou toľko neprekvapuje, ako predchodzie dve mestá. Big Grin Takže potencionálni páni včelári, len do toho! Myslím si, že včely patria taktiež do miest, spolu so včelármi. Trend je už určený.
Malý dovetok: našiel som ešte jeden pojem, "balkónové včelárenie".

Mimochodom, v Bojnickej ZOO pracuje miestny včelársky krúžok, kde sú ich úle súčasťou expozície. Táto expozícia vznikla vďaka pochopeniu vedenia ZOO, ZO SZV Prievidza a včelárskemu krúžku zo ZŠ Bojnice, pod vedením Ing. Adámika. Big Grin
jo taky mi to připadá jako včera když jsem v únoru převezl darované včely v zapujčené úlu a chodil poslouchat jestli jsou holky v pohodě
a v březnu jsem byl smutný že když jsem přijel z práce ve 3 tak už bylo chladno a já je neviděl na proletu jenom o výkendu když vyšlo počasí Smile
Přikládám nějaké fotky se zavčelením naší zahrady.

Mladší syn hlídal, jestli nám přes noc neuletěly ( oddělky ještě v přepravních boxech )

Největší radost ale měl, když si mohl na včely sáhnout a pomáhat při osazování Vigorek do Optimalů. Co se v mládí naučíš . . .
Tak jsem letos také začal. Nejdříve studium literatury, pak orientace v úlech a rámkových mírách, abych se rozhodl pro 2/3 Langstroth od přítele Nerada. Tady je můj rozpočet:
Výdaje 2011 kusů cena celkem

Vysoké dno 6 600,00 Kč 3 600,00 Kč
Nástavky 18 300,00 Kč 5 400,00 Kč
Nízké dno 6 250,00 Kč 1 500,00 Kč
Plechová stříška 6 250,00 Kč 1 500,00 Kč
Rámečky 150 15,00 Kč 2 250,00 Kč
Mezistěny 100 15,00 Kč 1 500,00 Kč
Včelstva 5 1 000,00 Kč 5 000,00 Kč
Cukr 75 20,00 Kč 1 500,00 Kč
Oblek 2 1 000,00 Kč 2 000,00 Kč
Dýmák 1 350,00 Kč 350,00 Kč
Rozpěrák 1 200,00 Kč 200,00 Kč
Košťátko 1 60,00 Kč 60,00 Kč
Podstavec 2 500,00 Kč 1 000,00 Kč

Celkem 25 860,00 Kč

Zatím včelky odpočívají v úlech. Oddělky mě dělal přítel včelař Pošar a to ze své rámkové míry 39 x 24 a zatím to vypadá, že se mu to podařilo. Jak to udělal, je pro mne záhadou. Smile Teď už jen, aby včelky vydržely a přežily zimu. Včelařím v Praze.
Tak já jsem po dlouhém rozvažování si ty pilné pracantky pořídil v červenci minulého roku také. Statečně jsem je podněcoval cukerným roztokem k rozvoji..... A jak šel čas tak tu bylo ne podněcování ale už krmení a včelky, které byly v jené bedničce byl najednou na dvou, skoro na třech. A přišel jejich odpočinek přes zimu. A stále odpočívají a jsou připravené na první rozkvetlé květiny a keře. Jsem na ně zvědav, jak se letos předvedou. Smile
Tak dnes se byly včelky prolétnou v plné síle. Chvilku to vypadalo, že snad vylétly všechny. Nádherný pohled. Nevím, jestli už je čas mrknout se do nich zda je matka v pořádku a klade.
Fr.Kšír napsal(a):Celkem 25 860,00 Kč

Když to půjde bez komplikací, můžete mít 50% návratnost.
Tak zlomte vaz.
Tak jsem se konečně dočkal a přivezl si dnes včelky domů Smile
Přivezl jsem si 6 včelstev i s úly na rámkové míře 39x24 ja su tak šťastnýBig GrinBig GrinBig Grin
Moc děkuju Standovi Šormovi za báječnou komunikaci a obchod. Velice skvělej člověk, jen škoda, že končí prozatím se včelařením.
přikládám pár foteček:

[Obrázky: sta_eno_10_3_2012_274.jpg] [Obrázky: sta_eno_10_3_2012_275.jpg]
Příspěvky víceméně o ničem jsem přesunul k ledu.
příspěvky o bodavosti jsem přesunul do téma Bodavost, v debatě pokračujtt tam.
Konečně mám včelky. Včera v noci jsem si slavnostně přivezl od Rosti Peška 2 oddělky a dneska už mi sem tam nosí pyl. Zdá se že se zabydlují docela rychle. Asi 15 metrů před úlem, přes silnic je rozkvetlá lípa.Dal sem jim hned pod žebro 4 litry cukru a teď chodím pořád okolo a bojím se vyloupení. Big GrinHuh Taky sem koupil první žihadlo od svých včelek. Pálí jako čert.Big Grin Ale to neva. Jen ať se mají k světu.
Alesi,
gratuluji, ať se daří !!!!!Smile
Hlavně je moc neokoukej.

Luma
Díky, budu se snažit.Wink
Vzpomínám s nostalgií, jak jsem si vloni přivezla první oddělky, taky vlastně jen dvoje.
Gratuluji a přeji ať se daří a nadšení vydrží i přes první žihadla a neúspěchy!!! Na loupeže je dobrý krmit večer a mít zůžená očka.
Začátky jsou sice náročný,ale je krásný pozorovat všechno poprvé, první rousky, první zavíčkovaný med, první kleštíciBig Grin a první jarní prolet, to je taky něco nezapomenutelného.
Minulou sobotu jsem také přivezl 4 oddělky od p. Kurtina. V neděli ráno jsem zúžil česna novinovým papírem proti loupežnicím a odpoledne jsem udělal preventivní kontrolu, jestli to matky přežily. Pak jsem přidal mezistěny mezi plodové a zásobní plásty a na loučky položil placky z apifondy. Tak jsem zvědav jak včelky staví a jestli jsem něco nepokazil. Přes víkend to musím prozkoumat. Je zajímavé pozorovat, jak se projevuje síla určitých oddělků, už jsem přemýšlel o záměně úlů, ale nevím jestli to není předčasné.

[Obrázky: 2012_045.jpg] [Obrázky: 2012_054.jpg] [Obrázky: 2012_059.jpg]
Dobrý den před třemi dny jsem si konečně pořídil od mého strejdy jedno včelstvo na zkoušku... vše klape dobře.. až na to že když se chci podívat dovnitř na rámky tak na mě včely pořád útočí, hučí a lítá jich kolem mě hrozně moc. Když jsem se koukal na strejdu tak ten k tomu aby se podíval dovnitř nepotřeboval ani klobouk. Nevíte co s tím? Huh Díky moc
Včely jsou holt divocí tvorové, takže tebe nepoznají a dokud nepoznáš, co potřebují, tak budou divoké i na tebe. V prvé řadě je zbytečné je často prohlížet, pokud k tomu není důvod. Potom je třeba být v klidu, jakékoliv rozrušení se na ně přenáší. A potom si musíš vyzkoušet, co jim vadí - někdy je to pach šamponu nebo mýdla, parfému nebo podobných vymyšleností (například na mne velmi útočily, když jsem si umyl ruce v bečce, do které mi syn předtím vhodil štětec od syntetické barvy). Taky není vhodné dělat rychlé pohyby, ohánět se po nich, agresívní jsou také, pokud například při otevírání nějakou zamáčkneš. Nesnáší také pach zralých banánů, tady na fóru uváděli, že ani elektrizující látky - třeba silonové ponožky. Někdy prostě jen slídí a sedají na člověka, aniž by chtěly štípat, když je přitom plácneš, tak je to namíchne. A občas taky není to správné počasí, když zapadne slunce, tak by taky raději šly do hajan a nesnáší otevírání. Ale jinak jsou to většinou moc hodný holky.
Jen bych doplnil, že právě teď je období, kdy vrcholí slídění a to samo o sobě dělá včelstvo nervozní. Spolu se špatným počasím, kdy včely nemůžou moc létat pro pyl a nektar, se nervozita ještě zvyšuje (létavky jsou všeobecně ostřejší než mladušky a v špatném počasí je jich v úle víc než za pěkného snůškového dne).
ještě doplním pro větší zásahy používej dýmák, také se značně změní jejich chování k lepšímu (kouř používali už před staletími). Jsi tu připojen ode dneška, všechny Tvé otázky už jsou zde zodpovězeny v jiných vláknech. A vítám Tě jako 2.500 člena tohoto fóra Big Grin
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's