Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tak už mám včely!
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Dobrá pánové Wink, myslím, že se shodneme na tom, že obě varianty jsou možné. Já budu zužovat česno česnovou vložkou (kterou musím střežit, abych jí neztratilaBig Grin), na jaře v případě potřeby ometat letáky a zavřu očka, vy zavřete oddělkům česna a necháte otevřená očka.

Záleží na tom zda mám 2, 20, 200 včelstev, že pane Pešku? Smile
Ne, podstata je, si vše odzkoušet, zjistit co mi nejvíc vyhovuje a podle toho potom jet. Důležitá je varianta, která vyhovuje mě, nebo tobě, nebo Rosťovi. A že těch variant je.Big Grin
Naprosto souhlasím! Pokud mám dvě včelstva, můžu nad nimi držet i slunečník a každé včeličce po vzletu zamávat Big Grin
(25.08.2012 15:19)Zuzana H. napsal(a): [ -> ]Máš pravdu Milane, ale právě z toho důvodu oddělkům zavřu očko(-a) a česno zúžím. Nechávám česno, protože je tam leták a snáze se včelám přistává a vzlétá.

Hlavně těm nadzvukovým co mají místo zadních nožiček podvozky.
Smile
Doporučuji všem co mají chuť, když jsou digiťáky skoro všude.

Foťte si včely při stání- A pod očkem jim cvičně udělejte létáček, třeba na pantu a měňte úhel.

Když jsem kdysi po zakoupení digi obcházel a fotil, tak se mi kdysi při tom focení potvrdilo co jsem udělal v začátcích intuitivně.
Místo oček jsem orašploval malou štěrbinu na dolní hraně nástavku (tehdy jsem měl problém i sehnat sukovník) aby tam myš neprolezla (cca6*30mm). A na hmatové lišty jsem přidělal pod "očky" destičky ve sklonu asi 30°od svislice. Odpovídalo to úhlu včel při přistání.

Dnes mám pod očky zkosenou lať - lištu a prkno drsné nenatřené. I když dolní česno otvírám, hlavní provoz je na takovém očku - česnu - průměr 35mm. A podle mě se včelám lépe stráží, mají to blíže do plodiště, i medníku.

Takže nakonec - ani nehoblovat, nenatírat a včely budou happy.
(25.08.2012 15:51)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Myslíš Zuzano, že matka příroda vybavila včelí příbytky letákem? To zase vymyslel pán tvorstva. Včela je schopná přistát přímo do očka a zrovna tak i odstartovat.

A co se týká loupeže, určitě je u očka více včel než dole u letáče.
Kdo se však naučil včelařit bez oček, tak nic nemusí řešit, jiná volba není. A asi to také není špatné.

Zdenku, aj som chcel byť moderný a preto mala každá debnička očko. Potom prišlo obdobie, keď som zistil, že cez medníkové očko prilietajú voľné matky (v čase roj. nálady) ktoré uleteli z vyrezaných MB, a tieto M sa dokázali v žobrať cez očká do úľa, kde sa oplodnili a úspešne kládli vajíčka a vytvorili akoby nové včelstvo.

Teraz používam len hlavné letáče, pretože pri odbere peľu by to ani inak nešlo. Ak mám byť úprimný, tak očká na úľoch nepotrebujem, je to zvláštny názor, pre niektorých nepochopiteľný, ale je to tak. Mať viac včelstiev si vyžaduje čo najmenší servis okolo včelstiev.

Aj teraz keby ste prišli na moju včelnicu, tak nájdete na všetkých úľoch otvorené maximálne otvory 20x380 mm a podal som všetkým 2/3 zásob a nezaznamenal som ani jeden prípad lúpeže. Tak vidíte, že z vášho pohľadu neprípustné, ja si z toho nerobím ťažkú hlavu. Asi platí, že v rôznosti je úspech.
A když ztratím česnovou vložku (jako že je skoro nemám), tak zavírám - přivírám očka i česna molitanem. Stejně tak při transportu.

Když se dováží drahé hroznové vínop, bývá chráněno molitanem a v zelenině to vyhazují. A pokud někdo aplikuje klasicky varidol, tak se mu s tím i velice snadno a rychle zacpou česna, očka atd.
Tak,nez jsem zareagoval,tak jsem byl (muj nazor) obhajen Smile.

Aby to tedy bylo kompletni,tak i kdyz novacek,tak uz vim,ze pro oddelky je cesno - at uz male,ci velke uplne k prdu. Jedno ocko jim bohate staci. A jelikoz davam oddelky na nizka dna,tak na nich ani nic nedelam. Dost si usetrim praci.
A po loupezich,kdyz vidim,jaky prostor dokazi vcely obshluhovat skrze malou dirku uvazuji, ze zacnu delat dna bez klasickeho cesna. Dal bych do nej tri az ctyri ocka. Vyrobne a obsluzne 100 % super.
Tono, já napsal, každý jak mu to vyhovuje. Já 4 roky zkoušel nástavky, mřížku, očka, otevřené, zavřené, až jsem si vymyslel metodiku, o které přesvědčen, že mi vyhovuje. Ve svém věku, ale už nebudu experimentovat, nemusel bych stihnout výsledky.Big Grin Já mám celozasíťované dno, česno mohu variabilně otvírat, zavírat dle potřeby, zrovna tak očka. Medníkové nástavky bez oček, k tomu odzkoušenou metodiku. Co chtít víc.
Zdenku,to tvoje cesno - uzaver je na nobelovku. Stalo by to za fotku. Regulace je super. Nic jineho vyrabet uz nebudu. Neni potreba pak uchovavat dalsi bazmek ktery pasuje jen a jen do ulu c:1 Smile
Dnes večer cca ve 22. hodin jsem se šel kouknout k úlům.
Nedivte se, včely mám necelé tři týdny a nejraději bych je pozoroval pořád.

Překvapilo mně, že u jednoho z úlů bylo plné česno včel. Nebyly nijak neklidné, ale vykukovaly i z očka.
Chystají se na diskotéku, nebo se jen tak chladí? Smile
Marek Spíše vylehávají, staré včely uvolňují místo nové generaci. Kdyby byla snůška, tak jsou v plné polní.
Děkuju za odpověď, překvapilo mně, že to bylo takhle pozdě večer, byla už skoro tma.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's