Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Bez mezistěn, bez rámků, bez medometu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
K článku Václava Smolíka. Co mi vrtá hlavou: vyřezávání díla z nádstavků je asi pracné. Plásty jsou vzájemně pospojované a přistavené i k nádstavku. Pokud se mluví o vyřezávání plodu, jistě se tím myslí jen trubčí. Hrubým sítem by mohla být i komáří síťovina? A lisování v lisu na ovoce? To čištění asi nebude také zrovna ono. Jinak zajímavé a v jiné variantě i asi použitelné.
Na mnohé jsem našel později další informace na uvedené adrese: http://www.mamevcely.wordpress.com. Dík.
Metodika V. Smolíka nie je z pohľadu celého roka o nič pracnejšia ako klasické včelárenie. Práve naopak. A prináša aj iné výhody, napr. včelstvá nezaťažené chémiou. Pre viac informácií: http://mamevcely.wordpress.com/
Okrem toho, nie je primárnym cieľom čo najnižšia pracnosť, tá je bonusom navyše.
(22.02.2013 14:06)František Němec napsal(a): [ -> ]Pokud se mluví o vyřezávání plodu, jistě se tím myslí jen trubčí.

Nemyslí, je psáno všechen a je myšlen všechen. Jde o to odstranit z ulu
všechny roztoče (na plodu). Uděla se to v největší snůšce což včely zvládnou do podzimu v pohodě doplnit. A včely co se staraly o plod se můžou přidat ke zběru nektaru.

Cele je to ve Vaškově metodice: http://dl.dropbox.com/u/86811452/Prezent...amecku.pdf

Honza Vrána
Tento způsob včelaření spolu se včelstvy okolní včelařské majority řízené jinou metodikou chovu "boje proti roztoči" není přínosné. Než se včelstvo z tak radikálního zásahu vykřeše, tak si může donést více roztočů, než jsme se jich tím radikálním způsobem zbavili. To by takový způsob musela převzít majorita a přitom ještě dbát na to, aby se včelstva co nejméně rojila což zrovna tato metoda nijak nepodporuje.
Je to metoda možná ale jen v izolovaných podmínkách.
Jak vidno, metoda Vaškovi Smolíkovi funguje, přesto, že jde úplně mimo zaběhnuté postupy. Krom toho nevyhazuje všechen plod, ale jen ten zavíčkovaný - otevřený nechává. Lepší takový způsob boje s roztoči, než celý rok nedělat nic a myslet si, že mě na podzim spasí chemie, jako to dělá majorita okolo. Wink
Skoro každý člověk má v sobě někdy touhu vrátit se do lůna přírody. Někdo chodí na výlety a přespává pod širákem, někdo alespoň na houby, nebo rybařit. Jedním z projevů této potřeby je i zahrádkaření a včelaření.
Bohužel, většina aktivit v současné době má i svou ekonomickou stránku.
Pokud bych měl 3 včelstva a nemusel se ohlížet na peníze, asi bych také vyzkoušel návrat do včelařského dávnověku. Bohužel, i když je mi včelaření koníčkem, musím koukat i na tu ekonomiku.
I kdyby byla pravda, že ve Včelařství popsaný způsob včelaření je časově stejně náročný, jako v současné době používané metody, přece jen ve výsledku( 10 - 15 kg/včelstvo) to znamená minimálně 1500 Kč finanční ztráty u jednoho včelstva. Už při 20 včelstvech je to nejméně 30 000Kč ročně a to je částka,nad kterou se většina lidí musí zamyslet.
Já tímto směrem sice nepůjdu, ale přesto přeji příteli Smolíkovi i všem jeho následovníkům mnoho úspěchů a potěšení z návratu k přírodě.
(22.02.2013 17:09)vraja napsal(a): [ -> ]
(22.02.2013 14:06)František Němec napsal(a): [ -> ]Pokud se mluví o vyřezávání plodu, jistě se tím myslí jen trubčí.

Nemyslí, je psáno všechen a je myšlen všechen. Jde o to odstranit z ulu
všechny roztoče (na plodu). Uděla se to v největší snůšce což včely zvládnou do podzimu v pohodě doplnit. A včely co se staraly o plod se můžou přidat ke zběru nektaru.....

Celé to podle mých zkušeností ale má několik vad.
  1. To že odstranil plod, je sice vzhledem k roztočům dobré, ale povedlo se odstranit pouze ty na zav. plodu. I když i to je docela významné. Ovšem všichni foretičtí (tedy ti na včelách) ale zůstali a budou se množit dál. Snad jen startovací pozici budou mít o poznání menší. Bylo by asi významné zkombinovat s nasazením KM nebo fumigací. Ale dát v období snůšky nelze (KM je vzhledem k vysoké hladině vlhkosti - odpařování nektaru - prakticky neúčinná a fumigace ve snůšce je naprostá hovadina).
  2. Pokud zbavím takto razantně včelstvo plodu, je to sice z krátkodobého hlediska dobré (bude o dost více medu, neboť včely donesený nektar neproplodují), ale po docela krátké době bude chybět generace včel, která z toho zlikvidovaného plodu měla vyběhnout. A o další plod se vlastně nemá kdo starat, neboť v úle zůstávají jen staré včely. A ty se musí poměrně rychle přeorientovat, navíc rychle ubývají.
  3. Dále je odstraněno poměrně velké množství díla, které musí být stůj co stůj nahrazeno. To není zadarmo, myslím, že to spolkne docela dost uložených zásob. A v případě výpadku snůšky musím krmit, ať se mi to líbí, nebo nelíbí.
  4. Včelstvo bude stavět zpočátku dobře, ale posléze velmi špatně, protože ta generace stavitelek, která do toho má "promluvit" je ve vyřezaném díle.
Na moje gusto docela slušné (a hlavně zbytečné) pouštění žilou.
Mylím, že tady už před časem jedna taková podobně razantní metoda ve Včelařství uveřejněna byla. Pan "včelař" byl tehdy za hvězdu, ale jen do doby, dokud se k tomu vyjádřili staří "harcovníci". A myslím, že i panu redaktoru tento článek nakonec v jeho kariéře moc nepomohl.

Celé si to musí každý přechrochtat nějak sám. Není totiž všechno zlato, co se třpytí. Hlavně prosím všechny začínající včelaře - nepodlehněte sladkému mámení. Tohle můžete zkoušet až po získání nemalých zkušeností a to ještě jen u několika málo včelstev!!!!
iRP
Rosťo, KM je v metodice zmíněná jak ve článku, tak v metodice na webu... Huh

Nasazení KM, konkrétně Formidolu, je bežně doporučováno m.j. i v případech, kdy ještě nedošlo k poslednímu medobraní, ale napadení v.d. je vysoké...

V líhnutí včel dojde k cca 12ti dennímu výpadku. S ohledem na to, že roj má běžně výpadek cca 21-denní, to není tak hrozné. Roj má navíc v nové dutině neporovnatelně méně zásob, než včelám nechává Smolík.

Finanční otázku bych nechal na zvážení každého - včelaření lze chápat i jako hobby, kde přínos není podstatný. Stejně jako u králíků - ti, co je mají na maso se asi taky těžko budou relevantně vyjadřovat k hobby chovu alá domácí mazlíček... Pěstování pár ředkviček taky nemá finanční důvod, když v sézoně je svazek za 5 Kč, ale lidé to přesto dělají. Někomu prostě jde o něco jiného.

Co mě ale nadzvedává, je věta: "Tohle můžete zkoušet až po získání nemalých zkušeností a to ještě jen u několika málo včelstev!!!!".
Imperativ bez zdůvodnění... Angry
Tím, že nejsme v armádě a není to rozkaz velitele, je na místě otázka: Proč?
Objevuje se to tady na fóru stále dokola od "starých bardů" - působí to, mno ... řekněme zvláštně, archaisticky, ... Ty eufemismy mi moc nejdou - prostě doba je někde jinde Wink

Oproti jiným metodikám tato s velmi vysokou pravděpodobností nebude ohrožovat okolní včelstva kolapsem (konkrétně na varroázu) - tudíž nechť si každý dělá se svými včelstvy co chce...

Za pozornost podle mě stojí domyšlení toho, jak tím působím šlechtitelsky na kleštíka, potažmo na vztah včela - kleštík. Ale to také nemusí každého zajímat.
(23.02.2013 1:25)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]to znamená minimálně 1500 Kč finanční ztráty u jednoho včelstva.

Dokud budete počítat výdělek na včelstvo budou vám nekonečně vycházet nesmysly. Musíte počítat obrat - naklady.

Vašek ma včelstva max ve 3 NN nastavkách, místo rámků jen horní lůčky. Přeloženo za stejné náklady na 1 "konvenční" včelstvo má Vašek včelstva za ty sami prachy cca 2 az 3.

Vašek se vlastně o včelstvo stará jen při rozšiřování kdy musí přesunovat načaté loučky nahoru.

Vašek nemá medárnu, medomed, sklenice, mezistěny, sklad souší a nastavku. Dílnu na výrobu rámků. A práci s tím spojenou Smile

Když si spočítate jeho naklady na výrobu 1kg medu a vaše. Možná dospějete k názoru že si Vašek takovou ztrátu jako vy dovolit nemůže.

Mimochodem projděte si jeho blok a podívejte se jak med prodává! To je možná důležitější jak jeho metodika chovů Angel(22.02.2013 10:49)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]Včera jsem mluvitl s V. Smolíkem, který má pěkný členek v březnovém čísle a už mu došel dopis od včelaře, který lituje, že mu podobný způsob včelaření nemůže zakázat (o jeho včelaření se dozvěděl z webu).

Souhlasím zakazat by se to mělo Smile Je to nakažlivy, a plánuju to dělat stejně Smile

Honza VránaA ještě bych zapoměl, NEKRMÍ! Takže neběhá po hyper/super aby sehnal levný cukr, neběhá s konvemy po včelnici a nevlastní k úlum krmítka Smile

S pozdravem Honza Vrána
Článek Vaška Smolíka je skvělý už v tom, že budí emoce a diskusi. To se doposud stávalo především u článků v Moderním včelaři. Takže gratulace Včelařství. Podle mě to má Vašek hodně dobře zmáknuté i marketingově a kdo si prostuduje jeho know how na stránkách, tak se musí zákonitě dostat k závěru, že výnos medu tvoří jen část celkového výnosu. Některé důvody psal vraja. Já bych jen přidal pronájem úlu či medobraní s pomocí člověka, který má úl pronajatý. A už se pomalu dostáváme ke včelařské zážitkové turistice...Wink
Založil jsem k této metodice samostatné téma. Třeba se autor Václav Smolík přidá do diskuse a případné nejasnosti sám vysvětlí.
Bez mezistěn - staví, bez rámků - staví (nutná opatrná manipulace). To jsem již vyzkoušel. Celkem to jde. Jen ten medomet ještě používám.
Nemá význam sa tu hádať,a už vonkoncom porovnávať konvenčné vcelárenie s týmto sposobom vedenia včelstiev..ciele,technológia chovu,zmysel,výsledky,ekonomika,investičné vstupy,očakávania atd atd sú tak odlišné,akoby sme porovnávali napr bicykel s autom..držme sa radšej názvu témy a nezaťahujme do nej porovnávanie s konvenčne vedenými včelstvami-nema to zmysel..
Tak jsem se chtěl pustit do tohoto včelaření s jedním úlem, ale váhám, jestli mi to bude v něčem přínosné. To si zrovna můžu sehnat klát a nasypat do něj včelstvo. Poté pozorovat a kochat se, jak je krásné splynout s přírodou.
To, že zimovat včelstvo na medu je velice dobré, o tom nemusíme polemizovat to je jasné. Ale tato metodika je opravdu pro lidi, kteří chtějí včelky hlavně pro radost s minimální pracností jak přípravy, tak ošetřování včelstva a nemyslím si když vezmu věci pro a proti, že toto včelaření je pohodlnější a užitečnější. Ono vyndat takový rámek z nástavku bez odřezávání stavby z boku nástavku je také pohodlnější. Smile
Nazdar děvčata i hoši. Jem rád za vaše příspěvky. Vůbec nevím jak se vyjádřit. Když už to téma vzniklo a Petr mi poslal odkaz tak mám nutkání se nějak vyjádřit. Vlastně si myslím že důležitá je pestrost postupů. Čím víc alternativ tím větší šance, že se někdo nepletl. Čas pak ukáže kdo to byl. Nemá smysl se přetlačovat. Má smysl jít každý svou cestou. Má smysl jít každý svojí vlastní a originální cestou. Ať žije pestrost a jedinečnost.

No to bych tak asi řekl Smile

Vašek
A co autorské právo?
http://mamevcely.wordpress.com/2013/02/26/dulezite/

Odvaha je niečo čo ľudia plní strachu nedokážu pochopiť. Treba ďalej bojovať. Snáď raz pochopia aj tí, čo ešte nechápu...
Aj cesta späť je cesta!Príroda nemá šablónu...Smile
V minulém roce při popsaném postupu včelaření bych dodal k názvu tématu "BEZ MEZISTĚN, BEZ RÁMKŮ, BEZ MEDOMETU" - BEZ ODDĚLKŮ, BEZ MEDU A NA JAŘE BEZ VČEL.
Když mi 5 včelstev, co jsem vytáčel, dalo za celou sezonu 78 kg medu a po řepce bych jim měl sebrat plod a i kdybych jim nechal všechen med, co si přinesly, měl bych velké obavy, pokud bych je intenzivně nekrmil, že zimu přežijí. V roce 2011 by asi přežily bez problémů, i kdybych jim polovinu medu sebral, ale takových medových let, u nás, asi moc nebude. Pokud bych chtěl zkoušet takovýmto způsobem chovat včelky, asi bych to zkusil v medné krávě.
(26.02.2013 19:02)vasekismolik napsal(a): [ -> ]Nazdar děvčata i hoši. Jem rád za vaše příspěvky. Vůbec nevím jak se vyjádřit. Když už to téma vzniklo a Petr mi poslal odkaz tak mám nutkání se nějak vyjádřit. Vlastně si myslím že důležitá je pestrost postupů. Čím víc alternativ tím větší šance, že se někdo nepletl. Čas pak ukáže kdo to byl. Nemá smysl se přetlačovat. Má smysl jít každý svou cestou. Má smysl jít každý svojí vlastní a originální cestou. Ať žije pestrost a jedinečnost.

No to bych tak asi řekl Smile

Vašek

Pěkný článek a pěkná myšlenka. Před dvěma lety, když jsem začal se včelami, jsem toho ještě moc nevěděl a tak jsem začal konvenčně, jako všicni okolo. Jak jsem se učil a získával první zkušenosti, zjistil jsem, že by šlo včelařit i jinak. Najednou jsem měl stejné představy, jednoduché bedýnky, bez rámků, bez mezistěn, bez medometu a dalšího zbytečného vybavení, které jsem již měl většinou zakoupené. Proto jsem zůstal a nějaký čas ještě zůstanu u rámků.
Pokud bych začínal dnes a chtěl bych med jen pro sebe a pro přátele rozhodně bych vykročil touto cestou. Možnás tím spousta včelařů nebude souhlasit, ale jak říkáš, má smysl jít každý svou cestou. Ty už sis svou cestu vybral a pokud ti vyhovuje, nedá se tomu nic vytknout. Já s tebou souhlasím, líbí se mi to a přeji ať se daří.Cool
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's