Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Slídění
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Zřejmě nějaký potagen či nemoc (např. varoóza) oslabil včelstvo tak, že zesláblo a vosy už jen uklízejí. Ty nejsou nikdy prvotní příčinou. Ale včelaři to na ně rádi svádějí Wink
To spojování se zdravými nebyl dobrý nápad, podobně mohou skončit o měsíc později či až na jaře i včelstva, do kterých byla přidána.
Pokud chce někdo vylupovaná včelstva zachraňovat, tak jedině převozem několik kilometrů na osamocené stanoviště a zúžit česno na jednu včelu. Dále pomůže přidat nahoru jeden prázdný nástavek a místo víka položit sklo. Případné lupičky a vosy netrefí zpátky, zůstanou pod sklem a již nedají echo dalším lupičkám. Druhý den se už lupičky stanou součástí včelstva. Když je chladno, tak na noc přikrýt sklo uteplivkou.
Pavle s tím sklem je to dobrý nápad, ale že se za den stanou lupičky součástí včelstva to bych netvrdil, pokud se převezou na vzdálené místo tak ano, ale na stejném stanovišti asi ne.
(04.11.2017 10:09)jirkaroskota napsal(a): [ -> ]Zjistil jsem v polovině října, že mám jedno včelstvo ze čtyř totálně vyloupené.......

Je velká pravděpodobnost, že si včelstvo z prázdného úlu přineslo "to", co dokáže včelstva popravit za několik dní .
Ty vedlejší to nejspíš odnesou taky, pokud se zúčastnili hostiny.
Miroslave co si přineslo? Mě ty moje včely na podzim vyloupí kde co, jen vidím jak létají do noci směrem k jednomu včelaři co každý rok o polovinu včelstev přijde a vždycky to ustojí. Nechápu ty co něco pořád zvádí na cizí včely, buď se o včely starám dobře a přežijí nebo ne a uhynou. Já mám včely v hodně převčelené oblasti kde nejsou ztráty 50 a víc procent nic neobvyklého, včely si domů pořád něco tahají a já nevím co je to úhyn. Včely jsem měl různé od singerek přes Jabloňany vigorky i buckfast a úhyn pořád 0. Asi mám štěstí, jen to nezakřiknout.
(04.11.2017 18:39)pavell napsal(a): [ -> ], buď se o včely starám dobře a přežijí nebo ne a uhynou.
Ještě před několika měsíci bych s tím souhlasil.
Dobře se starat je nepochybně nutné, jenže v případě "to" to nestačí.
Nevěřil jsem na viry, o kterých se tu často psalo. Nevím, jestli jsou to viry nebo něco jiného.
Teď už vím, že "to" existuje.

Je důležité spatřit průběh na vlastní oči. Pak postižený zjistí, že se tady o tom už psalo.
To, co dokáže popravit včelstvo trvá dlouho není to pouze ten závěr kdy odejde početnější generace.
Hlavne je dulezite oddelit "to" a nemaskovat to v kolonce "uhyn na varroazu",kam se to z oblibou radi a samostatne uhyn na "to" jakoby neexistoval.V primem prenosu pak clovek pochopi,nejen ze se tu o tom psalo,ale i to,ze s tim pocet roztocu moc nesouvisi.Vcelstvo,z nehoz po fumigaci padaji tisice brouku radne prezije,vcelstva z kterych spadne par desitek jdou po fumigaci do kytek a dik domino efektu casto i dalsi s odstupem tydne.Loni to potkalo i mne,ktery tomu puvodne neveril,2 z prezivsich vcelstev jsem nechal na puvodnim dile,neni ani jedno,po varidolu zmizela.Za pokus to stalo,zbytek loni prezivsich na novem dile je v pohode,dorazka varidolem se u nich nekonala.Tohle "to" se opravdu nejspis kumuluje v dile,ovsem co to je,to vi cert.A je celkem jedno jestli tomu rikame "to",syndrom prazdneho ulu ci jinak.Je to tady a za chvili to bude vsude.
nedělejte z toho pořád vědu, byla v úle matka při kontrole před spojením ? mně se to stalo v loni, včelstvo přišlo asi mojí vinou o matku a bylo permanentně loupeno vosami, jenže přišli brzo ranní mrazíky a od vos byl klid tak už jsem to neřešil, zjistil jsem to až na jaře a po spojení vše ok.
(04.11.2017 18:39)pavell napsal(a): [ -> ]Miroslave co si přineslo? Mě ty moje včely na podzim vyloupí kde co, jen vidím jak létají do noci směrem k jednomu včelaři co každý rok o polovinu včelstev přijde a vždycky to ustojí. Nechápu ty co něco pořád zvádí na cizí včely, buď se o včely starám dobře a přežijí nebo ne a uhynou. Já mám včely v hodně převčelené oblasti kde nejsou ztráty 50 a víc procent nic neobvyklého, včely si domů pořád něco tahají a já nevím co je to úhyn. Včely jsem měl různé od singerek přes Jabloňany vigorky i buckfast a úhyn pořád 0. Asi mám štěstí, jen to nezakřiknout.

Uplně ten samý názor jsem měl do lonska taky. Pak dvě moje slabší včelstva byly vyloupena těma okolníma a domino efekt nastal......během tejdne padaly další a další a to byly jedny z nejsilnějších včelstev až to odnesl celý včelín, všech 10 co bylo v řadě odešlo. Takže ono tě to taky potká a pak budeš mluvit jinak. Mě už to poučilo, dělám už věci jinak, ale na tebe to ještě čeká.
To co to píšete o těch úhynech bych fakt nechtěl zažít, ale pořád neznám odpověď na otázku proč okolní včelaři mají pravidelně vysoké úhyny, moje včelstva je bez pochyby rabují a stále přežívají? Úhyn v doletu mích včel je již několik let 30 až 100%. Moje včelstva úhyn 0. To opravdu nechápu.
pavell si šťastný človek Shy
Prostě máš jasný bacilonosičky....Big Grin Jim to nevadí - všechny ostatní padnou.
Mno nechcem byť prorokom, ale ono to asi čaká každého. Ja do tejto sezóny vždy do 5% až 10%. Tento rok to bude asi katastrofa. Do rovnice tento rok pribudlo množstvo premenných, takže povedať, že je to nozéma, virózy, varoáza, otravy, chýbajúci peľ v júly a auguste, "divné" medzistienky ... nie je také jednoduché. Jeden fakt je však zaujímavý. Nepostihlo to ani jeden odloženec a ani jednu z rodín, ktoré som na začiatku júla rozdelil na viac odložencov. Nepostihlo to ani rodiny, ktoré som odložencami posilňoval. V podstate čím silnejšia rodina, tým horšieAngry
Vždy keď tu niekto napíše novú skúsenosť, napr. že sa to týka včelstiev na starom diele, moje skúsenosti to vyvrátia. Nebude vôbec jednoduché nájsť príčinu. A ešte ťažšie bude rozhodnutie, čo robiť budúcu sezónu. Určitý nástrel dali odložence a včelstvá zakŕmené na konci júla.
Ano, mě to taky popravilo jen včelstva, která už neměla důvod plodovat, dostatek zásob - jen med. Prostě asi jen dlouhověké včely.

Možná bude lepší krmit od půlky července do konce září po flaškách, aby se pořád plodovalo a ve včelstvu bylo co nejvíc včel různého stáří.
Tak se to děje v oddělcích , kde problém nebývá.
Sice budu množit kleštíka, ale nějaké včely budou (možná).
Sice budu množit kleštíka, ale nějaké včely budou (možná)Big Grin Že možna.
Niečo na tom včasnom krmení určite je. U nás čo sledujem u včelárov tak úhyny bývajú v sezónach kedy napríklad celý júl, august kvôli horúčavám nebýva žiadna znáška a včely napriek tomu že sú na zásobách strácajú iskru.Včelári často váhajú zakrmiť skôr pretože v úľoch je aj 10kg zásob,ale včely počas takéhoto obdobia idú v inom úspornom režime,čo sa môže odzrkadliť na kvalite dlhovekých včieľ.Mohol som porovnať situáciu pretože som v tomto čase včely podnecoval a tie včelstvá vyzerali celkom inak-mali iskru a silu si udržali až do zazimovania.Tiež som postrehol už v auguste rôzne prejavy viróz v niektorých úľoch-mrtvé včely v štádiu fialových očí,alebo mrtve zaviečkované imága tesne pre vybehnutím ktoré mi včely dokázali samé likvidovať.Ale ako píšem,včelstvá som v čas zakrmoval-počas beznáškového obdobia mali podnet k plodovaniu čo sa zrejme podpísalo na tom,že napriek určitým virózam ktoré v úľoch určite mám, si včelstvá udržali dostatok nepoškodených a zdravých dlhovekých včieľ.
Patko 79 máš nějaké indicie že předpovídáš katastrofu?
Myslím že 30% zrušených včelstiev je už dosť veľká indícia
A proč je vlastně rušíš?
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's