Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Práce s oplodňáčkem
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Já mám jen horní loučky a na nich proužek mezistěny. A dvě díry na matecnik. At si staví okolo něj. Odpoledne udělám fotku. Obšlehl jsem ten malej z polystyrénu, co se prodává. Přesně na něj pasuji krabičky z laboratoři - jak jsem kdysi říkal Big Grin.
Také se už na ne chystám. Neudělal si chybu spíše v osireni včel ?
Pavle nevím, udělal sem smetenec, den v rojáku ve sklepě, druhý den navečer naplnit oplodňáčky a matečník, a šup do sklepana dva dny. Pak ven.
Fotky jooo, sem zvědavej Wink
Zdravím Vás,
letos poprvé jsem se pustil do chovu matek v oplodňáčcích, ale vůbec se mě nedaří...už začínám mít deprese Smile poprvé mě uletěly - dle informací od MUDr. Šumery jsem je držel déle zavřené...poté jsem naplnil 5 dalších, a za 2 dny všechny včely mrtvé...ok, říkal jsem si, asi jsem to pokazil protože akorát byly ty vedra...v pátek tento týden jsem je naplnil znovu, těsta měli plné krmítko, matečníky jsem přidal taky a dnes jsem zjistil, že jsou opět mrtvé - všech 5 kousků Sad můžete mě prosím poradit v čem je zakopaný pes?
Oplodnáčky mám ze styroduru podle zde zveřejněného návodu...v plemenáčích mám včely výrobně rozjeté, matky bezvadně kladou, ale ty oplodňáčky mě letos dávají...a to nemluvím o tom množství včel, které jsem já vůl "obětoval...
Děkuji za pomoc

Petr
To, že sa ti nedarí nie vtom aké oplodniačiky používaš, ale v tom, že nesprávne pripravuješ osadenstvo do nich. Ak chceš dochovať úspešne matky, musíš si pripravuiť včely-osadenstvo, ktoré z oplodničika neodletí, čiže musíš použiť mladé včely, ktoré ešte zo svojho úľa nevyleteli alebo včely pripraviť ako do zmetanca, dať im CMC a zrelú MB, čiže 14-15 dňovú, k tomu osadený oplodniačik odniesť niekde 2-3 km k známemu a keď sa včely stmelia, tak aj si uich priniesť domov.

Ja som roky robil chov matiek (ročne do 165 ks), ale som matky choval vo väčších oplodniakoch, s lomeným rámikom (bežnú mieru,ktorú so mal v úľoch) ktorý som dal hneď z jara do včelstva, ktoré v ňom vybudovalo plást a matka doň nakkládla vajíčka. Keď sa plod na tomto rámiku začal liahnuť, lomené rámiky som aj s včeklami prekladal do oplodniakov a zároveň dostali 14 dňovú MB hlavne potravu-pevnú i keď na chovnom lomenom rámiku boli vždy nejaké zásoby.

Chov matiek sa musí vždy naplávať, aby jednotlivé úkony vždy do seby zapadali a spolu dávali svoj efekt, t.j. konečný cieľ, oplodnenú matku. Každý chovateľ matiek musí prejsť niekedy aj tŕrnitou cestou, kým sa dostaví úspech, ale vždy je najlepšie ísť za učňa k majstrovi a trochu si celý problém priblížiť z blízka..0
Antone, děkuji za reakci. Kromě odnesení oplodňáčku jsem zvádl všechny kroky jak popisuješ. Mladušky, těsto, matečník...zaráží mě ale proč jsou mrtvé?...málo vody? Stěny oplodnáčku jsem navlhčil...jediné co mě napadá je jestli jsem nějak nemohl pokazit narkotizaci...je možné, že bych je třeba otrávil?
Pedro86 napsal(a):tento týden jsem je naplnil znovu, těsta měli plné krmítko, matečníky jsem přidal taky a dnes jsem zjistil, že jsou opět mrtvé

S velkou pravděpodobností včel do oplodňáčků dáváte mnoho. Bohatě stačí 1/4 objemu oplodňáčku.
Pokud včely narkotizujete, je zapotřebí mít větrání v horní části oplodňáčku. Zasíťované dno i česno v dolní části narkotizované včely ucpou.
Narkotizaci není nutno udělat tak důkladně, aby se včely vůbec nepohybovaly. Je vhodné, aby jich část stále lezla.
Zveřejněte fotku Vašeho oploňáčku se stručným popisem rozměrů (zejména vnitřního prostoru), umístění a velikost česna a případných dalších větracích otvorů.
To, že se za velkých veder oplodňáček vyrojí, jsem už zažil, ale nikdy mi včely v něm neuhynuly.
Používám zde uveřejněný oplodňáček od p.Čermáka ( http://www.vcelari-zabreh.cz/data/planky/oplodnacek.pdf ). Udělal jsem je naprosto stejně a když si dávám věci dohromady tak asi máte pravdu pane Šumero. Když jsem otevřel oplodňáčky s uhynulými včelami část jich byla tak natlačena ve větracím otvoru že doslova utvořily takový špunt...ze zhora větrání nemám žádné - pouze jsem jim nechal česnový uzávěr otevřený na větrání. Zkusím ještě jeden pokus - možná pro jistotu naplním smykem bez narkotizace...
Moc Vám děkuju za radu
Před časem jsem ke zmiňovanému oplodňáčku kreslil výkresy, tak mám pocit, že bych k tomu měl říci své. Letos jsem oplodňáčky začal používat, první kolo katastrofa. Proč? protože nečtu a neposlouchám rady zkušenějších. Oplodňáčky jsem naplnil, vložil matečník a z deseti se vylíhla jedna matka, která se stejně nespářila. V návodu není ani slovo o vkládání matečníku, vkládá se panuška. Na vložení matečníku je lepší oddělek, plemenáč. V oplodňáčku může dojít k zachlazení, než se včely vytvoří vhodné podmínky k rozvoji, je pozdě. Takže jsem si znovu pročetl návod, poptal se auta metodiky na pár detailů a druhé kolo bez problémů.
 • mlaďušky smetu den předem do rojáku
 • vězním ve sklepě, v chladu
 • při smetání mlaďušek pozor na minimální množství trubců (včely by se staraly o trubce a nestavěly by)
 • nesmést matku (to je snad jasné)
 • druhý den ráno plnit oplodňáky
 • intenzivně rosit
 • plním klasickou neběračkou na polévku (cca 100 ml), do oplodňáčku vsypu 1,5 - 2 naběračky
 • naplnit všechny oplodňáčky, teprve potom vložit matky naostro
 • rozruch včel, jejich orosení a věznění přes noc postačuje k tomu, aby panušce neublížily
 • uložit v chladu a temnu (do 20°C), bez uteplivky (stříšky)
 • rozmístit druhý den navečer (v létě klidně až po 20-té hodině)
 • otevřít česno, možno uzavřít větrání, nasadit stříšku s uteplivkou
 • poznámka: včely nenarkotizovat, zkracuje jim to zbytečně délku života. Postup s vězněním je ověřený a funguje.
Uvedená metoda je perfektní a používal jsem ji tehdy, když jsem potřeboval naplnit velké množství oplodňáčků, nebo když jsem "zaspal" a matečníky v klíckách už vyběhly. Pak ovšem smetené včely nebyly ve sklepě den, ale nejvýš 2 hodiny.
Osobně dávám přednost vkládání zralých matečníků před přidáváním panušek. Vychoval jsem tak už stovky matek a počet nevylíhlých matečníků byl zcela zanedbatelný.
Pro naplnění malého množství oplodňáčků - tak do 10 - je ale tato metoda zbytečně pracná. Stačí, když smetu potřebné množství včel z několika úlů do rojáku ( nebo do jiné nádoby) a nechám je v polostínu stát asi 10 minut. Pak plním.
Také používám naběračku na polévku - ale pozor. Jsou v několika velikostech a ta, kterou ženy v kuchyni nejčastěji používají, má 150 ml.
Proto si to raději každý předem přeměřte, spočítejte si kubaturu oplodňáčku a podle toho nabírejte včely, aby jich tam nebylo moc.
Ideální je, když je oplodňáček naplněn včelami tak z 1/4. Dáte li víc než 1/3, je nebezpečí, že se včely buď udusí, nebo po otevření česna vyrojí.
Zdravím přátelé, přidal jsem matku do smetence, ale bohužel jsem ho udělal slabí.Je možné ho posílit rámkem s vybihajicim plodem, když matka ještě neklade?
Je to možné..... raději bez včel
Pro Standu H: nemáte spíše plemenáč a ne oplodňáček?
Včera jsem čirou náhodou objevil při prohlídce oddělku (2vn)matečník na stavebním rámku skoro zástavěnej do pokračujícího díla..... A matka měla napůl otevříno. Big Grin ( víc štěstí než rozumu, jinak by byly dnes venku)..... Neměl jsem sebou ani výchytky, takže jsem matku zavřel do pouzdra na panel autorádiaBig Grin......ještě včera jsem ji přidal do osazeného oplodňáčku, odkud jsem odebral oplozenou a kladoucí matku, způsobem který popisoval pan Sklenar...nebo spíš modifikací jeho popisuBig Grin..... Plod jsem odstranil vylomením plástků, a nechal jsem je asi půl hodiny v klidu. Pak jsem zavřel jsem očko,včely jsem vyspal z oplodňáčku.....matku jsem dal do výchytky a když se včelky snažily dostat zpátky do česínka, tak jsem ho pootevřel na jedu včelku a matku jsem pustil z výchytky mezi ně...... Dneska už začínají stavět nový plástekSmile
tak tomu sa povie stastie...Smile
Ne to není štěstí Quido Sklenar to dělal tak, že si dal panušku do kapsy , vyndal plást s kladoucí matkou , tu vychytil a ten plást oklepl před česno.....a jak se vesele hrnuly česínkem dovnitř, pustil mezi ně panušku ..... psal, že se nestalo, že by ji nepřijaly ...i když tomu nikdo nevěřil...dokud to nezkusil Big Grin
Já přidávání panušek vcelku praktikoval do oplodňáčků. Většinou když sem neodhadl čas matečníku. Oplodňáčky sem plnil tak, že jsem z rojáčku nasypal klasickou velkou medovku do 3/4. Zavřrl víčko a nechal včelky vydýchat-autonarkotizace. Už sem to tu kdysi popisoval. Panušku sem si připravil. Počkal až včelky ve sklenici začnou být malatný, a žádná nebude chtít vzlétnout. ideální čas. rychle nasypat do oplodňáčku. Dát rámečky, a zavřít. panušku rychle sklepnout do medu, opatlat a česnem do oplodňáčku. u tohodle se mi nestalo, že by ji nevzali. (vyzkoušeno zatím u cca 20 matiček.)
chtěl bych se zeptat, zda zde někdo na foru má zkušenost s umístěním včelstva místo do temného slepa někam jinam. Protože bydlím v oblasti s vysokou hladinou spodní vody, není prakticky v celé vesnici sklep. Ten by se velice hodil např. při přidávání matky, plnění oplodňáčků a jiných příležitostech. Napadla mě možnost použít starou lednici, ale tam už asi bude na včely moc chladno. Jiná alternativa by byla umístit je do studny, kde je teplota vhodnější, ale zase vysoká vlhkost.

Jak tento problém řešíte Vy ?
Mirku, účelem umístění do sklepa je nižší teplota, včely se díky tomu semknou, jako když vytváří zimní chomáč. Ta lednice by mohla fungovat, jen by bylo asi potřeba v ní mít termostat, který bude odpovídat požadované teplotě.
My sice sklepy máme suché, zato teplé - 20-22 °C. A i přesto jsem tam oplodňáčky dával.
Výsledný rozvoj a přijetí matky bylo bez problémů.

Myslím tedy, že by mohl oplodňáček klidně zůstat uzavřený někde v rohu zahrady, kde bude celodenní stín a po 2-3 dnech jej otevřít.
Smysl chlazení oplodňáčku je v tom, že včely při naplnění, rosení a ochlazení se semknou do chomáče a nevšímají si mladé, na ostro přidané matky. Při umístění a otevření očka matka už feromonem včely zvládá.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's