Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Práce s oplodňáčkem
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Mam otázku... Je potrebné včely pred plnením oplodnacikov nachystat deň vopred alebo môžem rovno sklepnut mladusky z ramiku a hneď zavrieť?
Já ometám večer předem, vězním v chladu. Ráno plním oplodňáčky, rosím. Potom přímo do chomáče hodím panušku na ostro. Vězním do večerave sklepě, ve tmě. Při věznění je mám bez stříšky s uteplivkou, aby chlad na ně působil. Rozrušení, chlad a voda způsobí, že neútočí na matku. Na stanoviště umisťuji pozdě večer, otevřu očko a nechám být.
No lenže neviem ci to budem stíhať... Bojím sa aby sa mi náhodou nevyliahla matka a ta neponicila ostatne matecniky...
Dělám to podobně jak Honza. Když je budeš sklepávat tak je sklepni do kýble prostě někde kde je necháš chvilku oddechnout a osiřet, musí brečet aspoň hodinku cca. Pak porosit a naplnit oplodňáček, matečník. Matečník sem dával dozadu k průlezu k med těstu, aby nezachladl.
Na to je potřeba školkovat, tedy matečníky uzavřít do samostatných klícek, které je izolují od zbytku světa. Viz. foto školkovacího rámku.

[attachment=3433]
Hoinzo, to černý je tepláková guma? Wink
Trefa do černého. Ale možná je i z trenýrek.
Ze zadu klícky drží muší síťka přibitá na rámek a ze předu ta guma.
Tak dnes jsem poprvé plnila oplodňáček. Smáčené jsem je ometla z plástu do kyblíku, kde si asi hodinku a půl pobyly. Jak byly mokré, tak se mi jich zdálo málo, ale asi je jich moc. Matičku ( krásnou s načervenalýma nohama) jsem jim tam šupla a ona se hned zavrtala. Tak snad to bude dobré, zítra vyndám oplodňáček z šopy a umístím.
Zprvu hučely, teď asi po 3 hod. šumí a občas je slyšet pobzuk. Co se může stát, jestli je tam těch včel hodně? Dík Maky
Získal jsem po jednom včelaři takovýto oplodňáček. Docela je to pro mne jako hlavolam, hlavně jak a kam umístit takovou tu přepážku. Nikam to nesedí a když je tam přepážka nejde tam rámek. Měl jich ve včelíně více a vždy takto připravenou sadu. Nesetkal jste se někdo s takovýmto typem? Stáří min. 20 let, nepoužitý.
Nechci jej na chov, spíše jen na ukázku, jen jak to do sebe zapadá ... Smile
Včera som založil 3 oplodnaciky... V jednom krásne zavesené na matecniku, v druhom zatiaľ len okolo matecnika chodia a v treťom mi matecnik zrušili... Tak som im tam pridal mladusku naostro... Uvidíme čo z toho bude...
(22.05.2015 20:41)Maky II napsal(a): [ -> ]Tak dnes jsem poprvé plnila oplodňáček. Smáčené jsem je ometla z plástu do kyblíku, kde si asi hodinku a půl pobyly. Jak byly mokré, tak se mi jich zdálo málo, ale asi je jich moc. Matičku ( krásnou s načervenalýma nohama) jsem jim tam šupla a ona se hned zavrtala. Tak snad to bude dobré, zítra vyndám oplodňáček z šopy a umístím.
Zprvu hučely, teď asi po 3 hod. šumí a občas je slyšet pobzuk. Co se může stát, jestli je tam těch včel hodně? Dík Maky
Kdyby jich bylo opravdu moc, tak budu hned vylezlé u česna, a možná se aj vyrojí. CHlad oplodňáček zvládne, teplo moc ne Sad přehřejou se a frnknou. Minule se mi to stalo u dvou oplodňáčků (hromadný 6sekční oplodňáček) ty dvoje byly prostřední. Když je nedáš na slunce, ale polostín, tak se neboj. poradí si.
Dík, zatím vypadají OK. Ona je část včel v komoře na těstě. Statečně přistavují folii, ale rámečky zatím ne.
Jen aby bylo dost teplo a nedeštivo, aby mohly na snubní prolety.
Spravil som male 3 oplodniaciky. Mozem ich dat tesne vedla seba? Su take male, ze mi pripada, ze matka netrafi naspat.Wink
Tak ich otoc každý na inú stranu...
Neboj, trefí zpět. Pokud máš potřebu je dávat těsně vedle sebe, tak pootočené o 90° a přední strana by měla mít pokaždé jinou barvu (bílá, modrá, žlutá, červená). Já se je snažím dávat alespoň kousek od sebe, pod keř, mezi kytky atd. Nyní jich mám na zahradě v provozu několik desítek, ztráty jsou, ale ty přičítám proletům, tedy že padnou za oběť ptákům atd.
Zdravím Vás, a mám dotaz, při kontrole oplodňáčku, jest-li již klade matka, jsem našel
zakladeny skoro všechny rámečky. Matku jsem, ale nenašel, a co mě překvapilo byly
2 zavřené matečníky. Proč? Kam matka zmizla, když byla oplodněna a krásně kladla.
Čas od času se něco takového stane. S tím se smiř. Pokud máš zralý matečník, vylom ty v oplodňáčku a vlož tam nový.
Proč vylamovat ty v oplodňáčku a kládat jiný? protože ten, který vložíš bude (měl by být) z plemeniva, ze kterého chci chovat.
Zdravím, před dvěma dny jsem naplnil dva oplodňáčky, nechal den ve sklepě a pak poprvé převezl asi 10km. Nechal hodinu zavřené a pak otevřel. Přes den to vypadalo normálně, ale večer se (větší) část včel vyvěsila na přední straně a tak přečkaly noc. Přitom místa mají hodně, malé česno není ucpané. Čím to?
Prostě usoudí že by jim vevnitř bylo teplo. Netřeba se obávat. oplodňáčky právě teplo snášejí hůře než zimu. Když je moc teplo, tak jednoduše frnknou Smile
Vyrobil jsem si 11 oplodňáčků ze dvou dřevěných rámečků a extrudovaného polystyrénu (tl. 30 mm). Stříška je z polyuretanové izolační desky (tl. 50 mm) opatřené hliníkovou fólií. Ventilaci zajišťuje standardní včelotěsná plastová kruhová větrací mřížka. Pod ní je ve spodním dřevěném rámečku vyfrézováno česínko - otvor 30 x 7 mm uzavíratelný dřevěnou lištou na otočném čepu (vrut). Přesah spodní polystyrénové desky tvoří letáč. Víko je k tělu oplodňáčku připevněno tkalounem se suchými zipy a karabinkami. Nejde jen o pojistku proti odnesení lehké stříšky větrem, ale zároveň se uchopením za stříšku oplodňáčky snadno přenáší.

Oplodňáček je osazen třemi rámečky 150 x 120 mm, s tl. loučky 10 mm o šířce 25 mm. Po vyjmutí dvou krmných krabic (ze dvou krabic od mléka s prořezanými otvory 40 x 5 mm) se vejdou další dva rámky. Výška "podmetu" pod rámky je 40 mm). V krmném prostoru včely nekálí. Na vystavění 3 rámků této velikosti včely spotřebují cca 500 g medocukrového těsta, což trvá cca 10-14 dní, dle množství včel (100 - 200g).

Včely ani mravenci materiál oplodňáčku nevykusují, neboť je důkladně natřen několika vrstvami potravinářského akrylátu (černý Balakryl proti prosvítání, bílý Balakryl jako podklad pod barevný nátěr, svrchní pololesklý akrylát voskového odstínu).

Oplodňáčky jsou dokonale uteplené, a tak je možno je pokládat rovnou na zem.

[attachment=3530] [attachment=3531] [attachment=3538] [attachment=3532] [attachment=3533] [attachment=3534] [attachment=3535] [attachment=3536] [attachment=3537]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's