Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Práce s oplodňáčkem
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Dobrý večer, chci se zeptat, jak dlouho se může matka v oplodňáčku nechat než se přidá do včelstva?
Pokud nemáš pokystyrenový oplodňáček, kde hrozī, že včely prokoušou matce mīsto mimo česnový uzávěr s mřížkou, tak hodně dlouho....V každé sezóně mám nějakou, která je tam třeba i 6 týdnů... Je jen potřeba dávat pozor na uzavření mateří mřīžkou a na krmení.
Já bych právě chtel styrodurovy oplodnacek, ten by měl být odolnejsi Smile a nebývá pak s matkou, ktera je delsi dobu v oplodnacku, problem?
Zkušenosti s oplodňáčky nemám, ale dle toho, co jsem kde pochytil nebývají problémy s matkou ale s tím, že se ti to může vyrojit.
A jak tomu zabránit? je nějaká metoda pro odplodňáček?
Přeložit včas (= než jim tam začne být těsno) do úlu nebo matku zužitkovat a oploňáček rozpustit.
Na to je jednoduchá metoda....zapomenout na oplodňáčky a použīvat "miniplusy"...Wink
Kdo chce jeden nástavek za 775,- tak z toho odkazu. Kdo chce nástavek za 30,-....a pět minut práce, tak ten z fotky Big Grin
Můžu se zeptat, z jak tlustého styroduru je děláte?
Když se podiváš tak tluštčí je 3cm a otrošku menší 2cm. XPS Synthos IR20 většinou.
Mrkni na téma Plánky na oplodňáček, tam je vše vysvětleno vč. metodiky.
Před pár lety jsem to zpracoval s Květošem Čermákem.
Ahoj potřebuji nějakou rychlou radu zítra mam 5 matečníků a na chatě včely myslel jsem že udělám smetenec rovnou do oplodňačku (mladušky z plod plastu) a dovnitř dám matečník v klíce pak dát tři dny do chladu a temna , pak na stanovště ?
Co vy na to ? Jsem pro každou špatnost a radu. Dík
Tohle nemá cenu, včely v oplodňáčku se nedokáží o metečníky postarat, nevytopí to. Několikrát jsem to zkoušel s nevalnými výsledky. Pokud je oplodňáček rozjetý a odebereš mladou, již rozkladenou matku, tak za pár dnů můžeš přidat matečník (pokud je tam ještě dost mladých včel). Takto bych raději udělal oddělek, klasicky, plodový plást (zavíčkovaný), pylové a medné zásoby, souš s vodou a matečník.
Tak jsem si s tou Hopkinsovou metodou chovu matek zavařil. Matky se mi do plemenáčů nevejdou a likvidovat "přebytečné" se mi nechce. Jak mi řekl Tomaso Fernando: "Ty jsi moc velký humanista". Já jim jen chci dát možnost se projevit, abych viděl, zda je tato metoda v praxi použitelná. Tak z nedostatku kapacity, ač je to proti mému přesvědčení, vzniklo během 4 dnů toto:

[Obrázky: DSC01477_1.jpg] [Obrázky: DSC01478_1.jpg]

Jenom oproti nákresu a popisu kolegy J. Havelky jsem z nedostatku času vyrobil jiné stříšky a z nedostatku plastu jsem rámky do oplodňáčku vyrobil z hliníkového plechu, který byl po ruce. Snad mne ekologisté neproklejí Wink.
Přeji všem chovatelům letos i příští roky, "matečníky jako palce".
JK
Tak jsem se na oplodnacek vykaslal rozdelil nastavek příčkou nahulakal krmitko testem, plast se zasobama 2x a plod. Plast. Udelal ocka zezadu i zepredu, dal dno do sypal vcely [/i]jeste z jednoho plastu pridal matecnik no a tri dny samotka pak se ukáže.
Zdravím,

nějak jsem špatné počítal a vylíhly se mi ze zaškolkovaných matečníků
2 matky víc než mám oplodňáčků. Co v takovém případě dělat, když další oplodňáčky můžu mít až za dva dny?
Přebytečné panušky dát do neprůchodných školkovacích klícek nebo zavřených přidávacích klicek (musí tam mít medocukrové těsto) a nechat v medníku kteréhokoliv včelstva ty 2 dny.
Pak přidat do oplodňáčků, nejlépe pomocí umělého matečníku.
Vylíhnutá matka by měla být ve včelách do 24 hodin, nebo by se o ni měly včely starat.
Mám takový matematický defekt, vždy si chystám o jeden oplodňáček více, než mám zaškolkovaných matek. Já vím, je to blbost, spíše se vylíhne o nějakou matku méně, než jsem školkoval, ale pořád si ten jeden chystám Smile
Ahoj,

mě to napadlo MilanBig GrinBig GrinBig Grin

[Obrázky: WP_20170703_001.jpg][Obrázky: WP_20170703_002.jpg][Obrázky: WP_20170703_003.jpg]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's