Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Forma na stloukání rámků
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Několikrát jsem v literatiuře zaznamenal poznámku o formě na stloukání rámků - ale nikde jsem neviděl jak vypadá. Napadlo mě použít jakousi bedničku (přesných rozměrů, např na 5, případně 11rámků) bez dna a víka, kam narovnám bočnice a zhora loučky a přitluču.
pak zespoda totéž - po otočení. mohu tam i navrtat dírky na drátkování - dle nějaké šablony např z plechu. Aby bočnice drželi, prostrčil bych na kažné straně 2 kolíky vždy dole a nahoře - vyndávací, aby šel stlučený rámek vyndat. Ještě jsem to nezkoušelSmile Jak to děláte vy?
Stačí se zeptat strýčka Google a fotek forem je k dispozici dost.
Já zatím plánuji nákup již hotových nadrátkovaných rámků, ale chtěl bych do budoucna kupovat jen přířezy.

[attachment=32]
Zdroj: VP-velkoobchod Olomouc

[attachment=33]
Zdroj: VCEST - velkoobchod a maloobchod s včelařskými potřebami
Skús http://www.vcely.sk v menu klikni na Archív článkov a potom máj 2007 . Mám ju a myslím že je dobrá.
Já raději přidám přímý odkaz – http://www.vcely.sk/2007/05/06/forma-na-...e-ramikov/
Vypadá velmi pěkně a užitečně.
Používám kovovou formu vlastní výroby


Odstraněn nefunkční link - PetrM
Utahujete přířezy do svěráku, poněvadž vám při sbíjení pořád padají. Uveřejnil jsem formu vlastní konstrukce na sbíjení rámků a nevěřil jsem kolik včelařů a hlavně včelařek řeší tento problém. Dovoluji si přiložit foto. Tongue
[Obrázky: v_ela_foto_007.jpg]
Dobrý, ale zalistujte slovenskými weby. Někde tam je něco převzatého ze světa a je to skládačka stažená gumicukem a jen 6 prken.

Na tomto mi není jasné jak se rámky po stlučení vyndají.
Tipuji, že to bude jen na horní loučku.
Mám něco podobnýho. Blbě jsem to spočítal, tak teď jich stloukám 11 ks. Místo těch pevných lišt, mám boční stěny provrtané pro desítku kulatinu. Po stlučení se vytáhnou a rámky vyjmou.
Forma na sbíjení rámků se řešila tady a zmiňovaná skládačka ze Slovenska je tam taky.

PetrM : doporučuji sloučit obě témata do jednoho.
(06.12.2010 7:29)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Forma na sbíjení rámků se řešila tady a zmiňovaná skládačka ze Slovenska je tam taky.

PetrM: doporučuji sloučit obě témata do jednoho.

Díky za upozornění. Sám jsem přispíval za běhu a neuvědomil si to.
Na sponkování hofmanů mám automatickou linku. Maldší syn podává přířezy, starší z nich sestavuje rámek, já ho sesponkuji. Občas jim musím pro zvýšení morálky půjčit sponkovačku, ale i tak dosahujeme slušných výkonů. Big Grin
(06.12.2010 0:53)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Mám něco podobnýho. Blbě jsem to spočítal, tak teď jich stloukám 11 ks. Místo těch pevných lišt, mám boční stěny provrtané pro desítku kulatinu. Po stlučení se vytáhnou a rámky vyjmou.

U první bedny jsem měl podobné řešení - otáčivou lištu. Moc se mi to neosvědčilo, to ty tvé kolíky je lepší řešení. Tam po otočení bedny přibiješ i spodní loučky, já přibíjím (používám el. sponkovačku) pouze vrchní, pak vytáhnu a na stole přibíjím spodní tak, že nechám na každé straně jeden hřebíček koukat a za ten drátkuji. Na spodní drátkuji hlavně z důvodu popíchání o drátek, což se stávalo při drátkování za mezerníky nebo na vrchní loučku. Jako mladý včelař jsem drátkoval za mezerníky, no ty už víc jak dvacet let nepoužívám.
(06.12.2010 10:57)PavelN napsal(a): [ -> ]Na sponkování hofmanů mám automatickou linku.

V našich létech už není šance na automatickou linku. O to víc musí přemýšlet, jak všechno zrychlit a usnadnit. A forma tomu pomůže. Teď ještě odzkouším drátkování př. Křapky.
Aby nedošlo k omylu. Nedělám si žádná autorská práva na drátkování pomocí kancelářské sešívačky. Vyšlo to již někdy v OVP v osmdesátých letech a od těch dob to v různých obmněnách dle dostupnosti vhodných sešívaček (mám již třetí) používám. Můj vklad spočívá v tom, že jsem tento nápad oprášil a upozornil na něj včelařskou veřejnost.
Děkuji za pochopení a jsem rád, že tento způsob vzbudil zájem. Je to rozhodně ulehčení práce.
Právě pro různou informovanost, je tady to Fórum. Každý neodebírá MV. Dík.
(06.12.2010 11:57)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]V našich létech už není šance na automatickou linku. O to víc musí přemýšlet, jak všechno zrychlit a usnadnit. A forma tomu pomůže. Teď ještě odzkouším drátkování př. Křapky.

Stloukám pomoci Vzduchové sponkovačky žádná forma není potřeba jde to rychle a světe div se drží to pohromadě na rozdíl od stloukaní hře.
(25.01.2011 16:36)Miroslav Kurc napsal(a): [ -> ]Stloukám pomoci Vzduchové sponkovačky žádná forma není potřeba jde to rychle a světe div se drží to pohromadě na rozdíl od stloukaní hře.

Me to jde taky bez formy dost dobre takze se mi vyrabet formu ani nechce a zatim to vubec neplanuju.
Mozna by se ale ukazalo, ze s formou by to slo jeste lip, neco jako kdyz jsem neveril jak obrovsky rozdil muze byt mezi sponkovackou a kladivkem Smile

T.H.
Tady je vidět další formu v akci.


A plánek ze stránek Robo’s World najdete v příloze.
(26.01.2011 9:11)PetrM napsal(a): [ -> ]Tady je vidět další formu v akci.

Šikovné, niečo také na zbíjanie 10 R. používam už 15 rokov, ale tento spôsob je lepší, pretože umožňuje spevniť rámiky aj z boku a potom k tomu sponkovačka. táto forma ešte by mala byť doplnená o malé zlepšenie, aby sa zbité rámiky dal z formy vybrať samovoľne.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's