Určitě rád vysvětlím.
Tuto teorii jsem sestavil před více než rokem. Poté se našlo několik lidí, kteří se mi následně ozvali a řekli mi, že ta procenta sedí (samozřejmě není to vždy na 100% přesně). Od roku 2016 je v tom už zmatek, ale co se týče mé představy do roku 2016, tak mi bylo řečeno, že to sedí, nikdo se z čísel nějak výrazně nevymykal. Přece jen se našlo z 50 000 včelařů v ČR několik jedinců, kteří to nechali na přírodě ať už před rokem 2007 nebo až potom. Když viděli, že to myslím se včelkama upřímně, tak se mi sami ozvali, jinak jsou ale většinou ticho, jednak tady máme nějaké nařízení aplikace (usiluji o jeho zrušení, především pro to, aby se rozvázaly jazyky) a jednak jsou také nemalé krádeže včelstev a vandalismus, tzn. nelze nic namítnout. Mě to aspoň dost posílilo v tom, co prezentuji.
Včelařím teprve od roku 2013, o cizích lidech mluvit nebudu, teorii jsem měl stejně postavenou dobře. Jakožto ale mladý člověk, který chce včelařit i za 40 let se zabývám vůbec konceptem včelaření a mám dost pochyby, aby tady byly vůbec včely za nějakou dobu. Podkopanou vitalitu včelstev si musí všimnout naprosto každý.
Vím, že chcou lidi někdy čísla, zajímalo by mě, jestli se Darwina taky ptali, jak ještě žil, aby předložil čísla své teorie evoluční biologie. Evoluční záležitosti se měly nechat na přírodě a byl by klid.
Další věcí je to, že i přesto, že internet funguje, komunikace, přesto tady včelaříme z jistého pohledu dost izolovaně. Jakto, že VSH byla v USA popsána už v 90 letech a tady ji zná jen pár lidí? Jak je to možné? Proč tady přednášející toto neprezentují? Vždyť je to pro včelařinu naprosto klíčové z dlouhodobého pohledu. Vždyť je to 20 let. Neznám člověka, který by se pustil do VSH u svých včelstev a nic nikde nenašel, kdo má 20-30 úlů, tak zpravidla vždy něco najde, pokud to nejsou všechno sestry. I jedna studentka dostala bakalařskou práci na toto téma, dostala támhle 30 úlů a něco také našla, 22 letá studentka. Kdežto člověk čte i v roce 2018 diskuze, zda je lepší tvrdá nebo měkká chemie, toto se řešilo v Rakousku nejvíce v roce 1988, 30 let zpět. Včelaříme tedy moderně s moderními poznatky? Asi dost těžko.
Co se týče těch virů, tak je to tak jak píšu. Když tady virus DWV nebyl, včelstva vydržela tisíce roztočů, nyní sotva stovky a sám mám také zkušenost i plno dalších lidí, že už i 300 roztočů dokáže zabít včelstvo. Když se včelstva na DWV proselektují, opět vydrží tisíce roztočů. Kdysi stačila bohatě ošetření v zimě, nyní ošetřuje nebo zasahuje do včelstev včelař prakticky vždy už i v létě a ty letní zásahy jsou právě především vůči virům (byť se může zdát, že likvidujeme roztoče).
Mluvím tady o celorepublikovém konceptu, samozřejmě, že se najdou stále lidé, kteří ošetřují jednou za rok, jiní zase 8x za rok a aplikace kyseliny mravenčí ve spojení gabonem byla i mi prezentována jako super účinná...
Další dotaz tady padl: léčit nebo neléčit?
Nyní se neléčit už nedá, proto se snažím o to, aby včelaři začali se včelama pracovat (sledování křivky množení roztočů, VSH testy), rozchovali nejlepší, poptali se kamarádů v okolí a probrali s nimi jejich výsledky, vyměnili nejlepší matky. Včelstva, kde se objevily problémy s viry vyřadit z dalšího rozchovu. Jakmile se včelstva trošku zlepší, poté bude možné postupně snížit ošetřování a tak postupně vysazovat zásahy. Ze dne na den to utnout nejde, tam potom nastane s největší pravděpodobností 100 % úhyn (ano, až tak daleko jsme zašli). Převoz odolných včelstev na delší vzdálenosti nefunguje, musí se hledat odolná včelstva především ve svých lokalitách.
///////////
Uvědomte si prosím, co tady prezentuji. Situace je řekl bych kritická a kdo začne experimentovat, tak je velká pravděpodobnost, že to bude více nebo méně bolet (čímž se sám můžu vystavit v budoucnu nepěkným komentářům), ale musí se to začít dělat. Opravdu takové úsilí nedělám pro pár vyděláných tisícovek z prodeje knihy, tohle by mi za to nikdy nestálo. Jinak samozřejmě vložit včely zpět do rukou přírody není experiment, experiment je to, co se děje od roku 1980.
Spíše vidím, že tady moc lidí neprezentuje moderní postupy včelaření a tak se snažím dělat osvětu. Jednak Darwinovské včelaření, které se po celém světě začíná šířit, protože lidské metody selhávají, jednak poznatky ohledně varroatolerance