Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přikrmování včelstev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
vsem preji zdar,,

zajimalo by me jak je to s prikrmovanim vcelstev, nemam na mysli vyrobu testa atd,, ale jak spravne , posoudit jestli jsou dostatecne zasoby,, dik vsem za rady a tipy jak na to,, mam na mysli, jestli se normalne podivat v tomto obdobi na zasoby, nebo jak to delate vy,, dikHuhHuhHuhHuhSadSadSad
Pozorný včelár si vedie písomné záznamy a preto by mal vedieť koľko zásob podal včelám pred zimou. V 10 mesiaci by sa ešte raz mal pozrieť do včelstva (počasie mu to dovolí) a zhodnotiť skutočné množstvo zásob. Najlepšie je úľová váha, aby sa mohol orientovať podľa jedného včelstva, pretože vie presne podľa váhy pred a po zakŕmení, koľko včelstvu dal zásob.

U mňa včelstvo, ktoré sledujem na váhe od 11. mesiaca do konca 31.1 spotrebovalo asi 3,5 kg, v 12. a 1. mesiaci po 1,5 kg. do, zásoby na pred zimou 16 kg, takže viem, že pri spotrebe 1,3 kg v 2. mesiaci, ostane do repkovej znáške niečo cez 10 kg. Viem, že včelstvu nemusím do tejto doby podávať ďalšie zásoby. Teda je to vec rutiny a praxe. Anton
Dost se dá také poznat z podložky, podle spadané měli,- kolik rámků obsedají , kde zrovna sedí a z toho vyplyne i kolik mají zásob...
Pri akých minimálnych teplotách berú včely cukrový roztok?
Ak je krmitko nad plodovym telesom a je vhodne uteplene vramci uteplenia stropu tak pri silnej rodine tato odobera roztok aj pri vonkajsich miernych minusovych teplotach. Ale celkovo myslim, ze by roztok nemal mat pod +10 stupnov.
Sirup je roztok sacharózy, což jim zrovna moc nepomůže, musí ji zpracovat na jednoduché cukry. Lepší by bylo medocukrové těsto.
K medocukrovému cestu je potrebná voda.MC-cesto je tiež len ojeb,je vňom viac mletého cukru,ako medu.Keď už,tak potom niečo ako apiinvert,kde je sacharóza preinvertovaná na monosacharidy,glukózu a fruktózu.
Včelám sa pri braní cukrového sirupu aktivuje enzým invertáza,ktorá štiepi sacharózu.Organizmus potrebuje určitú teplotu,aby bola aktívna a včelstvo ako celok organizmom je.Prečo napr. pri neskoršom kŕmení v jeseni včely sirup neberú,pritom ešte majú kopu prázdnych rámikov?
Oni ho zoberú,ale sirup treba ohriať na 45-50°C a podať im ho teplý, napr. na obed,keď je ešte teplo s slnečno.Večer treba pozrieť a čo nezobrali,dať preč a proces znova zopakovať na druhý a ďalšie dni.
No lepšie je tomu predísť včasným zakŕmením.
Trochu som odskočil,Admin hádam prepáči,chcel som vysvetliť súvis chladu a pôsobenia invertázy.
Takže nemá zmysel im teraz dávať ani cesto ani sirup.
Jaro,
ja keď som musel niekedy na jar zachraňovať oddelky a nemal som plásty zo zásobami, tak som jednoducho nalial do prázdneho plástu/souše tekutý med a párkrát to zopakoval...
vždy to zabralo...
(03.04.2013 15:06)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]Takže nemá zmysel im teraz dávať ani cesto ani sirup.

Takto položená větička - zajímavé. Snad bych ji doplnil nebo upravil na:
Tedy nemá smysl jim nyní dávat ani těsto ani sirup........ tedy nechat je padnout? Proč???

Přece smyslem musí být ZÁCHRANA takovéhoto včelstva. Jakoukoli formou.
Já bych se osobně v nouzi než k těstu přiklonil raději ke sklenici s prosakovacím víčkem, položené na pevné přepážce (např. cca 10 - 12 mm překližka) s dírou (dírami) na které ty sklenice převrátím. Samozřejmě s mou variantou s kamínky jako drenáž. Osobně se mi nejvíc líbí 2 ks sklenice od okurek 1700 ml (facette). To proto, že se perfektně vejde do nízkého nástavku, ve kterém jde ještě navíc izolovat. K tomu by mohla perfektně posloužit izolace typu TUBEX nebo MIRALON navlečená na takovouto sklenici viz např.
http://koupelny.m-k.cz/?id=24109&present...ziVarianta
a obdobné. Ty se sice vyrábějí jen do vnitřního průměru 110 mm, ale jde pohodlně podélně rozříznout, vložit z dalšího tu chybějící část a celek omotat jakoukoli lepící páskou, např. izolepou. Pak navléct na tu sklenici s cukrem. No a pokud by ještě mohla být voda teplá.....
Vyhnul bych se ale roztoku - může klidně skrze otvory vytéct bez jakéhokoli užitku.
Osobně se budu vždy přiklánět pro tuto variantu, protože obsahuje vodu, kterou tak včelstvo nemusí v chladném počasí přinášet. Odběr tak může běžet i v noci.
Než jednu velkou 3,8 litru, raději vždy 2 menší po 1,7 litru. Množství prakticky stejné, odběrná plocha více než dvojnásobná. Jednak jsou ty víčka 2 a navíc u sklenice 1,7 je víčko větší!!!! Nehrozí tedy nebezpečí slizovatění nebo nakonec zkvašení.
iRP
Podstatné jsou teploty podle nich je potřeba zvolit jak a čím zachraňovat včelstvo .Při teplotách jaké panují pokud je možnost tak jako nejlepší vidím přidat již zpracované zásoby včely je dostanou pod nos,jako druhou variantu placku medocukrového těsta i zde je předpoklad že se potrava dostane blízko ke včelám.Složitější by to mohlo být z cukerným roztokem zdroj by musel být v bezprostřední blízkosti chomáče.Nakonec je potřeba si uvědomit že zachraňujeme včelstvo na pokraji záhuby tedy účel světí prostředek obzvláště pak u silného včelstva.
keď idú včely nadoraz,tak ma význam aj cesto,nejakú vodu si v najbližších dňoch dokážu zaobstarať,narozdiel od sladiny..
pane Pešku, já se v tom nějak ztrácím. Píšete dát prosakovací víčko, sklenici izolovat, dát teplou vodu

(03.04.2013 18:08)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]Já bych se osobně v nouzi než k těstu přiklonil raději ke sklenici s prosakovacím víčkem, položené na pevné přepážce (např. cca 10 - 12 mm překližka) s dírou (dírami) na které ty sklenice převrátím. Samozřejmě s mou variantou s kamínky jako drenáž. Osobně se mi nejvíc líbí 2 ks sklenice od okurek 1700 ml (facette). To proto, že se perfektně vejde do nízkého nástavku, ve kterém jde ještě navíc izolovat. K tomu by mohla perfektně posloužit izolace typu TUBEX nebo MIRALON navlečená na takovouto sklenici viz např.

To chápu.
Ale pak píšete:

(03.04.2013 18:08)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]Vyhnul bych se ale roztoku - může klidně skrze otvory vytéct bez jakéhokoli užitku.

Tak nějak nerozumím, co dát do té sklenice a v jakém poměru. Já byl tedy celý den v práci a pak ještě betonoval, mohu poprosit nějak popostrčit? Rolleyes
A děkuji všem, že máte trpělivost s námi, co zimujeme poprvé. Já vím, že je to peklo.
Dneska jsem zase dřepěl před úly a přemýšlel jsem, jestli mají všeho dost. Jinak si myslím, že třeba já jsem na podzim nic nezanedbal. Spíše podle všech překrmil. Můj strach a nejistota vychází hlavně z toho, že vůbec netuším, jak to na jaře chodí. Když má oddělek tři rámky se zásobami, tak vím velké prd, jestli (když má dost zaplodováno) to má na týden, dva,....??
Já si myslím, že teď je relativně vše ok. Ale vím, že, jestli už nezačne jaro, tak za nějaký čas to bude problém. A nemalej. A ten, kdo zakrmil málo, tak bude koukat na prázdné úly.
Pavle, zrovna Ty.....
Do sklenice s prosakovacím víčkem viz můj příspěvek http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Pece-o...6#pid30936 můžeš přece dát
1. cukerný roztok (tedy rozpuštěný cukr) nebo
2. nasypat krystal a zalít vodou.
V obou případech doporučuji dát kamínky jako drenáž.
No a ta voda (nebo v nouzi roztok) přece nemusí být zrovna nejstudenější.....
Doporučuji ad) 2, dát tak aby lahve byly přímo nad hroznem včel.
To zateplení izolací TUBEX zvážit v případě, že by hrozily nějaké extra nízké teploty, zamrznutí roztoku a z toho vyplývající roztržení sklenice. No a po rozmrznutí polemtání celého ůlu.
I když takovéto zateplení je dobré (nikoli nutné) i bez těch mrazů, přece jen určitou dobu udržuje určitou, vyšší teplotu, protože neprochladne.
Doplňování zásob takovouto metodou ale použít, jen když už není jiná možnost. Tím myslím i to, že jsem si mohu vypůjčit něco zásob od sousedů. Je úplně lhostejné, kdo ty zásoby na podzim zpracoval, hlavně že jsou použitelné.
iRP
(03.04.2013 15:30)goro napsal(a): [ -> ]Jaro,
ja keď som musel niekedy na jar zachraňovať oddelky a nemal som plásty zo zásobami, tak som jednoducho nalial do prázdneho plástu/souše tekutý med a párkrát to zopakoval...
vždy to zabralo...

Goro prepáč, od roku 1982 si nemusel v chladnej jari zachraňovať ani odložence, ani kmeňové včelstvá a ak tak bola rozhodne teplá jar, preto nemôžeš zachraňovať včelstvá alebo odložence pri dennej teplote 6-8°C, jednoducho to nejde keď máš na krku 70 včelstiev. A potom kto má po vlaňajšku 70 kg medu na sklade a ak aj, tak je skryštaliovaný. Je to "zapeklité".

Jediný spôsob aby sme na jar nemuseli zachraňovať hladné včelstvá, je dať im toľko skutočných zásob, aby sme nemuseli nasilu dopĺňať zásoby, stačí im dať na jeden plást 2 kg invertovaných zásob (celkove cca 20 kg zásob nie cukru), ale skutočných. Je omylom každého, kto sa unáhli s podávaním zásob začiatkom augusta a zabudne, že do skutočnej zimy včely spotrebujú určité množstvo zásob. Na uvoľnené miesto po zásobách sa usadí zimný chumáč, zbytok zásob do polovici zimy vyjedia, dostanú sa až k horným latkám a v prípade mínusovým teplotám sa nebudú môcť presunúť k zásobám a včelstvo hynie.
(03.04.2013 15:06)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]Takže nemá zmysel im teraz dávať ani cesto ani sirup.

Nepovedal som,že nemá význam im niečo dávať,ale ak dať ,tak napr.Apiinvert,alebo podobé krmivá,kde je už sacharóza preinvertovaná-rozštiepená na jednoduché cukry-glukóza a fruktóza.Alebo nariedený med,(len toľko,aby nebol celkom hustý a dal sa naliať do plástu),ako píše goro.
Med je prirodzené krmivo,včely ho hneď môžu použiť na svoju záchovu,tak isto aj invertované krmivá.
Nezabúdajme,že včely sa pri invertovaní opotrebúvajú-starnú,takže sa môže stať,že nebude mať kto založiť generáciu letných včiel.
Inverty obsahujú vodu,tú včely nemusia nosiť.
jak poznám, že už vcelky potřebuji doplnit zásoby aniž bych do nich lezl a vyndaval plasty v této zimě? když sundam strisku, tak pod fólií vidím že se hybaji..jak poznám tedy že už jsou na konci svých sil? děkuji
Karle, ak nemáš úle tesne vedľa seba tak posuň vrchnák a dvíhaj foliu až po sedenie. Ak je pri krajnej uličke včiel plást so zásobami, tak je všetko OK a dalej víko nemusíš posúvať. Ak nie sú tam zásoby tak môžu byť z druhej strany, alebo v rohoch rámikov okolo sedenia. Takýto stav zásob je už kritický a život včelstva pri takomto počasí odhadujem ne jeden týždeň. Vytiahni krajný rámik a posúvaj medzeru až k okraju sedenia a tam potom vlož rámik s medom, alebo invertovanými zásobami. Ak sa vrchnák úľa nedá posúvať, tak sa musí zložiť a ja ho nahrádzam uterákom, aby sa zbytok včelstva moc nerušil. Niekoľko čulých včiel vylezie, ale včelstvo bez zásob sa zachráni pred hladom. Staré včelstvá sú OK, ale niektorým odložencom treba pomôcť aj po oteplení a rozkvitnutí prvých kvetov. Včelstvo s malými zásobami nasadí kritický režim, nemôže plodovať a ak prežije, tak spravidla má z podchladenia nozému.
Dik moc. Ja jsem to nejak nechapal. Asi uz toho bylo vcera mocSmile. Taze uvidim podle pocasi a za tyden je znovu prohlednu a podle toho se zaridim. Treba nas to pocasi prekvapi.
Ahoj Alberte, děkuji za rady...popíšu svůj stav. Byl jsem se na ně mrknout teď. Mám 4 loňské oddělky každý na jednom nástavku. Tři když jsem odklopil víko tak přes folii jsem viděl chomáče včel. Mám 10 rámků na teplou stavbu, tak včely byly asi tak přes 2.-4. rámek odpředu od česna. Co mě zaráží a asi je to normální, tak jsou celou zimu...vždy když mi to nedalo a mrknul jsem se rychle....tak jsou furt na stejném místě a když jsem prohlížel plásty jen tak zezhora přes folii, tak mi příjde že jsou furt stejně tlusté, že žádná zásoba neubyla. Svědčí o tom i spad na podložce...je ho strašně málo a furt jen vepředu . Ve všech 3 úlech.
Čtvrtý úl, ale tam jsem přes folii nic neviděl. Žádný chomáč. Tak jsem se lekl a fouknul dovnitř. A začaly pomalu vylézat....ale ty už jsou podle mne rozlezlé po celých plástech, protože lezly ze všech uliček.
Každý úl jsem na podzim nakrmil cca. 17 kg cukru 3:2. Na podložkách moc mrtvých včel není...spíše jednotky než desítky. Jak bys řešil ten čtvrtý úl?
Proč včely v těch prvních třech úlech jsou celou zimu na jednom místě?
Díky K.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referenční URL's