Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přestěhování včel do nových úlů
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Dobrý den, nemám příliš mnoho zkušeností a proto se zde obracím o radu. Přes zimu jsem vyrobil nové úly o stejné rámkové míře jakou jsem dosud používal ale s oddělitelným dnem a s nástavkovým systémem a chtěl bych vědět, kdy by bylo nejvhodnější včelstva i s dílem přemístit ??? Zda nyní, kdy je včel ještě v úlu málo, ale rušil bych je z chomáče nebo reději později a kdy nejlépe?
Určitě bych nedoporučoval převěšet včeli teď v těchto dnech a počasí. Vyčkej na jaro až nebudou včelky v chomáči. Doporučuji nejdřív tak v dubnu. V zimním období by se měly jakékoliv a to i méně závažné zásahy co možná nejvíce eliminovat a nechat včely v klidu.
Je to podobné jako kdybys probudil medvěda ze zimního spánku - asi ho to nezabije ale určitě ti nepoděkuje...Big Grin
Přesně tak, teď ještě určitě ne.
Když jsem vloni zjišťoval, kdy by byl nevhodnější převoz včelstev a přendání do nových úlů, tak se většinou psalo během rozkvětu třešní.
Bohužel, kvůli prodlevě se získáním veterinárního osvědčení jsem je převážel a přendaval až po 19. květnu. Včel bylo již poměrně dost, zásob také. Mimojiné i kvůli stavu starých úlů a rámků to nebyla procházka růžovým sadem. (Přesypávat na mezistěny jsem si tenkrát bohužel netroufl.)
(16.02.2011 22:24)Martin napsal(a): [ -> ]Dobrý den, nemám příliš mnoho zkušeností a proto se zde obracím o radu. Přes zimu jsem vyrobil nové úly o stejné rámkové míře jakou jsem dosud používal ale s oddělitelným dnem a s nástavkovým systémem a chtěl bych vědět, kdy by bylo nejvhodnější včelstva i s dílem přemístit ??? Zda nyní, kdy je včel ještě v úlu málo, ale rušil bych je z chomáče nebo reději později a kdy nejlépe?


Děkuji všem za odpověď.
Martin
Pokud při výměně úlů nebo nástavků nezpřeházíš včelám dílo
(tím myslím, že například 1. rámek z leva bude zase 1. rámek z leva, 2. bude zase 2. atd., atd),
tak to pro ně rozhodně nebude nijak zásadní či vážný zásah.
Vhodná doba je podle mě kdykoliv, kromě období zimování. Ale v době dobré snůšky si toho možná ani nevšimnou,Smile
pokud nový příbytek bude na místě toho původního. To je důležité pro létavky.
(Přesypávat na mezistěny jsem si tenkrát bohužel netroufl.)

Mužu se zeptat,proč bohužel?
Já řeším podobnej problém,jak je kompletně přemístit z Burečáku do nástavkovejch,ale v jiném rozměru.
Protože teď mám v úlech asi ze 2/3 staré (hodně staré) dílo na rozpadajících se rámcích... Letos musím rychle začít s obměnou, než i ta nová třetina bude zas černá jak bota. Při přendavání byly staré úly (2 nástavky 39x24) nacpané k prasknutí, plné plodu i snůšky, včely z nich vytékaly jak z "hrnečku vař". Bylo mi líto o to přijít, navíc to byl dar od dědy... Jenže teď je k vzteku, když rámky vyndavám po částech.:/ Na převazování díla do nových rámků nějak nebyla tenkrát chuť. Jak se říká: včely byly temperamentní.Smile
Kdybych je prostě jen přesypal, tak to mám (snad) bez starostí. I když, je otázka, jak by se popraly s loňským počasím na přelomu května/června.
Přesypání včel na mezistěny není nutné i pokud chci obměnit dílo co nejrychleji.., stačí separovat matku, to znamená pod dva nástavky se staršíma rámkama podstavit nástavek s mezistěnama do kterého vložím krycí plást - rámek s matkou - krycí plást - zbytek mezistěn.., oddělit mateří mřížkou , až včelky vystaví nástavek s mezistěnama, což může být do týdne pokud je snůška, tak na první nástavek můžu přidat druhý nástavek s mezistěnama a posunout mateří mřížku, i ten včelky postaví velice rychle protože matka prostě nemá jinou možnost než klást na mezistěny a včelky ji to rádi umožní , za 24 dní nebude na starých rámkách ani jedna bunka s plodem takže vytočit med a odstranit, pokud začnu brzy- konec dubna- je dobrá snůška - silné včelky a příznivé počasí tak postaví i třetí nástavek,(po odstranění starých rámků vložit mezi už dva nově postavené)
Přátelé,pořídil jsem si nové nastavkové úly o rm 39x24
a rád bych přestěhoval svoje bzucivý prdelky z moravských universalu do Nového bydlení .Můj dotaz zni:kdy je nejlepší doba to provést a jak?
Dík za kazdou radu.
Standa
Ahoj příteli,gratuluji ke změněSmile
Udělej to co nejdříve,kdykoli během dne,ale teplota aby byla alespoň 15C.
Přemístění je jednoduché,přemísti rámky do nového úlu zhruba ve stejném pořadí,jak byly umístěny ve starém. Nový potom dej na místo starého,aby létavky trefily domů a staré úly slavnostně spal.
Idea Dekuji ti za radu.Uz jen to pocasi aby se umoudrilo.
Standa
Mam letos prvni dve přezimovane včelstva v jednom nastavku a docela silne dle přítele duvernika Smile a chtěl bych je dát do novych ulu a dát jim práci... mužu to udelat i za techto teplot kdy je chladneji či mam počkat až se oteplí ? Ikdyž oni docela litaj i ted za chladna a nosí pyl jak vzteklí Big Grin ješte upřesnim že je chci přemístnit v novém tak o 200 m dál jestli to nebude pro ne problem když to udelam když budou z ulu venku...
(11.04.2011 20:37)StandaS napsal(a): [ -> ]Přátelé,pořídil jsem si nové nastavkové úly o rm 39x24
a rád bych přestěhoval svoje bzucivý prdelky z moravských universalu do Nového bydlení .Můj dotaz zni:kdy je nejlepší doba to provést a jak?...

Ahoj udělej to co nejříve dokud nejsou včelstva ve velké síle (větší komplikace více žihadel Smile)...

Já osobně jsem měnil univerzály za nástavkové 39x24 včera a předevčírem. Chybí mi jich ještě pár, ale jisté je, že od května 2011 včelařím pouze nástavkově.

Honza
(12.04.2011 9:15)jacktenrek napsal(a): [ -> ]ješte upřesnim že je chci přemístnit v novém tak o 200 m dál jestli to nebude pro ne problem když to udelam když budou z ulu venku...

Když budou venku, bude to pro ně problém.
Je potřeba je předělat do nového, nechat do podvečera na tom samém místě, a teprve až budou všechy létavky doma, vpodvečer přemístit, a na starém místě nenechat nic, co by jim připomínalo původní domov.
Doporučuji si přečíst příspěvky pana Tučányho v jiných tématech, kde to píše podrobně.
Pane Krušina perfektni dekuji moc za radu i pomoc ..snad to nebude včelky stát moc sil ..
Vazeni pratele,dekuji Vam Vsem za rady.
Kdyz on ma clovek o ty svy prdelky strach.........nejradci bych s nima i spal Big Grin
Je mozne jeste v tuto dobu,kdy uz je nakrmeno jeste prestehovat vcelky do noveho ulu a nebo bude lepsi pockat na jaro?
Ještě je teplo, možné to je, ale pozor na loupež a nepřimáčknout matku. Jednou jsem z nutnosti překládal v zimě za mrazu ze zničeného úlu a také tehdy to včely přežily.
(14.09.2011 2:36)StandaS napsal(a): [ -> ]Je mozne jeste v tuto dobu,kdy uz je nakrmeno jeste prestehovat vcelky do noveho ulu a nebo bude lepsi pockat na jaro?

Nic není nemožné. Avšak vzhledem k tomu, že včely již mají udělaný "zasedací pořádek" na zimování, nedělal bych jim v tom bordel bez vážné příčiny. Např. rozpadl se úlHuh. JK
Ale pokud je jenom přeloží do jiného úlu, zasedací pořádek zůstane bezezměny. Snad jen, že v novém úle bude chybět propolisový povlak - bariéra proti plísni a mikrobům. To už by včely do zimy nemusely stihnout. Ale neměl by to být zásadní problém. Pokud je starý úl rozpadající se bedýnka a má už odslouženo, raději bych je přeložil.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's