Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včely bez matky
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Zdravím.
Mám problém - mám roj bez matky a šlo by to řešit tak, že bych dal plod (míň jak 3 dni starý) z jiného roje?

Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Nebo alespoň jaké zásady bych měl cca dodržet?


V případě, že je to proveditelné, tak co si myslíte o tom - na začátku třetího roku vyndat matku do rojáčku s několika včelami a v úle nechat zase čerstvý plod a po měsíci včely sloučit s novou matkou. Je to možné nebo je to hloupost? Díky za odpověď.
Mám celkem čerstvou zkušenost.Sice trošku jinou ale uvidíme.
Včera jsem dělal kontrolu a u jednoho včelstva jsem zjistil že není žádný plod a ani vajíčka.Bylo tam jen malé kolečko trubčího plodu před vylíhnutím.
Matka si to špacíruje v pohodě mezi včelami a včelky jsou pěkně ostré.
Vzal jsem tedy čerstvě zakladený rámek s i vybíhajícím plodem a dal ho doprostřed plodiště.Co se bude dít v následujících dnech?Buď si sami narazí matečníky a udělají tichou výměnu nebo po naražení matečníků kdy bude jistota náhradní matky tu starou zamáčku já.
V posledním případě je když všechno selže spojím s jiným včelstvem.Včel je tam dost a trubci už se vesele promenádují po česnech.

To s tím přendáním staré matky do rojáčku není hloupost.Jak mile by se ta mladá nová matka pak rozkladla tak tu starou bych zamáčkl a včelky spojil.Jde to v pohodě a navíc to i posílíš plodem od té staré matky protože v tom kmenovém včelstvu byla plodová absence a tak se další potomci budou hodit.
míro,
pokial tam stará matka existuje tak podľa mňa matečníky na vloženom plode nenarazia,
či?Huh
napíš....
Chtěl jsem se zeptat,když budu spojovat přes noviny bezmatečné včelstvo s normálním a nástavek budu dávat nahoru,zda mu mám otevřít očko.
Nebo ne a počkat,až se prokoušou dolů a budou využívat společně česno.Díky.
Dnes jsem se dočetl na stránkách p. Cimaly http://www.vcelimed.cz/sezona/default.asp , že rozšíříl kategorie včelých matek. Od cca konce března do konce dubna bude nabízet pár desítek záložních matek, pro včelaře, kterým v zimě uhynula v silných včelstvech matka.
Rosťo, veď práve o to ide ide, spojiť dve včelstvá, jedno nemá matku , v jeden celok. Preto očko nechaj zatvorené, skôr sa zameraj na ich skoré celkové spojenie, aby to malo svoj efekt. Zbytočný nadstavok odlož a plásty so zásobami daj k včelstvu pod plodové teleso. Anton
Misoka, zaujala ma časť Tvojej vety (...pro včelaře, kterým v zimě uhynula v silných včelstvech matka".
Neviem prečo by mala uhynúť v zime matky v silnom včelstve. Matka vo včelstve v zimnom období uhynie len v takom včelstve, v ktorom už v jeseň bola nejaká porucha a do zimy išlo slabé a nesúrodé. A pridávať M do takého včelstva po skončení marca-března je nezmysel, vo včelstve bez M už dávno budú klásť trúdice, ktoré pridanú M zabijú. Anton
Doslovné znění je z výše zmíněného webu - osiřelá silná včelstva, což je významově "skoro" stejné. Nejde mi tu o polemiku jestli může nebo nemůže úhynout matka, ale o možnost i v tomto období sehnat matku a výše zmíněné znění jsem použil, jen aby bylo jasno pro koho p. Cimala ty matky nabízí. Pokud si myslíte, že je nesmysl aby matka uhynula v silném včelstvu nebo, že ji lze v tomto přidat do včelstva, tak to se musíte obrátit na něj, není to moje tvrzení.

Pochopitelně, pokud jsem použil vlastní výraz, měl jsem raději napsat silná včelstva bez matky, aby to nesvádělo pouze na úhyn, za špatnou interpretaci se omlouvám. O tom, že by i silné včelstvo nemuselo mít matku ani na sekundu nepochybuji. Napadá mě spostu případů a ve většině figuruje sám včelař. O úspěchu přidávání matky do takového včelstva si ovšem netroufnu uvažovat.
Ono k té síle včelstev bez matky v dubnu, je to poněkud problematické. V této době již má porbíhat masívní generační obměna včel. Zimní (dlouhodobé) včely odcházejí a na jejich místo mají již nastupovat, zimními včelami odchované, letní (krátkověké včely). Pokud je tato obměna nedostatečná, to znamená, že odchod zimních včel je rychlejší než je jejich náhrada letními generacemi včel, včelstvo nezadržitelně slábne. Pokud však ve včelstvu není v tuto dobu (konkrétně únor až duben) výkonná a kladoucí matka, včelstvo nemá možnost ztráty zimních včel pokrýt a zeslábne. Na tom nezmění nic ani přidání nové matky do dlouhodobě bezmatečného včelastva. Jak již zmínil Tono, je nanejvýš pravděpodobné, že ve včelstvu již řádí trubčice a v tom případě je téměř jisté, že přidanou matku zabijí. Pokud přidávaná matka nakrásně i začne klást, slábnoucí včelstvo nebude mít již potřebnou kapacitu k odchovu plodu v dostatečném (potřebném) množství. Jediné reálné řešení vidím ve spojení s vyzimovaným záložním včelstvem, které si včelař k takovým případům připravil již v minulé sezóně. Pokud záložní včelstvo není, je možnost bezmatečné včelstvo spojit s jiným včelstvem. Je však třeba znát zdravotní stav obou včelstev. Čili, dodání samotné matky bezmatečnému včelstvu v dubnu, je akt čirého zoufalství včelaře.
JK
Název tématu je Včely bez matky v dubnu. Plně souhlasím s Josefem Křapkou, že dávat do bezmatečného včelstva matku v dubnu je akt čirého zoufalství. Ale dnes je 10.března a kdo by matku přidal ještě v těchto dnech, určitou naději má.
Mě osobně by se nákup těchto matek líbil pro založení oddělků na konci dubna.
Pokud na to v té době budeš mít včely.Na tak rané oddělky už musí bít dobré podmínky pokud jsou tak vytvořený oddělek bude bezesporu o krok napřed .Pokud ale ty podmínky nejsou co pak z matkou když není k čemu přidat.A dělat oddělek za každou cenu zase nemusí prospět kmenovému včelstvu.
Pochopitelně na tvorbu oddělků by musel být rok minimálně stejně dobrý jako loni. To jsem tvořil oddělky v prvním týdnu v květnu a už tehdy bylo pozdě, včely už byly v rojové náladě a po 2 dnech se vyrojily. Vytvořit oddělek o 1-2 týdny dřív šlo, ale nebyly k mání matky. Letos jestli bude březen, jak meterologové slibují, tak by to letos taky šlo, škoda, že ta nabídka vznikla až 9.3., už mám objednané matky na konec května, ale příští rok toho možná využiji.
Aj mne sa stalo, že som v apríli mal bezmatkové včelstvo. Skúsil som to riešiť pridaním plodu z iného včelstva, ale nebolo to ono. Kým si vychovali novú matku a oplodnila sa, prešlo mnoho času. Aj párenie bola riziková časť. Preto teraz, ak sa mi niečo také stane, radšej včelstvá spojím. Od mája mám potom možnosť doplniť chýbajúci rodinu v úli oddelkom.
Přidám svou zkušenost z minulého roku - z dubna.
Kolem 20. března jsem dělal prohlídku včelstva - měl jsem jen jedno. Byl tam plod a měly i dostatek zásob, přesto jsem jim dal 1 kg cukru v poměru 1:1. Asi za 20 dní jsem to zkontroloval, ale plod jsem nanašel. Měl jsem za to, že je tam málo zásob a matka neklade. Dal jsem jim postupně 3 kg cukru 1:1. Asi za dalších 18 - 20 dní jsem ve včelstvu našel vylíhlý matečník, což mě překvapilo. Napadlo mě, že včely měnily matku, je po sezoně, než se dostanou do síly, bude po květovém a řeplovém medu. Nová matka se nakonec rozkladla a ve výsledku ten rok nebyl špatný - 40 kg medu. Wink
To odpovídá. Podle Vámi udávaných intervalů se matka líhla asi v posledním dubnovém týdnu, tedy s možností snubního proletu i v prvním týdnu května. V nadmořské výšce 345m mohli být, zejména při loňském počasí, v té době už k disposici říjní trubci.
Zdravím,
Měl bych prosbičku-v jiném vlákně jsme psal o převozu včel. Bohužel jedny byly slabší-přikládal sem to převozu. Bohužel po včerejší prohlídce plodiště jsem zjistil, že nikde nevidno zakladení. Snažili jsme se najít matku, ale neúspěšně-před převozem jsme matku označovali, a přistřihli křidélko-je možné že jsme ji ublížlili a nepřežila. Přemýšlím co teď- spojovat je nechci. Nechat jim vyběhnout matečník? počkat až udělají první, ty asi zamáčknu- až další pěkně rostlý-jak říká babča. Přiznám se že tady moje zkušenosti končí a nevím jak dál.
Poprosím Vás o radu, Děkuju moc
ZdeněkM
Je možné, že si matka po převozu dala přestávku v kladení, než se včestvo zkonsoliduje. Pro včelstvo je to zásah. Možná se ještě objeví.
Nicméně co nejrychleji tam dej rámek s co nejmladším otevřeným plodem. To Ti ukáže vše. Pokud narazí matečníky, není matka a vychovají si jinou. Nákup matky nebo matečníku není v této době ještě možný. U nás na jihu Moravy se teprve larvily první sady.
Nemyslím si, že by si matka dobrovolně udělala pauzu v kladení. Pokud tam máš matečníky tak je to jasný. A nemusí to být ani převozem, nebo nešetrnou manipulací při značení. Mám tu zkušenost, že včely někdy matku se zastřiženým křídlem sami odstraní.
Zlikvidovat spojením a pořídit z těch spojených oddělek, raději dva. Stejně z toho letos už nic nebude (staré, odcházející včely) a pokud se matka vylíhne, stejně se nemá s čím spářit. To, že možná vidíš trubce není totéž, jako říjný trubec na snubním proletu. A stejně - než začne klást a než se začne líhnout nový plod (o který díky slabotě stejné nebude mít kdo pečovat), tak to bude stejně jenom hromada práce s nulovým výsledkem. Pokud si ale chceš hrát., nikdo Ti nebrání. Prostě, když se kácí les, lítají třísky.
iRP
Taky bych se přikláněl ke spojení. Loni jsem řešil podobnou situaci. Jeden oddělek mi vyzimoval slabý (půlka včel se odtrhla od zásob a pošla), ale měl jsem tam kupovanou značenou matku, tak jsem ho chtěl zachránit. Posiloval jsem ho z druhého vyzimovaného oddělku, takže jsem měl z obou prdlajs... a neustále (až do půlky června krmil). Na druhou stranu, ale toto posilované včelstvo letos vyzimovalo v slušné síle, ale o to druhé včelstvo jsem přišel, takže nakonec mi z těch oddělků zůstalo stejně jen jedno včelstvo.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Referenční URL's