Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Cezení medu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Zdravím, chtěl bych se Vás zeptat, jak hrubé síto (v mikronech) používáte na cezení nejjemnějších zbytků vosku a jiných příměsí?
Dá se někde koupit jemnější uhelonové síto než je 0,550 mm?
Osobně med cedím jen přes hrubé síto při vytáčení. Jemná síta nepoužívám. Poté nechám čeřit v sudech a kbelících, i nejmenší nečistoty vyplavou na povrch kde je opatrně sbírám. Zhruba bo třech dnech je med krásně čistý, pak plním, nebo pastuji. Předpokladem je uložení v teplé místnosti alespoň 25 °C a izolace od studené podlahy (prkna, silnější plst) aby med tolik nechladl.
Nejpraktičtější a nejsnadněji zhotovitelný i cenově, pro drobné včelaře se mi jeví způsob od Tono Turčáni. Určitě, pokud bude zájem, dá odkaz na stránky, kde to uvádí.
JK
(17.05.2011 13:37)Jan Pavlů napsal(a): [ -> ]Zdravím, chtěl bych se Vás zeptat, jak hrubé síto (v mikronech) používáte na cezení nejjemnějších zbytků vosku a jiných příměsí?
Dá se někde koupit jemnější uhelonové síto než je 0,550 mm?

Asi pre 18 rokmi som si skonštruoval veľkoobjemové cedidlo ANTI, skoro zadrmo a doteraz mi slúži, je vynikajúci, cedidlo zaradené do vytáčacej linky, spracuje akékoľvek množstvo medu, ktorý je bez čerenia schopný na balenie do skleníc.
Skúste sa pozrieť na doluuvedený link, prípadne sa pýtajte súkromnpu poštou. Tono

http://www.vcely.sk/index.php?name=News&...=0&thold=0
Dobry den mate někdo zkusenost stímto způsobem cezení medu děkuji za jakékoliv info

http://www.vcest.cz/obchod/index.php?p=p...sity-nerez
Cedenie medu je potrebné robiť hneď po vytočení, aby sme mohli med predávať v drobnom a expedovať. Ponúkané cedidlo na obrázku je dobré, ale nie dobré aby uspokojilo včelára, keď pri jednom vytáčaní musí cediť 500 kg a viac, keď toho medu vytočí viac ton. Cedidlo musí očistiť toľko medu koľko v priebehu jedného dňa vytočí, samozrejme aj tu je hranica, mušelínový rukáv dokáže spracovať celodennú produkciu, ale aj ten má hranicu, postupne sa zanesie viečkami.
Moje cedidlo to dokáže doteraz plní svoju úlohy, možno by to chcelo vymeniť mušelínový rukáv, za uhelon. Samozrejme v tejto dobe už moje cedidlo nezodpovedá požiadavkám doby, to však nemusí byť problém pre dnešných machrov, antikorový plech je ne trhu. Možno niekomu poslúži moje cedidlo ako vzor pri výrobe.
Podľa mňa je takáto pomôcka nenahraditeľná pri vytáčaní medu, ja cedidlo mám zaradené na konci mojej kontinuálnej vytáčacej linky, nepotrebujem k vytáčaniu pomocníka. Anton

http://www.vcely.sk/index.php?name=News&...le&sid=183
S tímhle cezením zkušennost nemám ale souhlasím s kolegou Antonem že bude nedostačující.Možná že ty drobné částečky postupně vyplouvají k povrchu a spodní ponořená část síta zůstává čistá-v tom případě bych se pletl a síto by mohlo fungovat (dobře cedit) i několik dní.
Myslím si ale že se zalepí stejně jako normální.
Já stáčím do věder přes nerez síta a je dobré mít alespoň dvě.V případě potřeby jedno odstraním o omyji a než oschne tak točím do druhého.
Je dobré mít po ruce i síto s trochu většími otvory pro případ vytáčení melecitózního medu jako to bylo letos.Tam už jsem se s jemným nerez sítem nechytal.
[attachment=819]

pre mira k príspevku č.6:

takéto antikorové dvoj sito v nádobe (foto) mám niekoľko rokov a som maximálne spokojný (od slovinskej firmy LOGAR)..
samozrejme som len hobby včelár a 500 kg som neskúšal cediť v jeden deň (určite by to nešlo),ale funguje to perfektne,predné sito zachytáva väčšinu nečistôt a po druhom jemnom je možné plniť priamo do pohárov....

fungujeme tak, že keď je v medomete med pri úrovni rámkov,vypustí sa do tejto nádoby,vznikne miesto a kým syn vytáča med ďalej manželka plní poháre/sklenice a opakuje sa to.....

sito pracuje tak že med preteká celou plochou sita a nečistoty z hladiny ho neupchávajú, pri odpúšťaní do pohárov vzniká rozdiel hladín a na site sa neupcháva nečistotami z hladiny celá plocha ale len pri hladine.Tá klesá, a tak sa do cedenia vždy zapája čistá plocha sita....
lepšie raz vidieť ako stokrát čítať...


dvakrát-trikrát možno naplniť nádobu bez újmy na kvalite cedeného medu,treba skúsiť...Wink
Děkuji za info ještě se zeptám kolik medu tedy přecedíte než je potřeba čistit síta Děkuji Mirek
konkrétně na tomto cca 60kg, pak se začne ucpávat...lepší je soustava uhelonových sít s obručí... procedí se jen o něco málo cíc, ale daleko líp se čistí. ty čísla jsou za předpokladu, že v medu není ještě krystalek...
Myslíte že tato čeřící a plnící nádoba se dvěma nerezovými síty je lepší než obyčejná stáčecí nádoba pod medomet a navrchu dvě klasická síta určená pro stáčení medu?
Proč se říká čeřící?

http://www.vcest.cz/obchod/index.php?p=p...sity-nerez
není špatná, ale líp se nám osvědčila nádoba plus dvě uhelonová síta
v čem je lepší?
uhelonové síta mají větší plochu, tudíž rychleji a víc vycedí, líp se "proškrabuje" a i se líp myje
Chápu to dobře, že cedíš dvěmi uhelovými síty najednou? Před uhelonem provedeš hrubé cezení klasickým cedníkem, nebo mel jde přímo přes uhelon?
uhelonová síta jsou vlastně z jakého materiálu?
to TEJKL: strýček GOOGLE hlásí polyamid
jj je to nějaký plast, první síto je hrubé (velikost oka cca 2mm), hned za ním ja zařazené jemnější (cc 1mm) a pak při nabírání do sklenic používáme ještě jemnější, ale to musí být med teplý a bez krystalku, jinak neproteče

cca ve 3/4 stránky
http://www.vcelarstvisedlacek.cz/vcelars...rodej-medu
Rezignace na cezení medu při vytáčení způsobí výrazný skok v efektivitě procesu zpracování medu.
A sníží investiční potřeby na různé bazmeky...
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Referenční URL's