Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Péče o roj
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Roztokem pokrmovat dokud nevystaví cca 2 nástavky - záleží na síle toho roje. Budou zakrmeny i na zimu. Letos již točit nebudeš. Formidol (40) je možno dát po zavíčkování prvého plodu, na tu dobu přerušit pokrmování, přesto však doporučuji sledovat spad kleštíka možná, že to nebude třeba. Matku ponechat. Včelstvo si ji, pokud to uzná potřebné, vymění tichou výměnou samo, v podletí budou pravděpodobně klást ve včelstvu matky dvě, matka a dcera. Při příští jarní prohlídce je možné dceru označit.
Držím palce JK
(30.05.2013 17:39)Karel Novotný napsal(a): [ -> ]... Můžu je ošetřit kyselinou mravenčí?
Karel

Je to v podstatě ideální šance pro ošetření v bezplodém období. Než se zavíčkuje první zakladený plod, dá se užít i kyselina mléčná (návod: http://www.psnv.cz/index.php?option=com_...&Itemid=68), pokud ještě není moc plástů a moc včel. Což asi ale bude, je-li roj silný. I kyselina mravenčí se dá, teď i po zavíčkování plodu. Spíš bych ale volil koncentraci 65%. A navíc je tu výborná šance, jak si otestovat plod. Testnout si plod v prvním zakladeném plástu, to je past na nedočkavé roztoče ... A samozřejmě hned monitorovat. Odlišit ale léčebný spad od přirozeného ...
Jiří
Chtěl bych se zeptat, jestli mohu k sebranému roji přidat osiřelé včelstvo (smést k roji osiřelé včely)? Myslím, že tam trubčice nejsou, mají poslední zbytky vybíhajícího plodu.
Aktuálně po usazení bych nic nepřidával, osiřelé včelstvo bych zkusil spojit až po pár dnech, kdy bych věděl, že roj se řádně usadil, případně matka již začala klást.
tak jsem byl před chvílí setřepat z větve a usadit taky svůj první roj. Nebyl nijak velký, tak asi jak volejbalový míč. Akorát nevím, kdy se vyrojily, když u nás dva dny lilo jak z konve skoro bez přestávek. Ale zakrmil jsem je a snad se jim v novém příbytku bude líbit.
Měl bych dotaz na zkušenější. Za jak dlouho matka v usazeném roji začne klást? Zejména se ptám na délku pauzy v kladení u staré oplozené matky, které mohla vylétnou s rojem. Já štěstí na roje ještě neměl, zatím se mi nikdy nic nevyrojilo, ale ve čtvrtek za mnou přiběhl soused včelař, že má roj, jestli ho nechci. Roj jsem v sobotu usadil do úlu. Nebyl moc veliký, tak na 4 až 5 plně obsednutých rámků, dostal několik mezistěn a dnes jsem prováděl kontrolu. Původně jsem si myslel, že roj jsem možná sebral bez matky, ale tu jsem při kontrole na rámcích našel. Vystavěny jsou již 3 souše, zatím včely nenosí pyl, nikde nic zakladeno nebylo. Jakou matku jsem s rojem získal nevím, protože tento 85 letý včelař si poslední jedno včelstvo drží už z tradice a matky pokud vím nemá vůbec značené. Matka získaná s rojem značená nebyla, podle ochlupení na hrudi by mohla být i mladá. Je mi však divné, že by v první roji vylétla neoplozená matka, či že by stará matka ještě nekladla. Myslíte také, že v s rojem jsem sebral neoplozenou matku nebo, že tak krátkou dobu se stará matka ještě nemusí projevit a začíst klást?
Dneska sem udělal asi školáckou chybu. Včera odpoledne mě vylétl roj z oddělku-cca 1,5-2kg. Posadil se kousek od ulu na borovici/setřeseno do rojáku zbytek se vtáhnul dovnitř-vevnitř sem nechal část vyřezaného stavebního rámku s trošku zavíčkované trubčiny.a šup do sklepa-cca 14°C, teď odpoledne sem posadil ul s mezidnem vedle ulu z oddělkem ze ktereho se vyrojili. Dle chování roje, tj na větvy se udělal hrozínek, po sklepání lezl dovnitř. ve sklepě jen temně šuměnli na zaklepání se rozhučeli tak že je tam aj matka. Do nového ulu sem teda dal na česno lehce svažitou desku, bočnice z polystyrenu udělal. Roj vysypal k česnu, ale nic, vubec nechtěli nikam lezt. Chvilku tak se zvednutejma zadkama luftovali pár se jich podivalo do varoadna, a zachvilku začli dělat hrozen na rohu puvodního plodiště s oddělkem, všechny nasměřovali hlavy na česno a cely roj vlezl do původního plodiště-v novém ulu tj dno s nástavkem-plné voňavých mezistěn zůstalo 5včel. Takže roj je zpátky v oddělku je přitom nechaný matečník. V rojáku jak byly tak na té vyřezané trubčině co sme jim dal bylo pár larviček malých, narazili na něm misku matečníkovou. Takže vylétl roj bez matky? ale když na větvy udělali pěkný hrozen, a vlezli hezky do rojáčku? Mohla matka v roji místo do nového ulu vletnout po paměti do původního plodiště, a tím by se roj vtáhl zpátky? Na mě moc otázek, a možná též mnoho mých chyb... No dnešní den byl opět pln poučení Smile
Tady pár fotek+video
http://mikro-rc.rajce.idnes.cz/Usazeni_r...o_plodiste

Asi sem to udělal blbě, asi určitě... možná sem je měl vysypat na rámky a byloby-žádnej náběh...

Jinak tedy přesněji, lze odhadnout či přesně říci, kde jsem udělal tu zásadní chybu?
Po vojne je každý generál, u včiel to platí stonásobne
  1. pri usadzovaní roja nepoužívať dymák, tak radšej ten rozprašovač čo si mal pri sebe
  2. ak už je roj zvyknutý na rámiky v rojnici, tak by som ich len opatrne preložil do nového domu. Čo by ostalo v tej rojnici by som jemne poprášil vodou. Jemne mierená rana rojnicou o zem a vysypal by som do priestoru, z ktorého by som vybral aspoň 2 lepšie 3 rámiky (podľa veľkosti zbytku) a hneď tie rámiky dal naspäť.
ale ako sa u nás hovorí... Po vojne každý generál
Dexi v rojáku byl jen kus plástve trubčiny, volně ložený, jinak prázdno. No pokus to byl Smile
podľa mňa im vadil ten dym/kouř
Mohl bych se zeptat jestli je možné, že se vyrojil roj z oddělku? Oddělek byl usazen na pět plástů zbytek mezistěny v nástavku 39x24. Oddělek jsem dělal jen ze dvou obsednutých plástů a nechal jsem je narazit si samy matečníky. Cca po 2-3 týdnech se pravděpodobně vyrojil tento oddělek, jelikož jsem aplikoval moučnou zkoužku. Je pravdou že se mi zdá v oddělku méně včel, ale jistotu nemám. Tento roj byl tak 1kg-ramový.
Díky za názory
Václave, mě se též vyrojil oddělek, ale byl silnější. Chyba ale byla na mojí straně.
Včera se mi vyrojilo jedno včelstvo. Matka měla zastříhlý křidélko, tak mi neuletěla a vložil jsem jí do připravenýho úlu se soušema, zásobama a mezistěnama a chomáč včel, co se utvořil na stromě a před úlem jsem sesypal do úlu s matkou. Dneska mi ten úl vykradly cizí včely i když jsem česno zůžil asi na 2 cm. Tak jsem se do toho roje mrknul a mou přidaný zásoby byly pryč, matka zakladla tak dva rámky a včel tam bylo tak na čtyry mezery. Mám jim tam přidat z jiných včelstev rámky s plodem těsně před vylíhnutím, abych je posílil a nebo smést včely z původního včelstva? Dneska večer jsem přestěhoval úl s rojem na jiný místo. Když jim tam přidám nový zásoby,hrozí pořád, že mi je zas vykradou? je to muj první roj, tak si moc nevim rady.
Zdeněk, roj má iné starosti, nie starať sa o zásoby. Nesie si zásoby na 3 dni...
Roju nikdy nedávaj žiadne zásoby. Až sa roj "skonsoliduje" a začne stavať, tak na tretí deň, začni podnecovať roztokom 1:1.
Pokiaľ si roj nestavia na novom stanovišti, stále je odhodlaný zobrať roha.
Chtel bych poprosit o radu. Otec ma 10tero vcel, ktere se mu rojily a zdravotne nezvlada o vcely pecovat. Chytl jsem si 8 roju (pred 10ti dny), ale nejsem si jisty jak o ne dal pecovat. Chytl jsem je vetsinou ustrizenim cele haluze do kyblu a prelozenim do ulu. Uly mame asi Cechoslovaky. Mensi roje jsem nechal jen v dolnim plodisti s 10 ramkama, prevazne souse, plus 2-3 MS, plus na konec jsem dal stavebni ramek. Kdyz byl roj velky, tak jsem je nechal bez materi mrizky i v medniku, kde je slozeni ramku stejne, takze 20 ramku dohromady. Ale co dal? Otec rika, ze musim dat materi mrizku, ze je jinak nezazimuju (zimovat prej muzu jen v plodisti), budu mit plod vsude. A taky prej matka bude klast po vsech ramkach a vcely to nevyhrejou, ze ji proste musim stahnout dolu a dat materi mrizku. Je to teda pravda? Co nejdrive projit uly, najit matku, zaklickovat a dat dolu + materi mrizku? Nebo co vsechno bych mel udelat? Dekuju moc za rady.
To co popisuje tvůj otec, je takzvaný "tradiční" způsob vedení včelstev. Založený na chovu převážně včely tmavé (černé) Apis mellifera mellifera, která zimovala v opravdu malých společenstvích (proto jen 1 nástavek) a měla pomalý rozvoj na jaře, takže využila až letní snůšku a les.
A tato technologie byla napasována na dovezenou Apis mellifera carnica (kraňka), která se u nás chová už mnoho desítek let (je jedinou rasou oficiálně povolenou pro vyšší chovy). Ta naopak vytváří silná společenství o mnoho desítkách tisíc jedinců. Má raketový nárůst populace na jaře, přes léto je velmi silná a zimuje také v mnohem větším společenství, než vč. tmavá. Odhadem tak 2-3 x větší nárok na prostor.

Proto tradiční způsob včelaření již dávno není efektivní, ani včelařovi prospěšný. Je to mnoho práce, za malou odměnu. I když včely takové zacházení vydrží, ale nedá se mluvit o pěkném a silném včelstvu odolném vůči stresům z okolí. Mnoho včelařů z okolí tak ještě stále včelaří se slovy, že jim to stačí. Ale stále se potýkají s problémy, které já prakticky neznám (zimní ztráty, bezmatečnost, nadměrné rojení, vylupování, padají na Varoázu, Nosematózy apod.)

Pročti si toto téma a odpověď co s rojem, zde najdeš.
Je tu i mnoho dalších velmi dobrých témat. Forum je členěno velmi přehledně, dle témat.
Jde použít funkce "hledat" (nahoře) a potom máš na výběr, buď dle googlu, nebo dle webového vyhledávače.
neon: Není to pravda. Začnu zkraje. Není přece možný, aby roj z plodiště čechoslováku nevlezl do plodiště čechoslováku Smile A i kdyby tam nevlezl a usadil jsi ho do plodiště i medníku, tak do zimy stejně včely odejdou a zůstane jich tak akorát do plodiště. Aspoň u mě to takto funguje, když sem se loni snažil zazimovat v budečáku v obou prostorách. Nakonec sem je stejně stáhl do plodiště bez problémů. Pokud bys i tak měl včel opravdu hodně i do medníku, vložíš místo mřížky na horní loučky plodiště rozkrájenou souš a můžeš zimovat i v medníku.

Další věc - mám dva čechoslováky a u těch mojich se bez problémů dají na medník nasadit další medníky. Takže pokud je to nutné, udělej jim plodiště z plodiště a medníku, pak mřížku a na to další medník, ukončíš to střechou. V čem je problem?

Tomáši tvůj příspěvek je mírně zavádějící - vzbuzuje například dojem, že se nesmí chovat jiné plemeno včely než je kraňka. To není pravda. Dále je vyvoláván dojem že "tradiční způsob" vedení včelstev je namáhavý a neefektivní, a to také zcela není pravda. Ano, má svoje problémy, ale moderní chov má taky ty svoje problémy, jen se o nich moc nemluví Smile
Z mého pohledu je "tradiční způsob" vedení včelstev v běžných domácích podmínkách stejně efektivní, jako "moderní" včelaření v nástavcích.

Tradiční způsob má navíc jednu velkou výhodu, nutí člověka přemýšlet a improvizovat.
Myslím, že člověka nutí přemýšlet a improvizovat spíš samotné včely, než úl, ve kterém je chováme.
I v "moderních" NN Langách mne dokáží pěkně rozhodit Smile
Připojím se, smetenec, je vlastně umělý roj.
Včera sem odpoledne udělal smetenec cca 1,5-2kg včel. Rojáček na 6 rámků 39x24-dal do sklepa, za cca hodinku sem přidal matku se zavřeným těstem- dal flašku krmení cca 1:1. Bohužel musím zejtra v poledne ject ke tchýni s rodinu až do nedělě. Mám smetenec dát do nástavku už dneska navečer-zejtra v tom největším parnu si myslím je blbost a ještě to bude brzy. Nebo roják nechat ve sklepě do nedělě podvečer a až pak je vyklopit do nástavku,otevřít vyjídací otvor matky? Nějak sme si to španě vypočítal-respektive manželka zavelela Smile
Jak pečovat o to co zůstane po odletu roje?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Referenční URL's