Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Péče o roj
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Vladislav: já začínal loni koncem léta, takže zkušeností o malinko víc než ty, ale letos jsem už stihl usazovat dva roje (5/5) a jeden poroj (16/5). Do druhého nástavku jsem z prvního převěsil zásobní plás, dva plásty s plodem a ještě jeden zásobní a to doplnil mezistěnami, protože souše také nebyly k dispozici. Ničím jsem je nepřikrmoval, ale bylo to v době, kdy byla docela dobrá snůška. Nyní je jeden roj již na třech nástavcích, druhý je na dvou, oba dva roje mají nějaké mezistěny nevystavěné, ale aspoň je rezerva a snad se nevyrojíSmile a ten poroj dostal pro jistotu přidaný také druhý nástavek včera a snad ještě posílí během snůšky z lípy. Takže se jim celkem daří si myslím a doufám, že se nevyrojí.
Dobrý den,chtěl bych se zeptat. Začínám tak to bude asi hloupá otázka ale mám vytvořený smetenec v rojáku s oplozenou matkou. Teď je v něm druhý den ale hodně včel z boku venku na mřížce. Prostě když jsem jim včera přidavak matku tak jich samozřejmě pár vylétlo. Tak se chci zeptat jestli jim můžu otevřít česínko. Jde mi o to jestli zalezou dovnitř a nebo by hrozilo že ostatní vylezou ven? Díky.
otazka je, jestli ty vcely na mrizce se nesnazi dostat dovnitr.
v kazdem pripade zalezi asi na tom, jake vcely si smetl....jestli letavky, tak ty asi uleti, jestli mladusky, ktere jeste neletaly, tak ty zustanou a zacnou letat a budou se vracet do novheo oddelku.
a taky zalezi, v pripade, ze jsi smetl letavky, jak daleko od puvodniho ulu se tenhle smezenec nachazi. pokud jsou ve vzdalenosti mensi nez 3-5km, tak si nqjdou cestu k puvodnimu ulu. pokud ve vetsi vzdalenosti, tak se do puvodniho ulu nevrati.
No mají tam už oplozenou matku a podle toho že jsem jim tam dal dve mezistěny a už je vytahují usuzuju že se stěhovat nebudou. Spíš mi jde o to aby zakezly dovnitř.
no tak jim to otevri a ony se dostanou dovnitr. pokud by chtely odletet tak na to mely dost casu, tak asi jim jde o to, dostat se dovnitr.
Dneska jsem to kontroloval a vystavují obě mezistěny které jsem jim tam dal. Ale matku ještě nevykousaly. Ale jak nemám zkušenosti tak nemám tušení jak dlouho trvá než ji vysvobodí.
Já dávám po otevření před česno větvičku. Včely jí musí prolézat a lépe si zapamatují, kde bydlí. Matku mi vždy do 24 hodin uvolní. Zkontroluj, že se k ní mohou dostat. Jednou jsem ji dal, že ji nemohly uvolnit.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Referenční URL's