Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Péče o roj
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Nechat samostatně! Roj dokáže překvapit. Předloni jsem usazoval malý květnový roj na 6 plástů 39x17.... A zimoval na 11ti rámcích 39x35+ nástavek 39x17.Wink Dnešní roj na 4-5ti rámcích 39x24 to do podzima dá na dva nástavky s přehledem.
Môžeš ho aj posiliť, daj má 2 rámiky liahnuceho plodu, rozbeh bude vynikajúci. Cool
Dnes ráno byl včerejší malý roj stále "v rojové formaci" pod strůpkem v rohu nástavku.
[attachment=4124]
Ve spodním nástavku nástavku jsou jen mezistěnky a otevřené očko.
Nahoru jsem jim dal 3 kg cukru 3:2. Snad to nevezmou jako dotankování energie na další cestu. Smile
Koukej vyndat cukr, roj smeť dolu a ten 2. nástavek do pryč. Na to folii a víko a týden si jich nevšímej. Kdes tohle kdy a kde Bubo viděl?Dodgy
A do večera raději nechat ve stínu Wink
No, neviděl nikde Smile
Horní nástavek jsem použil jako "ohrádku", když jsem je tam sypal z krabice, do které jsem je setřásl. Je fakt, že jsem mohl vyndat pár rámků a sypat je do té mezery.
Krabici pro sundání se stromu jsem použil, protože zatím nemám nic jako roják.
Na a pak jsem na to prostě vrazil víko a odvezl na včelnici.

Moc dík za rady. Jakmile se dostanu domů, jestli tam ještě budou, stlačím je na mezistěny a cukr jim zas seberu.
No a jestli se vydaly na další cestu, mám to jako lekci Big Grin
(26.05.2016 23:12)Jožko58 napsal(a): [ -> ]
(26.05.2016 22:09)Dalibor1 napsal(a): [ -> ]Dobrý den,

Před 7 dny sem usadil poroj ( obsedá cca 7-8 rámků), a nemůžu najít matku... zajímá mě jestli mám zatím čekat (a krmit) jestli začne klást a doufat že sem ju přehlídl, nebo jestli mám udělat nějaké opatření. ( dočetl sem se,že neoplozená matka by měla začat klást nejdřív za 10 dní). Další věc je že ve včelstvu je hrozně málo trubců, ale tak touto dobou už by měla být oplodněná...? ... Asi blbí dotaz ale sem začátečník a sem z toho jelen..Děkuju za rad

Vidím,že si začiatočník,ale aj zo správania sa včiel sa dá veľa zistiť.
Takže,ak je včelstvo kľudné,nehučí,alebo včely silno nevetrajú s otrčenými zadkami,pri otvorení úľa,tak by malo byť všetko O.K.
Počkaj ešte týždeň,zbytočne M nehľadaj,aby si ju náhodou niekde nezamáčkol.
Ak je tam mladá neoplodnená M,o ten ďalší týždeň by už mala klásť, keď píšeš,že si osadil poroj,tak v porojoch su len mladé neoplodnené M.
Inak roj máva silný stavebný pud,mal si im dať dva plásty a ostatné MS.

Jojo začátečník sem úplný, včera když sem u nich seděl tak se mě zdáli na česně dost nervózní, některé tam jen stáli a větrali, dneska se to zdá v pohodě, zkusím se pak do nich pak jen rychle mrknout, jak budou reagovat. ( teď tam mám krmítko- je v pohodě roj přikrmit už teď?) Ono mě de hlavně o to, kdyby tam ta matka nebyla, jestli do té doby než to zjistím, tím že neklade po těch 10-15 dnech , tam pak už nebyli trubčice, jestli není dobré pokud ji nemůžu najít, tam šoupnout otevřený plod na ověření. Díky za odpověď a pardon za blbé otázky.
Před týdnem jsem usazoval roj na 1n 39x24 +1n 39x17....Po týdnu má roj vystavěné všecko a Nn zanesený medem...odhadem 10 kg....Myslíš, Dalibore, že je potřeba roj ještě přikrmovat, když je z čeho nosit ? Roj je roj.... a je potřeba dokázat využít jeho vitalitu. Loni mi květnový roj vystavěl do konce akátu 1Vn+3Nn a donesl 60 kg medu.
S matkou buď v klidu. Pokud stavějí plásty na obvyklou výšku buněk je to ok. Akorát některým matkám trvá rozkladení i 18 dní, ale u roje to probíhá rychleji. Pokud by buňky vytáhly jen asi do 3mm výšky a začaly by stavět v ploše mezistěn misky, pak máš téměř stoprocentní jistotu, že matka v roji není a už máš v roji anatomické trubčice, které se v roji, který přijde o matku, dokáží vyvinout během týdne.
Ten otevřený plod je skvělá věc při usazování roje. Zajedno drží neoplozenou matku v úle a zadruhé je to dobrá indikace případného problému.
(29.05.2016 2:02)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Před týdnem jsem usazoval roj na 1n 39x24 +1n 39x17....Po týdnu má roj vystavěné všecko a Nn zanesený medem...odhadem 10 kg....Myslíš, Dalibore, že je potřeba roj ještě přikrmovat, když je z čeho nosit ? Roj je roj.... a je potřeba dokázat využít jeho vitalitu. Loni mi květnový roj vystavěl do konce akátu 1Vn+3Nn a donesl 60 kg medu.
S matkou buď v klidu. Pokud stavějí plásty na obvyklou výšku buněk je to ok. Akorát některým matkám trvá rozkladení i 18 dní, ale u roje to probíhá rychleji. Pokud by buňky vytáhly jen asi do 3mm výšky a začaly by stavět v ploše mezistěn misky, pak máš téměř stoprocentní jistotu, že matka v roji není a už máš v roji anatomické trubčice, které se v roji, který přijde o matku, dokáží vyvinout během týdne.
Ten otevřený plod je skvělá věc při usazování roje. Zajedno drží neoplozenou matku v úle a zadruhé je to dobrá indikace případného problému.

Děkuju za rady, včera jsem se tam mrkal jak to vystavěly a matku sem našel takže dobrý.
Zdravím všechny,
letos začínám včelařit a dělám si 4 oddělky u jednoho kolegy. Tudíž mám všechny věci - úly u něj. 19.5. mi volal soused, že tam má roj, neměl jsem nic na to a tak mi soused včelař dal roják, a do něj 4rámky 39*24 se zásobami. MS a souše neměl. Roj jsem chytil a usadil. Ale jelikož mám v plánu 39*30 plodiště, tak jsem dal dva medníky 39*15 na sebe a doprostřed dal všechny ty 39*24 a kolem MS 39*30 a do krajů blinovky (chtěl jsem aby nemusely tolik topit, že třeba je za tři dny je vyndám). Doprostřed jsem dal taky jednu MS 39*30 (asi blbost, snad neměly pocit, že jsem je roztrhnul) Bylo pod mrakem celý týden občas deštík.Po 4dnech jsem lehnul s chřipkou a ke včelám se dostal až po 6 dnech tohle pondělí. Kontroloval jsem a včely byly pořád uprostřed - na těch rámcích se zásobami, i jsou trochu podvěšeny, za těch 6 dní vystavěly prostřední MS a jen ty krajní co byly hned kolem zhruba ze 2/3. Jelikož počasí pořád nic moc, začal jsem přikrmovat stropním krmítkem cukernatým roztokem 1:1 každý večer jim dávám kolem 0,5-1l (četl jsem v jedné knize, že to takto stačí), teď jsou to tři dny že by stavěly nějak fest, to se mi moc nezdá. Vše co dám, odeberou. Matku jsem našel po těch šesti dnech, neklade, běhala po těch rámcích se zásobami. Běhá rychle, nedá se mi, že by měla velký zadeček - mohl by to být poroj s mladou matkou? Síla včelstva - sedí na 4-5 uličkách.
Vše bylo v rychlosti a provizorně, neplánoval jsem letos chytat roje. Takže jsem asi udělal víc chyb než dobrých kroků. Proto poprosím, jak postupovat dál. Tady jsem vše pročetl a vyšlo mi z toho, že krmit klidně víc a 1-2týdny? Drobet z venku nosí, vidím, že se vrací pár včel s rouskami. Ale že by byl nějaký velký provoz, to moc ne. Velká většina je pořad jakoby v chumáči uprostřed...
Může to být poroj s mladou, neoplodněnou matkou, taky mám takový jeden.Krmení ano, ale dal bych jim méně, tak 1l za týden , aby všechno matce nezalily cukrem a měla potom kde klást. Dal jsi jim rámky se zásobami, litr týdně myslím stačí až dost ,teď. Včely budou stavět mezistěny a musíš v tomhle počasí počkat, až matka začně klást. Mrkni na ně za 14 dnů a už bys měl najít plod, příští týden bude tepleji.
(28.05.2020 21:35)Tomáš R napsal(a): [ -> ]Může to být poroj s mladou, neoplodněnou matkou, taky mám takový jeden.Krmení ano, ale dal bych jim méně, tak 1l za týden , aby všechno matce nezalily cukrem a měla potom kde klást. Dal jsi jim rámky se zásobami, litr týdně myslím stačí až dost ,teď. Včely budou stavět mezistěny a musíš v tomhle počasí počkat, až matka začně klást. Mrkni na ně za 14 dnů a už bys měl najít plod, příští týden bude tepleji.

Děkuji za radu, jen mě zaráží, že tam málo staví, a deset dní se pustily jen do tří MS, vždy jsem četl, jaký má roj stavební pud a u těch mých nic moc. Je to třeba tím, že mají ty rámky se zásobami a čistí místo pro matku, aby měla kde klást?
Je to tím, že je matka panenská, roj slabý a hlavně dostal souše a tudíž ho nic nenutí stavět, na započetí kladení až se matkla plodní dostatek buněk má v těch souších tak proč se nějak moc exoponovat? Teď poslechněte a nelezte do toho, aby se matka v klidu oplodnila. Souše a tuplem jiné míry bych vyndal. Přesněji bych je zaříznul do svých louček a zajistil bavlnkou, ony si to nahoře spolehlivě dostaví a bavlnku vykoušou a vynosí a proto to musí být bavlnka. To jste měl udělat při usazování. A taky vám mohl roj uletět proto, že v souších byly zásoby. Jistě tu nějací mudřeci budou tvrdit, jak dávají souše se zásobami a do úlu je sklepávají rovnou ze stromu, že na co věznění a tak podobně. Když jim pak roj pláchne ani nemuknou. Prostě roji se zásoby nikdy nedávají. Má v sobě zásoby na tři dny. Jestli jsem je sebral dnes a vím, že se vyrojily dnes, dám je do sklepa (když ho mám, já kupříkladu nemám a to je pak problém), nekrmím a druhý a nebo až třetí den je usadím jen na M a uprostřed jednu souši a nebo jen půlku. Kor když je snůška. Když prší a nikde nic nekvete (jako teď u mě) asi litr 1:1 ob den dokud nezačne snůška.

Píšete natuty o poroji s panuškou a ten nebývá tak silný jako prvoroj a hlavně tam je toho elánu už z o poznání méně.

A taky o sobě tolik neppochybujte, z psaného vyplývá, že jste se velmi dobře teoreticky připravil a že vás to skutečně baví a že to skutečně chcete dělat a dělat max dobře. Takže já vás Jindřichu chválím. Mimochodem, tohle jsou nejhezčí a napínavé zážitky na celý život. Z vás včelař bude. Už je.
Děkuji Tome,
já jsem to udělal podle toho, jak mi bylo řečeno starším včelařem, popravdě, jel jsem pro ten roj sám a proto jsem byl víc nervózní, než abych o tom přemýšlel. Příště pokud chytnu nějaký roj, půjde jen na MS, a po třech dnech případně dokrmení, podle počasí a snůšky. Tak jim dám čas a budu jen mírně podněcovat, podle počasí, ještě má u nás 4 dny být chladno. Ve sklepě jsem je taky nechával jeden den v rojáčku a až pak přendal do úlu. Taky si myslím, že matka čeká na hezké počasí a na prolet. Dám jim klid, o zábavu bude postaráno, o víkendu snad jedu pro mé 4 oddělky. Děkuji všem za radu!
(29.05.2020 0:03)tom.50 napsal(a): [ -> ]Jenže skuteční chlapi si povídají, umí se rozvášnit i si dát jak říkáte vy Slováci po papuli! Ale furt je to prostě jen debata dospělých chlapů s koulema a ne ufňukané něžné a nicneříkající kňourání duhových nechlapů! Mrzuté je, že vám to musí říkat dědek nad šedesát let. Proboha proberte se, není tu Hollyvood ani mee to, máme to štěstí, že jsme to my, Češi a Slováci

I Vy skutečný chlape. Já naopak vidím opravdové mužství v kvalitách jako sebeovládání, trpělivost, odvaha, rozhodnost, sebereflexe atd... Upovídanost a sklon k vášnění je spíš... pro slečny.

Jinak jsem rád, že my Češi, Moravané, Slezané a Slováci takoví jak radíte moc nejsme. Možná i proto to tady nedopadlo stejně jako o 500 km jižněji před 28 lety.

Upps, mělo být přesměrováno do vlákna "jen tak".
(28.05.2020 22:33)Jindřich Sitta napsal(a): [ -> ]Příště pokud chytnu nějaký roj, půjde jen na MS, a po třech dnech případně dokrmení, podle počasí a snůšky.
Jedna souše není na závadu, matka může hned klást, přinesené zásoby mají být kam uloženy.
Jenže se jí pak můžou držet jak klíště a nechce se jim stavět vedle, jak píše Tom, což je omezuje v dalším rozvoji a stavbě díla. Taky mám takovou zkušenost a už jim souši nedávám.
Jedna souše je docela málo na to, aby stačila pro slušný prvoroj a ten se jí držel a vykašlal se na další rozvoj. U malých porojů je to možné, že se jim nebude chtít "do díla".
Dneska konečně po deseti dnech slunečno a hned lepší aktivita, víc jich vylétává ven a nosí, takže dneska jsem jim příkrm nedal. Budu dávat dle počasí. Kontroluji jen podmetem, nechávám je v klidu.
Vážení zkušení včelaři, začínám včelařit, a není to tam, nebo jsem to zatím nenašel, jedná se mi rozšiřování roje /nebo poroje/, 2.6.-3.6. jsem usadil 8 rojů do VN na 11 r. /mezistěny/ 39x24, podníceno dvakrát 1 kg 1:1, nyní po 12 dnech již bez krmítek, dobrý bouřlivý rozvoj - většina dle síly již mezistěny vystavěny, ty krajní nevystavěné bych měl dát při nadcházející prohlídce více doprostřed, ještě jsem je nekontroloval-nerozebíral, předpokládám, že M klade, nebo mladá bude klás. po oplodnění. Začíná snůška /maliny, ostružiny a za 10 dnů lípy/. Chtěl bych se zeptat jak dále rozšířit do druhého nástavku, souše nemám. Předem děkuji za rady, které se jistě sejdou i ostatním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Referenční URL's