Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zásoby
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Zjistil jsem že jedno včelstvo které jsem měl na dvou nástavcích přestalo téměř létat. Po otevření úlu jsem zjistil že nemají ani drobek zásob včelky byli v malých hloučkách po mezistěnách. Urychleně jsem jim dal zásobní plásty a hned bylo vidět jak ožily. Proto jsem provedl kontrolu všech včelstev a tak kde bylo hodně málo jsem přidal zásoby. Můžu říct že snad jedno mělo přebytek jinak ostatní měly málo zásob nebo téměř žádné a to týden před tím tam měly tak 4 kg zásob min.
Ještě že jsem zakročil uffSmile
Máš li doma souše se zásobami nezbývá než ti závidět. Ideální krmivo pro odělky. Tenká nebo zateplená kom. přepážka nahoře díra asi 20 mm a za přepážku je naskládáš a rozškrábeš víčka. Uvidíš ten hukot a co to udělá s odělkem. Chceš li tím nakrmit na zimu, rozškrábej víčka a naskládej je do medníku. Ten šoupni pod plodiště a máš vystaráno. Jestli máš např Universály, tak za okénko, ale musí tam být průlezná štěrbina, ideální nahoře. Za asi 10 dní začínám chovat, něco v plástech mám, ale kdyby toho bylo o 500 kg víc, to by byl šrumec a nemusel bych se patlat s těstem. Zdraví R. S.
(23.04.2012 16:34)Ondřej Zikmund napsal(a): [ -> ]Ahoj,chci se poradit včera jsem přidával stavební rámky a zjistil jsem ,že některé včely mají totálně plné druhé (plodištní nástavky )¨zásob ,nevím jestli jim to odebrat a nahradit mezistěnami ,nebo to nechat na nich a doufat ,že to po přidání medníků přenesou nahoru ...Co myslíte?? S těmi mezistěnami se mi to moc nezdá,protože už tak mám doma plno souší se zásobami,nevím co bych s nimi dělal . Děkuji moc za rady .
Jinak včelařím na dvou nástavcích po 11 rámcích pro plodiště a přidávám jeden pro medník.
PS : Nedíval sem se kolik toho mají v nástavku prvním ,ale napadlo mě nástavky otočit .,myslíte,že by se toho ujaly?? díky moc ještě jednou

Tak sem se rozhodl ,že zítra dám mezi to množství zásob na střídačku mezistěny ,začíná zítra pěkné počasí tak se s tím holky nějak popasují ...
Nemáš v profilu kde včelaříš, ale pokud je již stavební pud, tak já bych to nad plodem prozebroval s MS, uprostřed nějaké prázdnější souše.

tak jak koukám, tak jsem se svoji odpovědí opozdil, ale trefilSmile
Kaji :omlouvám se Vysočina ,konkrétně Žďársko cca 10-14 dní před plnýmkvětem řepky...
Doporučuji doplnit si profil, je to jednodušší než neustále doplňovat do textu, odkud jsi, jaká nadmořská výška, jaké úly ...
(25.04.2012 21:47)Ondřej Zikmund napsal(a): [ -> ]
(23.04.2012 16:34)Ondřej Zikmund napsal(a): [ -> ]Ahoj,chci se poradit včera jsem přidával stavební rámky a zjistil jsem ,že některé včely mají totálně plné druhé (plodištní nástavky )¨zásob ,nevím jestli jim to odebrat a nahradit mezistěnami ,nebo to nechat na nich a doufat ,že to po přidání medníků přenesou nahoru ...Co myslíte?? S těmi mezistěnami se mi to moc nezdá,protože už tak mám doma plno souší se zásobami,nevím co bych s nimi dělal . Děkuji moc za rady .
Jinak včelařím na dvou nástavcích po 11 rámcích pro plodiště a přidávám jeden pro medník.
PS : Nedíval sem se kolik toho mají v nástavku prvním ,ale napadlo mě nástavky otočit .,myslíte,že by se toho ujaly?? díky moc ještě jednou

Tak sem se rozhodl ,že zítra dám mezi to množství zásob na střídačku mezistěny ,začíná zítra pěkné počasí tak se s tím holky nějak popasují ...

Pokud jsou to zásoby cukerné tak pokud umožníš včelám to nanést do medníku k přinášené sladině tak asi víš co se stane budeš točit med s příměsí cukru což asi nechceš.Naštěstí pokud jsou zásoby zavíčkované tak je včely jen velmi neradi přemisťují a pokud mají dostatek čerstvé potravy tak je ani příliš nekonzumují.Dokonce u částečně odebraných zásob kdy jsou buňky vyprázdněné jen zčásti jsou v případě snůšky doplněny sladinou.Osobně bych nechal jen to nejnutnější a ostatní odstranil a využil do oddělků či přidal na zimu.Včely sice potřebují mít pořád dostatek zásob ale na druhou stranu pokud jich je příliš v nevhodnou dobu tedy kdy lze očekávat snůšku což je ve většině oblastí právě nyní tak nadbytek zásob zabýrá prostor který by jinak matka využila ke kladení.Zároveň ale včely potřebují někam ukládat přinesenou sladinu.
Další možností je přemístit je pod plodové hnízdo odkud by je včely čerpali v případě nouze.Určitě je nezebruj v medníkovém nástavku přiděláš si s tím jen problém tak jak budeš mít zebrované rámky tak se bude střídat med -cukr a ještě horší by to bylo v případě již částečně spotřebovaných cukerných zásob.Pokud bys ovšem zimoval na medu tak se vcelku nic neděje pořád je to čistý med jen by se ti některý nepodařil vytočit.Pokud to shrnu buď je nech pohromadě pod plodovím hnízdem nebo nech jen to nejnutnější a zbytek odstraň.Dostatek zásob v zásobě je pro včelaře požehnání nikdy nevíš jak tě překvapí počasí a je to ten nejjednoduší způsob jak rychle včelám přidat potravu.
Pepo kolik se má nechat nyní v plodišti rámků se zásobami (kolik je "nechat to nejnutnější")? Dát to do spodního nástavku plodiště nebo rozdělit do obou nástavků plodiště. Děkuji.
Měl bych tu pár rámků se starým pylem z loni zrušeného včelstva. Chtěl bych se zeptat jak s takovými plásty naložit?.. je možné dát jim to do úlu na zimu? jestli to vůbec zpracujou, nebo je mám rovnou vytavit na vosk? Huh

[Obrázky: IMAGE_192.jpg]
Pokud není plesnivý, vyvažuje se na jaře zlatem. Pokud ho můžeš dát do včelstva, neváhej. I za cenu, že budeš muset třeba 1 suchou souš, v nouzi i se zavíčkovanými zasobami vyndat. Ty se na rozdíl od pylu do jara nezkazí. Ale nesmí Ti je včely nebo vosy vyloupit - dobře uložit.
iRP
Tak jsou tam, nahradil jsem s nimi nedostavěné mezistěny. Smile
Nevím, kam jinam to dát, tedy zkusím zde.

Je nějak odpozorováno, kolik dělničího plodu jsou včely schopny odchovat z jedné plné pylové buňky?
Plnou pylovou jsem u svých včelstev nenašel Vaše to dokáží.
Tak plnou buňku beru jen jako etalon pro hodnocení toho, co včely k dispozici mají. Chci jim vložit nějaké pylové zásoby, co mi zbyly, tak abych byl trochu v obraze, kolik plodu jsou schopny odchovat.
Tipoval bych dvě odchované včely z jedné buňky.
Nyní zjišťovat které včelstvo má bílkovinných zásob méně nelze. Každé vložení cizího rámku se zbytky zásob, nebo poškození sediska a jeho opravu matka bere, jako přínos začne zvětšovat plodové plochy což ještě není žádoucí. Před doplněním zásob přendám pylové desky do horního nástavku, jde také, pokud mají pylu hodně většinou u starší matky označit rámek připínáčkem a po zpracování zásob odebrat. Ve včelstvu by mělo být na 1díl pylu 3-4díly glycidových zásob.
(24.01.2016 10:34)JAREK255 napsal(a): [ -> ]Plnou pylovou jsem u svých včelstev nenašel Vaše to dokáží.

Neviem, či som správne pochopil problém s peľom, Jarek máš pravdu, ani ja som ešte plnú peľovú bunku nevidel a ani nemôže byť plná. Prečo? Včely prinášajú peľové obnôžky, ku ktorým včely pridávajú sladinu, enzýmy a bunku musia doslova natlačiť,
aby medzi peľom nebol vzduch a prebehol proces mliečneho kvasenia.
Včela nikdy nedokáže naložiť peľ na celú výškz bunky, pretože sa drží nohami okraju bunky a hlavou tlačí, takže prácu ukončí vždy keď je asi 1/4 pod horný okrajom bunky. Až po mliečnom kvasení včela môže peľom kŕmiť mladušky.
....Hmm....podle starýho systému.....na 12 kg zásob cukru 3 kg pylu...?
Tak to je pěkná blbost! Nevím, kdes takovou informaci pobral....Ing.Veselý uváděl, že včelstva na 7-9pl. mají mīt při podletnī prohlīdce 5-6dm2 pylu....Samozřejmě, že některá včelstva majī na zimu i přes 45 dm2.....ale to jsou většinou na vysokých rámkových mīrách.....ale většinou na 39x24 jsou tak na polovině.....a to mluvím o dvou a více nástavcīch.
Když majī včelstva 30 kg zásob, .měli by k tomu tedy podle tvého mít asi 7,5 kila pylu......hmm....to asi ty moje nevědí.Dodgy

(24.01.2016 10:42)long.burda napsal(a): [ -> ]Tak plnou buňku beru jen jako etalon pro hodnocení toho, co včely k dispozici mají. Chci jim vložit nějaké pylové zásoby, co mi zbyly, tak abych byl trochu v obraze, kolik plodu jsou schopny odchovat.
Podle mých pozorování bych typnul tak skoro 3 včelky....ale pyl, aby to mělo efekt, bych záměrně vkládal až později....většinou až při jarní prohlídce.....mnohdy stačí jen pylovou desku přisunout na kontakt s plodem. Pokud je deska o plást nebo o dva od plodu, nemá v ten moment žádný účinek.
Páni, 60 čokov som pri včelách a nikdy som sa týmto nezaoberal, koľko mali pyľu museli byť s tým spokojné, ja som nikda v plýáastoch nenachádzal zbytošne zavadzajú peľové vence na plástoch.

U mňa sa také veľké peľové zásoby nikdy nenachádzali, veď z vonkajšieho priestoru je nuestáli prínos bielkovín, tak čo balušíte neskúsených včelárov. Ešte raz, nikdyn somn peľové plásty neodberal a nneodkladal na zimu a na jar, pritom včelstvá vždy kypeli silou.
Takže príroda nalepšie vie ako včelstvo má gazdovať so svojimi zásobami medu a peľu.
O kg jsem nic nepsal, zkuste 1díl pylu jako jeden rámek v nástavku ku 3-4 pouze zásob, pokud by včelstvo takto bílkovinné zásoby ukládalo proto se nedá napsat ani rámek pouze díl. Co se týče Vašich 30 kg glycidových zásob, každý včelaříme jiným způsobem pro mne je ideální pokud 26.2. nemám ucpaný vrchní nástavek množstvím zásob které včelstvo musí ohřívat, je zabrán prostor v teple je podporován vývoj včelomorky tedy další ošetření a jiné další problémy. Mám raději rámky medu ve skříni po vložení prvního dojde k přenesení na potřebná místa okolo budoucího plodu s okamžitou použitelností pro spotřebu. Je jasné, že tento poslední rámek po odebrání včelstvem se mění za plný. Pak je již v březnu znatelný rozdíl v počtu rámků plodu. Ještě doplním, každý rok jarní ošetření již v této době mám dořešeno.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's