Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Renovace, úpravy a výroba medometu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Zdravim... známej včelař mi teď nabídl medomet kterej má teď nadbytečnej je na tři rámky optimal pocínovanej s ručním pohonem za 3 tisíce... mám ho vzít?? nevadí že neni nerezovej ale jen pocínvanej??
Pocínovaný medomet je dostatečně kvalitní do začátku, pouze si pořádně prohlédni, jestli někde není pocínování porušené a vykukuje ocelový plech. V takovém případě je potřeba nátěr potravinářskou barvou. Detaily najdeš v některém z letošních čísel Včelařství, bylo tam popsáno, jak tento nátěr provádět.
No cena ...se me zda dost vysoka ...tento tento kupuji nahodne za 500 přes http://vcelin.webz.cz/pages/nabidka.php kolega ten samej za 1800 ...
Hodně záleží na skutečném stavu medometu. Navíc je přímo na RM 42x17, což Lukášovi vyhovuje. Je potřeba posoudit stav na místě.
mam taky starej nerez vnitřek natřený Bisilem a zatím slouží dobře ovšem mytí je horší , žene to zabere cca 30min Big Grin
mam 8 rámkový zvratný a kazety dáváme do myčka
A co zkusit práškovou lakovnu? Nechal jsem si tam nabarvit starý špatný pozinkovaný medomet, teď vypadá skoro jako nový.Wink
Ale je třeba ho dobře připravit; asi během pečení mi ze spodního sváru vybublal nějaký bordel - na tom místě trošku (1 mm2) barvy chybí.
To je sice pěkná myšlenka, ale co atest? Medomet přichází do přímého styku s potravinou, která se již dále neupravuje, barva musí mít odpovídající atest, může předat do medu nežádoucí látky. Tohle není žádná legrace.
a neoloupe se ta barva časem do medu???
Musíš dodržet veškerá pravidla při natírání, takže odstranit veškeré nesoudržné zbytky podkladu, pořádně odmastit a mezi jednotlivými nátěry dodržet dobu schnutí. Samozřejmě se musíš k tomu chovat slušně, jak při vytáčení, tak čištění. pročti si ten článek ve včelařství, tuším, že to bylo letošní č. 2, tam to je pěkně popsané. A časem si vyděláš na nerezový a tento předáš dalšímu mladému nadšenci.
no koukám že jsou i nějaký speciální práškový barvy pro styk s potravinami viz barva

ale jak čtu tady tak asi jenom se suchými nebo vodou barva 2

med je hrozne agresivní tak to asi nebude taková sranda
Netvrdím, že vhodná prášková barva neexistuje, ale je otázka, jak bude drahá. Lakovna ji asi nekoupí balík kvůli jednomu medometu.
Mam dotaz : jaka síla plechu stačí na stenu medometu bude stačit 1mm nerez plech 1.4301?
Ahojte, dělám si zvratný medomet a potřebuji radu jak široké mám udělat kazety na rámky, když rámek má šířku 35mm. Dík za radu
(19.04.2011 13:39)jacktenrek napsal(a): [ -> ]Mam dotaz : jaka síla plechu stačí na stenu medometu bude stačit 1mm nerez plech 1.4301?

Mám medomet prům. 60 cm a plášť je z plechu 0,8 mm nahoře a dole vyztužen pásovinou 5x30 mm výroba Vodička - Apidomia, plášť je falcovaný a bodovaný.
Kolega má prům. 80 cm, výroba Havlíčkova Borová, plášť svařovaný tl. 1,2 mm.
Pokud máte někdo starý pocínovaný medomet a nechce se Vám ho natírat potravinářskou barvou tak ho nechte nově pocínovat. www.galvanovnaomega.cz tady do dělaji chtějí cca 750,-Kč s DPH
Pánové má někdo zkušenosti s předěláním staršího medometu na rámkovou míru langstroth 2/3? Podařilo se mi získat nádobu bez koše a pohonu a zbytek bych si rád dodělal. A uvažuju, že by se dal koš udělat i na radiální vytáčení. Pohon vrtačkou. Kdybyste měli i fotky tak sem s nima.

typ medometu:
http://zvierata.bazos.sk/inzerat/8409863/medomet.php
Zdravím Josefe, také jsem se stal hrdým majitelem tohoto vysloužilého medometu a můj postup, byl následující:

Celou konstrukci pláště jsem nechal opískovat a poté nastříkat práškovou barvou s nízkou vypalovací teplotou (přece jenom je to letované címen s příměsí olova).

[Obrázky: 04062011077.jpg]

Dalším krokem byl návrh zvratného koše, původní záměr byl na co nejvíc rámků, ale pohodlně se tam vejdou pouze 3 bez nutnosti výškově přesazovat jednotlivé kazety. Vzhledem k tomu že začínám tak postačující.

[Obrázky: kos_pro_3.jpg]

A jelikož mám statného pomocníka tak letošní první medobraní celkem 9 rámků jsme zvládli za 45 minut a těšili jsme se ze 17kg medu.
Ještě tam přijde dodělat, na pevné výko, pomocné teplovzdušné topení (fén - horkovzdušná pistole), aby med rychleji vytékal. A samozřejmě elektro pohon s automatikou.

Pokud budeš chtít poslat můj návrh zvratného koše tak napiš v jakém formátu.

Libor
Přesně něco takového bych si představoval. Jestli mi to můžeš poslat na mail, formát nechám na tobě. Děkuji. PS: jestli by šlo i připsat množství a druh materiálu. Jinak postup chci zvolit stejný s tím opískováním a nabarvit.
(09.06.2011 17:54)zdviza napsal(a): [ -> ]. . .
Dalším krokem byl návrh zvratného koše, původní záměr byl na co nejvíc rámků, ale pohodlně se tam vejdou pouze 3 bez nutnosti výškově přesazovat jednotlivé kazety. Vzhledem k tomu že začínám tak postačující.
. . .
Pokud budeš chtít poslat můj návrh zvratného koše tak napiš v jakém formátu.

Přimluvil bych se za veřejnou prezentaci výkresů koše. Na podobné téma už byly dotazy a takové podklady určitě pomohou více včelařům ( včetně mě ). Popřípadě se můžeme domluvit přes SZ a já na základě tvých dat udělám pdf výkresy.
To by bylo fajn, něco takového tu chybí.
Takový dotaz k tématu. Kde nejlépe v okolí Havířova nechat opískovat?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Referenční URL's