Tak s tím Tavegylem to je škoda, neb je to lék první volby u alergické reakce. Ovšem Dithiaden také není špatný. Oba léky jsou antihistaminika první řady a kompetitivní antagonisté na H1 receptorech.
Dovolim si něco popsat ohledně alergie, anafylaktického šoku, antihistaminik apod. Třeba se to bude hodit

Histamin je jedním z primárních mediátorů zánětu. Je uložen v mastocytech (žírných buňkách) a v granulích bazofilů(bazofil-druh bílých krvinek), odkud je uvolňován vlivem různých stimulů např. právě alergeny. V akutní anafylaktické reakci na přítomnost alergenu, je uvolněn po vazbě alergenu na IgE protilátky(imunoglobuliny typu E). Následuje reakce zprostředkovaná především stimulací H1-receptorů, kdy dochází k vazodilataci (rozšíření průsvitu) malých arteriol a kapilár společně se zvýšením permeability(propustnosti) cévní stěny s následnou tvorbou edémů --- to je důvod, proč při alergické reakci dochází k otokům i v jiných místech, než v těch, která byla vystavena účinkům včelího jedu. Zároveň je to mechanismus, prostřednictvím kterého dojde při vážnější alergické reakci k prudkému poklesu krevního tlaku. V plicích dochází k bronchokonstrikci(zůžení průsvitu průdušek a tím stížení ventilace, dušení, což je například typické u astmatiků při astmatickém záchvatu).
Anafylaktický šok je vážná porucha cirkulačních poměrů, způsobená imunologickými mechanismy(vyplavení histaminu) a rozlišuje se na formu těžkou (anafylaktický šok – s postižením orgánových systémů a distribučním šokem) a formu méně závažnou (mírná kožní, urtikariální reakce).
V případě změny hlasu, obtížného polykání a dyspnoe(dušnosti) jde o známky závažného průběhu! Čas mezi expozicí antigenu resp. alergenu(např. bodnutí žihadla) a začátkem klinických obtíží bývá většinou do hodiny (od minut po hodiny).
Kožní postižení s pruritem(svěděním), urtikárií (kopřivkou), která je mediovaná IgE se nachází v místě expozice alergenu, např. v místě bodnutí hmyzem.
V těžších případech se objeví angioedém – otok kůže a podkožního vaziva. Angioedém doprovázený kopřivkou je svědivý. Angioedém bez svědění není známkou hypersenzitivity(alergické reakce).
Postižení sliznic je charakterizováno svěděním a kongescí očních spojivek(překrvení a prosáknutí), nosní sliznice a dutiny ústní.
Otok rtů nebo jazyka může vést k obtížnému polykání, v těžkých případech až k dušnosti.
Život ohrožujícím je postižení horních dýchacích cest vedoucí k edému laryngu(hrtanu), epiglotis(příklopka hrtanová) a dalších přilehlých struktur. Postižení dolních dýchacích cest připomíná astmatický záchvat s exspirační dušností, kašlem, dyspnoe(dušnost-stížené dýchání) a retrakcemi hrudníku(při nádechu se hrudník nevyklenuje, ale naopak).
Anafylaktický šok je distribuční forma šoku. Příčinou hypotenze(nízkého krevního tlaku) je extrémní vazodilatace(rozšíření cév), zvýšená vaskulární permeabilita(zvýšená prustupnost cév pro tělní tekutiny). U anafylaktického šoku je tachykardie(zrychlení srdeční činnosti a tím i pulsu). Postižení centrálního nervového systému zahrnuje závratě, synkopy(krátkodobé ztráty vědomí způsobené nedostatečným okysličením mozku), křeče, zastřené vědomí. Tyto příznaky jsou způsobeny nedostatečným zásobením mozku okysličenou krví i přímým toxickým účinkem uvolněných mediátorů.
Relativně časté jsou příznaky jako nausea, zvracení, průjem, křečovité bolesti břicha.
Mezi další příznaky patří rhinorrhoea(silný výtok z nosu), nadměrné pocení, kovová chuť v ústech, pocit tepla, pálení kůže, pocit nebezpečí.
Již sem to tu někde psal, ale opáčko neuškodí
Aplikace adrenalinu(ve forme autoinjektoru ANAPEN, obdobne jako EPI-PEN):
- odstranit černý kryt jehly
- odstranit černý bezpečnostní kryt z červeného tlačitka aplikatoru
- přiložit jehlu k vnější straně stehna a zmáčknout červené spouštěcí tlačítko
- držet na místě cca 10 sekund -tím je aplikace hotova...
Dále, pokud je k dispozici, tak vzít tabletu Prednisonu 20mg a tabletu Dithiadenu 2,25 mg.
Postup pri nastupujícím anafylaktickém šoku:
- Zajištění dýchacích cest-ještě před aplikací adrenalinu!
- Zajištění oběhu, v laicke pomoci přichází v úvahu snad jen Trendelenburgova poloha(nohy výše než hlava), anafylaktický šok je totiz distribučním typem šoku, při kterém nastává extremní vasodilatace a prudke snížení krevního tlaku. Vyvýšením nohou se zvýší žilní návrat k srdci.
- Podani adrenalinu
- podání kortikoidů
- podaní antihistaminika
- pokud jsme ještě navolali na 155, tak zavolat! Nikdy nevíte, jak to může dopadnout a je lépe, když vy, nebo jiný bude pod odborným dohledem lékaře...
Přehled H1 antihistaminik 1. generace
ebramin (MEDRIN®)/
prometazin (PROMETAZIN®)
cyproheptadin
bisulepin (DITHIADEN®)
dimetiden (FENISTIL®)
klemastin (TAVEGYL®)
Jak vlastně vziká alergie?
K reakci dochází velmi rychle po kontaktu s alergenem (minuty). Při prvním setkání s antigenem dochází k senzibilizaci pacienta(imunitní systém si jakoby zařadí daný antigen do seznamu vysoce podezřelých). Tato reakce je obdobná těm, kterými imunitní systém fyziologicky odpovídá na mnohobuněčné parazity(toto je velice zajímavé zjištění...absence střevních parazitů ve vyspělých zemích v dětství vede k náchylnosti k IgE reakci proti neškodným antigenům). Což například vysvětluje, že v místech s velmi pochybným hygienickým standardem je nízký výskyt alergii a autoimunitních onemocnění- Afrika) Dokonce i u nás toto lze pozorovat gheta...typické v cikánských osadách na Slovensku. Oproti tomu, největší výskyt atopiku(atopicky exem, astma) je v rodinách, které příliš uklízí v kombinaci s životem ve městech. Vesnické děti jsou zdravější a odolnější. Další fází alergizace je stimulace a diferenciace specifických klonů TH2-lymfocytů(typ bílých krvinek), následně B-lymfocytů(bílé krvinky vznikající v kostní dřeni). Ty secernují pod vlivem cytokinů IL-4, IL-5(molekuly, které přenášejí důležité informace mezi buňkami) protilátky typu IgE. Protilátky IgE se navážou na vysokoafinní IgE-receptory žírných buněk a bazofilů(obsahují v granulech histamin). V této fázy ještě nedojde k reakci, která by byla pozorovatelná(např. kopřivka, anafylaxe), ale došlo k senzibilaci a na příští setkaní s konkrétním alergenem je imunitní systém připraven zareagovat. Po opakovaném setkání s alergenem dochází k přemostění molekul IgE, agregaci receptorů na povrchu těchto buněk a okamžitému uvolnění jejich granul (1. fáze alergické reakce), tím dojde k vyplavení histaminu z granul se všemy důsledky( kopřivka, otoky, dušnost atd.)
S alergii a alergickými reakcemi je to složité.. roky můžete včelařit bez obtíží a najednou bum a dostaví se po žihadle anafylaxe.
Hyposenzibilizace(desenzibilace) podáváním postupně zvyšujících se dávek alergenu může pomoci. Úspěšnost je však velice individualní, případně u zdánlivě "vyléčených" po nějaké době může nastat alergická reakce v plném rozsahu.