Toto fórum používá cookies
Toto fórum využívá cookies pro ukládání vašich přihlašovacích údajů, pokud jste zaregistrováni. Pokud nejste, ukládá vaší poslední návštěvu. Cookies jsou malé textové dokumenty uložené na vašem počítači. Cookies uložené tímto fórem mohou být použity pouze na této webové stránce a nepředstavují žádné bezpečnostní riziko. Cookies na tomto fóru také ukládají konkrétní témata, která jste si přečetli a kdy jste je naposledy četli. Prosím potvrďte, zda chcete přijímat nebo odmítnout toto nastavení cookies.

Cookie budou uloženy ve vašem prohlížeči bez ohledu na volby, aby se zabránilo opětovnému pokládání tohoto dotazu. Budete mít možnost změnit nastavení pro soubory cookie kdykoliv pomocí odkazu v zápatí.


Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dotazy začátečníka
Autor Zpráva
panKrbec Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 420
Připojen(a): 10.08.2023
Hodnocení:  
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #861
RE: Dotazy začátečníka
To včelstvo co se mi nezdálo, tak jsem zkoušel najít matku abych ji vyměnil. Po plástu si tam běhá neznačená matka. Asi se jim také nezdála a udělali tichou výměnu. Asi na dvou místech jsem našel jakoby zrušené matečníky v ploše rámků. Před měsícem tam byla ještě značená. Je tam ještě zavíčkovaný plod od té původní. Nebo se vyrojily ale to se mi nezdá. Místa tam bylo plno a v takové síle nebyly. Tak snad se rozklade. Teď už tam měli i trochu sladiny nanoseno. Medník jim ještě nedám. Až se trochu matka rozklade, tak aspoň týden počkám, až se odlíhne ten zavíčkovaný plod.

400m.n.m. jižní Čechy
Hlasování: Dast (+1)
02.05.2026 14:28
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Křepelka J. Offline
Member
***

Příspěvků: 115
Připojen(a): 16.02.2011
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #862
RE: Dotazy začátečníka
Tohle se teď děje často a je to způsobeno viry. Psal tady o tom KaJi. Řešením je mít v zásobě rezervní matky.
04.05.2026 16:59
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
panKrbec Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 420
Připojen(a): 10.08.2023
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #863
RE: Dotazy začátečníka
To jsou fotky ze začátku dubna, kdy mi bylo divné že tam má trubčinu danou mezi sem tam po jedno. Matka z chovu celkem známého chovatele matek. Loni koupena. Včelstvo mělo suverénně největší spad po ošetření a přes zimu nejvíce mrtvolek v podmetu.


[Obrázky: IMG-20260414-165735455.jpg]

[Obrázky: IMG-20260414-165826571.jpg]

400m.n.m. jižní Čechy
04.05.2026 18:27
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Louky Pryč
Banned

Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #864
RE: Dotazy začátečníka
Taky přelarvenou matku koupí jen blázen.
Hlasování: Boleslav Nytra (+1), goro (+1)
04.05.2026 20:25
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Slavík Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 1.223
Připojen(a): 10.09.2017
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #865
RE: Dotazy začátečníka
Louky něco na tom bude...
Vloni jsem dostal od známého dva zralé matečníky z jednoho uznávaného chovu. Jedna patří letos k nejhorším a ta druhá se ani nevyklubala, tak si včely narazily svůj matečník a letos to jsou jedny z nejlepších včel. Mají už pět nástavků 39x24 a jsou zralé na další.
Takhle to dopadne, když si po deseti letech dotáhnu matku ( matečník) od jinud...
A nejlepší matky mám z vajíček.

Děčínsko 145, 205 a 290 mnm.
Hlasování: Louky (+1)
04.05.2026 22:21
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Louky Pryč
Banned

Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #866
RE: Dotazy začátečníka
Já pořád nechápu, že se to tady tak velebí to přelarvování a výroba stovek matek stejné genetiky bez valných výsledků.....Já z volného chovu nevyhodím jedinou matku, která by byla špatná, pokud je dobře oplozená. Včely když mají na výběr, tak si udělají perfektní matku vždy! Ale oni vybírají ze stovek vajíček a pak z několika matečníků.
Hlasování: Boleslav Nytra (+1), indrah (+1), Pedro1 (+1), Tini (+1), pecka (+1)
04.05.2026 23:27
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
mik1278 Offline
Member
***

Příspěvků: 204
Připojen(a): 17.01.2016
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #867
RE: Dotazy začátečníka
(04.05.2026 20:25)Louky napsal(a):  Taky přelarvenou matku koupí jen blázen.

výroba stovek matek stejné genetiky bez valných výsledků.....
Dobrý den.
Tak to jsdou zase názory.
Výsledky přelarvování jsou velice dobré, ale s nějakým brakováním se musí počítat. Touto metodou se dá chov rellativně rychle posunovat. Uspěšné šlechtitelské programy v zahraničí to jednoznačně potvrzují..
U nás je to o hodně horší. Jednou z příčin je ,že nejsou zveřejňovány řádne rodokmeny matek. Potom se namnoží jen to co je vyníkající jen pro jednu generaci a v té množené generaci už se toho tolik neprojevuje. Z další generací už téměř nikdo nepracuje pokud je F1 horší.
Jen tak: moje včelstva bych nikdy nehodnotil jako silná kdyby vypadala jako ta Loukyho u kterých na videu říká jak jsou silná a krasná. Silné včelstvo je v mém hodnocení násobně větší.
MK
05.05.2026 6:27
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Louky Pryč
Banned

Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #868
RE: Dotazy začátečníka
Jj jsou ty výsledky tak výborné, že je tady ten posun hrozně znát za posledních 20 let. A porovnávat sílu včelstev někoho v 520m a někoho v nížině je jen ukázka toho, jakej si včelař.
05.05.2026 7:22
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
mik1278 Offline
Member
***

Příspěvků: 204
Připojen(a): 17.01.2016
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #869
RE: Dotazy začátečníka
Kdo to sleduje tak ví kam se to za 20 let posunulo..
(největší pokroky jsou za posledních 10 let když vemu jen šlechtění na VSH vlatnosti)
Kdo se jen chlubí jakej je borec ten si s tím stavem jaký má vystačí do konce života.

Přeci jen přelarvování je i o zručnosti a praxi.
To vědí i u našich sousedů. Místo blbnutí se sběrem měly a kolektivním léčení spolky zajišťují pracovníky, kteří tu praxi mají a v určitý den s každý včelař ve spolku může tohoto pracovíka za opravdu mírný poplatek objednat.
Další kapitola je výběr plemeniva.. to je u nás katastrofa.
MK
05.05.2026 12:14
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Louky Pryč
Banned

Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #870
RE: Dotazy začátečníka
Ale já to nemyslel tak, že za to může samotné špatné přelarvovávní, ale to že z každé larvičky je matka a včely nemají možnost selekce. A že každý chovatel množí jednu dvě genetiky a tim se ženeme do průseru, i když se v danou možnost může zdá, že je to ta nejlepší genetika.....Pokud budou přelarvovat a dávat do každýho včelstva pět stejně starých matečníků od 5 různých genetik, tak to bude naprosto v pořádku.
05.05.2026 12:37
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Salix1 Offline
Member
***

Příspěvků: 69
Připojen(a): 04.12.2024
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #871
RE: Dotazy začátečníka
Louky - genetiku mi obstarají trubci na stanovišti ne?
05.05.2026 12:53
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Louky Pryč
Banned

Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #872
RE: Dotazy začátečníka
Ok tak částečně ano....tak bude stačit, když tam dá 5 matečníků....a né že využije každý přijatý matečník a každou takovou matku prodá....
05.05.2026 15:18
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
panKrbec Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 420
Připojen(a): 10.08.2023
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #873
RE: Dotazy začátečníka
(05.05.2026 12:37)Louky napsal(a):  Ale já to nemyslel tak, že za to může samotné špatné přelarvovávní, ale to že z každé larvičky je matka a včely nemají možnost selekce. A že každý chovatel množí jednu dvě genetiky a tim se ženeme do průseru, i když se v danou možnost může zdá, že je to ta nejlepší genetika.....Pokud budou přelarvovat a dávat do každýho včelstva pět stejně starých matečníků od 5 různých genetik, tak to bude naprosto v pořádku.

promiň ale to píše někdo kdo pošle každý rok do světa stovky oddělku jedné genetiky? mě to nevadi, jen zírám Smile

400m.n.m. jižní Čechy
Hlasování: Dast (+1)
05.05.2026 16:29
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Louky Pryč
Banned

Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #874
RE: Dotazy začátečníka
Jedné genetiky? to si vzal kde? já z každého včelstva dělám jeden oddělek....takže 100 různých genetik.....
05.05.2026 18:37
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Bronislav Gruna Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 535
Připojen(a): 28.12.2010
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #875
RE: Dotazy začátečníka
Jestli jsem to dobře pochopil, prodáváte v oddělcích matky z nouzových matečníků vychovaných přímo v oddělku? Ne, že by nouzová matka nemohla být dobrá, ale je tam velký podíl menších matek, které nevybudují silné včelstvo. Chápu, že začátečníkům to snad stačí.

Důvodem, proč část matek není biologicky plnohodnotná je, že si včely vyberou k založení matečníku starší larvičku. Podle mých zkušeností se nouzové matky líhnou většinou 11. den po založení oddělku. Vývoj matky od nakladení vajíčka po líhnutí dospělce trvá 16 dní, takže většina nouzových matek je založena na 2-denní larvičce (5 dní po položení vajíčka). I kdyby podmínky v nově vytvořeném oddělku byly jinak ideální pro chov matek (a to často nejsou), je tady jeden ztracený den, kdy je larva krmena jako dělnice. Při pečlivém přelarvování včelař vybírá nejmenší cca půldenní larvičky. Pokud i krmení matečníků probíhá v silném včelstvu (chov "při matce"), je rozdíl oproti nouzovým matkám z oddělků značný. Ještě o něco biologicky lepší matky jsou z tichých výměn a rojových matečníků, protože tam probíhá péče u matku od vajíčka a také výživa matečníků je ideální.

(04.05.2026 23:27)Louky napsal(a):  Včely když mají na výběr, tak si udělají perfektní matku vždy! Ale oni vybírají ze stovek vajíček a pak z několika matečníků.
Včely si možná vybírají ze stovek larviček, ale ze založených matečníků si nevybírají. Vítězí první vylíhlá matka (založená na nejstarší larvičce), která zlikviduje mladší matky ještě před vylíhnutím z matečníků.
Hlasování:
Ivík (+1), j.filip (+1), indrah (+1), Louky (-1), Salix1 (+1)   Zobrazit vše

06.05.2026 9:08
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
JuroH Offline
Newbie
*

Příspěvků: 2
Připojen(a): 09.05.2025
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #876
RE: Dotazy začátečníka
@Bronislav
prave preto sa oddelky vytvorene 'nahulvata' po 5 dnoch otvoria, zavieckovane matecniky zrusia (z najstarsich larviciek) a tym zarucis, ze v oddelku ostanu len matecniky z najmladsich larviciek, pripadne z vajicok. Tieto su krmene kvalitnou materskou kasickou od zaciatku a maju najvacsi pocet vajickovych rurok (ovipozitorov).
Hlasování: zetfly (+1), indrah (+1), edo (+1)
06.05.2026 10:13
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
marekvcely Offline
Member
***

Příspěvků: 101
Připojen(a): 10.02.2024
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #877
RE: Dotazy začátečníka
preco sa matecniky rusia az po 5 dnoch? nestaci po 3 dnoch?

3 dni vajicko + 3 dni je KAZDA larva krmena kasickou a az potom (od 6. dna) dochadza k zmene stravy pre robotnice a trudov. kedze vajicko matky sa vieckuje na 9. den tak aby som mal istotu, ze zavieckovana larva bola krmena len kasickou, malo by stacit povylamovat matecniky po 3, max. 4 dnoch.

a vzhladom na to, ako pise Louky, ze vcely si vyberu najlepsie vajicko, preco by teda vrazali energiu do larvicky, ktora je starsia a bola krmena medom a pelom, ked maju "na sklade" mladsie a vhodnejsie vajicka/larvicky?

ak by bola moja hypoteza spravna, matecnik, ktory by sa objavil 3. den od vzniku odlozenca (t.j. na 5-6 dnovej larvicke) by uz mohol obsahovat kvalitnu matku. ak ho vylomim, robim nieco ine, ako chceli vcely.

no a teraz babo rad Smile
06.05.2026 11:12
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Louky Pryč
Banned

Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #878
RE: Dotazy začátečníka
(06.05.2026 9:08)Bronislav Gruna napsal(a):  Jestli jsem to dobře pochopil, prodáváte v oddělcích matky z nouzových matečníků vychovaných přímo v oddělku? Ne, že by nouzová matka nemohla být dobrá, ale je tam velký podíl menších matek, které nevybudují silné včelstvo. Chápu, že začátečníkům to snad stačí.

Důvodem, proč část matek není biologicky plnohodnotná je, že si včely vyberou k založení matečníku starší larvičku. Podle mých zkušeností se nouzové matky líhnou většinou 11. den po založení oddělku. Vývoj matky od nakladení vajíčka po líhnutí dospělce trvá 16 dní, takže většina nouzových matek je založena na 2-denní larvičce (5 dní po položení vajíčka). I kdyby podmínky v nově vytvořeném oddělku byly jinak ideální pro chov matek (a to často nejsou), je tady jeden ztracený den, kdy je larva krmena jako dělnice. Při pečlivém přelarvování včelař vybírá nejmenší cca půldenní larvičky. Pokud i krmení matečníků probíhá v silném včelstvu (chov "při matce"), je rozdíl oproti nouzovým matkám z oddělků značný. Ještě o něco biologicky lepší matky jsou z tichých výměn a rojových matečníků, protože tam probíhá péče u matku od vajíčka a také výživa matečníků je ideální.

(04.05.2026 23:27)Louky napsal(a):  Včely když mají na výběr, tak si udělají perfektní matku vždy! Ale oni vybírají ze stovek vajíček a pak z několika matečníků.
Včely si možná vybírají ze stovek larviček, ale ze založených matečníků si nevybírají. Vítězí první vylíhlá matka (založená na nejstarší larvičce), která zlikviduje mladší matky ještě před vylíhnutím z matečníků.

Pane Gruna já chápu, že vás to živí to přelarvování, ale je vidět, že nouzové matky jste nikdy nedělal a nerozumíte jak to ve včelstvu funguje. Možná kdybyste to pozoroval, kdy zakládají matečníky, na jakých larvičkách atd, tak byste nepsal takový kraviny, ale chápu, že je lepší použít nesmysly, který někdo napsal a opakovat je, než si to sám vyzkoušet a pozorovat. Neprodávám včelstva žádným začátečníkům a odezvy na všechny matky jsou daleko lepší než na ty vaše přelarvované, zrovna loni mi jeden člověk povídal, že bral vyzimovaný ode mě a od vás a moje byly o třídu jinde, měl jsem nutkání to tu tehdá napsat, ale udržel jsem se, letos už jste si naběhl na vidle sám. Tak at se vám s těma přelarvovanejma mrzákama daří.

A ještě jedna věc, existuje studie, která vyloženě popírá, že by si včely nechali matku z matečníku, který je založený na starší larvičce a takové matečníky ruší, nebo matku zabíjejí. Ale takové studie vás bezesporu minou, protože se nehodí.

(06.05.2026 10:13)JuroH napsal(a):  @Bronislav
prave preto sa oddelky vytvorene 'nahulvata' po 5 dnoch otvoria, zavieckovane matecniky zrusia (z najstarsich larviciek) a tym zarucis, ze v oddelku ostanu len matecniky z najmladsich larviciek, pripadne z vajicok. Tieto su krmene kvalitnou materskou kasickou od zaciatku a maju najvacsi pocet vajickovych rurok (ovipozitorov).

Když po 5 dnech otevřete včelstva, tak uvidíte čerstvě naražené matečníkové misky s 2 denní larvičkou a nemáte co vylamovat.....
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.05.2026 12:15 od Louky.)
Hlasování: Tini (+1)
06.05.2026 12:14
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Bronislav Gruna Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 535
Připojen(a): 28.12.2010
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #879
RE: Dotazy začátečníka
(06.05.2026 12:14)Louky napsal(a):  A ještě jedna věc, existuje studie, která vyloženě popírá, že by si včely nechali matku z matečníku, který je založený na starší larvičce a takové matečníky ruší, nebo matku zabíjejí. Ale takové studie vás bezesporu minou, protože se nehodí.

Nebudu se s vámi přít, kdo dělá lepší matky. Ale nešiřte nesmysly, že přelarvované matky jsou horší než z nouzového chovu.

Zmiňovanou studii neznám a budu rád, když sem dáte citaci, jinak musím předpokládat, že jste si to vymyslel. Odporuje to totiž mým zkušenostem. Vylamoval jsem nouzové matečníky určitě ve stovkách oddělků a mám jasně dané pravidlo vylámat 10. den po vytvoření. 11. den už bývají matky líhlé a i 10. den někdy vylamuju matky s křídlama, které by se líhly během pár hodin. Takže pošlete vaši studii, nebo sem nepište neověřené nesmysly.
06.05.2026 12:30
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Louky Pryč
Banned

Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #880
RE: Dotazy začátečníka
Není problém ten, že by apriory přelarvovaná matka byla špatná, ale problém je, že každé včelstvo dostane jeden přelarvovaný matečník zatímco včelstvo si narazí několik matečníků a pak vybírá z nich ten nejlepší. Pokud budete přelarvovat a dáte do každého včelstva 5 matečníků, tak věřte, že i vy budete mít dobré matka jako já, pokud teda máte dobrou genetiku, prej jí máte dost bodavou.

A možná máte i tak blbou genetiku, kde se líhnou matky 11. den po vytvoření oddělku, já když po 3 dnech otervřu vytvořený oddělek, tak v 50% tam ještě ani matečníky nejsou a v 50% ty matečníky právě začínají na nejmenší larvičce....Tohle nejsem schopnej posoudit, protože já pracuju pouze se svojí genetikou a né s jinou.....Na druhou stranu mám několik kamarádů, který to dělají uplně stejně jako já a mají naprosto totožné výsledky jako já, ale možná to bude jen tím, že to prostě dělají a né o tom jen četly....

studie například tato https://www.researchgate.net/publication...en_quality

a jen kousek z ní ocituju pro ty, který si to neumí stáhnout a přeložit:

Nejdůležitějším zjištěním je však regulace ze strany dělnic: Dělnice nerandomně strhávají více než polovinu matečníků.
Preferenčně strhávají matečníky na periferii a ty postavené na starších larvičkách (24–48 h).
Naopak nejvíce ponechávají matečníky z vajíček 48–72 hodin starých, ze kterých vylíhnou větší matky.

To znamená, že včely aktivně „cullují“ (vybírají) lepší matečníky během celého procesu. Autoři diskutují čtyři možné hypotézy, proč včelstva odchovávají více matek a regulují jejich kvalitu (pojištění proti selhání, příležitost k rojení, demografické faktory plodu a aktivní výběr lepších matek dělnicemi). Nejpravděpodobnější se zdá kombinace těchto faktorů, přičemž výsledkem je stabilizace kvality vylíhlých matek.
Hlasování: Tini (+1), Včelař Analfabet (+1)
06.05.2026 13:00
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 17 Host(é)
KontaktyPortálNahoruNa obsahOdlehčený (archivační) módMobilní verzeRSS | Nastavení souhlasu s cookies