Louky
Banned
Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2021/2022
Jako pelyněk asi fajn, ale prezentovat to po jednom roce a zrovna roce, kde úhyny skoro nejsou, navíc jak pan doktor už napsal, že na jaře každý rok natírá plod a fumiguje a úhyny vlastně několik let neměl.....aby to zase spousty včelařů nesvedlo na cestu, že pelyněk je nějaký zázrak a na roztoče stačí jít svazáckou cestou a všechno bude růžové.....
|
|
| Hlasování: | Tini (+1), vcelky.cz (+1) |
| 07.01.2022 18:52 |
|
Louky
Banned
Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2021/2022
Já neříkám že nejsou, říkám že skoro nejsou.....Poslední roky bylo úhynů mraky, plnej facebook, plno známých přišlo o skoro celé včelnice.....letos jsem nezaznamenal jediný takový případ, pár jedinců na fb určitě bylo, ale proti předchozím rokům to je mizivý procento.
|
|
| Hlasování: | |
| 08.01.2022 10:35 |
|
patko79
Posting Freak
    
Příspěvků: 2.764
Připojen(a): 23.01.2012
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Úhyny včelstev 2021/2022
Louky, u nás sa to posúva, kto nemal vlani, tento rok má a naopak. Tí, čo totižto úhyny už mali, tak robia všetko možné aj nemožné, aby to zvrátili. Čo úhyny nemali, tak išli po starom, lebo to je podľa nich tá "správna" metodika a my sme boli amatéri  No pre niektorých už nie sme...
|
|
| Hlasování: | Marec (+1), goro (+1), Albert Gross (+1) |
| 08.01.2022 11:12 |
|
janR
Posting Freak
    
Příspěvků: 751
Připojen(a): 19.02.2017
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Úhyny včelstev 2021/2022
Myslím, že môže aj nemusí. všetko záleží na termíne . ten jún je ozaj dá sa povedať posledný termín, kedy je veľmi vysoká pravdepodobnosť že to dopadne dobre aj pre odobrate včelstvo aj odloženec -ce -vytvorené z týchto plodových plástov pravda za liečebnej dlhodobejšie pôsobiacej látky. Ja neviem ako to funguje , tvrdí sa že sa odobratím vo výraznej miere zníži vir. zátaž vo včelstve. Takže povediac ten plod má vysokú vir. zaťaž, ktorú by včelstvo nezvládlo. Že je za tým klieštik v plode zrejme chytený virom /prenos z vonku rabovaním chorích včiel/ je dá sa povedať už jasné. Pre mňa je veľmi zaujímavé ,,poznanie,, že plodovou prestávkou v sezone /napr vaznením matky/ ozdravujeme a predlžujeme výrazne život včelám, ktore z dôvodu nezučastnovania sa mladých včelách na odchove plodu / ktorý sa uvádza za hlavný dôvod za ich krátky život, ich menšiu odolnosť voči chorobam aj zrejme virom/ sú zdravotne a aj dlžkou života na tom veľmi dobre. Takže tak . Prečo je plod po odstránení plodu OK- bo je prerušená krivka zataženia včelstva virusom - a myslím že ta K: mravčia jej použitie je koncom júla na mieste. Neviem Albert či som pomohol - snažil som sa. Zatial sa držím všetko 32-či 33 včelstiev žije a včelstvo pod 5 uličiek nemám.
|
|
| Hlasování: | Pedro (+1), Albert Gross (+1) |
| 22.01.2022 21:14 |
|
j-k
Senior Member
   
Příspěvků: 400
Připojen(a): 25.10.2019
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2021/2022
Nevím zda jsem to pochopil dobře, ale z přednášek co jsem viděl jsem to pochopil tak že, viry jsou nejvíce namnožené v plodu. U vyvinuté včely se virová nálož snižuje s věkem. Asi to je jako u člověka, že jste infekční 2-3 dny po setkání s virem. Pak nějakou dobu co se ve vás vir nejvíce množí nemoc šíříte a když tělo vyhraje boj s virem tak přestáváte infekci roznášet.
U včel to souvisí s odstraněním poldu, kde se přeruší roztáčející se spirála šíření viru v plodu a pomůže se včelám s odstraněním nejvíce oslabených včel co boj s virem prohrávají kyselinou.
Nemyslím si že na šíření viru potřebujete VD. I vir samotný dokáže včelstvo zlikvidovat. Samozřejmě, když tam VD bude, je to ještě mnohem horší. Na to, aby se však viry dostaly do včelstva, podle mě stačí rabování jiného včelstva, kde si naberou infikovanou výživu pro vlastní plod. Když se toto stane v nesprávnou dobu a je to rabování ve velkém, VD na to má malý vliv.
Když ošetření odebráním plodu proběhne koncem června, snížíte virovou nálož na hranici tolerance. Jediné co si musí člověk ohlídat, aby si včely nenakupovaly u sousedek, což jde dost těžko. Takže jim možná pomoci KM ještě jednou v srpnu. S tím se musí však opatrně baby se nepoškodila zimní generace.
Na mém stanovišti je konec června a začátek července na tento zásah optimální, protože je zrovna snůšková pauza a z odebraného plodu jdou vytvořit slušné oddělky.
Mimochodem oddělky doporučují odstěhovat od léčeného stanoviště a ošetřit povyběhnutí plodu. Poté ještě sledovat jejich vitalitu. Když by nastal problém, okamžitě likvidovat, aby se zabránilo rabování a celá práce nebyla zbytečná.
Ještě k té vzdálenosti odstěhování oddělků. Doporučují minimálně 2-3km. Někde jsem poslouchal, že čím jsou včely blíže příbuzné (sestry, sestřenice), tím se více navštěvují mezi sebou v úlech. Někde na to snad probíhala i studie a při jiné krvi na stanovišti byl v návštěvách obrovský rozdíl.
|
|
| Hlasování: | janR (+1) |
| 23.01.2022 9:48 |
|
Rudolf Stonjek
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.450
Připojen(a): 17.10.2010
Hodnocení:
|
RE: Úhyny včelstev 2021/2022
Co včelař, to názor. Já si myslím, že odstranění veškerého plodu někdy hned po slunovratu má pro včelstva vynikající ozdravný účinek a to po dobu asi 3 let. Dokonce takový, že není nutno tak intenzivně léčit jak bývá zvykem. Dokonce následující sezonu vůbec, až pro jistotu na podzim. Silně tedy pochybuji,že staré včely které nám v úle zbydou by představovaly takové nebezpečí. Jaký na to má vliv staré versus nové dílo nevím. Mám rozdělaný pokus, po snůšce a potom během 2 let budu vědět víc. A protože přemetání je opruz u nezanedbatelné části včelstev navíc zbytečný, je potřeba se naučit poznávat v předstihu včelstva, kterým začíná docházet chuť do života, tudíž ta. u kterých se rozvíjejí nezvladatelné zdravotní problémy. Až se to naučíme, tak pak zase postoupíme o kus dopředu a tím i výběr odolnějších včelstev bude snadnější. R. S.
|
|
| Hlasování: |
|
| 23.01.2022 11:08 |
|
Albert Gross
Posting Freak
    
Příspěvků: 4.719
Připojen(a): 30.09.2009
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2021/2022
je potřeba se naučit poznávat v předstihu včelstva, kterým začíná docházet chuť do života, tudíž ta. u kterých se rozvíjejí nezvladatelné zdravotní problémy. Až se to naučíme, tak pak zase postoupíme o kus dopředu a tím i výběr odolnějších včelstev bude snadnější. R. S.
Niektorí včelári majú schopnosti včas rozoznať prúser tj. máj, jún5,6. Včely vtedy plodujú naplno a všetko je OK. Ja takéto schopnosti nemám, preto si nechám poradiť. Ak nedokážem včas rozoznať problém, tak bud budem zasahovať preventívne vo všetkých včelstvách už v júni6 /liečenie, alebo plodová prestávka/, alebo si počkám na úhyny. Je to jednoduché, ako píše Rudo, musíme sa naučiť včas spoznávať príznaky. Je to rovnako dobrá rada, ako od L. Dvorského. Dúfam, že sa to naučím včas.
|
|
| Hlasování: | janR (+1) |
| 23.01.2022 18:52 |
|