Louky
Banned
Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Záhadný úhyn
U tý nosemy, ale neumíraj včely v úle, takže na tu bych to neviděl, ale ani bych si netroufnul říct, že za to může Varoa......tohle vše je jen hádání z křištálové koule. Já si osobně myslim, že to je alergie včel na varidol  ale psát to tu nebudu, abych si neposlal svazáky proti sobě.
|
|
| Hlasování: | |
| 15.01.2018 10:06 |
|
Josef Karliak
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.758
Připojen(a): 15.06.2015
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Záhadný úhyn
Hoj,
posbiram mrtvolky a necham je v DOLe vysetrit, pak to sem napisu, az budou vysledky, aby bylo pouceni pro jiny.
Zasob mely vsechny dost, ale zadny plod, jen u jednoho kaput oddelku jsem videl nekolik nakladenych vajicek, ale ty tam mohly byt nakladeny matkou tesne pred padnutim. Coz je zajimave, znamena to, ze finale bylo rychle. a konkretne tento oddelek byl prvni na zacatku leta, kteremu jsem daval druhy VN.
Ted zni otazka - co s ramky ? Ted jsou po 9 v nastavku a kyselinou mravenci 65% v kuchynske uterce na ramcich. Ale nemam to spis vytavit a nastavky preventivne vzit Beesafem ?
Ikdyz - pockam na vysledky setreni, je mozny, ze byl problem jen v matce a kratkovekych vcel...
Diky za konstruktivni rady.
J.Karliak
Rekneme aktualne do 40 vcelstev
VN 39x24, K39 11-cti ramkovy, medniky 39x12/17
Par v 39x37
Obec : Holohlavy (230 mnm), Kocbere (500mnm)
|
|
| Hlasování: | |
| 15.01.2018 12:01 |
|
Pavel Holub
Posting Freak
    
Příspěvků: 3.940
Připojen(a): 08.11.2009
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Záhadný úhyn
(14.01.2018 22:20)JKL napsal(a): Pavle nemusí to být vždy VD. Nosema C. se neprojevuje kálením a nepřenáší se s kleštíkem. Zkrácení života a vymizení včel také dovede spolehlivě bez jediného kleštíka v sezóně.
NC je jen výmluva na špatný průběh v podletí. NC v zimě spíše ne. NA spíše ano ale to by bylo pokáleno.
Prostě včelstva byla na podzim "vyléčena" a umřela sice zdravá ale dříve než se čekalo. Jak říká IvanČ "byly to živoly".
(15.01.2018 12:01)Josef Karliak napsal(a): Hoj,
posbiram mrtvolky a necham je v DOLe vysetrit, pak to sem napisu, az budou vysledky, aby bylo pouceni pro jiny.
Zasob mely vsechny dost, ale zadny plod, jen u jednoho kaput oddelku jsem videl nekolik nakladenych vajicek, ale ty tam mohly byt nakladeny matkou tesne pred padnutim. Coz je zajimave, znamena to, ze finale bylo rychle. a konkretne tento oddelek byl prvni na zacatku leta, kteremu jsem daval druhy VN.
Ted zni otazka - co s ramky ? Ted jsou po 9 v nastavku a kyselinou mravenci 65% v kuchynske uterce na ramcich. Ale nemam to spis vytavit a nastavky preventivne vzit Beesafem ?
Ikdyz - pockam na vysledky setreni, je mozny, ze byl problem jen v matce a kratkovekych vcel...
Diky za konstruktivni rady.
J.Karliak
Najdou tam úplně všechno, ale pravou příčinu ne.
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.01.2018 20:39 od Pavel Holub.)
|
|
| Hlasování: | |
| 15.01.2018 20:36 |
|
JKL
Posting Freak
    
Příspěvků: 5.297
Připojen(a): 07.06.2011
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
|
| Hlasování: | |
| 15.01.2018 23:57 |
|
Josef Karliak
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.758
Připojen(a): 15.06.2015
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Záhadný úhyn
(15.01.2018 18:43)Jaro - Vigor napsal(a): Nemohlo dojst k odtrhnutiu od zasob ??? Cim konkretne ,kolko a kedy si liecil ? Kedy si zakrmoval ... ?
Hoj,
u nas jsme meli lecbu tusim od 10.10. , lecba 3x po 2 tydnech, spad byl minimalni (u jednoho vcelstva prvni spad po leceni 20 za par dni(ty zijou), ostani mely sotva petinovy). Takze varoaza neni u me problem.
Jako krmivo je vlastni invert zpravidla v cervenci po medobrani, krmim 15 kg ve 3 davkach. Vloni bez problemu.
Od zasob odtrzene nebyly, sedely na plastu kde byly jeste zasoby. Byl tam i pyl.
V ulu bylo na muj vkus vlhko, v miste kde skonaly neco lepiveho, pripisoval jsem to zbytku medu. Ale muzeto bejt i prave nosema.
U padlych oddelku nic lepivyho neni, matka hodne mala (pri kontrole v podleti byly ale velky, proste standardni), okolo matky par vcel, zbytek bud po ostatnich plastech nebo na dne. Oddelkum pripisuju velky zeslabnuti ci postradani dlouhovekych vcel. Proc ale nemely dlouhoveky vcely ?
J.Karliak
(15.01.2018 22:29)Zdeněk Klíma napsal(a): Zdravim..jestli mohu se svou troskou do mlyna..uz sem to tu psal mnohokrat...vysetreni na nosemu pri kolapsu vcelstva z poslednich mrtvolek je k nicemu...posoudit vliv nosemy na celkovou kondici zimni generace je mozno pokud jsou vzorky udelany opakovane v podleti a na podzim...ke konci jak vcelstvo slabne je tam nosema casto jiz sekundarne a i pozitivni vzorky jsou casto matouci. Pokud nebudeme svou aktivitu smerovat ze zimy do leta...bude zahadnych uhynu i v dalsich letech hodne pribyvat
Hoj,
tudiz tedy posilat vzorky spise v zari/rijnu, pred lecbou ?
Diky.
J.Karliak
Rekneme aktualne do 40 vcelstev
VN 39x24, K39 11-cti ramkovy, medniky 39x12/17
Par v 39x37
Obec : Holohlavy (230 mnm), Kocbere (500mnm)
|
|
| Hlasování: | |
| 16.01.2018 8:17 |
|
Josef Karliak
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.758
Připojen(a): 15.06.2015
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Záhadný úhyn
(16.01.2018 9:52)Pavel Holub napsal(a): Dokud tu nepopíšeš průběh v létě a podletí, tak nemá smysl se tu dál bavit. S velkou pravděpodobností nastal problém tam a v tom hledat poučení pro příště.
Hoj, mas pravdu.
Cervenec : medobrani, nasledne krmeni tim invertem, vsechny odebiraji vytecne (krome mrzaka, ktery uz neni).
prelom cervenec/srpen : na obou stanovistich rabovaci nalada, na stanovisti u baraku jedno vcelstvo nejspisevybralo souseda, podvecerni kontrola vcelstev nezjistila razantni ubytek zasob na tomto stanovisti. Na druhem stanovisti si podaly vcely slabsi oddelky, ty uz neexistuji.
posledni kontroly v zari co slo posledni pocasi neukazovalo na malo zasob nebo problemy, vajicka nalezeny ve vsech.
Co je mozny, klidne me opravte, diky rabovaci nalade se vcelstva nemohly plne venovat vychove dlouhovekych. Ja dlouhodoby od kratkodobych nepoznam (da se to?), pak uz nektery proste sly do brusele, slusne receno. K tomu lecba v rijnu, pocasi, vetsi vlhkost, moznost zvyseny nosemy, ....
J.Karliak
Rekneme aktualne do 40 vcelstev
VN 39x24, K39 11-cti ramkovy, medniky 39x12/17
Par v 39x37
Obec : Holohlavy (230 mnm), Kocbere (500mnm)
|
|
| Hlasování: | |
| 16.01.2018 10:56 |
|
Josef Karliak
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.758
Připojen(a): 15.06.2015
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Záhadný úhyn
Hoj,lecba varidolem, 4 kapky na knot (vcelstva na dvou VN). V lete jsme dostali pasky s Gabonem. Obecne behem roku kontroly dna bez spadu, resp. sem tam nejaky, ale treba po par tydnech. Kazdou navstevu vcely cukruju, neublizi jim jim to, jestli to funguje proti klestikum, kazdej ma svuj nazor. Ale jako diagnoza asi OK.
Padly oddelky beru bez nosemy (u NA je pokaleny cely ul), ale pry u NC ne a je to rychlejsi. A padly silnejsi vcelstvo v miste kde jsem je nasel mrtvy bylo cosi lepkavehom spise barvy dohneda. Ale rikal jsem si ze diky vlhkosti to je jen potrava.
Muselo to u nich byt rychle, protoze spad zimni meli byl...
Rekneme aktualne do 40 vcelstev
VN 39x24, K39 11-cti ramkovy, medniky 39x12/17
Par v 39x37
Obec : Holohlavy (230 mnm), Kocbere (500mnm)
|
|
| Hlasování: | |
| 16.01.2018 11:23 |
|
Pavel Holub
Posting Freak
    
Příspěvků: 3.940
Připojen(a): 08.11.2009
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Záhadný úhyn
Rabovací nálada neexistuje, existují jen nemocná včelstva, která se vyloupit nechají. Dokud jsou lupičkami jen vosy, je to barometr, co nám dává výstrahu. Pokud jsou v tom už lupičky včely, mají to sečtené a s odstupem času i ty lupičky, pokud je tam teď už nezjistitelný problém (roztoč, viry, NC).
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.01.2018 11:34 od Pavel Holub.)
|
|
| Hlasování: | simonn80 (+1), Josef Křapka (+1), vlcek (+1), MUDr.Vladimír Šumera (+1) |
| 16.01.2018 11:31 |
|
Josef Karliak
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.758
Připojen(a): 15.06.2015
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Záhadný úhyn
(16.01.2018 15:39)jaro napsal(a): (15.01.2018 10:06)Louky napsal(a): U tý nosemy, ale neumíraj včely v úle, takže na tu bych to neviděl,
A kde umírají včely pri nozéme?
Bud zde ve foru nebo nekde jsem cetl, ze u NA je pokaleno v ule a okolo, u NC, ktera ma i agresivnejsi zpusob, to je bez vetsi znamky kaleni v ule, jen je proste vysypes z ulu.
Je to tak? Je tu nekdo z veteriny ?
Diky.
J.Karliak
Rekneme aktualne do 40 vcelstev
VN 39x24, K39 11-cti ramkovy, medniky 39x12/17
Par v 39x37
Obec : Holohlavy (230 mnm), Kocbere (500mnm)
|
|
| Hlasování: | jaro (+1) |
| 16.01.2018 15:43 |
|