Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Vychycení resp. vyhledání matky
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Rád bych otevřel toto téma abychom si mohli vyměnit zkušenosti.
Jelikož bych rád přidal ke včelstvu se starou matkou letošní oddělek (vím jde to i přes noviny bez vyhledání matky) - tak bych rád našel starou matku a někam ji načas odklidil a později až se zadaří tak zlikvidoval.
Na webu jsem, ale nenašel nějaké efektivní způsoby jak matku najít ne rozebrat a systematicky hledat na plodových plástech s nejmladším plodem resp vajíčky.
Jen jednou jsem někde narazil na zmínku o tom, že se dá přidat oklepaný plást s otevřeným plodem z jiného úlu a vůně tohoto otevřeného plodu matku vytočí a do hodiny pobíhá po tomto plástu aby cizí feromon přerazila svým vlasním. Takto se prý dá vylákat a snadněji najít.
Jaké máte metody/zkušenosti vy?

http://www.bobsbeekeeping.com.au/uploads...0queen.pdf
http://www.ehow.com/video_4417636_beekee...n-bee.html
http://www.honeybeesuite.com/how-to-find...nvmuxbvk6/
A tak toto by mne také zajímalo.Takže se přimlouvám taktéž za reakci zkušených včelařů.Snažil jsem jednou se najít neznačenou matičku v jednom malém usazeném roji.Řekl jsem si,že když je tak malý,tak by se mi to mohlo povést.Čuměl jsem do souší snad celou věčnost.Včely se mi míhaly sem a tam(ještě pak večer jak jsem zavřel oči Big Grin ) a matku ne a ne najít. Smile Tohle se teda musím ještě učit.
Nešlo by využít třeba jejich týtání a kvákání. Tady podle toho článku: http://wallacefamilyapiary.wordpress.com...s-it-done/ píší, že když to týtání zaznamenaly a pak pouštěly tak se stará matka zpětně ozývala kvákáním. Mít to nahrané na záznamníku v mobilu tak jim to nahlas pustím a poslouchám zda a odkud se ozve.

Jinak pro zájemce studie zvuků matky: http://www.culturaapicola.com.ar/apuntes...piping.pdf
http://www.backwardsbeekeepers.com/2011/...quack.html (spustťe si video dole)

A pak nějaké to video se zvukem:
Nevíte někdo o nějakých videích, kde by se dalo trénovat vyhledávání matky na plástu... především tedy neznačených ? Já na podzim civěl na plásty a v tom hemžení jsem mizerný úspěchy Sad
Během včelařského kursu jsme se několikrát věnovali vyhledávání matek v oddělcích. Pokud není dobrá konstelace hvězd, matku zkrátka nenajdete. To je moje zkušenost. Pokud jsem vyhledával neznačenou matku ve včelstvu, tak to bylo víceméně o náhodě. Prohlédl jsem všechny plodové rámky, ale i po pátém prohlédnutí nic. V zoufalství jsem celé včelstvo postupně přemetl přes mateří mřížku. Postupem: celý úl kromě dna jsem postavil stranou. Po té jsem dal na dno mateří mřížku a na ni prázdný nástavek. Mateří mřížku je dobré mít v rámu, lépe se s ní pracuje. Po ometení spodního nástavku do vysokého dna, jsem teto nástavek postavil na dno pod mateří mřížku a celý proces s ometáním opakoval, dokud nebyl ometen předposlední nástavek úlu. Po té jsem našel matku na mateří mřížce. Musím dodat, že se to včelám nelíbí, čemuž se nedivím. Zřejmě toto není dobrý způsob vyhledání matky, ale jistější způsob jsem nevymyslel. Pokud vím, tak ani lektor z kursu žádný lepší způsob neznal.
Pokud víte o lepším způsobu, poraďte.
Bohužel nexistuje zaručená metoda jak najít matku.Snad jen pár pravidel.Především - na jaře se matka hledá lépe,starší matka se hledá lépe než mladice,matka může být kdekoli tedy i tam kde si myslíme že určitě nebude krom prostoru nad mřížkou pokud mřížka splňuje to co splňovat má,hledat by se měla nejprve po okrajích rámku a pak teprve postupovat ke středu rámků matka je čipera a jde za tmou tak se může houpat u průlezu z jedné strany rámku na druhou a při otočení přeleze na stinou stranu,čím déle se hledá tím menší je pravděpodobnost že bude nalezena.Není nad to mít pokud možno matky označené i matku označenou je někdy problém najít.V sezoně se spíše zaměřuji na čerstvá vajíčka než na hledání samotné matkySmile
(06.01.2012 19:40)petrmachac napsal(a): [ -> ]Nevíte někdo o nějakých videích, kde by se dalo trénovat vyhledávání matky na plástu... především tedy neznačených ? Já na podzim civěl na plásty a v tom hemžení jsem mizerný úspěchy Sad

Tak třeba tady :http://kasalice.ic.cz/hledejmatku/

nebo zkus následující videa:


a tady je jedna černá jako ty naše, ale je značená

Jinak tady jsou pěkné obrázky s matkami značenými i neznačenými http://jjvcela.sweb.cz/Znaceni_matek_sou..._matek.htm

A tady jsou ještě dva pro tréning :
http://henningerhillapiary.com/yahoo_sit...540014.JPG
http://www.sweetwatercreekhoneyfarm.com/...%20026.jpg
Pokud v nástavku není plod (medník) dám ho stranou, až se dostanu k plodišti. Plodový nástavek ihned nadzvednu a podložím, aby včely ztratily kontakt. Ihned vyjmu krajní plásty bez plodu. Pak prohlížím zbytek rámků (cca 7 až 8) rychle dávám ke kraji zavíčkovaný plod a nakonec si nechám otevřený plod a vajíčka, často jen dva až tři plásty, tam je. Když ji nenajdu, hledám na zavíčkovaném plodu. Stejně postupuji v dalším nástavku, pokud v něm je plod. Když ji zase nenajdu, jdu od toho. Když ji mermomocně chci najít, nechám horní polovinu plodiště mimo úl na podmetu a zavřu ho víkem. Za tři dny oba takto vzniklé úly prohlédnu zase stejným postupem, už ale jistě vím, ve kterém matka je. Cezení přes MM je projevem zoufalství.
Těsně před rojovou náladou dělám oddělky se starou matkou. Takže i bez hledání se to často povede. V oddělku nechám otevřený plod, zavíčkovaný vrátím do původního včelstva, kam ještě přidám matečník těsně před vylíhnutím. Získám více medu a novou matku a bez vkládání MM. Pokud se nová matka nevyvede, vrátím oddělek se starou matkou na původní včelstvo.
To je jediný termín a důvod k hledání matky. Značení už dělám metodou Mgr. Gruna - což jedno hledání ušetří.
Pavle, prečo si tak komplikovať prácu s hľadaním matky, keď oveľa jednoduchšie je mať vo včelstve označenú matku farbou príslušného roku a potom nájsť ju, je oveľa jednoduchšie. Čo je dôležité (hlavne pri kontrole včelstiev pred doplnením zásob), označená M ti "povie", že je to matka pôvodná, pretože v tom čase mohla byť TV. K Tvojej poznámke, "to je jediný..." to je príliš zjednodušený pohľad, neraz som mal prípady, keď som bol v sezóne vo včelstve aj šesťkrát.
Ja viem, že nie každý sa vie naučiť označenie M,ale keď už toľko investoval do vybudovania včelnici, tak sa to oplatí. Anton
Myslím, že to je nepochopení mého příspěvku. Každá moje matka, pokud nedojde během sezóny k výměně, je tímto systémem značená (Gruna). Pokud chci mít na jaro jistotu, že jsou všechny označené, provedu na začátku září kontrolu. Tehdy se velmi snadno a rychle hledají, ano, ale jen za tímto nepodstatným účelem. Jediný termín, kdy tu matku skutečně potřebuji najít, je jaro.
Ja ti ešte doplním Grunov "systém", keď budeš vychytávať M na pláste, tak musíš docieliť priblížením, aby od tvojho palca a ukazováka "utekala" a vtedy vždy zodvihne obe krídla smerom hore a potom nemáš problém ju za ne chytiť. Takto to robím už 20 rokov. Anton
To je dobrý postřeh, to musím zkusit.
Díky moc za typy, potupy a hlavně videaSmile
Ještě jeden postřeh -jak z vlastní zkušenosti tak z webu: včely kolem matky často dělají prstýnek a hlavičkama vzhlíží k matce nebo lezou přímo po ní. Já tedy vždy přednostně mrknu tam kde je jich nahloučeno co nejvíc a pak sleduji pohyb a směr natočení včel -je to docela dobrý indikátor kde by se mohla M nalézat.
Tady je pár obrázků z webu:
http://elektromont.webzdarma.cz/Hobby/Vc...vcela7.jpg
http://www.vcelar.info/zocsvcb/foto/matka1.jpg
http://www.vcelar.info/zocsvcb/foto/queen_1.jpg
To máš pravdu, na obrázku je to milé a indikátor to môže byť, lenže takúto idilku na pláste máš málokedy a najmenej vtedy keď ju naozaj potrebuješ nájsť. Keď ich najskôr vy0stresuje vyberaním rámikov, tak uteká do kúta úľa, aby sa pre tebou ochránila. Na takto pekne zoskupené včely okolo M je pekný až dojímavý pohľad a samozrejme pre začiatočníka zaujímavý, ale ja väčšinou viem vycítiť kde ju mám hľadať. Anton
Antone je pravda, že ty obrázky jsou příkladové a takové uspořádání je dost pomíjívé. Starší praktikové to možná ani nevnímají resp. podle toho intuitivně vycítí pozici matky aniž by si to natáčení včel čelem k matce uvědomovali. To, že ale k takovémuto uspořádání dochází dost často je možné si ověřit na tom prvním videu v příspěvku #7 v čase kolem 4:50 pak čas kolem 5:30. Je to vždy když se matka zastaví na chvilku. Nám začátečníkům však takováto malá indicie, kterou si uvědomíme docela pomůže.
Asi bychom měli vzít v úvahu i stáří matky. Jedno a dvouletou matku hledám dosti obtížně i když je značená. Utíká mrška malá. U starších matek je to hledání pohodlnější. Jsou již ostřílené a nejsou při každé prohlídce tak vykulené. Možná jsou jen línější. Ale záleží i na období a množství včel, když matku hledáme.
JK
Při kontrole jsem se snažil odchytit matku, samozřejmě byla až na posledním rámku. Měl jsem ho v ruce, věděl jsem, že tam je a nebyl jsem schopen ji odchytit, hrála si na schovávanou. Spodní hrana plástu byl vykousaná a běhala po této hraně snad 5 minut, než se mi ji podařilo odchytit. A to byla značená. Své samozřejmě udělala i nezkušenost.
No a to mladší včelaři mají výhodu, že nenosí brýle na blízko to je další ztížení hledání. Když pomineme žvanily, kteří najdou matku vždy do 3 min. čili lžou a snad i tomu věří, platí ono známé třetinové pravidlo. Třetina dobře, druhá už mizerně a třetí vůbec. Navíc takové hledání je zhlediska času horor! A tak se naskýtá vcelku logická otázka jestli je to časově i pracné blbnutí kolem matek zapotřebí? Stojí skutečně za to to správně barevné znamínko a musí být vždy včelstvo osiřelé při výměně matek? Já se domnívám, že to nutné není a pak je chov daleko méně časově náročnější! Prostě proč se prát se včelstvy a přetvářet je k obrazu svému? Není lepší vše co jde nechat na nich, protože to umí daleko lépe? To je cesta, kterou jsem se vydal a kupodivu to vychází. Zatím je to dost syrové a tak potřebuji víc času na ověření. Oni pánové Snelgrouve a Dolittl prostě už před 130 l. uměli. Žel jsou zcela zapomenuti. A tak neuškodí trocha samostudia za zimních večerů. Zdraví R. Stonjek
Protože mám stejné problémy, naprosto s tebou souhlasím. Navíc mi stačí, že alespoň vím o jakou matku v daném včelstvu jde. Včely si o matkách rozhodují samy. A ani ženský nemají rády, když se jich někdo ptá na věk.Big GrinBig Grin
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's
  • Včelařské fórum – o včelách a včelaření: https://www.vcelarskeforum.cz/index.php
  • :