Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čechoslovák - výhody nevýhody
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Dobrý den, rozhodl jsem se záčít včelařit a chtěšl bych používat uly čechoslováky, chci se zeptat, jestli má někdo s nimy skušenosti. Děkuji F Kolčava
Asi bych popřemýšlel o jiné rámkové míře. Já se rozmýšlel mezi Optimalem a Langstrothem.
Preferoval bych nízké nástavky.
Ale tím jsem Vám neodpověděl na dotaz Sad
také bych volil jinou rámkovou míru - širší rámek, aby včely nebydlely v úzkém komíně a nižší, aby plné nástavky nebyly příliš těžké. Nástavky bez falců, zasíťované dno pro snadný monitoring varoa.
Také Vám s tím asi moc nepomůžu, co včelař, to názor na úl a rámkovou míru, někdy i dva (názory).
Jedinou radou může být toto. Najděte v okolí včelaře, který Vám bude ochoten a alespoň trochu schopen v začátcích poradit a pomoci, a úly si pro začátek optařete podle jeho rady. Časem se prokoušete nekonečnými diskusemi o nejlepším druhu úlu, přidáte vlastní zkušenost a bude vyřešeno.
Vychazim z toho, ze mam moznost castecne navazat a prebrat vybaveni od dedecka, co se tyce medniku - pocitam s pouzitim polonastavku 37x 15 ktery ma naopak priznivou vahu.....
Pokud jsou úly stále osazeny a máte možnost se od dědečka učit, doporučuji pokračovat v těchto úlech. Jste-li začátečník, tak se po 2 - 3 letech ve včelách trochu rozkoukáte a můžete přejít na jiný typ úlů, doporučuji Optimal nebo Lanstroth... Pokud úly nejsou osazeny a máte je někde uskladněny bude lépe začít v nových úlech.
Hezký den
Jiří Danihlík
http://www.mojevcely.eu
Docela mě překvapuje kolik lidi preferuje Optimaly a Lanstrothy... já bych je asi nevolil - U Lanstrothu je nevýhoda obdelníkového půdorysu nástavku - čtverec je jednoznačně lepší. Optimal je na tom lépe, ale dilo, které včely propojí přez několik nástavků musíme při manipulaci odlamovat - všude kape med. atd...
Preferoval bych system Dadant - vysoke plodiste - podporuje rychlejsi rozvoj a hlavne drzi matku dole v plodišti bez nutnosti mřížky - a nízké medníky. Velkou výhodou je daleko kvalitnější med který je v čistých polorámcích bez košilek po vyběhlých mladuškách. ted jde jen o to jakou rámkovou míru - jestli 44,8×15,9 a 44,8×28,5 nebo treba optimalovou miru 42x17 + 42x 32 nebo 39x30 a 39x15 nebo 37x30 + 37x15 - čechoslovák.
Já volím tu poslední z toho důvodu že můžu pokračovat v dedečkových dvou osazených kočovácích v kterých dlouhá léta zkoušel růrné rámkové míry. Skončil na míře 37x27,5 s medníky právě 37x15 a má v plánu nakonec ještě zvednout plodiště na 30 cm - aby mohl případně vkládat plodišťové rámky do dvou medníků bez vzniklé mezery která mu vadí u vyšky rámku 27,5. Jako malou poznámku uvádím že používá zateplené úly (2 cm polystyrenu)
Takže tolik k objasnění mého sočasného názoru. Takze co vy na to ?Wink František
"U Lanstrothu je nevýhoda obdelníkového půdorysu nástavku - čtverec je jednoznačně lepší."
Jestli se nepletu, oba úly mají po 10 rámcích a liší se jeho délkou o 8 cm. Takže v langu je víc místa. Také není problém mít dole dva nebo víve vysokých nástavků a nahoře nízké medníkové.
Máte čechoslováky, líbí se Vám - včelařte v nich. To je nejlepší rada, jakou Vám kdo může dát. S úlem musí být spokojen hlavne včelař.
Tak jo Big Grin
Všetko má výhody, ale i nevýhody.
Langstroth nízke nadstavky - viac rámikov, ale jeden rozmer
Čechoslovák 37x30+37x15 - 2 rámikové miery, rýchlejší jarný rozvoj, ALE - aj rýchlejší nárast klieštika....

Treba sa rozhodnúť....
(14.03.2010 1:05)Milan Krokavec napsal(a): [ -> ]Langstroth nízke nadstavky - viac rámikov, ale jeden rozmer

Langstroth může mít, pokud vím, rozdílné výšky nástavků v jednom úle. Nebo ne?
Nerozumiem čo chcel autor posledného príspevku povedať poznámkou za slovkom ALE. Ak chce neskorší jarný rozvoj včelstiev, tak nech chová včelstvá s takouto vlastnosťou a nie včelu kraňskú, u ktorej je toto vyzdvihované ako dobrá vlastnosť. To že u úľa typu Langstroth je len jedna výška rámika je zavádzajúce, pretože u tejto technológie sú rozmery až 4, ako som sa dočítal.
Záleží len na včelárovi pre akú technológiu a aké rozmery rámikov a nadstavkov tohoto systému sa rozhodne. A taktiež som sa čudoval, že niektorí propagátori nízkonástavkového včelárenia, hlavne veľkovčelári, sa začínajú prikláňať ku kombinovanému spôsobu, t.j. vysoké nadstavky alebo aspoň rámiky pre plodisko a nízke pre medníky. Dĺžka rámika nie je podľa mňa až taká rozhodujúca, veď aj propagátori Langstrothu hovoria hlavne o ekonomike pri výrobe jednotného a jedného typu úľa a nemajú prakticky žiadne argumenty pre túto dĺžku rámika. Neviem už kde, ale v začiatkoch môjho včelárenia som čítal, že p. Langstroth zhotovil svoje úle z bedničiek od whisky, ktoré boli pevné a bolo ich dostatok a preto majú také rozmery aké majú. Nechcem ho týmto znevažovať, ale ja si ho vážim hlavne preto, že zaviedol do praxe termín včelia medzera a oboznámil s jej významom pre rozoberateľné včelie dielo širokú včelársku verejnosť.l
Kolega PetrM ma predbehol a tak môj príspevok je reakciou na slová p. Krokavca.
Omlouvám se za svou neznalost, ale co je ten klieštik? Huh
(14.03.2010 10:10)emer napsal(a): [ -> ]Nerozumiem čo chcel autor posledného príspevku povedať poznámkou za slovkom ALE. Ak chce neskorší jarný rozvoj včelstiev, tak nech chová včelstvá s takouto vlastnosťou a nie včelu kraňskú, u ktorej je toto vyzdvihované ako dobrá vlastnosť. To že u úľa typu Langstroth je len jedna výška rámika je zavádzajúce, pretože u tejto technológie sú rozmery až 4, ako som sa dočítal.
Záleží len na včelárovi pre akú technológiu a aké rozmery rámikov a nadstavkov tohoto systému sa rozhodne.

U úľa typu Langstroth je až 5 rozmerov rámika. Neznamená to však, že sa použijú v jednom úli. Rolleyes
Samozrejme, že v mojej odpovedi vyššie som myslel použitie jednej výšky rámika v jednom úli. T.j. napr. všetky nadstavky výšky 168mm. Alebo všetky 194mm. Takže žiadne zavádzanie. Smile
Aha Idea Wink Big Grin já se setkal jen s názvem varoa destruktor - inu každým dnem se učíme... díky F+
Dobrý den,
jsem na těchto stránkách dnes poprvé. Věřím, že se tu budu dovídat zajímavé informace. Zatím včelařím 22 let a od začátku na úlech Čechoslovák 37x30. Úly jsou zateplené, polystyrénem 2cm, a jsou palubkové.Do nástavku se vejde 11 rámečků.Postupně na těch jsem došel na počet 25 včelstev. Než jsem začal včelařit, tak jsem nejprve přečetl mnoho knih o včelaření, ale i o rámkové míře. Můj otec na této míře,kdysi také včelařil. Jestli mě paměť neklame, tak mírou Čechoslovák se snažili včelaři v sedmdesátých letech minulého století najít odpověď na nízký rámek 39x24. Proto jej nazali JEDNOTNÁ MÍRA ČECHOSLOVÁK.
Postupně jsem začal u jednoho úlu používat 3 nástavky. Jsem s touto mírou plně spokojen! Momentálně řeším problém vyměnit asi 10 nejstarších nástavků i den za nové. Nové dna by měla mít i moderní zachycování spadu var.destr. Nemám čas ani prostory na samovýrobu. Proto na internetu hledám výrobce. Je to těžké!!! Dnes je výrobců hodně,ale některé důležité míry u výrobců nejsou dodržovány.Např. boční loučka je 25mm+ mezerník dají dohromady šířku 35mm. Nástavek na 11rámků x 35mm= 385mm.
Někteří výrobci udělají vnitřek přesně na 385mm. Pak se tam samozřejmě 11rámečků nevejde. Min.je potřeba 390mm až 395mm. Nyní jsem si vyhledal na netu různé výrobce, zajedu si za něma a podle kvality a různých vylepšení budu nakupovat do budoucna.
Mějte se pěkně a ať se všem daří....Smile Josef Ch.
Pri 11 rámikoch by som volil šírku 11x35+25=410 mm. Zdá sa, že 25mm je na manipuláciu veľa, ale pokiaľ Vám zalepia latky propolisom, a nazbiera sa len po 1mm na oboch stranách rámika, tak to bude 11x37=407 mm. Smile
Myslím si, že to už by byla příliš velká vůle navíc,to by včely začaly stavět divočinu.
Úly které za socialismu vyrábělo bednářské družstvo, tak to nemělo chybu. Nemohu sehnat originální výkresy. Sad
úľ OPTIMAL 11 rámikov, pliecko 37 mm, vnútorná šírka 435mm
Úľ Langstroth 10 R pliecko 35mm, vnútorná šírka 375mm
Úľ "B" pliecko 35mm, vnút. šírka - rôzne sa vyrába od 370 do 380mm
Smile Smile
Když jsem začínal včelařit, tak jsem přečetl vše co se mi dostalo do rukou. Nejvíce vychvalované včelaření v nástavkových úlech o rámková míře 39x24 bude určitě to nejlepší. Musím podotknout, že včelín mám přímo u domu snůška tady není nic moc. Pokud dosáhnu na 25 kg jsem spokojen. Když zemřel jeden známý včelař, tak po něm zbyly 4 včelstva v čechoslovácích. Tak jsem 5 let včelařil na dvou typech úlů. Ať jsem se snažil jak chtěl, tak v čechoslovácích byly včelky lepší. Poté jsem se bavil se včelařem, který měl kolem 150 včelstev a ten mi řekl, že dopadl stejně. Tak jsem si udělal do včelínu nové "čechoslováky". Jsou zateplené, vzadu mají okénko, v plodišti je 13 rámků a v plodišti 12. Ještě jsem zvýšil podmet na 8 cm a jsem spokojen. Pro někoho je to možná krok zpátky, ale mě to tak vyhovuje. Mých 25 rámků je jako 30 rámků 39x24. Jedna z nevýhod je vyšší hmotnost medníku. Hmotnost plného medníku je až 43 kg. To jsem ale vyřešil zvedácím zařízením, ke kterému jsem přidělal i váhu a tak vím, kolik je v každém úle medu, aniž bych musel včelky vyrušovat. A okénko vzadu zase co se v úle děje. Někomu se možná moje včelaření nebude zamlouvat, ale pro mě je to "ideální".
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's