Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Ochranná pásma moru včelího plodu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Jako nápad, případně i řešení jistě zajímavé, ALE.
Kdo bude provádět dohled nad včelaři?
Kdo by je případně přezkušovat? A kdo by měl nad tím dohled?
Dnes je vše na dobrovolné bázi ochotných včelařů, kteří zadarmo, ve vlastním volnu, nahrazují práci odpovědných orgánů a ty si s tím "honí triko". A ani odpovědné orgány, nejsou ochotny si zbytečně, komplikovat zaběhlý život.
A když bude něco za peníze, zase se ukáže člověk v pravém světle. I komisaři na ten řidičák, nejsou svatí. A včelař a podobní nejsou lidi?
Nepoznám organizačnú štruktúru veterinárnej správy v ČR, ale ak mám v oblasti ohnisko moru tak si myslím, že by malo byť jej povinnosťou skontrolovať všetky miesta chovu v danej oblasti a postihovať a pokutovať všetky nedostatky, ktoré môžu mať za následok ďalšie šírenie chorôb.
K otázke prezkúšavania, ČSV má ak sa nemýlim 46 tis. členov a vraj 98% včelárov (opravte ma ak sa mýlim). Nevidím problém aby v každej miestnej organizácii bol určený človek, ktorý za dozoru pracovníka veteriny dva, tri krát do roka zorganizuje preskúšanie formou testu, spolu s odovzdaním osvetového letáčiku k metodikám liečenia, používaných prípravkov a hygienických štandartov za poplatok napr 10 Kč, ktorý poslúži na úhradu nákladov a jeho odmenu. Zároveň by viedol databázu a ak niekto skúšku nemá raz za tri roky tak : výzva na splnenie povinnosti do určitej doby, nesplnenie napr. do 6 mesiacov znamená pokuta z veteriny a ďaľšie stupňovanie sankcií až po zákaz chovu.
V každom systéme je aj škodná a môže to byť niekde len o kamarátskom prižmúrení oka ale ak bude len polovica opatrení vykonávaná správne tak to bude ďalší krok k cielu.
(29.10.2012 20:50)Marek O. napsal(a): [ -> ]... tlak na kontrolu, hygienu. ... povinnosť absolvovania skúšky zo základov včelárstva zameraných práve na liečbu a hygienu pri chove včiel...

Původně jsem uvažoval obdobně ale
  • již i u lidí (dětí) bylo dokázána, že pokud žijí ve hygienicky čistém a sterilním prostředí jsou mnohem náchylnější na nemoci a jsou častěji nemocné
  • z vlastní zkušenosti v době nákazy žloutenkou onemocněl právě ten nejčistotnější (až příliž úzkostlivě) spolužák
  • existuje králičí mor, ptačí chřipka a další nemoce - to by každý chovatel prakticky čehokoliv musel mít zkoušky

Ovšem s tím pokutováním v ochranných pásmech moru po předchozím upozornění (s nápravou do určitého termínu) a pokud budou sepsány patřičná rozumná pravidla co je a co není přípustné na stanovišti (ovšem ne úplná sterilita) bych souhlasil - jde vlastně o tu prevenci.
S tou veterinou, by to tak i mohlo být. Ale ani veterináři, kolikrát nevědí, kdy pálit a kdy ne. Podobné případy došli až k soudu.
A s těmi lidmi v ZO. To je přesně to, o čem jsem psal v minulém příspěvku. Už dnes dobrovolní zástupci v ZO suplují práci odpovědných institucí. A ty navrhuješ, aby si za pětku vzali odpovědnost za vzdělání včelařů. Dnes za řidičák bude zodpovědna sorta vybraných, přezkoušených, akreditovaných lidí. V ZO to budou lidé, kteří si buď budou chtít přivydělat k důchodu, a nebudou natolik duševně omezeni, aby alespoň sami zvládli nějaké zkoušky o léčení a nemocech, a nebo mladší z donucení, když nikdo jiný nebude. A kdo z nich bude mít žaludek na to, aby si v ZO dělal nepřátele. Případně, aby si bokem "nepřivydělal". Veterina, jak jsi správně napsal má povinost za dohled nad zdravím našich včel, navíc by si na to měla sehnat i finance, a nemyslím, že by svou povinnost, měla přenechat na bedra ZO. A když už by měla mít dozor, může to i sama zorganizovat. Navíc by do toho mohla zapojit i nečleny ČSV.
Ale v první řadě, by musela být snaha o vůbec nějaké řešení. Zatím veterině spíš vyhovuje vše spálit, jak se pálit.Sad
OK. Zabudnime na skúšky. Robme prevenciu, vzdelávajme včelárov v ZO, robme osvetu, vyvíjajme tlak na veterinu nech si plní svoje poslanie hlavne v ohniskách moru a dúfajme že veda nájde riešenie aj na tento problém. Ja nechcem nikoho poučovať (na to nemám), ale hnevá ma ak nevadí veterine včelár, ktorý chová včely v plástoch pri pohľade na ktoré je mi zle...
Tak, teď s tebou naprosto souhlasím. V případě moru, přitvrdit od z hora dolů a najít smyslplnou metodiku.
(29.10.2012 23:08)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]... Veterina, jak jsi správně napsal má povinost za dohled nad zdravím našich včel...

Takto bych to neformuloval. Dohledem nad zdravím včel je primárně povinován majitel. Veterina, ale musí zajistit v případě vyskytnuvší se nákazy zamezit šíření a tím chránit majetek ostatních. Je tedy až jakou druhořadou instancí nastupující až při výskytu (léčení, vyšetření) nebo jen jako metodik pro preventivní akce (vdělávání).
Myslím, že právě takovéto nevhodné formulace vedou k pocitu, že za naše včely odpovídá někdo jiný ZO, důvěrník, veterina - toto je nutné zvláště u starších včelařů rezolutně vyvracet.
Ne, já jako včelař jsem zodpovědný za zdraví svých včel. Ale veterina dohlíží, zda jsem vykonal vše, abych je měl zdravé.
Pokud se zastavíš na okresní veterině a řekneš o koho jde, veterinář vytáhne šanon a zalistuje a hned ví. Osobní zkušenost s VD z měli.
Takže má nade mnou dohled, jen někdy nesmyslně nařizuje i proti logice.
(29.10.2012 23:27)Marek O. napsal(a): [ -> ]OK. Zabudnime na skúšky. Robme prevenciu, vzdelávajme včelárov v ZO, robme osvetu, vyvíjajme tlak na veterinu nech si plní svoje poslanie hlavne v ohniskách moru a dúfajme že veda nájde riešenie aj na tento problém. Ja nechcem nikoho poučovať (na to nemám), ale hnevá ma ak nevadí veterine včelár, ktorý chová včely v plástoch pri pohľade na ktoré je mi zle...

Takže z vlastní zkušenosti:
  • pokud ZO bude chtít vzdělávat včelaře, tak v mnohých případech pohoří na tom, že ti včelaři se sami považují za tolik znalé, že žádné vzdělání už nepotřebují a lépe využijí čas v hospodě. Pokud na ně bude ZO tlačit, roztrhají členskou průkazku ČSV a není na mě páka.
  • nevím jak jinde, ale na náš okres je jen jediný veterinář, na okrese je cca několik stovek včelařů, takže by musel objet tak 2 za den, aby to za rok stihl.
Souhlasím s myšlenkou, že pro to začít včelařit nepotřebuje člověk nic než chtít a to je chyba. Když jsem začal rybařit, musel jsem udělat zkoušky a musím plnit určitá pravidla při každé návštěvě u vody. Pokud chci být myslivec je to ještě horší.
Kdo má včely a není členem ČSV ani nenahlásí na ČMSCH, tak je úplně mimo systém a může si dělat co chce a pokud ho někdo na KVS nenabonzuje, tak o něm nikdo neví.
No spíš veterina prostřednictvím rozboru měli kontroluje provedení a účinnost svých nařízení, aby se případná nákaza nešířila. Pokud by si byl na izolovaném ostrově a měl si včely nemocné, ale ta nákaza se nemohla nikam jinam přenést tak jsi veterině buřt, ledaže by si někdo stěžoval, že týráš zvířata. Ono je navíc v podstatě jedno zda léčíš podle jejich nařízení - podstatné je, že je máš zdravé a nerozšiřuješ nějakou nákazu a tvůj způsob léčení neohrožuje tebe tvé okolí a tvé odběratele produktů. "Povinnost za dohled nad zdravím" je dle mého názoru něco jiného než povinnost chránit před šířením nemoci nebo závadných produktů.



Citace:... ani nenahlásí na ČMSCH, tak je úplně mimo systém a může si dělat co chce ...

to je, ale pak jako pyták mimo zákon a hrozí mu postih.
(30.10.2012 0:03)DonPepe napsal(a): [ -> ]Kdo má včely a není členem ČSV ani nenahlásí na ČMSCH, tak je úplně mimo systém a může si dělat co chce a pokud ho někdo na KVS nenabonzuje, tak o něm nikdo neví.

I když není členem ČSV, má povinnost nahlásit se do evidence ČMSCH, stejně jako plnit všechny další povinnosti (odevzdávat měl na vyšetření, atd.). Proč v této souvislosti používat slovo "bonzovat", které má pejorativní nádech. Když je někdo vyčůránek a ohrožuje svým chováním a svojí "ilegalitou" své okolí, tak si nic lepšího než sankci nezaslouží.

Jinak za sebe musím souhlasit, že bych se všemi deseti přimlouval za zavedení zkoušek, po jejichž složení by jedinec mohl teprve začít včelařit. A ten poplatek by nebyl 10,-, ale třeba 200,- Řidičák dneska stojí 10000,- a za zkoušky trvající čistého času cca hodinu se platí obvykle tak 700,-.
Když čtu ty nápady na přezkušování začínajících včelařů,tak si říkám, jen blbněte. Chcete zkoušet i holubáře (holubi stejně jako včely volně poletují po krajině),králíkáře(králíci jsou sice v králíkárně,ale nemoci přenáší volně poletující hmyz) a pod.? Jediné čeho dosáhnete,bude úbytek včelařů. Bude-li chtít včelařit lempl,ty vaše zkoušky hravě zvládne(stejně jako u těch zmiňovaných rybářů),a pak si to stejně bude patlat po svém.
On to není zase tak špatný nápad. Zase přidám srovnání s NZ. Pokud tam člověk chce včelařit, musí projít tuším 14 denním školením, kde dostane základy. To je jediná povinnost. Součástí kurzu je i několikadenní návštěva velkého včelařství. Pak je to již na něm jak s informacemi a vědomostmi naloží.
Na zamestnancov veteriny by som sa moc nespoliehal. Sú to úradníci a všetci poznáme mieru korupcie a pracovnú morálku niektorých úradníkov. Som zástancom NZ postupov. Ich efektívnosť je potvrdená a to bez zbytočných rečí a brušných tancov:
  1. kontroly by mali vykonávať včelári /asistenti/ zo vzdialenejších regionov, aby sa zabránilo kamarátskej tolerancii
  2. zistenie klinických príznakov je nedostatočná diagnostika a viac by sa mala využívať laboratorna diagnostika prostredníctvom zmesných vzoriek s nižším prahom napadnutia
  3. zakázať kočovanie a predaj odložencov na obdobie 5 rokov / včelstvo nejaví KP, ale chýbajú mu len "tri baktérie" k tomu aby MVP prepukol po odchode komisára/
  4. ak sa väčšina včelárov dohodne na min. hygienickom štandarde, tak sa musí bez výnimiek dodržiavať - urobiť znak na dverách a škrtnúť zápalkou
  5. "zákonné poistenie", ako sa tu už spomínalo, ale tu je zase problém so správou prostriedkov, takže najbezpečnejšia je platba na drevo /exorcisti - včelár/
Rozhodujúce slovo by mali mať včelári s veľkým počtom včelstiev, ktorí sa skôr dohodnú a majú rozhodujúci podiel a záujem na prežití včelstiev.
Bohuzial vcelari su inteligencne podobne na tom ako bezna vzorka obyvatelstva. Jeden blizky vcelar pred par rokmi sa zastavil a spomenul, ze lieci len KM a je to po prvom roku super. Tak som mu poradil, aby aspon raz dal aj amitraz. Na druhy rok prisiel pytat roje, lebo mu 2/3 vcelstiev padlo (nedal si poradit a liecil iba KM). No sklamal som ho, lebo ja roje nemam. Potom mu zase vypalili vsetko kvoli moru a zasa prisiel pytat vcely. No proste predstavuje pre mna staly zdroj kliestika a moru. Myslim, ze bohuzial sa nema sancu poucit. Ta co narobite, ostava len drzat vlastne vcely silne a robit vsetko co sa na udrzanie ich zdravia.
Hlavně pro JDJD( To, že moje příspěvky občas někoho na..... je naprosto v pořádku! Převážně to jsou logického myšlení neschopní jedinci, kteří se pro něco nadchnou a to je tak všechno. Však to známe všichni z pracovního procesu, co dokáže aktivní a nadšený blb! Dále si myslím, že kritizovat by měl ten, kdo se dokáže pod svůj příspěvek podepsat svým jménem a ne se srabácky schovávat za nic neříkající zkratku! Ale k věci! Hustotou jsem samozřejmě myslel včelaře a ne obyvatele což zřejmě pochopil každý kromě JDJD. Takže informace o profíkovi s 3 000 včelstvy je sice zajímavá ale zcela zcestná, protože důležité je to, jak má daleko k nejbližšímu sousedovi. Není žádnou vyjímkou, že je to 1/2 dne cesty autem. Pro ty slaběji chápající opět upozorňuji, že se jedná o souseda včelaře. A to je přesně ten problém do kterého buším! On má k němu 100km a já 200m a do 500 m jich mám 10. Na nejlepší včelnici to jsou 2 km. Profík na N. Zélandu má nákazovou situaci ve svých rukou, kdežto já, i kdybych se přetrhl mám prdlajs a vy všichni ostatní jakbysmet. Jsme vydáni nákazově na pospas té odhaduji té 60% většině. A o tom je řeč! Kdysi o tom zde napsal něco Ing. Čermák, že se stoupajícím zavčelením stoupají problémy s nemocemi na druhou. Snad si to dobře pamatuji, nepřísahal bych na to. I kdyby to bylo mírnější pouze dvakrát více včelstev 2 x větší problémy. Porovnejte pak situaci ve Švédsku kde mají včelstev asi 20 - 30 x méně s naší situací. Jinak na setkání jsem nebyl kvůli prac. procesu, ale Jirka Matl vše obětavě sepíše takže budu přesně v obraze. Taková setkání jsou určitě super, Zajistit takovou akci to musí být obětavé práce! Na druhou stranu ale obětavá práce organizátorů, skvělá atmosféra a spousty nových poznatků mě ze včel neshodí ani jednoho roztoče a nezlikviduje oni jedno ochrané pásmo moru, který už je u nás docela blízko. A mě včely živí!Nějak mě prostě chybí to propojení z takovýchto podnětných setkání do praxe. A opět moje známé nasírání ohledně šlechtění na odolnost proti roztoči!!! Pan Keyfus pomalu ještě ani nesundal smeták a už se inzerovala připravená metodika jak to budem u nás dělat viz MV. No jsou to 2 možná 3 roky a kde je!!! Přitom výběr odolných včelstev, měnit myšlení lidí a otevírat jiné pohledy na problematiku šlechtění nezakazují ani veterináři ani Svaz ani výzkumníci. Kdo s tím jediný začal je L. Dvorský, před 2 lety jsem se přidal já a o nikom dalším asi nevíme. JESTLI JE, RÁDI HO PŘIVÍTÁME DO KLUBU!!! Není totiž důležité, co kdo napíše nebo koho nazdvihne ze židle, ale to co máme připraveno na VD a virózy až znovu udeří v plné síle a s nějakou novou a hlavně nečekanou fintou. A už se to chystá o tom jistě nikdo nepochybujete!!! Zdraví R. S.
(30.10.2012 17:56)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]A opět moje známé nasírání ohledně šlechtění na odolnost proti roztoči!!! Pan Keyfus pomalu ještě ani nesundal smeták a už se inzerovala připravená metodika jak to budem u nás dělat viz MV. No jsou to 2 možná 3 roky a kde je!!!

Zdravím Rudolfe, to že o nich nevíte, neznamená že tu nikdo nic nedělá - VT skupina existuje a pracuje již 2 roky. Jen to není zatím na chlubení ani velké žvástání o metodikách. Prostě se snažíme všichni dokopat do práce a zaběhnout systém, který by přinášel výsledky...
Zdravím Zdenku,doufám, že ti nijak nelezu na nervy se svým plkáním,ale ať vymyslíte cokoliv, budete úspěšní pouze tak, co vám dovolí těch asi 60 % včelařů a tak to nevidím moc růžově. Nejdříve bude potřeba změnit myšlení lidí. A to se zatím vůbec nedaří! Už se několik sezon prošvihlo! A to máte k dispozici MV, věstník, možná i pár sympatizantů je v red. radě Včelařství apod! Je tak pracné a drahé začít masírovat čtenáře články typu jaké signály k nám příroda vysílá a my je nevidíme? Seznamovat je s tím proč roje vydrží v příznivých podmínkách bez chemie řadu roků,že je nesmysl převážet stresované často mizerné odělky přes celé Česko, když kolem nás se vyskytují hotové genetické podklady, tzn včelstva která přežívají vyskytne li se jakákoliv pohroma apod./ mluvím o roztoči a ne o moru!/ Znovu zopakovat množení včelstev podle Liebiga třeba ho trochu upravit pro naše podmínky a i pro ty méně zručné. Naučit je že pro úspěšný chov není potřeba umět přelarvovat, že to jde dělat primitivně ale i tak úspěšně a jistě by těch námětů bylo víc! Máte skvělé dopisovatele co umí napsat skvělé věci a z těch jasně vyplývá i že je psát těší, tak proč ta váhavost? Není lepší začít jednoduchými věcmi, které nás v podstatě nic nestojí? No já to neovlivním! Do svého soukromého bádání jsem nacpal spoustu peněz a měly by se začít pomalounku vracet a tak raději půjdu něco dělat! Zdraví R. S.
(29.10.2012 19:18)Zdeněk Klíma napsal(a): [ -> ]Zde bych si dovolil s Vámi nesouhlasit. Nepovažuju se ani náhodou za nějakého odborníka na ekologii lesa, jen mám Šumavu rád a trošku ji mám i prošláplou a není mi jedno co se tam děje. Je třeba důkladně odlišovat jestli se bavíme na Šumavě o hospodářském lese, nebo o horských smrčinách v první zoně parku. V prvním případě se jinak než - postupovat proti kůrovci aktivně - ......... nebudu citovat celý text Smile))

Pane Klíma, jen já jsem nepsal, že vykácet holiny, ale, že měli zasáhnout hned když to začalo, odneslo by to několik stromů a né vytvářet holiny, nebo kácet krajové stromy. Vše toto mi vysvětlil, nebojte Smile) organizmus lesa.. Proto je šumava problém, protože to nechaly ať si příroda poradí, ale zapomněli, že smrky a spol tam byly vysázeny po velké vichřici v 60 letech 19. století a to vším co po Evropě sehnaly. A kroky co udělaly tomu moc nepomohly.
Ono kupodivu, když si všimnete, tak v hospodářském lese najdou kůrovcový strom a porazí ho, ale celý les se kácí, až když je dospělý.

Znám šumavu dobře a mám ji rád, ale je zajimavé, že když to bylo vojenské pásmo, tak ten les neměl problém.
(30.10.2012 21:54)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Zdravím Zdenku,doufám, že ti nijak nelezu na nervy se svým plkáním,ale ať vymyslíte cokoliv, budete úspěšní pouze tak, co vám dovolí těch asi 60 % včelařů a tak to nevidím moc růžově. Nejdříve bude potřeba změnit myšlení lidí. A to se zatím vůbec nedaří! Už se několik sezon prošvihlo! A to máte k dispozici MV, věstník, možná i pár sympatizantů je v red. radě Včelařství apod!

Zdravím, vůbec neSmile Nemyslím, že toho v tomto směru děláme zrovna málo. Myšlení lidí se měni pomalu a na to nemáme tolik času, je lepší něco dělat a ukázat, že to jde. Obávám se. že s většinou nepohnem tak jako tak, ale dá se rozhodně něco dělat i tak. Samozřejmě oplozování matek v normálním českém včelařském prostředí je nám v rámci VT na nic, ale neházejme flintu do žita, i u nás se dá hledat a najít, ještě lépe na Slovensku, kde kolegové mají také zájem. Myslím, že to není Rudolfe tak beznadějné.
V MV by sice "masáž" mohla být větší, na druhou stranu je plno našich čtenářů, kterým i tak vadí, že je tam spoustu článků pořád o nemocech a málo o včelařině - já mám tlachání o chorobách také dost, užiju si toho přes rok nejen učením až až.

V rámci ČSV by úplně stačilo, kdyby někeří tzv. odborníci v tomto směru nedělali vůbec nic. Zatím bohužel hodně lidí spíše škodí v rámci svých osobních ambicí. Co naplat, když udělám přednášku někde v ZO, když za měsíc přijede odborník ČSV a řekne jim ať se na monitoring a podobné kecy vykašlou, nic než gabon nezkoušejí a věří našim odborníkům. Těžko těžko na bojišti Smile
Pokud byste Rudolfe měl ale chuť napsat mírně "na nervy lezoucí" článek, či sérií článků, např. o Vašich dosavadních zkušenostech, pokud se s nimi chtete s ostatními podělit, bude se redakce MV těšit...



(31.10.2012 0:30)Madra napsal(a): [ -> ]Pane Klíma, jen já jsem nepsal, že vykácet holiny, ale, že měli zasáhnout hned když to začalo

Tak to se omlouvám, špatně občas chápu.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's