Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čmeláci
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Pro letošní sezónu se mi bohužel ještě nepodařilo pořídit si včelstva a tak jsem podpořil aktivity syna ( 9 let ) v myšlence chovu čmeláků. Vyrobil jsem mu čmeláčí úlek, vnitřek jsem vymazal jílem, vložil kokosová vlákna, králičí srst, jemné krůtí peří ( na stavbu hnízda ), krmítko s cukernatým roztokem a hadičku na přívod vody kvůli zvlhčování. Včera jsme odchytili pátrající matku, usadili do úlu, uzavřeli vletové očko. Večer očko otevřeme a budeme doufat, že se ji úl bude zamlouvat a založí kolonii. Máte někdo s chovem čmeláků zkušenosti? Podělte se. O průběhu experimentu budu průběžně informovat ( pokud bude o čem ). Snažíme se aplikovat v praxi tzv. Zapletalovu metodu chovu čmeláků. Ekonomické vyhlídky to nemá, ale pro radost to stačí.
Taky jsem to letos plánoval, leč nestihl udělat úlek, takže napřesrok ... Ale je to skvělé a poučné. Tož ať se Vám zadaří a užijte si to ...
Taky jsem se na to chystal celou zimu, najednou tu bylo jaro s já na úlek ani nesáhl. Syn zaškemral a tak jsem to za jedno odpoledne zvládl, aby jsme ještě měli šanci odchytit hledající matku. Pevně doufám, že se nám to povede.
Letos, poučen četbou, jsem ty matičky taky sledoval a děsně mě to bavilo ... Půjdu do toho taky, už se těším. Hodně zdaru ...
Tak matce se u nás nelíbilo, po otevření očka se odporoučela neznámo kam. Syn byl opravdu hodně zklamaný. Pokusím se odchytnout další matku, snad se ještě nějakou bez založeného hnízda podaří nalézt. Moc času už ale nemáme.
Tak jsem pro letošek ukončil experimenty se čmeláky. A výsledek? Za všechny neúspěchy můžou mravenci, podařilo se jim dostat do úlku a na rozdíl od čmeláků se jim tam líbí. Postupně jsem odchytil tři matky a pokaždé, když jsem ji zakrmil cukerným roztokem s medem se neskutečně rychle objevili mravenci a pustili se do hostiny. Čmelák evidentně jejich nadšení nesdílel a po otevření očka neměl zájem sdílet bydlení s nezvanými podnájemníky. Na příští rok nachystám ještě několik úlů, musím je zabezpečit proti mravencům a uvidím. Pořídil jsem si literaturu o chovu čmeláků a doufám, že to klapne. Jen tak pro zajímavost, postupně se mi do rukou dostali tři čmeláci, dosti zesláblí díky chladnému počasí. Bylo úžasné sledovat, jak s chutí baští cekerný roztok a získávají energii. Už za tenhle pocit to stálo.
A co to zkusit s těmi mravenci? Big Grin
Tak to není špatný nápad. Ušetřil bych za dřevo na úly, stačilo by dovést pár koleček jehličí a ať se mršky činí . . . Tongue
Nevím jestli někde uveden tady na tomto foru tento odkaz o chovu čmeláků.
http://www.bombus.cz/
Dobrý den, prosím o radu, i když asi trochu mimo váš zájem. V krabici s pilinami se nám usídlily včely, zřejmě samotářky, jak jsem po síti dohledal, viz přiložená fotka. Nerad bych jim ublížil, krabice ale na stávajícím místě nemůže zůstat a ony v ní pokud možno také ne. Poradí prosím někdo, co udělat, aby přežily a přitom bydlely někde trochu vhodněji? Děkuji, Zdeněk.
[Obrázky: Cxri0.jpg]
Zdravím Vás, nejde o včely samotářky nýbrž o čmeláky (odhaduji čměláka polního).

Přenesl bych je na vzdálenější místo, někam na kraj lesa (vzdálené raději několik km). Udělat jim tam podobné obydlí a děj se vůle boží. Smile
Nebo nastudovat chov čmeláků, kde řešení bude určitě.

Hodně štěstí.
Podle fotky se zdá, že to nejsou včely samotářky, ale čmeláci.
Krása! Za poslední tři roky se mi do čmeláčího úlku nepodařilo žádného nalákat. Wink
Na podzim hnízdo zanikne a nové oplozené samičky čmeláků se rozlétnou po krajině a zazimují. Takže jestli tam může krabice zůstat do podzima, tak bych ji tam nechal.
A pokud ne, tak přestěhovat hnízdo někam do stínu, aby do něj nepršelo.
Více by se snad dalo najít v nějaké literatuře o čmelácích. (Např. knize "Chov čmeláků v laboratoři" je spousta informací o požadavcích jednotlivých druhů.)
Dobrý den, děkuji všem za rady, že to jsou čmeláci byl náš první názor, ale jsou velmi malí, menší než je obvyklá včela, a proporce těla mají také spíš včelí - nejsou moc "baculatí". Posílám ještě 2 fotky, dnes ráno mi zapózovali trochu ochotněji.
Do podzimu určitě hnízdo nechám, a pokud bych věděl jak, tak bych jim nějak zpříjemnil zazimování. Stačí připravit hnízda podle odkazu uvedeného výše, nebo je třeba ještě něco víc?
Děkuji, Zdeněk
(24.08.2010 10:10)Reykur napsal(a): [ -> ]Dobrý den, děkuji všem za rady, že to jsou čmeláci byl náš první názor, ale jsou velmi malí, menší než je obvyklá včela, a proporce těla mají také spíš včelí - nejsou moc "baculatí". Posílám ještě 2 fotky, dnes ráno mi zapózovali trochu ochotněji.
Do podzimu určitě hnízdo nechám, a pokud bych věděl jak, tak bych jim nějak zpříjemnil zazimování. Stačí připravit hnízda podle odkazu uvedeného výše, nebo je třeba ještě něco víc?
Děkuji, Zdeněk

Moc pěkné fotky...
Člověk si totiž většinou čmeláka představuje jako velkého čmeláka zemního (např.). Ale druhů čmeláků (a pačmeláků) je u nás celkem dost, některé mohou připomínat včelu. Včely samotářky bývají menší než včely medonosné. (! Nejsem entomolog, jen jsem velkou včelu samotářku u nás v jižních Čechách neviděl. A to ani na květech, ani u příbytku který jsem jim postavil.)
Ve zmiňované knížce popisují zazimování samic v krabičkách od kinofilmů v lednici.Wink A jestli si to dobře pamatuji, tak v přírodě samice přezimují zahrabané v zemi nebo v mechu a listí (?), takže s tím jim člověk moc nepomůže. (Kromě neničení jejich možných zimovišť.)
Více o tom nevím, ale třeba najdeš něco zde:
http://www.bombus.cz/
http://wiki.siliconhill.cz/%C4%8Cmel%C3%...ahov%C4%9B

Přeji hodně štěstí v "chovu".
[attachment=73]

Taky posílám jednu fotečku čmeláka polního (asi samička)...
Jde jasně o čmeláky. Detailnější foto těla i hlavy ze předu by usnadnilo determinaci. Může jít o čmeláka polního i mechového.
Já jsem pře let čmeláky choval. S usazováním hledajicich samiček je potíž(nesmí mít rousky-takové již maji založené hnízdo!!!) nerady přijímají nabízený úlek. Dobré je zabezpečit proti mravencům, fakt samičku ruší, úlek naplnit v rukavicich a naplneny nechat vyčichnout od člověčiny.
Přidávám jeden odkaz,kde lze zakoupit hotový úlek pro čmeláky.
http://www.medova.cz/?199,%DAl-pro-chov-%E8mel%E1k%F9
Dobrý den, chtěl bych prosím se zeptat zde přítomných, jestli někdo zkoušel chovat na zahradě v úlcích čmeláky a mohl by poradit, jak být v tomhle úspěšný. Vím, že půjde o akci na příští rok, ale jde mi o přípravu.
Za dobrou radu nad zlato moc děkuji.
K chovu čmeláků u nás vyšla nějaká kniha, dále je něco ve včelařské knize od Škrobala(taková žlutá). Doporučuji prostudovat literaturu. Několik článků o čmelácích bylo i v časopise Včelařství..
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's