Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Podněcování
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Jaký máte názor na podněcování v těchto dnech. Přemýšlím a přijde mi to jako dobrá myšlenka, vzhledem k předpovědi počasí, která není moc příznivá. Při podněcování by matka měla více klást a proto by bylo do řepky více včel. Mám obavu, abych tu řepku při tomhle počasí neprošvihlWink
Podněcování nemá až takový význam, jaký mu byl dříve přisuzován.

Včely se řídí podle počasí tzn. delší ochlazení = omezení plodování.
Zdravíčko

Já dávám vždy každý rok kilogram svého medocukrového těsta ,v těchto chladnějších obdobích je to dobré podnícení protože roztok by neodebíraly
Zdravím.
Já jsem včelám dal roztok 1:1 naposledy v pátek před Velikonocemi a celkem rychle to vybraly. Dopoledne a večer dostaly po 0,5 kg. Celkem už dostaly 3,5 kg cukru a už je nebudu podněcovat,mají hodně zásob - včera jsem je zkontroloval.
Ahoj, proč dáváte cukr v této době, když jak píšete mají dost zásob? Pardon hodně zásob. To mi do mé filozofie selského rozumu nějak nesedí.
Cukr jsem jim dával, protože po kontrole včelstev před 14 dny se zásoby stenčily na polovinu od předchozí kontroly a bál jsem se, aby matky nepřestaly plodovat. Nicméně, jen to silnější včelstvo má moc zásob.
Nemyslím si že JARNÍ= V TĚCHTO DNECH PODNĚCOvání cukerným roztokem je vhodné , výhodné.
Přes to pdáváím VODU DO VČELSTEV V LAHVÍCH NAHOŘE S CUKREM
nejprve NEJPRVE DÁVÁM 1 KG CUKRU NA 2,5L VODZ DNES JIŽ JEN 0,5 KG CUKRU NA 2,5 L VODY. )sladký roztok je pro včly atraktivnější a JÁ SE SNAŽÍÉM JIM JEN DODAT VODU, VYBEROU JI ASI 10-12L ZA 6 TÝDNŮ.
J.B.
(Ps Jestli se vám to pane admini nelíbí zrušte to , mně nezajímá forma ale fakt) J.B.
Pokud mají včely dostatek zásob a pylu, potřebují pro rychlý jarní rozvoj pouze vodu a teplo.
Donáška vody je velmi riziková, velké množství včel při ní v chladném počasí hyne. Včely, které jsou venku pro vodu a zejména ty, které uhynou, pak chybí v úle na udržení potřebné teploty plodu. Matka klade jen tolik, kolik stačí včely zahřát.
Před lety jsem udělal pokus. 1/3 včelstev jsem podněcoval medocukrovým těstem, 1/3 jen vodou přímo do úlu a 1/3 zůstala bez podněcování.
Výsledky byly naprosto jednoznačné. Nejrychleji šly do rozvoje včely s dodávkou vody do úlu. Skupina s medocukrovým těstem se nelišila od té bez podněcování.¨
Od té doby používám dodávku vody do úlu tehdy, jestliže chci dostat nějaké včelstvo do síly podstatně dříve, než ta ostatní - třeba k založení matečníkové serie.
Ale pozor! Včely podněcované vodou se do síly dostávají mnohdy dříve, než nastane snůška a proto mají větší tendenci k časnému rojení Exclamation
Mě včely nikdy vodu neodebíraly ze stropního krmítka (prosakovací víčko ,krmítko) nevím proč,proto vodu nedodávám do včelstev.Rád bych ale prostě mi to nejde Smile
Příspěvky o podávání vody jsem přesunul do téma Napaječka.
dělali jsme s tatíkem rámky a přítelkyně nám pomáhala drátkovat a tak trochu si u toho vyhrála. tak jsme vymysleli teorii, že jedněm dáme ty mezistěny se zimním motivem a jiným s karibským motivem. a teď je otázka jestli budou nosit víc medu ty včely, které budou mít v úlu zimní motivy, protože si budou myslet že bude tuhá zima nebo ty, které se budou těšit, že za hodně medu pojedou (vlastně poletí) na dovolenou do karibiku Smile)
jaký je rozdíl mezi podněcováním a krmením? kdy je to ještě podněcování a kdy už krmení- myslím tím třeba objem vody/čas apod.? co přesně má za vliv na včely podněcování?
Možná je to trošičku špatně formulovaná otázka, protože i podněcování je vlastně krmení Wink Jestli jsem to dobře pochopil, chcete znát rozdíl mezi podněcováním a zakrmením pro uložení zásob. Hlavní rozdíl je v koncentraci cukru v krmném roztoku (poměr vody a cukru). Při poměru 1:1 včelstvo (hlavně to slabé) všechno proploduje a nic neuloží do zásoby. Při krmení v poměru 3 díly cukru a 2 vody, to většinou uloží jako zásoby do plástů.
V obou případech se jedná o krmení jen ůčel je jiný.
Podněcování je krátkodobé krmení v menších dávkách za ůčelem udržení či vyvolání umělé snůšky pro stálé udržení rozvoje včelstva především proto aby matka neustále intenzivně kladla a včelstvo sílilo používá se před a během sezony jeho smyslem není dodat včelstvu příliš mnoho zásob a tím omezit matku v kladení.
Krmení je doplnění zásob na delší bezsnůškové období(od skončení letních snůšek po jarní snůšky) aby včelstvo vůbec toto období přežilo.Zde se dodává velké množství zásob ,matky již tak intenzivně nekladou.Zde včelaři používají různé metody někdo nakrmí jednorázově někdo začíná pomaleji aby včelstvo po odebrání medu nehladovělo a matka ještě co nejvíce kladla což by se dalo přirovnat k podněcování pak přejde na velkou dávku a končí dokrmením.
U oddělků je to trochu jiné tam se oddělek stálím pomalím podněcováním téměř nakrmí a pak už jen dokrmí.Stalo se mi že jsem dal oddělky začínajícímu včelaři s návodem jak o ně pečovat.Mladý včelař ovšem sbíral rozumy i jinde a dostal radu v druhé polovině srpna aby na každý prdnul dvě čtyřlitrovky krmení.A bylo vmalováno vše bylo zalito zásobami a oddělky v síle dvou nástavků 39x24 se zrojili roje uletěli ze tří zrojených oddělků se dvě matky oplodnili a jedna ztratila a toto včelstvo zimu nepřežilo ovšem zásob měli na dvě zimy ale neměli to nejdůležitější matku a ti co ji měli zase měli málo včel sice přežili ale na jaře se museli posíli oddělkem.Kvůli maličkosti přišla celá příprava včelstva vniveč.
Tedy i kmení či podněcování je vědaSmile
Podněcování má simulovat dobrou snůšku a tedy roztok má být méně koncentrovaný (1:1), aby nahrazoval nektar. Lépe podněcovat v malých dávkách např. po litru. Navíc podněcovací víčko na velkou lahev má jen 16 otvorů, aby to bylo pomalejší.(04.07.2012 7:32)Misoka napsal(a): [ -> ]...podněcování je vlastně krmení...

Už se mi stalo, že jsem podněcoval tak, že nebylo třeba oddělek na zimu krmit. Měly to v rámkovém krmítku a udělaly si z toho zásoby. Asi byla i dobrá snůška.

EDIT: pan Skala byl rychlejší Wink
(04.07.2012 7:14)karelretik napsal(a): [ -> ]jaký je rozdíl mezi podněcováním a krmením? kdy je to ještě podněcování a kdy už krmení- myslím tím třeba objem vody/čas apod.? co přesně má za vliv na včely podněcování?

Podněcování se provádí za účelem zvednutí nebo udržení křivky plodu. Krmení je rychlé dodávání zásob za účelem jeho potřebného minimálního limitu.

V podstatě je mezi krmením a podněcování velký rozdíl! Podněcování má mnoho praktických podob a nemusí jít jen o krmivo.

Příkladem:
Krmit můžeme pokud včely nemají minimum zásob, podněcovat, pokud není snůška aby nepřestaly plodovat, můžeme podněcovat zásobním rámkem pouhým přesunutím mimo sedlisko a jeho odvíčkování. Do podněcování bych rařadil i jiné postuláty včelstva jako znalosti posunu a potřeb prázdných buněk, jinak rozšiřování včelstva. Podněcuje se při těžbě mateří kašičky, podněcuje se k takové produkci i stálým přidáváním vybíhajícího plodu. Podněcování můžeme provádět i k určitému náletu na určitou entomofilní rostlinu zpravidla odvarem z takové rostliny, a to do takové míry, že i např. na květenství vojtěšky kam sosáček nedosáhne, ale létavka je tak nabuzená, že si pro nektar udělá zboku otvor. Podněcuje se někdy i špatně a to tak, že si hodně praktiků s nástavkama myslí, že jarním přehozením starších zásob na dno včely zásoby odvíčkují a přenesou. Bohužel si ale při silné snůšce omezí včely v ukládání sladiny a tak podporují rojovou náladu. Podněcovat můžeme vyrovnáváním včelstev za pomoci dodávání vybíhajícího plodu od silných ke slabším včelstvům při rozvoji. Jde o případ běžného třetinového vyzimování - silné střední a slabé. A při takovém vyrovnávání vlastně podněcujeme k početnosti kast včelstva a následkem je kupříkladu lepší péče o matku a její plodování._gp_
Ja pozorujem v podnecovani pocas medovicovej znasky aj ten efekt, ze vcely cukrom krmia plod a medovicu ukladaju do mednikov = viac vytocenej medovice.
A to si jen myslíš a nebo to můžeš nějak doložit že tomu tak skutečně je?
Snad by se to mělo dát vyčíst z úlového výkazu. Tedy pokud ho včely vedou poctivě.
Tak tomuhle už nerozumím vůbec. Když podněcuji cukerným roztokem, tak jak se může v záznamech úlového výkazu vyčíst, že ho včely nepřimíchají do medu.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Referenční URL's