Tak jsem po třídenním věznění vyndal oplodňáček ze sklepa. Dost jsem se vylekal, protože když jsem poslouchal, zda bzučí, bylo absolutní ticho a já se vyděsil, že uhynuly. Lehce jsem jim foukl do větracího otvoru a hned daly vědět, že tam jsou.

Na stanoviště jsem je dával po sedmé večer za lehkého krápání. Nejdříve jsem nalil sirup zbývajícím dvěma včelstvům a pak teprve pootevřel očko oplodňáčku na jednu včelu. Asi pět jich vyběhlo ven, prošlo se kolem očka a zase zalezly. Jen jedna venku větrala mávajícími křídly.
Medocukrové těsto tam zatím mají, tak snad jim do neděle vydrží.
Bohužel předpověď počasí není moc příznivá na oplodnění, ale příroda je mocná čarodějka, tak uvidím, co dokáže.
Pozor na loupež.
Já měl také oplodňáček s mladou matkou v rezervě a teď tam není kromě mrtvolek nic! Jestliže tam mají těsto, mohly by se stát terčem pro ostatní. Přivřel bych hodně česno tak, aby se tam matka protáhla nic víc. Mě fungoval bez problémů dva měsíce a jakmile přestala snůška bylo po nich.
Právě proto jsem jim nechal očko napůl - na jednu včelu. Také se toho obávám.
Ta mi v oplodňáčku kradou vosy medocukrové těsto.

Lítají si tam jako do samoobsluhy.
Matka klade a zahlédl jsem tam již zavíčkovaný plod, ale včel je tam čím dál méně a nestačí se nejspíš bránit.
Co myslíte, měl bych jich tam pár přisypat z vedlejšího úlu? Nebo by to způsobilo boje?
to je problém slabších oddělků v tuto dobu. Možná by bylo lepší přidat vybíhající plod, než včely a přendat je někam do nepřehledného terénu - vysoká tráva, křoví, ... . Doporučuje se přemístit 5 km, jako při kočování, aby nepřišly o létavky, to ale bývá problém. Každopádně úl nebo oplodňáček nesmí mít žádnou jinou díru než česno, česno zůžit na jednu včelu a musí se zařídit, aby včely seděly blízko česna. Jakoukoli vzdálenou díru neuhlídají. V extrému to může vypadat tak, že v úlu jsou jen úplně prázdné souše, hrstka včel, kladoucí matka a max 100 nakladených vajíček, to je smutný pohled.
Vosy jsou bestie, každý rok mě nachytají alespoň s jedním oddělkem, který se mi už nepodaří zachránit.

(02.09.2010 11:32)PetrM napsal(a): [ -> ]Ta mi v oplodňáčku kradou vosy medocukrové těsto.
Lítají si tam jako do samoobsluhy.
Matka klade a zahlédl jsem tam již zavíčkovaný plod, ale včel je tam čím dál méně a nestačí se nejspíš bránit.
Co myslíte, měl bych jich tam pár přisypat z vedlejšího úlu? Nebo by to způsobilo boje?
Nejlépe by bylo, matku z takového oplodňáčku hned odebrat - zužitkovat. Pokud matku v něm chcete jako rezervu ještě nějaký týden udržet, dalo by se to posílit včelami, ale buď tak, že matku uzavřete aspoň na den do klícky (pak ji nechat vyjíst přes těsto) anebo napřed smést včely (do rojáku apod.) a až druhý den je tam přisypat, a i tak je trochu riziko, že by matce mohly ublížit.
Pokud Vám letos takto vykrádají oplodňáček vosy, asi je špatně konstruovaný. Letos je totiž vos málo po loňském přemnožení. Volte oplodňáček s česnem v horní části přední stěny a krmítkem vzadu. Příklad je na obr. - takové česno si ubrání i slabší osazenstvo opl. Je tam vidět taková předsíňka a zevnitř zúžení na vlastní vstup dovnitř. Ověřeno v provozu s mnoha včelstvy a oplodňáčky na jednom místě - a to je důkladný test! Česno dole je špatně!
[
attachment=76]
Tak pokud máte u vás pane Čermáku málo vos, tak tady u nás na západě Čech je to pravý opak.
Utrpení které zažívám při krmení, kdy mi vosy lezou i po obličeji a o rukách ani nemluvě je hrozné. Jak jsem se bavil s ostatními kolegy z naší ZO, tak jsou na tom stejně. Dvě hnízda v zemi už jsem zlikvidoval. Snaží se procpat do krmítek a nástavků jak to jen jde.
No i já jsem přišel o osazenstvo jednoho oplodňáčku i s matkou. Nevím jestli to byly vosy nebo loupež od včel, ale zbylo mi v něm jen několik mrtvolek.
No vidíte, a já jsem nesprávně předpokládal, že je situace na celém území ČR stejná pokud jde o přemnožení vos, jako to bývalo.
To co popisujete s vosama, to jsem zde měl vloni. Letos jsem viděl jen několik málo vos - dělnic teď koncem léta...
No a já se k Mírovi připojím, to, co letos u nás vyvádějí vosy, jsem leta nezažil. (U nás je: Dobřichovice, jihozápadně od Prahy). Neuvěřitelně oprsklé, jsou doslova všude a je jich mnógo ..., a navíc neustálé nájezdy do úlů, snaží se vmezeřit všemi možnými i nemožnými způsoby. Je to docela děs. Číhají na česně a chytají včely, na podložkách spousta "ohlodaných" zbytků včelích tělíček. Včely to ale zatím docela zvládají. Já už míň, začínám ty "Boží tvory" tiše mydlit ...

Tak jsem matku odchytil, označil a připravil do přidávací klícky. A zítra ji přidám do jiného již nakrmeného včelstva.
Jen to bude boj najít tu starou neoznačenou matku v těch bodavých včelách.
Zbytek včel z oplodňáčku jsem vysypal před zbývající úly, tak se, doufám, někam vžebrají.
V oplodňáčku bylo pár už zavíčkovaných kukel, ale nebylo to moc.
To stejně stará matka ve vedlejším smetenci ve dvou nástavcích Langstroth 2/3 stačila zaklást z větší části čtyři rámky a většina je již zavíčkovaná. Z toho je vidět, že oplodňáček je opravvdu jen na to rozjetí plodování a pak šup s matkou do většího, ať může předvést, co v ní je.
Ale zase se v tom oplodňáčku lépe hledá. Tu v tom smetenci jsem dnes nenašel a to jsem to projížděl několikrát.
Jistě máte někdo zkušenost, kde bych ji měl hledat. Jaká místa preferuje?
(03.09.2010 21:12)PetrM napsal(a): [ -> ]Ale zase se v tom oplodňáčku lépe hledá. Tu v tom smetenci jsem dnes nenašel a to jsem to projížděl několikrát.
Jistě máte někdo zkušenost, kde bych ji měl hledat. Jaká místa preferuje?
Nejspíš se matka najde na plodových plástech, z nich na těch, kde by mohla klást. Ale schovává se často do mezer mezi dílem a rámkem apod. Někdy ale zabloudí i na čistě medové plásty, kdoví proč - asi kontroluje stav rezerv potravy

.
Při otevření úlu matka má snahu utíkat dolů, proto nejdříve horní nástavek s plodem odložím bokem, aby z něho (pokud je tam) nemohla utíkat do nižšího nástavku. A pak je třeba rychle plodové plásty prohlížet, jinak může utéci jinam. Hlavně mladé matky běhají rychleji...
K tomu Vašemu oplodňáčku se chci zeptat - kam se tam dává těsto? Dle snímku odhaduji, že na jeho dno - to by bylo nevyhovující řešení!
Myslím, že v této době již v oplodňáčcích je zbytečně pracné udržovat včelstvíčka (loupeže). Je lepší již dříve vybrat dobré matky (hned jak se rozkladou) a zužitkovat je a v této době mít již jen silnější oddělky, které přečkají zimu i loupež.
Jinak tady u nás (Praha - východ) byla letos také vosí jatka (horší než loni), takže přesně jak popisuje kolega, lezlo to při medování i do nosu!!! Mám na ně lahve od Coly - uříznu horní třetinu, otočím ji a zarazím zpět do větší části, naleju nejlevnější lidl pivo a přidám pár kostek cukru. Za tři dny vyndám 5cm mrtvých vos přes síto a pivo použiji znovu. Takhle mám 4 "lapače" okolo úlů a musím říci, že je situace o moc lepší...

Starou neznačenou matku jsem hledal snad hodinu.

Nakonec jsem ji našel na stěně nástavku, kam jsem odložil první vyndaný rámek.
Tak doufám, že tu z toho opodňáčku přijmou.
(04.09.2010 13:51)Čermák Kv. napsal(a): [ -> ]K tomu Vašemu oplodňáčku se chci zeptat - kam se tam dává těsto? Dle snímku odhaduji, že na jeho dno - to by bylo nevyhovující řešení!
Zítra udělám lepší fotky a dám je sem. Krmítko je po straně a medocukrové těsto se dává až dolu, kde je průlez.
(06.09.2010 18:29)PetrM napsal(a): [ -> ]Tady posílám fotky oplodňáčku. I dílo, co vystavěly včetně vajíček.
Díky za snímky. Krmítko vyhovuje - vzadu, co nejdál od česna. Česno je myslím asi uprostřed výšky přední stěny, ale vhodnější by bylo více nahoře. Tři plástečky jsou lepší než dva (jako je v mých oplodňáčcích), ale jen pokud je prostor oplodňáčku dobře obsazen včelami. Ovšem menší prostor oplodňáčku včely líp obsadí a včely zlodějky nebo vosy se tak snadno nedostanou k potravě (v plátech, v krmítku). To na vysvětlení k Vašemu problému vos uvnitř. Zkrátka vše má svoje výhody a nevýhody...
Česno je umístěno 60 mm od horního okraje a 110 mm ode dna. Takže téměř v horní třetině. Ale je pravda, že umístění krmítka vzadu by bylo asi vhodnější.
Vzniklé "problémy" byly možná také proto, že jsem smetl zpočátku asi málo včel do oplodňáčku. Bylo jich asi 200-250 ml. No možná spíš 200 ml.
Takto jsem je tam smetal, protože nemám smyk. Ale zase jsem je měl hned ve sklenici, ze které se daly dobře vysypat.
Dal jsem tam dva matečníky, aby si vybraly tu lepší matku pro ně.
[
attachment=83] [
attachment=84]
Ak som dobre postrehol z fotografie, tak rozpätie medzi nalepenými prúžkami medzistienky je väčšie ako 35 mm a preto včelstvičko nepokračovalo na prúžkoch z medzistienok, ale si vytvorilo vlastnú stavbu.
Ano, teď jsem to měřil a je to 50 mm.
Oni si začaly stavět na prostřední mezistěně a pak propojily ty matečníky a pokračovaly na nich. To je ten největší plást vlevo.
(08.09.2010 8:47)PetrM napsal(a): [ -> ]Česno je umístěno 60 mm od horního okraje a 110 mm ode dna. Takže téměř v horní třetině. Ale je pravda, že umístění krmítka vzadu by bylo asi vhodnější.
Vzniklé "problémy" byly možná také proto, že jsem smetl zpočátku asi málo včel do oplodňáčku. Bylo jich asi 200-250 ml. No možná spíš 200 ml. 
Takže česno je v boční stěně. Napřed jsem totiž myslel, že je v kratší stěně proti krmítku. Na boku je to opravdu nevýhodné - blíž ke krmítku pro slídilky/vosy a včely když se stáhnou do uliček (slabší osazenstvo, ochlazení), uvolní obsazení česna. To tedy vysvětluje snadné napadání vosami... O to důležitější je dobré obsazení včelama pro těžší situace jako je doba slídivosti. No a velká rozteč mezistěn je dalším nedostatkem oplodňáčku! Zkuste si to nějak poupravovat. A totéž by se mělo doporučit i výrobci.
Ani jednoduchá dřevěná stěna není pro oplodňáček dobrá, měla by být izolovaná - malé osazenstvo těžko zvládá výkyvy teploty. I tak je dobré opl. umisťovat více do stínu.