Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak připravit včelstva na zimování
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Jak správně postupně sundavat nastavky? Na co si dat pozor?Které ramky ponechat, jak je začít skládat v nastavcich....prostě jak pokračovat po magickem datu 20.7. ?
Kde se vzalo "magické" 20.7. ....???
Chytnul se...Smile
To bylo jen abych zaujal otázkou , aby nezapadla...můžeš tedy poradit?Wink
Včelstvo se na zimování dokáže připravit samo. A vůbec nejlepší je, jim do toho nezasahovat a nedělat "brutální zákroky".
Jak jsi poznamenal, jsme již v 1. sestupné fázi vývoje včelstva. Snůška bude ustávat, plodování také. (vyjímkou jsou oblasti s pozdní snůškou, popisuji dění v oblasti bez pozdní snůšky = mojí)
Je čas na zjištění stavu napadení VD, popř. zakročit některým postupem proti ní.
Pokud byl někdo nenažraný a vytočil domrtě, musí vč. dobře nakrmit cukrem. A to čím dřív, tím líp (červenec). Nechceme si přece namnožit kleštíka v době, kdy by se už v normálním vč. nemnožil, protože plodování už skoro ustalo. ( během krmení, vč. opět začnou plodovat = kontraproduktivní ).
Včelstva jsou stále silná, obsedají téměř celý prostor 4 VN. Je tedy nesmysl je zužovat = to nedělám nikdy. Proč taky, včelám to škodí a pro včaleře je to úplně zbytečná práce navíc. Je nutno mít další skladovací prostor a najednou je problém s ochranou díla proti škůdcům. Tomu všemu se lze vyhnout, při použití přirozené metody, ponechat to ve včelstvu. Včely se o dílo postarají, přírozeně.
Pokud jsi neudělal při ošetřování nějaká zvěrstva, není nutno manipulovat ani s rámky. Při dodržování zásad přirozeného vývoje a charakteristického rozložení vč. díla ve včelstvu, je vše tak, jak má být.
Nyní je nutno nechat vč. v klidu pro vnitřní uspořádání v úlu a uložení doneseného pylu. Snůška už není, váha pomalinku klesá.
Ještě je možno měnit matky, a posilovat (vyměňovat M) oddělkem koncem října.
Nedopustit jakékoli oslabení = nevyužití jarní snůšky (zpravidla taky jediné).
Teď už je po včelařské sezoně, veškerá aktivita směřuje k přípravě na další sezonu. Pokud se něco zanedbá nyní, na jaře se to už nedožene.
Může tu vzniknout kolize krmení a zásahu proti VD (myslím tím ošetření KM, protože při krmení, tudíž za vysoké vlhkost v úlu, je odpar KM malý a ošetření neefektivní). Jsou tací, kteří napřed ošetřují a pak krmí (nevytočili vše), třeba v sousedním Německu. Jiní trochu zakrmí a pak po pár dnech nasadí KM a po dokončení cyklu dokrmí. Je to ale hodně subtilní a čas neúprosně běží. Já bych postupoval podle výsledků monitoringu. Jaké jsou Vaše zkušenosti?
Jiří
Já jsem jednou (poprvé a naposled) udělal (před 2 lety), že jsem krmil a léčil Formidolem současně, už nikdy víc. Používám na krmení rámková krmítka a ty byly plné mrtvých včel. Pokud to jde, vezmu jedno balení Formidolu (2 desky) na jedno včelstvo. Před krmením dám jednu desku do včelstva, po vyhození zakrmím a potom dám druhou desku. Snažím se mít zakrmeno do poloviny srpna, nejpozději do konce srpna.
Většinou jak začnu krmit tak dávám i kyselinu mravenčí.....nepoužívám rámková krmítka ale prosakovací lahve....to je taky pro včely špatně?
(28.06.2013 11:28)Misoka napsal(a): [ -> ]Já jsem jednou (poprvé a naposled) udělal (před 2 lety), že jsem krmil a léčil Formidolem současně, už nikdy víc. Používám na krmení rámková krmítka a ty byly plné mrtvých včel. Pokud to jde, vezmu jedno balení Formidolu (2 desky) na jedno včelstvo. Před krmením dám jednu desku do včelstva, po vyhození zakrmím a potom dám druhou desku. Snažím se mít zakrmeno do poloviny srpna, nejpozději do konce srpna.

Dopĺňanie zimných zásob začínam koncom júla (len vtedy ak príroda je pre včely skúpa), je to zároveň ešte aj podnecovanie (okolo 12 augusta by malo mať včelstvo minimálne poctivých 60 dm2 plodu, ale v popdstate dám včelstvám len 2/3 zásob, z nožstva ktoré plánujem im dať a zbytok 1/3 zásob do 10.9. Má to to význam, totiž včelstvá majú v začiatkoch dopĺňania zásob značné rozlohy plodu a včely nutne ho ukladajú zásoby na okraj plodového telesa, čo v zime môže zapríčiniť jeho smrť, preto ja kŕmim na dvakrát, pretože to má svoj význam.
(27.06.2013 19:43)karelretik napsal(a): [ -> ]Jak správně postupně sundavat nastavky? Na co si dat pozor?Které ramky ponechat, jak je začít skládat v nastavcich....prostě jak pokračovat po magickem datu 20.7. ?

Karle, možná jsem se chytnul.....ake pro mě je to datum až 15.8. To je datum, ke kterému kontroluju včelstva, naposked vytočím, upravím co jde, oddělkem měním matky, spojuji, a zároveň začínám krmit. Letos teda nevím....vzhkedem k posunu jara, ake asi to bude stejné....
To je co magicky datum 20.7.? V auguste ocakavam hlavnu tohtorocnu znasku zo zlatobylu. Vcely maju naplanovane doniest z neho 30 kg/rodina. Cool
(15.07.2013 14:17)zbynek_ napsal(a): [ -> ]Většinou jak začnu krmit tak dávám i kyselinu mravenčí.....nepoužívám rámková krmítka ale prosakovací lahve....to je taky pro včely špatně?

Při léčení jde samozřejmě o to, aby léčivo mělo co největší účinek. V případě kyseliny je to tehdy, když se kyselina co nejméně "naředí". Protože krmení zvyšuje vlhkost v úle a páry kyseliny se ředí s párami vody, logicky klesne její účinek. Proto se obecně nedoporučuje krmit a léčit ve stejnou dobu. Lépe je oba procesy provádět střídavě.
(15.07.2013 16:00)Scipio napsal(a): [ -> ]To je co magicky datum 20.7.? V auguste ocakavam hlavnu tohtorocnu znasku zo zlatobylu. Vcely maju naplanovane doniest z neho 30 kg/rodina. Cool

Kristepane, já zapomněl na to nejdůležitější - PLÁN je základ všeho!!!!
Musím najít nějakou poradenskou firmu (nejlépe na dotace EU) a s její pomocí to pořádně naplánovat. Já že se nemůžu furt nikam dostat....
iRP
Rosťa, som zvedaví čo zapotí Scipio potom magickom auguste,: Súdruhovia a súdrúžky, plán našej päťročnice sme stihli za dva roky , vyhlasujem 3 roky prázdnin! .......koniec hlásenia
Rosťo, zajímalo by ně, co znamená datum 20.7. pro tebe. Máto být nějaký mezník? Scipio je Scipio....ten má zlatobíl....ale pro ostatní.....?
20.7. je pro mne datum, kdy začínám připravovat včelstva pro zimování. Tedy vytočit zbytky medu, uspořádat plodiště, vyjmout stavební rámky, nedostavěné mezistěny z plodiště ven - fungují jako přepážka. Je možné dát 1 - 2 do "medníku" - tam budou dostavěny a zaneseny cukrem. Překontrolovat kladení matek a provést případné korekce - proplodovaný oddělek.
Po tomto datu už já prostě žádnou výraznou snůšku neočekávám a těch několik případně přinesených kg medu beru pro včelstvo jako bonus.
Je třeba si uvědomit, že 3 - 4 včelstva připravím za jedno odpoledne, větší počty jsou časové náročnější. Včelstva se musí znovu rozplodovat a vybudovat generaci zimních včel, které se musí líhnout někde kolem poloviny srpna, tedy ještě v období relativní hojnosti. A rozplodovat v podstatě stojící včelstvo (resp. včelstvo v sestupné fázi jeho vývoje) také chvilku trvá.
Další samostatnou kapitolou je léčení - je třeba

ZA KAŽDOU CENU ZAJISTIT, ABY SE TATO GENERACE LÍHLA ZDRAVÁ!!!!!!!

Ostatní parametry jsou sice důležité, ale zdr. stav má v té důležitosti nejvyšší stupeň.
Pokud začnete později, je na případné úpravy proklatě málo času a mnohdy se to na jaře vymstí.
Prostě - jestli jsme se dosud nenažrali, už se nenalížem.
iRP
Já mám datum Porciunkule. Církevní slavnost - a hlavně pouť- první srpnovou neděli.

Ovšem v 2003 na ní začala cementová snůška až do října. Vím poměrně přesně, začal jsem krmit a za týden měly nekrmené včely skoro víc zásob jak krmené. To jsem ještě nevěděl co je to pořádný cement. Až když jsem natahal asi 4 komíny až po střechu včelína a pak začal točit a točit a točit,.... tehdy ještě klikou. Smile
A pak jsem jim to tahal - vozil na kolečku -nazpátek.

Takže letos máme 10 let výročí a soudružky mšice plní při tomto významném jubileu plán v předstihu.
(15.07.2013 14:17)zbynek_ napsal(a): [ -> ]Většinou jak začnu krmit tak dávám i kyselinu mravenčí.....nepoužívám rámková krmítka ale prosakovací lahve....to je taky pro včely špatně?

Léčit kys. mravenčí a současně krmit je nelogické. Při krmení včely musí odvětrat velké množství vody a s tím se svezou i páry kyseliny, takže razantně snížený účinek.
Pane Pesek, napsal bych vam o radu opet SZ, ale verim, ze otazka pripravy ulu na zimu zajima vice zacatecniku. Prosim co tedy presne znamena
" uspořádat plodiště, vyjmout stavební rámky, nedostavěné mezistěny z plodiště ven - fungují jako přepážka. Je možné dát 1 - 2 do "medníku" - tam budou dostavěny a zaneseny cukrem. Překontrolovat kladení matek a provést případné korekce - proplodovaný oddělek. "
Mam nyni tri nastavky-dve plodiste a nad tim mrizku a mednik. Vsude kaldouci matky. Je mi jasne, ze musim vytocit mednik, ale co s plodistema (obema), rozebrat? Jakym systemem, co nechat? Co vlozit? A asi ihned zakrmit jednou flaskou 3:2 roztokem. Pak bude lecit KM 65% v odparovaci Yannick. Dam tam 200 ml a necham tri nedele. Nevim totiz podle ceho ( i kdyz jsem toto forum precetl jiz nekolikrat) urcit kolik a na jak dlouho tu KM dat. Netusim totiz co to udela kdyz zmenim pomer a nebo dobu lecby.
Po teto lecbe opet dokrmim a to tak abych v kazdem vcelstvu mel nakonec 15 kg cukru.
Popsal jsem vam tedy muj postup, od vas nebo i od ostatnich bych rad radu, zda to delam alespon trochu spravne a o radu jak preskladat to plodiste. Dekuji
Karle, stavebni ramky ven, nejakym zpusobem zpitvorene ci stare ramky take ven, je-li v nich plod, davam je uplne na kraj,kde necham vse vylihnout a pak je vyjmu za pekne z medniku. Polezu-li tam podruhe,mam je barevnym napinackem predem oznacene.
Cili cilem je aby tam byly prazdne ramky? Aby meli kam davat zasoby a kam klast ? Kdyz tam jsou zasoby nechat je tam v spodnim nebo hornim plodisti? Chci zimovat na dvou nastavcich...

Jak ten muj postup s KM ? Je v poho? Nebo alespon v ramci moznosti v poho?
Dekuji
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Referenční URL's