Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Prodej medu ze dvora
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
P Jurašek píše že prodej ze dvora je nezdaněný příjem a tudíš nekalá konkuce. S tim nesouhlasím daně platí i malovčelaři mají li i jiné přijmy vše se pěkně sčítá dohromady.
Už se to tu probíralo v jiném vlákně. Do 20000Kč nic. Příště, díky Mírovi K, do 30000Kč. To je nezdaněná výhoda.
Součet medu, jablek, vajíček atd. nad tuto hranici se daní.
Taky by si farmáři, mohli odečíst stejnou částku od základu. Možná by se podmínky, částečně narovnaly.
Hlavně by nemohli remcat.Big Grin
Takže celá tahle reakce na článek v MV, je zase jen o penězích.
(12.09.2013 10:42)Toma5 napsal(a): [ -> ]P Jurašek píše že prodej ze dvora je nezdaněný příjem a tudíš nekalá konkuce. S tim nesouhlasím daně platí i malovčelaři mají li i jiné přijmy vše se pěkně sčítá dohromady.

Tu by som to formuloval trocha inak. Predaj z dvora je síce nezdanený príjem, ale na druhú stranu má malovčelár aj výdavky, ktoré si na rozdiel od živnostníka nedáva do nákladov (vybavenie, cukor, liečivá, náklady na dopravu,...). Takže tvrdenie o nezdanenom príjme je tak trocha účelovo vythnuté z kontektu, aj keď je v ňom kus pravdy...
(12.09.2013 11:07)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Už se to tu probíralo v jiném vlákně. Do 20000Kč nic. Příště, díky Mírovi K, do 30000Kč. To je nezdaněná výhoda.
Součet medu, jablek, vajíček atd. nad tuto hranici se daní.
Taky by si farmáři, mohli odečíst stejnou částku od základu. Možná by se podmínky, částečně narovnaly.
Hlavně by nemohli remcat.Big Grin
Takže celá tahle reakce na článek v MV, je zase jen o penězích.

Jen pro pořádek, farmář (zemědělec) může oproti svým příjmům (výnosům) uplatnit buďto přímé výdaje (náklady), nebo paušál do výše 80% ze zákona, podle toho co je pro něho výhodnější. To že někteří vykřikují, že ze zákona osvobození malovčelaři nedaní, jsou pouze kecy se snahou o odstranění konkurece. To s daněmi nemá nic společného. To je pouze nečistý boj o místo na slunci - trhu.
JK
"Malovčelař" má zákonem přímo určeno, kolik peněz musí dát za každé svoje včelstvo ke zdanění - bez ohledu na to, zda začíná (tudíž investoval a je v těžkém mínusu, který ale nemůže rozložit do více let), vytočil letos něco nebo nic a jen krmil apod.

Malochovatel jiných zvířat tuto povinnost nemá. Zdaňuje až přiznané příjmy. Z prodeje vajec, králíků, ... Když příjmy nemá, nedaní nic.

Kdo je na tom líp?
Dale se mi nelíbi jak tam píše o dotacich aby farmy dosáhly lepe jak malovčelaři. ja bych veškeré dotace zrušil
Nie malovčelári sú nekalá konkurencia, ale dotácie robia nekalú konkurenciu. Zrušiť.
Přesně tak. Farmář si náklady na benzín, práci, cukr, léčivo, zařízení odepíše, ale malovčelař ne a to je dost podstatný rozdíl. Zřizovat živnosťák a s ním spojené náklady a odvody se kvůli 5 včelstvům nevyplatí. Ano, pokud je cílem zrušit malovčelaře a radikálně snížit počty včelařů a včelstev, tak to zdanění má význam. Zbudou jen ti co budou mít úlů jen pro zásobení rodiny a ti nic danit nebudou.
...a ještě by ty kapitalistické zrůdy měli pozavírat, farmu znárodnit a včelstva rozdat "malým, poctivým a pracovitým" včelařům, že... Nezlobte se, dámy a pánové, ale z některých příspěvků je mi, slušně řečeno - NEVOLNO...
nechápu reakci v članku brečí velkovčelař jak je znevýhodněn vůči malovčelařům, at si každý chová včelstev kolik chce pravidla tu jsou už pro jenou dané.
Limity na daňové povinosti sú určené. Môžu sa posúvať +-, ale vždy bude snaha sa im vyhnúť. Bolo by absurdné posunúť ich na najnižšiu taxu, pretože by ste platili dane aj za nazbierané hríby. Koľko úradníkov by to dokázalo skontrolovať ? Pri 150 včelstvách môžete byť živnostník, ale aj "dvorný včelár". Vaša bilancia je však potom podstatne rozdielna a určite to nie je fér. Ak sa teda aj podarí zrušiľ predaj z dvora, alebo ho nejako znevýhodniť, tak sa nebude dať kontrolovať. Tak je tomu aj teraz a nikto s tým nemá problém. Oproti kšeftom so štátnymi objednávkami a dotáciami sú to len nevinné detské klamstvá. Mimochodom, ktorý malovčelár mal kontrolu z daňového úradu ?
Tak a teď jsme zase u dotací. Mě ten článek není proti mysli. V životě nebudu mít farmu, natož velkofarmu, ale co jsem se dozvěděl je, co to obnáší.
Svůj začátek a problémy s ním, si ještě trochu pamatuji, jako každý. K problémům farmy (P.Zajíček) a natož velkofarmy, se jen tak nedostaneš. Kolik farmářů se podělí o zkušenosti, a to tady řešíme, zda je možné se uživit včelařením. I když v mém věku se mě to už netýká, rád vím o oboru, který mě zajímá co nejvíc. A můžou se mi některé názory líbit nebo ne, jsou to názory konkrétních lidí, na konkretní věc.
A navíc, říká se, že "díky Mičánkovu moru" se "pohnula" i legislativa.
Ten názor o zákazu prodeje ze dvora mě pěkně nazvednul ze židle. Zrovna tento velkovčelař je jeden z mála, co nemá důvod brečet, když jak jsem z článku pochopil, veškeré náklady do provozu tj. cca. 10 mega, vykešoval ze šrajtofle. Navíc si do nákladů započítá i WC papír, a tzv. prodej ze dvora si snadno dorovná prodejem bez papíru. To že si nahamounil 1000 včelstev a furt má málo, to je jeho problém, když není soudný. Pokud se tomu chce věnovat, tak ať si nestěžuje. Na druhou stranu chápu, že někteří závistivci, a nebude jich málo, mu závidí peníze co v tom už má a i ty co ještě nevydělal. Předpokládám však, že tu dřinu, kterou s tím jistě bude mít, mu už nikdo závidět nebude.

Pan majitel velkofarmy sám přišel na to (samozřejmě až poté, co si všechny v okolí znepřátelil), že to s tím zavčelením "trošku" přepískl, tak ať se nediví ostatním, že jsou na něj naštvaní a to nejenom včelaři. Stačí mi mých 10 včelsev u baráku v tomto období a pak zapomenout nějakou sladkou dobrotu na stole venku. To se tam pak tři dny nedá sedět (já jsem v pohodě, ale všichni zbabělci prchají a nadávají Big Grin ) Taky si stěžuje, na různé naschvály. No myslím si, že pokud místo úlů nenajde hromadu popela, tak si nemá na co stěžovat, protože tohle bude souboj nervů, jestli lidi nemůžou vylézt z baráků (jak jsem pochopil). Takové sekání trávy, to včely milují, znám to z vlastní zkušenosti...

Takže abych to shrnul, čím víc mi to budou překábátění soudruzi u nás v EU a jinde znepříjemňovat různými příkazy, zákazy a nařízeními, tím více mě bude bavit tyto předpisy porušovat a s jejich nařízeními si vytírat zadek. Jen doufám, že jich bude dost a budou přijatelné tloušťky. Ani moc tenké - to by se mi mohl při použití protlačit ukazovák, no ani moc hrubé, protože si z toho nehodlám rozdrásat zadek.

Pěkný den.

P.S.: Jo a dotace, ty bych zrušil, naprosto všechny! To by se asi některým podnikatelům taky nelíbilo že? Ono se to dobře podniká, když mám 80% odpočitatelných položek a EU mi zasponzoruje část projektu. Takových pravicových "podnikatelů" jsou dnes spousty, co si za naše peníze co posíláme z daní do EU, odkud nám část z nich vrací zpátky, staví různá školící střediska (hospody) a jinak rozšiřují svůj soukromý majetek, samozřejmě daně neplatí, nebo skoro vůbec ne, protože by přece byli blbí. Nebo taky "zemědělci" co možná dvakrát za rok posekají trávu na X hektarech zkoupených pozemků a zbytek roku houpou nohama. Na druhou stranu opravdoví zemědělci se dřou od rána do večera na poli, aby z toho měli akorát bolavá záda a ruce. Tomu říkám komunismus naruby. Ne peníze většině co si to zaslouží t.j. pro veřejně prospěšné účely, ale jen úzké skupině příživníků, kteří v tom umí chodit. Samozřejmě všichni OSVČ nejsou příživníci, ale nikdo mi nevymluví, že v současné době to vypadá tak, že jich je většina.
Ke zdanění jsou zde platné české daňové zákony, platné pro malovčelaře i ty velko. Co smí prodávat a produkovat, a kdo, to už tu przní mimo jiné i dotacemi naše EU. Tomu velkofarmáři ale vadí že místní trh okupuje z domu malovčelař, který si zde za léta udělal dobré jméno, a který nejspíše ten prodej medu nedaní.. Hergot, vždyť by ten trh mohl zabrat on, chůďa, a taky ten prodej z domu samozřejmě nedanit. Vždyť kdo to bude schopný u prodeje ze dvora zkontrolovat že ?
Grofe a Greene: fakt vám to přijde jako smysluplný tón debaty...? Mně přijde, že to jenom eskalujete a roztáčíte spirálu.
Řekl bych že téma "prodej medu ze dvora" by si zasloužilo svoje vlastní vlákno. Diskutuje se o něm v tomto vlákně a pak zde a zde a zde a zde....
(12.09.2013 14:23)jdjd napsal(a): [ -> ]Grofe a Greene: fakt vám to přijde jako smysluplný tón debaty...? Mně přijde, že to jenom eskalujete a roztáčíte spirálu.

Jen projevuji svůj názor na výše zveřejněnou věc. Confused Pokud někdo něco eskaluje, či dokonce rozvrtěl jakousi spirálu, je to dle mě ten co nadzvedl tolik lidí ze židlí, s tím dle mne hloupým, nebo přinejmenším nešťastným tvrzením o prodeji ze dvora.. Sleepy
(12.09.2013 14:23)jdjd napsal(a): [ -> ]Grofe a Greene: fakt vám to přijde jako smysluplný tón debaty...? Mně přijde, že to jenom eskalujete a roztáčíte spirálu.

Já se vždy rozpálím, když narazím na nespravedlnost a "nepořádek". Nepořádkem jsou dotace, které spolehlivě likvidují ty, kteří se svou prací chtějí živit poctivě a navíc běžnému občanovi nic nepřináší. Jako příklad uvádím dotace na "eko" kotle, kdy po zavedení dotací stouply ceny kotlů o 100%, kdy (snad mám správné informace) nakupující pak dostal někdy na dotacích to, co ve své podstatě zaplatil navíc. Jediný kdo se smál byl prodejce, eventuelně výrobce. Vzhledem k tomu, že včelařím pouze krátce domnívám se, že obdobným způsobem byly postiženy ceny i ve včelařském oboru. Jediné co to běžnému, sociálně slabému včelaři (tím myslím zejména sebe, aby se zase někdo neurazil) přináší je to, že musí našetřit dvakrát tolik peněz, aby pak MOŽNÁ dostal půlku zpátky. V konečném důsledku však zaplatí stejně tolik peněz (a možná i víc), než kdyby žádné dotace nebyly. Dalším problémem je, že například u dotací z EU je minimální investice 20 tisíc korun. Pro někoho to je kapesné, pro někoho hromada peněz. A tak sociálně slabý včelař (zase já) má problém aby vůbec ty peníze dal dohromady. Takto se podporují zase ti, co mají peněz dost a naopak si stěžují, že jsou na dotace nějaké stropy. Tedy nestačí, že jí s plnými ústy, ještě při tom chce i mlaskat a krkat - snad dostatečně korektně řečeno.

Například Olomoucký kraj sliboval začínajícím včelařům "AŽ" 10.000,- Kč tj. max tuto částku, což mělo být 50% z celkové investice. Nakonec se to smrsklo cca. na čtvrtinu, ale hloupý kdo dává, hloupěší kdo nebere - říkával můj děda.

Další dotace 180,- Kč za opylovací činnost na včelstvo. Tak se zase směju, protože to nemám ani na cukr a ještě se někomu v hlavě honí myšlenky na to, že mi zakáže prodej ze dvora. LOL. Jenom to v nevčelařích vzbuzuje závist a já si (opět sám za sebe) připadám jako blbec a zloděj před lidmi, kteří mají odvahu mi říct co si o tom myslí. Samozřejmě jsou řádně zmasírování z TV o tom, jak se ti včelaři letos zase navatili z dotací a ještě měli tu drzost zdražit med.

O tom, kolik mě stálo letos moje včelaření nehodlám brečet, protože to bylo moje rozhodnutí. Předpokládal jsem výnos 20 kg ze včelstva a nakonec měl úžasných 8 a to jsem byl rád, že jsem je na jaře zachránil, protože to byly opravodoví chudáčci. Naštěstí mám ve svém okolí skutečné přátele včelaře, kteří mi zcela ZADARMO smetli několik beden ze svých včel. Naoplátku jim zase já budu k dispozici, až to budou potřebovat. O tom hovořím ve vtahu k tomu, že si pan velko-podnikatel nabral víc, než bylo zdrávo a aby si zachránil vlastní kůži, tak ho napadl skvělý nápad, jak zlikvidovat konkurenci, tj. zrušením prodeje ze dvora. Jde o to, že bude-li více takových fištrónů, tak se bude med prodávat leda tak na černém trhu (to v obchoďácích není med), ale aspoň to bude za zajímavou cenu, jak už to na černém trhu chodí.

Dále co se týče velko-včelaření, já bych do toho nešel, jelikož jsem přesvědčen, že se na tom zbohatnout nedá, možná tak přežít. Spoléhat se však pouze na přírodu a předpokládané výnosy medu (nemít přitom ani dostatek stanovišť, tj. těch nepřevčelených, jak dedukuji z článku) a jít do takového podnikání, tak to udělá jen opravdu hodně velký dobrodruh. Velkovčelaření totiž není jen o medu, je to i o výrobě, prodeji či překupnictví všeho, co souvisí nejen z včelařením, aby pak ten konečný součet byl raději plusový. Říká se tomu diverzifikace výroby.

Já osobně panu velko-včelaři nezávidím vůbec nic. Nasypal do toho hromadu peněz s vysněnou návratností, ale budu mu držet palce. Jenom bych jej chtěl požádat, aby do svých problémů nezatahoval i ostatní, takovými skvělými návrhy, či úvahami, které mohou vést k tomu, že se spousta poctivců s malými počty včelstev zalekne a vyprdnou se na to, protože se budou obávat persekucí z finančáku. Ovšem, kde nic není, tam ani exekutor nebere, že? Big Grin
Nebrečíme v současné chvíli nad rozlitým mlékem? Nebo dotace a prodej ze dvora byly už zrušeny?
Pán velko-podnikatel už někoho zlikvidoval? Za názory budeme upalovat?
Grof nejsem si úplně jist zdali úvahy o kotlích vúbec patří na VF a úvahy na téma dotace do vlákna o MV.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's