Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plánky na oplodňáček
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Pravda, teď se chystám kdysi v rychlosti udělané plemenáče doopravit a doplnit rámečkem z latěk. Aby byl pevný okraj.

Na loučky pak přijde folie a bude tam pod stropem místo pro těsto. Nebo bublinkovou folii.
No, toho bych se nebál. Dává se pod střechu černý igelit - nastříhaný pytel. Pak vždy sundám střechu, odchlípnu jen tu část, kde je komora na krmení, doplním a zase zavřu. Zatím nic vykousaného. Ve velkých mě to žerou okolo očka a nebo udělají očko z druhé strany. Tak na to už nehraju a vyhodil jsem je. Ale malé oplodňováčky jsou ok. Natíral jsem latexem.
Ta díra bez kolečka je větrání a je tam vlepené včelařské pletivo tak vosy snad otravovat nebudou a kdyby tak se to dá z venku ucpat čímkoli.
Větrání má své opodstatnění při věznění mlaďušek po naplnění oplodňáčku a vložení matky. Detaily jsou v metodice, která je součástí plánku.
Pokud máte střechu ze styroduru, vlastně jakoukoliv, tak je potřeba mít možnost ji oddělat a včely nesmí mít možnost volně vylézat z oplodňáčků (to řeší ty plastové rámky). Po naplnění oplodňáčku a vložení matky se dá do sklepa bez střechy, zavře se očko. Tím větracím otvorem s pletivem je zajištěn přívod vzduchu. Díky rozrušení a rosení při plnění a sundané střeše (nedrží teplo) se včely semknou do chomáče a neublíží matce. To je strašně důležité a je to základ úspěchu při chovu v oplodňáčcích.
(12.01.2015 21:35)sloon napsal(a): [ -> ]Udělal jsem si pár oplodňáčků na letošní sezonu dle zdejšího plánku(tímto děkuji autorovy) ...

Čím jsi oplodňáčky natíral? Budu natírat cca 50 ks a ještě jsem nevybral barvu.
Jo musí být zezhora tma. Jakmile je skulinka světla, tak to vykoušou. Proto černej igelit cokolic aby prostě byla tma. Já věznim ve sklepě, takže mám nahoře strupkovou folii. na to pak černej igelit a střecha z obyč bílého polyše. Ale stejně v rozích to vykusujou. v rozích nahoře.
Oplodňáčky natírám tímto http://www.barvy-sokrates.eu/sortiment/sokrates-colour protože tím natírám i dna k úlům a měl jsem doma zbytky. Na úlech to mám třetím rokem a zatím drží tak snad to bude držet i na oplodňáčcích.
Sokrates znám a používám silnovrstvou lazuru na nátěry "kolem domu". Zkusím colour na oplodňáčky.
(13.01.2015 12:46)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Sokrates znám a používám silnovrstvou lazuru na nátěry "kolem domu". Zkusím colour na oplodňáčky.
Silnovrstvou lazuru používám na nástavky a colour na dna.
Dnešní foto....
[Obrázky: 2015_01_13_13_34_48.jpg]
Znamka moji male rucni domaci prace Cool

[Obrázky: P1000439.jpg] [Obrázky: P1000440.jpg] [Obrázky: P1000442.jpg]

[Obrázky: P1000443.jpg] [Obrázky: P1000448.jpg] [Obrázky: P1000449.jpg]
Zdravím vespolek

Co za plast používáte na loučky dle plánku v #1? Pokud mi to někdo prozradí budu neskonale potěšen neb nebudu muset znovu objevovat kolo nebo nový světadíl (myslím, že říkali Ameriku)

Otázka číslo 2. opravdu je tak velký rozdíl mezi tím zeleným styrodurem 3035 a takovým šedým? Ten styrodur plánuju jak na oploďnáčky tak na plemenáče tak abych nešlápl vedle.

Díky Bobr
Plast na rámky používám takový lesklý, který se dá ohýbat za tepla. Sehnal jsem z druhé ruky, tak neznám konkrétní specifikaci.
Na plemenáče jsem použil šedý styrodur, s texturou. Jsem velmi spokojený, zatím nic nevykusují.
XPS Synthos- je to jedno. Plast co se používá na výstražné tabulky-nějaká reklamka by to možná mohla mít..
Určitě hladký lesklý povrch bez textury, aby šel dobře čistit od vosku. Ani plexi by nebylo marné. Do oplodňáčku by bylo vidět bez rušení včel. Navíc plexi se dobře opracovává, jde tepelně tvarovat.
Letos jsem si výrobu rámků užil, dělal jsem jich cca 250 ks.
Dobrý den,
rád bych si přes zimu zkusil vyrobit dřevěný plemenáč.
Mohl byste mi někdo poskytnout plán s rozměry na výrobu pro rámky 39x24?
Mnohokrát děkuji
pre 39x24 si pozri, čo urobil honza, má tam aj foto...
http://mojevcely3.webnode.cz/news/plemen...lystyrenu/
Tady jsi v oplodňáčcích.
Plemenáče hledej jinde.
Přiložené plán řezů pro výrobu 10 ks oplodňáčků (víko z extrudovaného polystyrenu). Prográmek MaxCut můžu doporučit!!!
Nechci nikoho ovlivňovat v čem má kdo chovat matky, ale tak nějak už se chovem na amaterské úrovni zabývám skoro půl století a tak jsem toho dost vyzkoušel a s tím i dost slepých uliček. Pro toho, kdo nevyrábí matky po stovkách a tisících je co do výsledků a pracností oplodňáček slepá ulička. Kdysi a už je to dost dlouho napsal do včelařství př. Kolomý jak chová on matky v plemenáčích. Zkusil jsem a od těch dob nic neřeším pouze doladil na DS. Všechny oplodňáčky jsem rozdal a spálil a že jich bylo! Rovněž i na teď moderní Miniplusy mám stejný názor. To všechno už tu bylo a zaniklo no a teď se nám to moderně vrací. Problém chovu matek se musí řešit v celku, aby na sebe vše navazovalo a nespotřebovalo to moc času na práci. Zkuste si propočítat, kolik operací a času spotřebujete od doby kdy vezmete do ruky lžičku až po kontrolu kladení nové matky např u 10 včelstev a v oplodňáčcích. K tomu připočítejte 30% ztrátovost při oplozování jak běžně uvádí literatura. Tohle si chcete zavádět? Děkuji nechci! Zdraví R. S.
Rudo, tesat do kamene. Kdo dělá pár matek pro svoji potřebu, nemá potřebu investovat do dalšího HW a učit se novou techniku chovu. Plemenáč je pro tyto případy skvělá věc, navíc přidáním oddělku se mění matka s velkou jistotou. Sám vlastním cca 80 oplodňáčků (lité z polyuretanu do formy) a co mi to trvalo, než jsem chov zvládl. I ten "hloupý" oplodňáček má své zákonitosti, stačí driobnost a práce je fuč. A jak píšeš, operací, které musíš absolvovat je dost, času taky. Bez systému to nejde, pokud se tomu chceš trochu věnovat.
Na věc mám ještě radikálnější názor. Pokud matky či oddělky neprodávám, mám nízký nástavek a jsem v nížině je i plemenáč zbytečná krabice navíc. Pracuji přímo s nástavkem, který se dá popř. přepažit na dvě části (dva oddělky) - což už také nedělám, bo předělávat plásty je další operace navíc.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's