Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plánky na oplodňáček
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Sdružený chov více jednotek j jedné bedně jsem zavrhl, pokud potřebuji pracovat s jednou jednotkou, další mě omezuje.
Plemenáče bych nezavrhoval, pro oddělek je to vhodnější než celý nástavek, hlavně z pohledu teplotního režimu. Až začíná plemenáč "přetékat včelami", překládám do nástavku.
Ale to se už dostáváme k jinému tématu.
Oplodňáček má smysl pro toho, kdo se matkám věnuje více. S malým množstvím včel lze matku vychovat bez potíží.
Já som tiež robil 6 rámikové 42X35 plemenáče v domnení že si tým niečo pomôžem.Podľa mňa absolútny nezmysel,škoda roboty,z hruba po 3 týždňoch som musel znova včely prekladať a to do nadstavku,plemenáč bol plný.V nadstavku ak aj spravím odloženec,tak stačí ak mám prepážku a ako odloženec silnie len si ju pusuniem a nemusím riešiť teraz prázdne plemenáče ktoré mi len zavadzajú.Plemenáče majú zmysel len ak si v nich držím rezervné matky a aj to by som sa bez nich zaobišiel.
Záleží i na době, kdy tvořím oddělek, v jaké síle a na jaké výšce rámku. Pokud oddělek tvořím koncem dubna až v květnu s jedním plodovým plástem, plemenáč uvítám na jakékoli rámkové míře. Pokud oddělek tvořím později, červen červenec se třemi plodovými plásty, na vyšším plástu, je nástavek též vhodný. Vše má své pro a proti. Je to i o fyzické kondici včelaře, plemenáče se lépe přenášejí. Sám plemenáče používám i jako malé nástavkové úly k přezimování vytvořených rezervních včelstev na 10 - 15-ti plástech výšky rámku 17 cm, to znamená 2 - 3 pěti plástové nástavky. Podle mne to není další zbytečný krám do baráku. Jak zde je v diskusi předkládáno, ani na tuto otázku nemáme jednotný názor. Vše nám dá až praxe v tom kterém našem provozu a získané zkušenosti. Samozřejmě, že i oplodňáčky mají své opodstatnění, avšak za určitých podmínek jak již je uvedeno výše, to pro chovatele, kteří mrskají matky jako "Baťa cvičky", řečeno slovy neznámého klasika.
Ať se daří JK
Každý si chválí to svoje. Já jsem sdružený nástavek zkoušel, ale nadšení z něj vypadá úplně jinak. Blbě se přepravuje, je těžký, blbě se v něm krmí a je to pár serepetiček na víc. Takhle zajedu na oplozovačku, vrazím dva podpaží a nakládám na zahrádku a jedu. Tedy jednoduše spolehlivě, blbuvzdorně. Sn je těžký a bez falců špatně přepravitelný. To je důležité, protože plemenáče jsou do října úplně jinde a do nových dompvů je musím dovézt. Jsi li ale o své pravdě přesvědčen, jsem ten poslední kdo by tě chtěl předělávat! Zdraví R. S.
Zaujímavé riešenie oplodniačiku

https://zvierata.bazos.sk/inzerat/923841...ik-B-E.php
Celkem mě zaujal tento oplodňáček vyrobený 3d tiskem. Zkouším to vytisknout jsem na to zvědavý. Má možnost i nástavků a je celkem podobný oplodňáčkům prodávaným s možností rozšíření.
https://www.thingiverse.com/thing:5175812
Jaky jsou naklady na takovy vyrobek?
Náklady jsou dost závislé na tom, jaký filament se použije. Já jsem použil kombinaci PETG na rámky a PLA na zbytek. Ještě nemám vytisklou stříšku, tam se rozhoduju z čeho budu tisknout. Tisknu z druhé jakosti, takže to nejlevnější, kde jsou různé přeběhové barvy a různé zbytky. Tím se vejdu do 250-400 Kč za plně vybavený kus. Na zkoušku vyrábím pět kusů a ještě asi i dodělám pár nástavků.
Velkou výhodu vidím v odolnosti na povětrnostní vlivy a na včelky. Takže by takovéto úlky mohly při slušném zacházení vydržet mnoho let. No a kdykoliv si mohu doplnit o cokoliv co se poškodí novým výtiskem.
Celkem se mě líbí, jak vše zapadá do sebe a mohu si i upravit co potřebuji. Na odchov matek se mě to líbí čím dál víc, jsem zvědavý jak se osvědčí v provozu. Nejdřív jsem pokukoval po polystyrenových , ale ta cena mě dost odradila, hlavně u příslušenství.
Až to budu mít kompletně natisklé tak se pochlubím.
Tak to je super cena. Kdyz se teda nepocita cena tiskarny, ktera je ranec.
Vypada to cool. Jen kdyby ty plasy nebyly takovej sajrajt nebo se aspon recyklovaly ((
PLA je vyráběné z kukuřičného škrobu a je plně kompostovatelný. Zároveň je pro styk s potravinami. PETG je recyklovatelný a recyklovaný. Proto takové pasty neodsuzuji. Jinak jako také mám nejradši dřevo. Ovšem na takovouto aplikaci to není špatná volba a přijde mě to vhodnější jak polystyrén.
Na kolik by vyšel takový oplodnáček ze dřeva? Myslím jen trošku práce, zbytky prkýnek se vždycky najdou...
PLA je nevhodný kvuli nízké teplotní stabilitě a UV odolnosti. Tisknul bych z PETG nebo ASA.
Ze dřeva si vyrábím vše co potřebuji ostatního. U oplodňáčků potřebuji tekuté přikrmování, odolnost na déšť a to je tady vyřešené v jednom.

Jsem si vědom teplotních omezení. Nepředpokládám teploty vyšší jak 50°C a to je pak i PLA v pohodě, tedy to co používám já. Právě na tu stříšku použiju asi PETG. S UV zářením zas nemám tak špatné zkušenosti pokud není PLA vystavené dlouhodobě přímému slunci. Oplodňáčky nedávám na přímé slunce, tak se ani té degradace nebojím.
ASA mě nepřijde jako vhodný materiál do včel. Nevím o tom že by nějaká ASA byla s certifikací pro styk s potravinami.
(11.01.2024 20:07)Slavík napsal(a): [ -> ]Na kolik by vyšel takový oplodnáček ze dřeva? Myslím jen trošku práce, zbytky prkýnek se vždycky najdou...

No, to delam, sice to jsou zbytky, ale pechova strecha, prace ...za 200Kc se nechytam
S tiskem si hraju přes šest let. Je to celkem užitečná hračka a když člověk ví jak na to, tak i levná. Nemyslím si Daste, že tiskárna za 1200-1500 je ranec Big Grin. Nakoupil jsem totiž nefunkční tiskárny za zlomkovou cenu a nyní mám čtyři kousky z toho jednu ještě musím opravit. Jo nové od výrobce jsou relativně dražší. Naštěstí jdou nakoupit nové vrácené, jako nefunkční. No a já, abych šetřil přírodu a svoji kapsu jsem je dal do kupy Wink.
Mě se právě nelíbilo, že bych u dřeva musel vymýšlet co a jak a při tom řešit stříšky a jak krmit, případně vymýšlet krmítka a přísun vody. Takto zpracuju mizerný materiál, pro někoho u tisku fujky a za málo peněz hodně muziky. Hlavně mě tisk baví a v tomto případě je užitečný.
Na tomto modelu je dobře vymyšlené odvětrávání a celé to je sesazené na falc. Dobře se s tím manipuluje je to lehké a pevné. ideální k transportu na větší vzdálenost.
Vubec se neorientuju. Pls, kolik stoji tiskarna, funkcni uz od vyrobce Smile, takova, ktera dokaze vytisknout tenhle oplodnak..?
Trochu lépe vybavená okolo 7-14t. Záleží jaká konstrukce a zda je krytá. Mám dobrou zkušenost s Elegoo a Kywoo co jsou nekryté a s létající podložkou.
Tiskárnu za jednotky tisic bych si nepořizoval. Dejme tomu, že za cca 8k se dá pořídit něco rozumného do začátků z asijské produkce.
Začínal jsem na Průšovi, model Mini+ Vyšla na cca 11k a pracuje na první dobrou bez potíží.
Aktuálně se bavím konstrukcí a stavbou velké tiskárny typu Delta.
K tisku dílů. Až na výjimky používám PETG, pokud je třeba vysoká odolnost, tak ABS a ASA .
Tak já jsem právě pořídil tiskárny co se prodávají od 6,5 do 9 jen s poruchou a za zlomkovou cenu. Jediná nevýhoda je menší komunitní podpora těchto tiskáren. Tisknu také hodně z PETG, ale i PLA a sem tam ABS. Na ABS a ASA to však chce uzavřenou vyhřívanou tiskárnu a i tak se to někdy u větších modelů kroutí.
Kywoo je konstrukčně podobné Průšovy, v něčem lepší v pár detailech horší. Elegoo je jako Ender na steroidech s vylepšenímy. Tisknou slušně a přesně. Pokud bych hledal něco lepšího šel bych do Bambule a pokud se v tom člověk rád rejpá tak asi Voron.
Moc toho netisknu asi v poslední době 6kg materiálu za měsíc. A právě na takovéto pokusy mě přijde PLA jako ideální levný materiál. Téměř se nekroutí a splňuje požadavky na potraviny i když u tohoto zařízení to není až tak nejdůležitější.
Ještě doplním, že tento polodňáček je konstruován na tiskárnu s plochou 220x220.
Nemám nic proti 3D tisku, ale zrovna toto mi přijde něco jako "co všechno umím vymodelovat v 3D CADu a co vytisknout...

Oplodňáčky jsou velmi citlivé na teplotní komfort a to oběma směry. To je jeden z důvodů, proto je nepoužívám. Dovolím si vyslovit značnou pochybnost o příznivých tepelných vlastnostech tohoto oplodňáčku.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's