Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plánky na oplodňáček
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
no nevím, nejvíce se mi osvědčil oplodňáček v podobě prosté krabičky na 4 rámky s poloviční délkou LG, takže při přidávání do včelstva jde matka i s vlastníma včelama a plodem = záruka 100% přijetí. Žádné komůrky na krmení, prostě uříznu kus těsta a dám na loučky, zcela dostatečné řešení bez problémů.
[Obrázky: P1010620.jpg]
Mám vytisknuté dva typy oplodňáčků. Tento na fotce je 4rámkový s integrovaným krmítkem. Pak mám ještě jeden typ 5 rámkový s vrchním krmítkem a možností rozšiřování o nástavky. Tyto oplodňáčky mají stejnou velikost rámečků. Já si vybral rámečky na vložení mezistěny, ale namodelované jsou tři možnosti.
Po nějakém hledání na internetu jsem zjistil, že tyto oplodňáčky vloni již testovali v Kanadě a podle všeho i u nás v Česku si ho někdo tisknul.
Počítám, že v květnu budu zkoušet, jak se v nich bude matkám dařit.
Pro zajímavost, takto kompletní kousek váží necelých 0,5 kg. Jsou snadno skladovatelné a pokud by byl problém s špatnou izolací, není problém použít na stěny polystyrén.
Vypada to hezky.
Vubec tomuto - 3d tisk - tematu nerozumim, ale nezkousel uz nekdo pouzit k tisku vceli vosk? A tisknout souse?
Tiskne se ze všeho možného, vosku, parafínů, čokolády a všeobecně co je tekuté a posléze tuhne. Jen nevím proč dělat souše, když si je umí dělat včelky samy a na mezistěny je rychlejší lis.
Moje tiskarna tiskne i ze dreva
[Obrázky: 20231021-170157-rot.jpg]
j-k: no napadlo mě, že pokud je to technicky proveditelné, tak místo odlévání mezistěn, u kterého musí člověk stát a dělat tu práci a pak další práci a zdržování v snůškovém období padne na včely, tak by bylo asi lepší z vlastního vosku si rovnou tisknout souše. ušetří to čas včelaři, ušetří to čas a práci včelám. a pokud by se to tisklo v rámci přípravy na sezonu, tak pak na jaře / v předjaří jsou připravené plásty k zakladení a později na snůšku a včely se mohou věnovat snůšce a ne výstvbě mezistzěn.
taky by se tím elegantně vyřešila obnova díla, vyvařený vosk, povařený při teplotě nad 117 stupnu (je to tak?) a pak z toho vytisknuté souše a včelař má obnovené dílo přes zimu raz dva.

protože tomu 3d tisku nerozumím a nemám zkušenost praktickou, tak nevím, jak dlouho by to trvalo vytisknout jednu souš do 39x24 (v mém případě), ale přes zimu je času dost, tak by čas asi nebyl kritickej faktor. a náklady na elektřinu by se daly taky nějak optimalizovat. a pořízovací náklady na tiskárnu, to by zaplatily ty výhody.

si myslím...
Pro Toma:
Nevím jak kdo, ale včely dokážou kvalitní souš z mezistěny vytvořit za 2 dny kus. V létě, kdy jsou nažhavené mají snahu stavět, tím je kontraproduktivní jim to neumožnit. Odlitou mezistěnu mám za cca 3 min. komplet i se zatavením. Tím ten tvůj nápad zcela ztrácí smysl a z hlediska v budoucnu chybějícího vosku a nákladů na energie ztrácí smysl.

Daste já si raději nechám "natisknout" v přírodě celé kmeny, které si následně zpracuji až do výsledných úlů Smile. Popravdě nechtělo se mě přes zimu mrznout v nevytápěné dílně a stloukat si oplodňáčky. Zároveň mě baví tisk a na tyto účely je to myslím si velice použitelné. Přitom by to mohlo mýt celkem slušnou trvanlivost na rozdíl od polystyrénových, náchylných na vykusování a dřevěných náchylných na vodu. Zároveň se mě líbí lehkost a mobilita, protože mám v plánu si jich pár přesunout na oplození matek k lepším trubcům aby se dostávaly do chovu nové geny. No a v oněch nástavkových by to mohlo fungovat jako zásobárna matek v sezoně. Jaká bude realita jsem sám zvědavý a určitě poreferuji.
Vsak jo, me se to libi. Vyhral bych si s tim, ale ty plasty... ((
Skrobovej kompostovatelnej material by byla vyhra, ale nezda se mi, ze by dnes zvladnul tak extremni prostredi, jako je vceli ul. A v exterieru.
Ale nezatracuju - stacilo by, aby vydrzel jednu sezonu. Pokud se vlhkem, horkem a UV zacne rozpadat, tak na podzim vyhodit na kompost a vytisknout nove.
Však kromě rámečků to je celé z PLA, což je ten škrob. Co jsem zkoušel, tak i to PLA je dost odolné. Jediné co mu vadí je dlouhodobé vystavení vlhkosti a přímé slunce. Plánuju tyto úlky dát na místo, které bude vyhovovat těmto podmínkám. Normální déšť PLA nevadí, ale delší dobu ve vlhku pak křehne.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's