Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Odhad počtu kleštíků ve včelstvu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
ad KM)
- 2x plná nádrž, agregovaný denní odpar 30-40ml, kyselina naředěná na 70% z 85%, poměr počítala babička z VŠCHT a tak nějak to odpovídá nějaké tabulce ředění, kterou jsem našel. NH ve 4 nástavku na pozici 3 a 7, s tím, že plodové hnízdo se rozprostírá od podmetu přes nástavek 1 a 2. Do nástavku 3 a 4 je převěšeno pár rámků s plodem, který se postupně líhne. Po mých čerstvě získaných zkušenostech bych se 85% nebál - po přidání podchlazené se jich pár vyrazilo nadechnout z očka, jinak nic, druhý den při kontrole odpařování mladušky visí v řetězech přímo v rámku s NH. Pokud mohu soudit, nepatrně přibylo mrtvých včel v prostoru před úly (povrch bez porostu, plocha tak 5x5 metrů).

ad trubci) trubce už mají, bzučí a motají se všude. Kromě vyřezaných stavebních mají sem tam trubčí buňky mezi dělničinou.

ad VMS) upravím dle instrukce Smile
Super, díky!
Odpar 30 - 40 ml je překvapivě vysoký a zdá se, že i účinný. Cenné zjištění.
Já míval u dvou NH na konci dubna 20 ml, max. 25 ml, což se mi zdálo málo ... Ale včelstva nebyla z nejsilnějších ...
Ale je fakt, že se hodně ploduje a topí ... A zřejmě ani vlhkost v úle při snůšce to nekomplikuje ...
K ředění KM (máme na to tu i zvláštní vlákno, takže jen pozn. pro zájemce:
stačí zadat třeba "ředění kyseliy mravenčí" do vyhledávače a už to jede ... Big Grin
nebo:
http://www.mojevcely.eu/news/redeni-kyseliny-mravenci/
Jiří
OT: ohledně jakýchkoli "anonymních" informací na webu jsem opatrný a raději ověřuji i jinými způsoby - trojčlenkou, sedláckým rozumem. To prosím neplatí u četných příspěvků tohoto fóra jež lze přiřadit konkrétním osobám Smile

PS: houbička byla zelená, něco z toho vyplývá ? Smile Smile Smile
Ano, chemické (křížové) pravidlo na ředění je jasné a všeobecně platné a respektované. Stejně tak jako standarndní a z něho vycházející metoda kolegy Danihlíka, na niž jsem odkazoval a kde je mimochodem praktický formulář, kam se jen zadají čísla ...
K té houbičce: materiál, rozměr, množství užité KM?
K těm kuchyňským barevným: začínal jsem s nimi, ale brzy jsem je odložil. Jednak nějak mým včelám pily "hemolymfu" Big Grin a šly po nich dosti razantně, ač jsem jim to ztížil ...
Jednak jsem do nich nedostal víc než cca 60 ml.
Navíc i po důkladném vyprání v horké vodě jsem z nich cítil cosi těžko definovatelného (výrobci to nikdy neuvádějí, stejně jako složení).
Protože nevím, jak to s KM zareaguje (je-li to tam, což také nevím), tak jsem raději přešel na staré a "archivované" desky od Formidolu a posléze na potravinářské celulozové filtry Hobrafilt, které na jednu aplikaci, jež vydrží cca 2 - 2,5 dne, pojmou cca 100 ml. Neboj, jsou taky pravoúhlé a zařezávají Big Grin Cena byla tehdy cca 6 Kč/kus, mám zásobu.
Samozřejmě na tenkých latičkách a pod nimi zelený polynet, takže nevykousávají. Nad to folie.
Počkám cca 3 dny a dávám 2. cyklus.
Proto jsem se na ty houbičky ptal Wink ...
Jdu zadávat spad do VMS ...
Jiří
ad houbička) v toto ohledu jsem byl nepřipraven, takže houbička nějaká obyčejná, na rychlo v drogerii zakoupená, shánět něco jiného nebyl prostor, rozměr 20x20 cm, vymáchaná a před aplikací usušená na troud, kyseliny pojmula cca 50 ml, odhadem podle úbytku v dávkovací střičce. Včely nevykousávaly, žihadla 2. Položená přímo na očištěných Žákovo rámkách, nahoře přes celý nástavek folie.
(20.04.2014 6:18)ZdenekM napsal(a): [ -> ]
(18.04.2014 17:41)ZdenekM napsal(a): [ -> ]18.4:
č.2 denní spad 0ks (Formidol)
č.3 denní spad 124ks (včera Varidol)
č.4 denní spad 9ks (Formidol-odebrán už jej začli rozkousávat)

Tak uvidíme Smile

19.4:

č.2 denní spad 1ks (Formidol naplno) TM
č.3 denní spad 72ks ( Varidol 17.4) jen TM
č.4 denní spad 6ks (Formidol-odebrán 18.4) 5 TM 1SV


TM-tmavej
SV- světlej (narůžovělej atd.)

20.4:

č.2 denní spad 0ks ( Formidol-odebrán)
č.3 denní spad 27ks ( Varidol 17.4) jen TM
č.4 denní spad 7ks (Formidol-odebrán 18.4) 5 TM 1SV

21.4:

č.2 denní spad 0ks
č.3 denní spad 2ks TM
č.4 denní spad 9ks TM
Budu kontrolovat spad , po vytočení prvního medu, nasadit dlouhodobý odpařovač.)
správně? Smile
Kolegové včelaři a včelařky,
dá se říci snad po úspěšném jarním zásahu proti kleštíkovi u výše popsaných případů stojí za úvahu, zda po velice příznivých výsledcích ze vzorků zimní měli, není těchto případů, které tu byly popsány ještě mnohem více. Tyto prezentované případy byly zachyceny u svědomitých včelařů, které jak jsem již předeslal nenechal v klidu výsledek vyšetření zimní měli. Dospěli jsme do poznání jak asi se rozvine přemnožení roztoče na našich včelnicích a částečně také, jak se mu dá čelit po takové mírné zimě. Každým dalším dnem jsou opatření složitější a složitější (nakažení sousedních včelstev). Proto si myslím, že tak vzácný materiál jako je spad ze zimní měli v měcíci únoru a březnu by si měl zodpovědný včelař vyšetřit sám a to každé včelstvo zvlášť. Tam se ukáže jak na tom včelstva jsou. Dá se to zjistit i s prosincové měli, ale tam ta odchylka není tak markantní. Když prohlížím VMS, tak mne vytáčí, že se zde také průměruje, což je podle mne chyba. Tím ho ale celý jako takový nechci zpochybnit. To ne. Berte to tak, že když na podzim ošetříte taky nedocílíte u všech včelstev stejný výsledek. Pak včelstva která prošla ošetřením s najvíce roztoči, jsou zdrojem počáteční hladiny nákazy v následujícím roce. Tady jsou podle mne rezervy v ošetřování včelstev. Musí skončit doba, kdy se důvěrníci na schůzi ZO chlubili v listopadu "už to mám třikrát hotovo". A za další - ať si vyšetřují zimní měl, kterou odevzdáváme, jak dlouho chtějí - k čemu to je nevím.
(22.04.2014 15:45)Jiří V. napsal(a): [ -> ]... Proto si myslím, že tak vzácný materiál jako je spad ze zimní měli v měcíci únoru a březnu by si měl zodpovědný včelař vyšetřit sám a to každé včelstvo zvlášť. Tam se ukáže jak na tom včelstva jsou. Dá se to zjistit i s prosincové měli, ale tam ta odchylka není tak markantní. ...

Trochu bych si dovolil, Jiří, polemizovat o tom, co nám říká přirozený spad v měsících únoru - dubnu (i s vědomím, že letos je řada věcí jinak).
Není to o počítání roztočů, nýbrž o interpretaci napočítaných čísel vzhledem ke stavu včelstva a možnému jeho ohrožení.
Navrhuji to jako téma dlouhodobé debaty. Psal a přednášel o tom už kolega Pavel Holub (naposledy v Nepomuku) a třeba v inovované versi jeho Zápisníku moderního včelaře byl původní graf úrovní spadů a nebezpečnosti stran napadení podstatně upraven pro období dubna. Z různých důvodů, také kvůli přínosu roztočů odjinud.
Sám sleduji spad pravidelně a toto jaro je jeho interpetace pro mě docela oříškem. Dlouhý spad po předvánoční KŠ, pak úklid, jak se včelstva zmocňovala prostoru a čistila jej. Vlastně u některých až doteď. A pořád padali, i když kolegové hlásili nuly.
Takže: co to padá za roztoče a jak se ten spad má k úrovni napadení včelstva?
Ovšem objevilo se už i pár (2) světlých. To je signál ...
Kombinace metod (test napadení plodu) i při dosti silném přirozeném spadu zase na větší napadení neukazuje (až na 2 výjimky, viz VMS). Spad u většiny včelstev (na jaro dosti vysoký) vykazuje setrvale klesající tendenci. Roztoči jsou na podložce rozptýleni po celé její ploše ... Opatrně a s nejvyšší pokorou to zatím interpretuju jako úklid či jako mrtvolky přestárlých roztočů.
Moc bych se přimlouval za pokračování této debaty a dokonce bych poprosil i kolegy z dalších regionů o zprávy od nich. Vše je o komunikaci a tento rok bude opravdu zkouška ohněm ... Máme tu výhodu, že už jsme začali komunikovat a díky za to ...
Jiří
Jeden včelař mě poprosil, abych se s ním kouknul na jeho včely. Má jich míň než deset a prý teď moc nestíhá včelařit. Do telefonu prozradil, že je má na třech až čtyřech nízkých bednách, tak jsem čekal, že budeme hlavně dělat přeletáky. Ačkoli to v zimě byla pěkná silná včelstva, teď ty tři bedny sotva obsedala. Stačilo ale zvednout první rámek a hned to bylo jasné - dvě včely si vezly roztoče. Totéž na dalších rámcích prakticky ve všech včelstvech. Trubčina místy napadená asi z padesáti procent. Hned jsme spolu všechen trubčí plod vyřezali a slíbil, že obratem nasadí odpařovače.

Protože včelařím v extrémně zavčelené oblasti, rozhodl jsem se změnit strategii a soustředit se hlavně na to, aby má včelstva byla co nejčistší ve chvíli, kdy to kolem začne kolabovat. Začít to může už za pár týdnů.
Pane Vondrák,
pro všechny zde na fóru by bylo jistě přínosné sdělit ještě historii loňského ošetření u tohoto včelaře, abychom se z toho mohli poučit jak se k takovému výsledku došlo. Je to možné?
Prý léčil pouze dlouhodobým odpařovačem kyseliny mravenčí. Nepamatuje si kdy, kolikrát, ani s jakými výsledky.
Díky za odpověď i z tohoto se dá poučit.
Dnes kontrola u mě po 5 dnech:

Spady ve VMS a zde.

Krajní: průměrný denní 14,8 (2x nassenheider, agregovaný denní odpar 30-40ml)
Prostř: průměrný denní 0,2ks
Krajní: průměrný denní 14 (2x nassenheider, agregovaný denní odpar 20-30ml)

Na podložkách mravenci, loni jsem natíral nohy bílou vazelinou, ta byla pro ně neprůstupná, letos jsem natřel nějakou červenou, ta jim problémy nedělá. Tam kde byla vyřezaná trubčina, tak ve stavebních zatím nic moc nestaví, v podmetu něco visí, to vyříznu příští týden, nezdálo se mi to moc zavíčkované. Nejtěžší jsou 3-tí nástavky, ve čtvrtých jen trošku. Různě po plástech sem tam suchá miska, jinak nic.
(22.04.2014 7:06)ZdenekM napsal(a): [ -> ]20.4:

č.2 denní spad 0ks ( Formidol-odebrán)
č.3 denní spad 27ks ( Varidol 17.4) jen TM
č.4 denní spad 7ks (Formidol-odebrán 18.4) 5 TM 1SV

21.4:

č.2 denní spad 0ks
č.3 denní spad 2ks TM
č.4 denní spad 9ks TM
Budu kontrolovat spad , po vytočení prvního medu, nasadit dlouhodobý odpařovač.)
správně? Smile

Po delší době spady.
č.2 0ks
č.3 0ks
č.4 (39x30) cca 2-3 denně.
S prominutím, jste protagonisté ve filmu "final destination", nebo jste Bohové nové reality? S trochou poezie můžete napsat jak včely horlivě šmídí na letáku a propuknou v júbel, když se na horizontu včelnice objeví postava zahalená do bílého roucha a aróma karboxylu, nebo amidinu. Ale asi si uvědomujete, že šíření strachu a paniky je nejúčinější prostředek, jak obracet včelaře lajdáky na Vaší víru. Určitě si kladete otázku, proč Vás zase buzeruji? Nikdo nemůže poznat zavčas virózu podle počtu roztočů, kteří se vozí na včelách. Bud'te upřímní sami k sobě, Vaši roztoči umírají s úsměvem ve tváři.
(06.05.2014 6:48)ZdenekM napsal(a): [ -> ]
(22.04.2014 7:06)ZdenekM napsal(a): [ -> ]20.4:

č.2 denní spad 0ks ( Formidol-odebrán)
č.3 denní spad 27ks ( Varidol 17.4) jen TM
č.4 denní spad 7ks (Formidol-odebrán 18.4) 5 TM 1SV

21.4:

č.2 denní spad 0ks
č.3 denní spad 2ks TM
č.4 denní spad 9ks TM
Budu kontrolovat spad , po vytočení prvního medu, nasadit dlouhodobý odpařovač.)
správně? Smile

Po delší době spady.
č.2 0ks
č.3 0ks
č.4 (39x30) cca 2-3 denně.

Takže se opět vrátím. Sokovej nárůst týdeního spadu č.4. Minulou kontrolu po týdnu spad do 10. Tento týden nárůst spad víc jak 70-přestal sem počítat. Medník odebrán, včely smeteny, a nasazen formidol.
Mnoho včel nosící si roztoče na sobě při prohlídce. Zajímavé, že jim to viditelně nevadí.
č.3 spad max 1 týdně
Č.2 1-2 týdně.

V Čisté snad preventivně udělám to samé-tam se spad blbě kontroluje, čechoslovák a pevné plodiště :/
Letos s tím musím ještě zabojovat. Nerad bych o včelstva přišel Sad (ke všemu mojí vinou...)
Konečně se mi podařilo upravit alespoň jeden úl tak, aby mravenci nemohli hodovat na spadlých roztočích.
První sčítání padlých kleštíků po 24 hod. mi vyrazilo dech - cca 30 kusů se skvělo na podložce! Podle mého skromného odhadu si koleduji o kolapsSad Do včelstva jsem i nahlédl a hned na dvou trubcích jsem uviděl přisátýho kleštíka. Další tři včelstva na tom nebudou asi lépe...Kruciální otázka je ovšem - co s tím?
Napadá mě v podstatě jediná věc - vytočit med a aplikovat kyselinu mravenčí, nejlépe asi krátkodobě. Mám dobrou zkušenost s houbičkama, takže bych do houbičky napustil cca 60 ml 65% KM, nahoru na rámky, překrýt fólií a kontrolovat. Po jejich "vyschnutí" a podle spadu případně opakovat. Mám i dlouhodobé odpařovače, ale nevím, abych včely moc nepodtrhl.
Úly jsou plné plodu všeho stáří. Poměrně velké množství je i trubčího plodu. Ten bych mohl zlikvidovat vyřezáním.
Nebo máte někdo jiný nápad?

P.S. Doufám že jsem trefil vlákno...
- vyřezal bych zavíčkovanou trubčinu ze stavebních, přitom bych vyzkoušel pitvu trubčího plodu a zkusil se podívat jak to vypadá s kleštíkem uvnitř (pro získání zkušenosti ), to vyřezávání a pitva je tak hnusná práce, že ji považuju i za dobrou motivaci včelaře, aby příště všechny zásahy dělal pořádně
- nasadil bych dlouhodobý odpařovač(e), tak aby souhrnný denní odpar byl okolo 40-50ml. Mě to v dubnu fungovalo při 5-ti nástavkách 2/3Langa při nasazení současně dvou nasenheiderů s velkým knotem. Teď bude teplo, tak to bude chtít trochu poladit a ze začátku alespoň obden kontrolovat odpar. Dával jsem 70 procentní podchlazenou. Houbička bude málo, resp. nezjistíš přesně kolik tý kyseliny do nich jde a budeš ji muset často doplňovat.
- pokud je co, tak bych to předtím vytočil
- osobně budu nasazovat dlouhodobé opět nyní v pátek nebo v sobotu, vyřezávání si tentokrát odpustím
- točil jsem letos dvakrát 5.5. a 30.5. , celkem 60 kg ze tří, s tím, že jedny byly před druhým točením vyrojený, takže z nich nic.
- hlavním poznatkem z mého prvního včelařského roku je, že jarní akce (rozšiřování) jsem dělal z obavy před podtržením pozdě a loňské podzimní (léčení) brzy. Příště se na ty rady od dědků vykašlu.
- do VMS aktuálně nezadávám, neboť bitvu s mravenci prohrávám na celé čáře, budu to muset pro příště nějak lépe pořešit, co teď s tím, když jsou na stojanu 7-mi nástavkové paneláky
- pozoruj to a dej na svůj pocit z toho co uvidíš, není nic lepšího
Díky.
Já na jaře léčil KM, ale protože ještě vítězili mravenci, nemohl jsem účinnost nijak vyhodnotit.Ale už se polepším.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Referenční URL's