Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Fenologie
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Máte někdo představu jak vydatným zdrojem nektaru jsou samčí květy jívy? Sbírala ho tam skoro polovina ze všech včel na jívách.
Jíva meduje velmi silně ,Kdyby bylo teplo a tak dlouhý den jako v květnu byla by to regulérní jarní výnosná snůška.
(23.03.2014 9:01)JirkaJ. napsal(a): [ -> ]Máte někdo představu jak vydatným zdrojem nektaru jsou samčí květy jívy? Sbírala ho tam skoro polovina ze všech včel na jívách.

Jirko, věřím,že jsi se jen překlepnul......Wink
Jestli ne, tak SAMČÍ květy jívy nedají nektar vůbec žádný.....tam je jen pyl. Na SAMIČÍCH květech jsou nektaria. Je to dvoudomá rostlina.
Milane, nepřeklepnul. pozoruj samčí jívu a včely na ní. Samčí květy mají také nektaria a dost velká část včel na nich sbírá nektar.
No,....Extraflorální nektária se na vrbě jívě sice vyskytují, ale tuším na palistech na řapíku listů....a na to je ještě brzo. Jestli na těch "žlutejch kočičkách" něco cucaj, tak možná je to tím, že se mezi hustejma tyčinkama urží i voda....ale rozhodně to nebude nektar.
Tak jsem nahlídl do Haragsima: "nektaria jsou jak u samčích, tak u samičích jedinců uložena po jednom na květním lůžku u základny podpůrného listenu semeníku". Asi si pořídím silnější brejle a půjdu to prozkoumat.
Fakt mě překvapilo, kolik včel tam něco sálo a ignorovalo pyl.
(23.03.2014 9:01)JirkaJ. napsal(a): [ -> ]Máte někdo představu jak vydatným zdrojem nektaru jsou samčí květy jívy? Sbírala ho tam skoro polovina ze všech včel na jívách.

za tento týden mi úl na váze "přibral" 3,10 kg myslím že většina z toho bude nektar z jív
Neuveriteľné! V Dubnici n/Váhom rozkvitlo pri Tescu asi 200m2 najvyššieho porastu repkySurprised. U nás kvitnú zatiaľ len jednotlivé rastliny.Žeby to na dolniakoch ešte nekvitlo alebo sa kolegovci len nepochválili?.Zdá sa,že tento rok to pokvitne zas všetko naraz a ak nevyjde počasie[čo takto skoro nie je vylúčené] ,tak môžeme zas vytáčať akurát z haj..a[ako hovoril môj nebohy učiteľ včelárstva dedo Jozef]
Možná jim opravdu nekvete. Je to zvláštní rok. Mám rodiče u Brna a letos poprvé rozkvetl můj zlatý déšť a koniklece dříve než jim. Taky tu kvetou meruňky, které byly každý rok tak o dva týdny pozadu. Letos nám kvetou současně. Asi nějaké teplé proudění. Wink
Lučenec,

repka ešte ani poriadne nevyrazila, takže pohoda, kvitnuť sa určite ešte nechystá
Kočovníci v tom budú mať tento rok asi riadny guláš
Při pátrání po vědomostech o tom jak se tvoří nektar, jsem narazila na pěkné stránky: Ovocnářské vzdělávání na Hlučínsku. (bohužel neumím vložit odkaz). V kategorii ovocnářství a včelařství jsou moc pěkně rozpracovány podmínky tvorby nektaru. Tak jestli se to někomu taky hodí, nebo se chce uklidnit, když vidí jak se ty nakvetlé stromy smývají, doporučuji tam zavítat.
(23.03.2014 19:56)Adzo napsal(a): [ -> ]Neuveriteľné! V Dubnici n/Váhom rozkvitlo pri Tescu asi 200m2 najvyššieho porastu repkySurprised. U nás kvitnú zatiaľ len jednotlivé rastliny.Žeby to na dolniakoch ešte nekvitlo alebo sa kolegovci len nepochválili?.Zdá sa,že tento rok to pokvitne zas všetko naraz a ak nevyjde počasie[čo takto skoro nie je vylúčené] ,tak môžeme zas vytáčať akurát z haj..a[ako hovoril môj nebohy učiteľ včelárstva dedo Jozef]

U nás to vyzerá tak,že ak by bolo teplo,do týždňa repka kvitne.Už teraz je vidieť miestami žlté kvety,no včelstvá budú pripravené tak o 10 dní.Chcelo by to popršať a ešte minimálne týždeň chladno.Rozvoj prírody trošku preskočil silu včelstiev.O tomto čase žlté kvety repky a tak vysoký porast teda nepamätám.
Tak dnes jsem si poprvé v parku před hlavním nádražím Praha všiml pampelišek.
Ano, v Praze už začínají i pampelišky, během dneška jsem už viděl asi dvě kvetoucí. Ještě chvilku a bude podzim. Big Grin
Na roudnicku začínají rašit akáty, s třítýdenním předstihem. Bude zázrak, když nepomrznou.
Na Zábřežsku začli kvést špendlíky,pampelišky též.
Dnes, před Frýdkem-Místkem, po pravé straně ze směru od Těšína kvete řepka. Nestihl jsem to při těch 130 vyfotit. Zítra tam jedu znova, tak snad to vyjde. Kdo neuvidí, neuvěří.
A skús aj zastaviť a pozrieť, či tam vôbec niečo lieta. A to niečo myslím nielen včely!
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Referenční URL's