Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Fenologie
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Dnes broskvoň.
Dobršín, 550 mnm.
Dnes rozkvetla mirabelka, začíná ptáčnice a trnka, konečně rozkvetl angrešt. To, co letos rozkvetlo za den, dříve rozkvétalo postupně dva týdny a ještě o dva týdny dříve.
Předevčírem bříza, včera javor, dnes angrešt, broskvoň, meruňka, špendlíky.
Jo a večer se nedá jezdit na kole - resp. jen se stěrači na mšice, že by už začala i medovice?
Citace:Objasnění názvosloví:
Myrobalány, špendlíky, mirabelky, renklódy a slívy
– co je co a jak to poznat.

Je v tom docela zmatek. Myrobalánu se špendlík říká jen lidově, většinou v Čechách a místy i na Moravě. Špendlík je totiž z botanického a pomologického hlediska úplně něco jiného, jde o odrůdu zařaditelnou mezi slívy (a nebo do úplně samostatné kategorie, jak občas uvádí někteří vědátoři). Vysvětlením je, že vypadá jako žlutá švestka, tedy oválně, jde od pecky a dozrává kolem poloviny srpna. Co vím, v pomologiích je zmiňovaný Špendlík katalonský a u nás na Slovácku, Valašsku a Kopanicích se pěstovával hojně Špendlík žlutý (ten v pomologiích není). Je oproti katalonskému více oválný.

Katalonský jsem naživo nikdy neviděl ani nejedl, ale místní Žlutý špendlík je chuťově delikátní, používá se na výrobu výborných marmelád a povidel, která připomínají dost meruňkové, taky na buchty a výrobu jemného destilátu. Momentálně je ale dost na ústupu, protože jej zdecimovalo virové onemocnění šarka a stále nebyl při krajových sběrech a mapování nalezen nějaký odolnější typ. Přesto se ale ještě místně pěstuje a množí z odkopků.Skoro bych mohl vypadat jako nějaký letitý pamětník a napsat, to za mého dětství... no jo ale je to tak. Na prázdninách u babičky to bylo po třešních další výborné letní ovoce.

Další zmatky jsou v rozlišování termínů Mirabelka a Myrobalán. Zmatky vidívám třeba u nás v kraji, kdy lidi říkají mirabelka myrobalánům, protože většina z nich pravou mirabelku ani neviděla. Myrobalány totiž dost zplaňují jako podnože slivoní, kdy slivoně už odumřely, myrobalán roste vesele dál a taky z pecek.

Plod mirabelky je oproti myrobalánu větší (není ale pravidlo), o hodně chutnější a hlavně jde od pecky. (A ti, kteří znají pravé špendlíky žluté, to s myrobalány nezaměňují.)

Myrobalán se používá a používal hlavně jako podnož, existují už i plodové odrůdy myrobalánu (Klar, Klaret- zapsané v Listině povolených odrůd) a také myrobalány křížené s japonskými slivoněmi např. Žurna, Obilnaja (také zapsané v LPO) či Krymska krasavica. Tyto kříženci jsou o dost chutnější než klasické myrobalány a mají i větší plody.

Existují také vícenásobní kříženci myrobalánu s meruňkami, zrající v srpnu, znám je ale jen pod označením M49 (červenoplodý ) a M52 (černoplodý).

Radim Pešek z Bojkovic
http://www.stareodrudy.org
Popravdě, nám je skoro jedno, jak se to jmenuje, ale když jsem takovou větvičku viděl předevčírem na zlaté včele a děcka měla určit přesný druh, tak mi to přišlo fakt dost těžkýSmile
Komu nám?
U nás rozdíl v době rozkvětu mirobalánu a špendlíku je.
Tak jsem na pár dní vypadl mimo sítě a vrátil se do úplně jiných podmínek. Na dolní Mži (Dobřichovice, 220 m. n. m.) kvete snad vše kromě jabloní a hrušní. Třešně, višně, slívy, meruňky, broskve, ryngle, javory, kdoulovec, angrešt, modřence, tulipány, mahonie, pomněnky, pampelišky na slunečných místech, všechno najednou, je v tom jakýsi chaos ... A jde to hrozně rychle ... Včely se snaží, nějaký přínos je, ale asi nic moc. Je sucho a hodně teplo, i když tentokrát jsme u nás rekord nezaznamenali (co se to děje? Chaos ... Big Grin).
Jiří
Sušice 500 mnm
Dnes rozkvetly pampelišky. Při tom stále ještě kvete jíva. Do týdne pokvete řepka. Takovou kumulaci jsem ještě neviděl. Včelky z toho budou mít těžkou hlavu, nebotˇnebudou vědět kam dřív.
Vysočina, Havlíčkobrodsko, 600m n.m.:
3dny zpátky rozkvetl zlatý déšť a koniklec (24.4), dnes krásně rozkvétá meruňka. Odhaduji, že i třešně to do 1. května stihnou. Řepka na poli má tak 20cm.
(27.04.2013 7:11)Kohout napsal(a): [ -> ]Komu nám?
U nás rozdíl v době rozkvětu mirobalánu a špendlíku je.

Myslel jsem spíš, že jmeno rodové a druhové je dost těžko určit. Každý ty své keříky v okolí nějak pojmenováváme, víme kdy kvetou a jakž takž s tímvystačíme (aspoň si to myslím). Nicméně tvůj příspěvek je pro mě velmi cenný - nejen kvůli tý soutěži, ale i kvůli komunikaci na dálku. Sám jsem loni vyzvídal, co za keřík to kvete - právě z tohoto okruhu. Když se do toho člově ponoří, je to jak sám píšeš pěkně zamotané Smile.

Jinak - kvete m i už i hrušeň dicolor.
(27.04.2013 12:41)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Sušice 500 mnm
Dnes rozkvetly pampelišky. Při tom stále ještě kvete jíva. Do týdne pokvete řepka. Takovou kumulaci jsem ještě neviděl. Včelky z toho budou mít těžkou hlavu, nebotˇnebudou vědět kam dřív.

Pavel, ani by som nepovedal, včely budú lietať tam (ak im počasie dovolí), ktorá rastlina dá viac nektáru, takže vždy vedia kam skôr. No a peľ s nazbierajú vždy podľa potreby, u mňa npr. je hneď na včelnici toľko púpavy a bez jedinej včely a včely radšej lietajú na vŕby (vŕba dá peľ i nektár), kvitnú už len posledné stromy, rakyta už dávnejšie dal na seba zabudnúť.

Nad. výška včelnice 238 m. Úle miery B.
Podkrkonoší, u Labe 300mnm, na kopci 400mnm - javory kvetou asi od 24. - nebo jsem si nevšiml ale dosud žádné bílé květy. Dnes jsem ořezával ptačí třešeň - větvě mi šly do rozšiřovaných úlů - a vypadá to že po bouřce která venku hřmí bude za krátko u bílo. Na řepce vyrážejí květní stvoly, ale zatím nízká. Na kopcích kde vítr sfoukal sníh je řídká a dost velké vymrzlé plochy. Mám obavy aby ji nezaorali. Jinak bych se těšil na výbornou trojkombinaci - řepka, svazenka a jetelové porosty. Plus stráně, louky a lesy. Tak ještě včely a počasí. Smile
Mám tu jednu reklamaci na počasí. Dělá si co chce. Dnes u nás rozkvétá třešeň, začalo pršet, foukat a ochladilo se o 10°C a jak to vypadá tak to nejméně 14 dní vydrží.
To stavba díla ustane a holky si dají voraz. Jen aby je při tom masivním líhnutí mladušek nenapadly nějaké nekalé úmysly a za 14 dní to nevylítlo na stromy - vlastně vylítlo ale na jejich květy, které tam doufám ještě budouHuh
Moje stanovište tiež hlási kvitnutie čerešne (začali kvitnúť asi pred 2 dňami). Dnes obcas poprsalo a opäť sa ukázalo slnko, včely potom lietali jak besné....takéto počasie môžem...
Tak u nas v Trencianskej Teplej Uz kvitne ceresna od utorka,a co sa tyka repky zacina nakvitat,ale dnes som bol v Ba a tam u repka kvitne takisto aj v Trnave tak pocitam ze tak do tyzdna je to aj u nas, n.v. 203nm.
Jak tak zjišťuji tak jsem nyní na v dilatační zóně mezi chladnou a teplou částí republiky. Třešeň,která začala rozkvétat v sobotu zůstává nakvetlá a evidentně se bojí co přijde nebo čeká na včelky Smile Takže tepelná brzda zafungovala. Bude teď zajímavé sledovat jak se doposud celoplošná synchronizace kvetení rostlin rozhodí jelikož v Čechách bude celý týden o cca 5-8°C chaldněji. Viz http://www.wetterspiegel.de/de/europa/de...01-35.html
Od pátku také kvete kamčatcká borůvka - a je v obležení jak čmeláky tak včelkami.
Už to začína....

[Obrázky: 30042013185.jpg] [Obrázky: 30042013186.jpg]
(27.04.2013 12:25)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Tak jsem na pár dní vypadl mimo sítě a vrátil se do úplně jiných podmínek. Na dolní Mži (Dobřichovice, 220 m. n. m.) kvete snad vše kromě jabloní a hrušní. Třešně, višně, slívy, meruňky, broskve, ryngle, javory, kdoulovec, angrešt, modřence, tulipány, mahonie, pomněnky, pampelišky na slunečných místech, všechno najednou, je v tom jakýsi chaos ... A jde to hrozně rychle ... Včely se snaží, nějaký přínos je, ale asi nic moc. Je sucho a hodně teplo, i když tentokrát jsme u nás rekord nezaznamenali (co se to děje? Chaos ... Big Grin).
Jiří

U nás na Plzeňsku už taky kvete všechno co výše, včetně rybízu a různých druhů borůvek. Bohužel pořád poprchává a je docela zima a větrno, takže nelítá ani jedna včela. Je to pic bum Sad Confused Huh a předpověď na další týden o nic lepší Angry
Vysočina, Havlíčkobrodsko 600 m n.m. Včera (1.5.) naplno rozkvetla Napoleonova chrupka, oproti loňsku kdy kvetla již 24.4.
Naplno kvetou už několik dní javory - včelama jen hučí. Řepka nízká, zelená, ani kvítek.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Referenční URL's