Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Fenologie
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
(26.03.2015 0:51)Mlha napsal(a): [ -> ]A další dávka aktualit z přírody, tentokrát vrba jíva a dřeviny, které opyluje vítr:
http://www.vcelyvpraze.cz/zopraha6/aktualita/

Nádherne zachytené detaily, moja poklona autorke!
Níže přikládám odkaz na dokument obsahující některé nektaro-pylo-medovico dárné stromy a rostliny.
Odkaz ke stažení zde
Na tejto stránke som sa nestretol, žeby niekto spomínal výborný ker (môže byť aj menší strom pre včely Drieň obyčajný (Cornus mas), ktorý dáva pre včely prvý jarný peľ a nektár hneď po lieske (kvety nikdy nezmrznú, ako kvety liesky).

Drieň často rastie na pahorkatinách na okrajoch lesného porastu, ale i priamo medzi dubmi, vo forme keru, ale i menšieho stromu, kvitne každý rok nápadnými zlatožltými kvetmi a vyčnievajúcimi tyčinkami umiestnenými v okolíkoch. Včely ju veľmi radi navštevujú. Drieň poskytuje podlhovasté oválne plody, dobrej chuti, ako chlapec som ich chodil zbierať a mama varila z nich veľmi chutný lekvár. U mňa kvitnú vo vzdialenosti cca 800 m od včelnici.

Takéto kry na včelnici alebo blízo nej veľmi pomáhajú včelstvám v jarnom rozvoji. Dajú sa doniesť z prírody (tam kde rastú, poznám jedno miesto, kde nad potokom rastú v dĺžke 10 km) vykopaním mladého stromčeka alebo jeho objednaním priamo zo škôlky a urobiť to v jeseň, aby sa do jari zakorenil. Budete mať z neho dvojnásobný úžitok, peľ a nektár pre včely a vy chutné plody.
Takových připomínek bude asi více, děkuji za ně. Ale neměl jsem v úmyslu sepsat všechny dobré včelařské rostliny a já jsem se nedopídil nikde o všem. Keř dřínu si pamatuji z mládí, kdy jsme zlodějsky lezli do cizí zahrady lašovat tyto chutné červené plody. Ale to jsem o včelách a nějakém opylování neměl ani páru a včely na jaře jej opylovat neviděl.
V Praze zlatice a trnky kvetou naplno. V sobotu jsem si toho všiml na strani mezi Vltavou a Letnou.
na zahradě v Šárce Smile

[Obrázky: mel_k0.jpg] [Obrázky: mel_k1.jpg] [Obrázky: mel_k2.jpg] [Obrázky: mel_k.jpg]
dnes začíná kvést řepka, sice pomalu ale první kvítky už jsou vidět.
Jaro už je tadySmile
Ty brdo, u nas je velka cca 20cm
U nás jsou louky šedivé stařinou a jívy a devětsil jsou na vrcholu kvetení.Pokud se vyčasí do týdne, ještě z toho budou nosit ze stinných míst.. Kéž by zítra bylo u nás aspoň polojasno. Hlásí u nás zataženo tak doufám že to přijde až po 16té hodině.
Umňa kvitnú slivky,broskyne,čerešné a divé slivky.
[attachment=3344][attachment=3345]Mirabelka na Uničovsku v plném květu.
Sakra co to vubec je ty Špendliky a Mirabelky pro mne to jsou exotické rostliny.
Tady nám to také začíná, včera se objevily první květy na meruňce, broskvi a angreštu. Nejsem z toho nadšen. Předpovědi uvádí na následující pondělí a úterý mrazy a to až -3°C a nebudou to jen přízemní mrazíky. Zatím to vypadá, že tam kde to kvete, co dnes holky nenanosí tak to půjde vniveč. Naštěstí ty louky, pampelišky a řepka jsou u nás rozumné a rozkvetou později.
Jinak, letos ten duben byl zvláštní - většinou v dubnu mizí rapidně zásoby, ale letos né. Naopak přibývají. V neděli a včera jsem prohazoval nástavky a koukal jak to vypadá a té čerstvé sladiny i pylu tam bylo požehnaně, starých zásob taky mraky takže matka byla tlačená dolů ale tam vzhledem k ranním mrazům se ji moc klást nechtělo. Na přidání nástavků to ale zase ještě není.
Jíva dneska skončí, ale začínají jiné druhy vrb - nachová ...
Holky se teď pasou na lánech sasanek a orsejů. Čmeláci jdou po plicníku.

Zdenku, neříkej že neznáš to roští kolem silnic po vykácených švestkách. Vždyť tady toho je mraky. Před Lanškrounem už taky začínají a dnes jsem prvních pár květů viděl.
U nas to rozjely merunky a spendliky naplno, za cca 2-3 dny to vidim na broskve a pomalinku se chysta i tresen. Snad to vyjde to s tim mrazikem nebude tak krute a doufam ze se spletou Smile
(16.04.2015 6:45)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Sakra co to vubec je ty Špendliky a Mirabelky pro mne to jsou exotické rostliny.

Tie špendlíky sú vlastne divé slivky, majú guľatý tvar , pri dozretí sú buď žlté, alebo žlté s červením líčkom, resp. červené zo žltým líčkom, veľkosť plodu je asi 2-2,5 cm,idú horšie od kôstky.Rastú pri cestách a potokoch, majú drobnejšie listy ako šlachtené salivky.
Mirabelka je žltá slivka, dobre sa odeľuje od kôstky veľkosť asi 2,5-3 cm, po dozretí je žltá,a sladká.
http://www.ovocnaskolkasabinov.sk/ponuka...elka-nancy
(16.04.2015 6:45)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Sakra co to vubec je ty Špendliky a Mirabelky...

To moc lidí neví. Špendlík na zahradě jeden mám, to je taková žlutá švestka. Mirabelky tři. A pak několik desítek myrobalánů a ty právě teď kvetou.
Zdeněk to psal nadneseně jeho humorem. ...
Tak to si teda žádnou srandu nedělám , U nás švestky kolem silnic ani nikde v přírodě nejsou i v zahradách jich je málo.My máme divoký šípek a jeřabiny. Myslel jsem že to tam máte nějaké trnky nebo co . A mirabelky to je to samé?
Dnes rozkvetla třešeň na mé zahradě.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Referenční URL's