Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Vyrojily se
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Priateľ "jack", za 1/, každý poriadny včelár má aj svoje rodné meno.
2/ Je dôležité, na čo si roj osadil, na MS či súše. Ak na MS a z vonku do úľa neprúdi nektár, tak okamžite chovať, každý deň 1 liter mierne teplého cukrového roztoku v pomere 1:1 a dať aspoň 7 krát.

Ak nie je znáška a včely sú na vystavaných plástoch, aj tak im treba podať zásoby ako pri roji, ktorý je na Ms.
Nedávať cukrový roztok by bola hotová samovražda roja. Ešte raz, všetko závisí od prínosu sladiny zvonku, ak ju nosia, tak roju bude stačiť aj to, ale ak nie tak kŕmiť bez pardonu. Anton
(08.05.2011 17:06)jacktenrek napsal(a): [ -> ]Tak roj se usadil, začali nosit pyl a nektar a během včerejška a dneška jsem dal napít 2 litry vody s cukrem. Ale myslím, že bude lepší jim tu sladinu nedávat či jo ?

nekteří by si mohli sypat popel na hlavu z nekterych příspevku, co jsem tu dříve četl ... Wink a konec diskusí ke gramatice Smile

Přikrmením nic nezkazíš, hlavně nedávat plásty se zásobami, ty působí na roj odpudivě. Ale pokud již u Tebe začíná snůška a včely nosí nektar, je přikrmování zbytečné, snad jen v době delšího nepříznivého počasí.
Gramatika: už to neřešme, ale snažme se psát srozumitelně. U Tebe chápu - první usazený roj a narozeniny k tomu - to se musí oslavit Wink
Pane Turčáni, já jsem sice včelař prvním rokem, ale propadl jsem tomu tělěm i duší, ale to neznamená, že když tu nemám pravé jméno, že to tak není Smile Má anonymita pramení spíše z opatrnosti, než nechtění (navíc až taková anonymita to není, protože uvádím téměř přesnou adresu ve svém podpisu). Na netu se pohybuji už temeř jedno desetiletí , a proto si dávam více pozor a raděj používám svůj dlouholety nick. Jinak není problém své iniciali přes PM sdělit.

Děkuji za odpověd na dotaz. Jen upřesnim, že jsem dal dve souše a 7 mezistěn.Snad je to tak ok, protože víc souší nemam zatím. Sladinu si nosí a nemusí pro ni nijak daleko před nimi je obrovska jadrnička v pravém rozpuku. A 5 m od nich je pole s řepkou, práve kvetoucí. Dneska vypili litr roztoku a včera taky. Takže bude lepší jim to pro jistotu ten litr denně aspon týden dát k tomu co si donesou pro rychlejší rozvoj?
To je OK, roji co nejvíc mezistěn - má obrovský stavební potenciál. Můžeš dát i na střídačku mezistěnu a prázdný nadrátkovaný rámek. Roj to v tuto dobu bezproblému vystaví. Je-li kvetoucí řepka 5m od úlu, je přikrmení zbytečné, ale litr roztoku denně neuškodí. Ovšem v případě nepříznivého počasí (které může přijít příští týden) se z přikrmení stane nutnost, jinak by včely přestaly stavět.
Není příliš šťastné čekat s tvorbou oddělků na dobu kdy se ve včelstvu objeví matečník jedině snad pokud budu celé včelstvo rozdělovat do oddělků.Pokud jsou rojové matečníky založeny tak rojová nálada propukla a velice těžko se zastavuje některými úkony pouze oddálí vyrojení.Nejlépe je oddělek udělat podle jiných informací stačí zjistit množství zavíčkovaného plodu a množství zakladení buněk dále pak odlíhnutí plodu ,chuti včel stavět miska a podle toho rozšiřovat či dělat jiná protirojová opatření třeba oddělky.Ono kdyby se včelstvo jenom odrojilo a mi měli jistotu že už další poroj nebude tak by to ještě nebylo tak tragické jenže ve včelstvu jsou matečníky různého stáří od ještě otevřených až po zralé ty zralé první vylíhlá matka zlikviduje ,ale na otevřených včelstvo většinou pracuje dál.Takže první matka ještě není ani oplozená a včelstvo se rojí znova a s každým rojem odlétají včely a mizí zásoby i spotřeba zásob které zůstaly tak rychle ubývají mladušky je rychle spotřebují.Pak užitek z takového včelstva je mizerný.Proto preferuji oddělky z dostatečně silných včelstev z plodem všeho stáří před vypuknutím rojové nálady.Samozřejmě že při velkých počtech včelstev se to dá asi jen těžko uhlídat ale u menších počtů to zas až tak složité není.
Krmit či nekrmit u prvorojů to většinou nutné není u porojů už je situace jiná s porojem už neodchází tolik létavek a ty už určité pokrmení potřebují jen je dobré po usazení nějaký den počkat a hlavně nedávat příliš velké dávky může se stát že roj prostě cukr nebude chtít jiné je to u medocukrového těsta to určitě zpracuje.Vždy záleží na citlivosti včelaře.Toď můj skromný názor.
Ja jsem dnes na prohlídce jednoho včelstva také našel asi 6 rojových matečníků. Na oddělky je už tedy pozdě a tak jsem to vyřešil přelétákem. Původní včelstvo jsem dal na paletu vedle a česnem obráceně. Doufám, že je to přejde a příští týden je opět spojím.
Dobrý den,
pokud vyletěl ze včelstva roj, tak co pak udělat s tímto včelstvem? Druhý den jsem do něj vlezl a vylámal všechny matečníky co jsem viděl, nenašel jsem ale žádný vykousaný, takže asi teď dlouho nebudou mít matku?? Vajíčka jsem viděl, ta asi ještě nakladla ta matka, co vyletěla s rojem... Díky za radu! Pavel
Právě že jeden matečník jsi tam měl nechat. Teď si bude muset včelstvo odchovat matku od začátku - z vajíčka, a to je zbytečně ztracený čas.
Tak přesně stejnou chybu jsem udělal já včera. Undecided
Nějak jsem si to neuvědomil a navíc to byl první otevřený úl, takže jsem neměl jistotu, že to je ten vyrojený.
A že tam těch matečníků bylo. Uvědomil jsem si to až po zásahu, což už bylo pozdě. Ostatní úly měly jen malé prázdné mističky.
Asi by mne to trklo, kdybych ho neotevřel jako první.
Ono je také možné že se již stihla vylíhnout mladá matka, ve včelstvu které se rojí nemusí matka hned likvidovat matečníky, k tomu může dojít až později, také tam může být nějaký čas více mladých matek spolu, proto také vznikají poroje. Zda tam matka je poznáš, buď se mladá oplodní a tak do týdne rozklade, nebo včely založí nové matečníky.
Uvidím v sobotu, až se k nim dostanu. Každopádně to je zkušenost k nezaplacení.
Já to tak nějak udělal právě i proto, že roj vylétl v sobotu a já do nich lezl až v neděli odpoledne.
Takže první co mně napadlo bylo to, že nová je vylíhlá. A já se zalekl porojů, tak jsem nekompromisně vylamoval a vylamoval.
Mohu poprosit zkušené, aby zde popsali, co se má udělat s vyrojeným včelstvem? Nechat nějaké matečníky, zmenšit prostor atd.? Rád bych se vyhnul porojům. To moje vyrojené bylo i pak plné včel, tak jsem jim ponechal medník. Díky! Pavel
Vyhnout se parojům jde vylámáním všech matečníků a přidáním mladé kladoucí matky. Takové včely se už v této sezóně nevyrojí.
Nebo odebrat otevřený plod a ponechat jeden matečník a čekat jestli se matka oplodní, ale kdo stojí o matku s rojením v genech?
A pokud by mi za 10 minut jel autobus a nebyl na nic jiného čas tak hodím mřížku pod poslední nástavek a zavřu očka. Samozřejmě včely se už nevyrojí (vyrojí bez matky = vrátí), ale matka se neoplodní. Takže až bude čas tak dořešit.
(10.05.2011 10:28)vcelars napsal(a): [ -> ]Mohu poprosit zkušené, aby zde popsali, co se má udělat s vyrojeným včelstvem? Nechat nějaké matečníky, zmenšit prostor atd.? Rád bych se vyhnul porojům. To moje vyrojené bylo i pak plné včel, tak jsem jim ponechal medník. Díky! Pavel

Pokud se jedná o včelstvo (matku), které má rojení v genech, tak mu žádné zásahy včelaře nezvýší kvalitu. Nechal bych to na přírodě. Nechal bych to na včelstvu ať se projeví. V případě, že budou poroje vím, že budu muset provést příležitostně výměnu matky za matku z geneticky vhodnějšího materiálu. Pokud budu činit zásahy (vylamování matečníků) a všemi možnými způsoby jim bránit v tom co míní dělat riskuji, že zde zůstane matka nekvalitní, že se matka na snubním proletu ztratí ...
Zároveň se tím připravím o poznání jaké to včelstvo (matky, dcery) ve skutečnosti je. Ono to rojení není nemoc. Je včelám přirozené. Budu-li rojivému včelstvu bánit v tom co chce dělat, stejně medu nedonese. Spíše umře.
A je tedy do roje lepší dát novou matku či pokud proběhne tichá výměna Huh nechat stávající ?
Pokud mění včelstvo matku tichou výměnou tak je to dar od boha takže pokud k tomu má i dobré vlastnosti tak bych ji určitě neměnil.
Už keď sa včelstvo vyrojilo tak by som podľa potreby z neho urobil odložence so zaviečkovanými materskými bunkami v počte 2 až povedzme 5 a neskoršie posilňoval zaviečkovaným plodom z iných včelstiev. Je rozdiel či budem mať plod od jednej matky alebo od piatich. Iná možnosť je že by som materské bunky zužitkoval do oplodniačikov.

Včelka Májka

Připojiím se také s dotazem. Dnes třetí roj z osmi včelstev, a to jsem včera v tom včelstvu byl a zrušil asi pět M. Prostě dám krk na to, že tam žádný nezůstal, hodinu jsem se v nich hrabal. Očekávám, že se vyrojí i zbylá včelstva a nic tomu nezabrání. Mám totaz, jelikož už mám poslední volné dno s víkem, jestli jde třeba u jednoho již usazeného roje zlikvidovat matku , nechat chvíli bez jako při výměně a pak do tohoto roje usadit nový roj ze sklepa. Prostě udělat jedno velké včelstvo místo dvou. Je mi líto ty včely nechat uletět, protože potřebuji stavět souše. Děkuji!
Zkuz udělat následovné :celá včelstvo které již postavilo matečníky a dosud se nezrojilo vyvěs na kozlík k prázdnému úlu postav náběh ,vem rámek z pylem(bývá to přední rámek) včely sklepni na náběh a rámek dej jako první zpět do úlu za něj dej mezistěnu a pokračuj ve sklepávání včel na náběh a rámky vracej do úlu a prostřídávej mezistěnami samozřejmě vylamuj matečníky zbydou ti sice nějaké rámky s plodem ty rozděl do dalšího nástavku.Je to sice poměrně razantní zásah do včelstva hlavně tím rozdělíš plodové těleso ,ale včely budou mít úplně jiné starosti než myšlenky na rojení.Musíš si být jist že ve včelstvu je stará matka jinak vytvoříš včelstvo jak bez matky tak bez matečníků.
Také je možno udělat oddělek ze starou matkou a vylámat všechny matečníky a vložit ušlechtilý matečník těsně před uzavřením.Včelstvo se tím sice trochu přibrzdí což mu v této době neuškodí a nová matka by měla do tří týdnů klást.Stará matka mezitím klade v oddělku a následně se vymění.Má to jen tu nevíhodu že musíš mít po ruce ušlechtilý matečník pokud možno těsně před zavíčkováním(toto protirojové opatření je lépe plánovat ještě před vypuknotím rojové nálady)
Pak je možno ponechání matečníku rojového sice ta všichni zavrhujeme ale na druhou stranu není roj jako roj. Pokud sme včelstvo dohnali k rojení svojí liknavostí tak se vyrojí i to nejméně náchylné včelstvo k rojení.Jiné je to pokud včelstvo stojí za prd a ještě se k tomu rojí a rojí pak určitě matku vyměnit.
No a nakonec tichá výměna je nejžádanější genetická vlastnost :Proč? Včelstvo si mění matku podle potřeby a nerojí se a pokud má včelstvo i ostatní klady tak právě takové se používá pro plemenitbu.
Citace:Pak je možno ponechání matečníku rojového sice ta všichni zavrhujeme ale na druhou stranu není roj jako roj. Pokud sme včelstvo dohnali k rojení svojí liknavostí tak se vyrojí i to nejméně náchylné včelstvo k rojení.Jiné je to pokud včelstvo stojí za prd a ještě se k tomu rojí a rojí pak určitě matku vyměnit.

Tak jinak se zeptám pane Skala, dostal jsem opravdu silné včelky (přezimovali na 15 rámcích plne obsazených když jsem je dostal.Dal jsem je do nového úlu. Dva nastavky po 11x39x24 a do toho tech 7 mezisten .. v dubnu hezky zaplodovane a ty mezisteny meli vystavene za 14 dni - matka kladla jak o zavod. Měl jsem dát 3 nástavek jako mednik místo druheho a dat mřížku mezi 2 a 3, a tím jim dát práci, protože bych jim musel dát furu mezisten (nemam souše) a tím možna zabránil rojeni. A nebo mít oba jako medniky s tím, že druhej bych dal s plodem jako třetí oni by jej museli vystavet ale bez plodu a jen zanest medem a tím padem by meli taky dost práce s tím, že bych bral 1-2 ramky dole s plodište do druheho nastavku a tam dal mezistenu ? Ale, asi ani toto by je nezastavilo před rojením ...Huh

doplním, že jsem 3 nastavek nedaval ..
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referenční URL's