Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plánky na oplodňáček
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Na základě debaty o konstrukci a používání oplodňáčku jsem se spojil s p. Čermákem a společně jsme vytvořili návod na stavbu a používání oplodňáčku. Já jsem udělal výkresy a popis výroby, p. Čermák poskytl již hotové a odzkoušené oplodňáčky a hlavně své zkušenosti, PetrM zpracoval výsledný PDF soubor ke stažení.
Kluci, vy jste tak šikovní Wink Ne, díky za Vaši skvělou spolupráci ... JL
Ale není zač, rádo se stalo. Co by jsme pro kolegy neudělali.
(08.12.2010 14:20)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Na základě debaty o konstrukci a používání oplodňáčku jsem se spojil s p. Čermákem a společně jsme vytvořili návod na stavbu a používání oplodňáčku. Já jsem udělal výkresy a popis výroby, p. Čermák poskytl již hotové a odzkoušené oplodňáčky a hlavně své zkušenosti, PetrM zpracoval výsledný PDF soubor ke stažení.

Nepočítal jsi Honzo materiálové náklady?
Orientačně jsem to spočítal :

Styrodur 100,- / 1 tabule 100x50 cm vyjde na dva oplodňáčky a ještě zbude /
Střecha 100,-
Plexi, plast na rámky 50,- / stačí zbytky doma ze šuplíku nebo někde vyškemrat /
česnový uzávěr malý 7,-
drát na madlo, lepidlo, vruty / co dům dá /

Když to sesumíruji, tak se mi vyplatí z jedné tabule Styroduru udělat dva oplodňáčky, aby nebylo moc odpadu a tyto dva kusy mi vyjdou do 400,- takže náklady jsou do 200,- / ks
Teď se vás zeptám, jak moc se hodláte věnovat chovu matek? Hodláte to rozvinout do stavu jako pan Čermák a nebo alespoň na polovinu?
Pak bych souhlasil, že se vyplatí se s tím dělat a chovat matky v oplodňáčku. Něco z mé zkušenosti.
Postavil jsem si jich pět pro svou vlastní potřebu. Choval jsem v nich zatím jednou. Pro mne zůstanou asi nejlepší plemenáče. Není problém v nich tu matičku najít, i když to někdy trvá déle než v tom oplodňáčku. Snadné osazení rámky se včelami a snadné je pak i jejich zrušení. Bez matek a nebo nechám jednu, spojím klidně tři sekce a nebo plemenáče dohromady na ostro bez papíru vedle sebe. Navíc u plemenáčů nedochází na konci snůšky k takovému rabování a likvidaci jako u oplodňáčků.
Takže pokud chcete chov matek na kšeft, tak stavte, pokud ne tak, zkuste obě varianty a sami uvidíte co vám sedne víc.
Míro, ty plánky vznikly jako reakce na potíže při chovu v komerčním a nevhodně konstruovaným oplodňáčkem. Nemyslím si, že každý, kdo si je stáhl se vrhne do jeho výroby a chovu matek. Ale i kdyby to pomohlo jedinému včelaři, tak to mělo smysl.
Byli jsme nepřímo vyzváni k vzájemné spolupráci. Co ty na to?
Zdravím,

pokud mohu doporučit, nedělejte oplodňáčky ze styroduru! Mám oplodňáčky stejné konstrukce jako ing. Čermák (vyrobeno dle jeho vzoru Rolleyes), ale udělal jsem je ze dřeva, boční stěny jsem obložil polystyrenem kvůli izolaci před horkem. Pouze přední stěna je čistě jen dřevěná.
Rámky mám také udělány ze dřeva ze zbytků, nad rámečky je sololit, který oplodňáček uzavře. Střecha je z hliníkového plechu.
První oplodňáček jsem také udělal ze styroduru, ale včely ho vykusují! Každý rok jich několik zruším! Ze styroduru by šly dělat plemenáče, podobně jako má p. Kolomý, je ale potřeba udělat dřevěný rám, do něhož se vloží styrodur, jinak ho včely také vykoušou.
Foto je zde: http://www.mojevcely.eu/fotogalerie/phot...503814/12/
(10.12.2010 11:23)Jiří Danihlík napsal(a): [ -> ]...
pokud mohu doporučit, nedělejte oplodňáčky ze styroduru!
...
První oplodňáček jsem také udělal ze styroduru, ale včely ho vykusují! Každý rok jich několik zruším! Ze styroduru by šly dělat plemenáče, podobně jako má p. Kolomý, je ale potřeba udělat dřevěný rám, do něhož se vloží styrodur, jinak ho včely také vykoušou.
...

Mám ze styroduru jak oplodňáčky tak plemenáče, vše bez dřevěných rámů - a funguje to...
Oplodňáčky včely nevykusují téměř vůbec - max. tak 1 %. Co má smysl, je vložka do česna - třeba husí krk.
Plemenáče vykusovaly jen při převozu bez otevřeného větracího otvoru. U nich nad dřevěným rámem či alespoň polodrážkou na ouška rámků uvažuji, ale zatím to mám tak 50:50 (pracnost).
Tak v tom případě mám asi dravější včely Tongue Big Grin

Styrodur byl vykousán hlavně v řezných plochách, částečně pomohl nátěr barvou, ale jen dočasně.
Ještě mě k tomu napadá - styroduru jsou různé tvrdosti... Problém může být v tom.
Zelený 3035 mi přijde nejlepší.
No tenhle jsem doposud používal já, protože jedině ten měli u nás v Karpemu. K vykousání došlo jedině kvůli mé vlastní chybě, že jsem do nástavku narval ještě jeden rámek, ale jeho záda ležely na stěně, takže bez včelí mezery, kterou si pak včelky samy udělaly.
No v plemenáčích jen maličko někde, ale to spíš potřebovaly jako oporu pro stavbu divočinky zase při větší mezeře. Takže to vlastně pak zastavěly. Jsou to banální škody snadno opravitelné.
Takže závěr zní: včely vykusují, ale při použití toho správného materiálu, což v tomto případě je Styrodur zelený 3035 je poškození minimální.
No zřejmě asi tak. Zapomněl jsem ale dodat, že jim ty nástavky a plemenáče natírám uvnitř voskem, aby je to tolik nelákalo.
A co potom zde, kde evidentně používají obyčejnej fasádní polystyren, to už nechápu vůbec http://rybarstviavcelarstvianderle.cz/in...konstrukce
Oni ale mají na stránkách napsáno, že to dělají z PP pěny a ne z polyše. Možná ale mají namýchané fotky, protože na některých to vypadá skoro jako obyčejný polyš, třeba to měly nějaké zkušební nástavky. Jenom ta recyklace mi trochu vadí, že ten rozlámaný nástavek, ač v pytli, cestuje po republice, než dojde do "ekologické" spalovny a může se cestou poškodit a spory nemocí jsou najednou na jiném místě. Občas jsem viděl ty svozové vozy, jak to nemají zakryté sítí a plasty jim z toho vylétávaly ven. Angry
Používám několik druhú oplodňáčků.Od malinkých jsem upustil a nahradil je malou skleněnou sekcí matky v nich jso stejné kvality jako v malinkých oplodňáčcích,ale vše je přehlednější.Pak používám velké skleněné sekce na jeden rámek.A pokud nedělám matek hodně používám úlky na tři rámky nebo baterku kde je pět oddělení po pěti rámcích.Matky z větších prostorů mívají rychlejší rozvoj a bývají i dříve oplozeny.Také tu mám jeden oplodňáček výroby p. Břinek na čtyři matičky s krmnou lahví uprostřed něco podobného jako je popsáno v tématu česnový uzávěr jen je to tam využito na oddělky.Samozřejmě je to menší.Pro oddělky používám samostetné malé úlky na tři až šest rámků a to hlavně z důvodu pozdějšího přemysťování.Tongue
Chtěl bych se zeptat, čím řežete a lepíte styrodur?
Kdo má tušení, jak sehnat Mini plus Beute? Nikde jsem ho u našich prodejců neviděl...
(23.07.2011 22:40)siblik napsal(a): [ -> ]Chtěl bych se zeptat, čím řežete a lepíte styrodur?

Řežu to na stolní okružní pile, nelepím, jen to šroubuji vruty 6x 80. Ale moc styrodurové plemenáče a oplodňáčky nepoužívám, nejpevnější je zelený s mřížkovaným povrchem, ale stejně ho včely vykoušou v rozích nebo i kolem trubky(česna) a o mravencích ani nemluvě.
Chce to nátěr. Belinkou, fasádní barvou, Balakrylem... či polepit tapetou. Tyto jsou 6 roků staré.
[Obrázky: Podzim_2009_036.jpg]

Jsou natřeny Balakrylem.
Oddělky v nich i zimuji již jako záložní včelstva. Na jaře je nutné je včas použít. Jinak se vyrojí. Mají velmi rychlý rozvoj.
JK
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's