Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Studená nebo teplá stavba
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Jako včelař začátečník plánuji na jaře nákup tří Optimalů. Včelstva budou v přibližně 320 m n.m.
Standardně se Optimaly dělají se studenou stavbou, ale je možné nechat zhotovit nástavky s drážkou po celém obvodu a tedy měnit studenou a teplou stavbu.
Mohl by mi někdo poradit, kterou z verzí si pořídit?
Letos jsem přešel z moravských univerzálů (10 let včelaření), kde se používá teplá stavba, na Optimal. Původně jsem to viděl jako problém se přeučit na studenou stavbu, ale až překvapivě rychle jsem si zvykl a teď už bych neměnil. Na studenou stavbu je to přehlednější a i pro včely "zdravější". Každopádně gratuluji k volbě Optimálu, myslím, že je to výborný úl a jsem s ním moc spokojen.. Smile
Díky za informaci. Takže si mám nechat udělat drážky jen na studenou stavbu a zbytečně to nekomplikovat.
Už mám objednané tři oddělky Vigorek.
Zdravím.
Já si stavím úly s tím že na studenou stavbu ale drážku mám i tak kolem dokola takže můžu i na teplo.Jednou jsem omylem otočil nástavek na studeno a ten spodní byl na teplo a nezdálo se že by to včelám nějak vadilo.
Studená stavba je ale zřejmě lepší.
Chápu to dobře, že studená stavba je lepší proti VD?
Z toho, co jsem kde četl mi vychází, ze VD nemá rád průvan a kyselé prostředí.
No s VD to asi nemá nic společného.Spíš půjde o to že je to vzdušnější a tím se tam asi tolik netvoří třeba někde vzadu pára a nestéká následně voda.K plísni pak už není daleko.Já dělám právě kvůli provětrání podmetu v zadních dvířkách tři kulaté otvory sukovníkem.Vzduch tak proudí od česna až dozadu a pomáhá odpařit přebytečnou vodu.
S tím kyselím prostředím je to docela dost dobře možné.
Kyselina mravenčí
Kyselina šťavelová
Ty se používají k léčení přece.
Já jsem se také někdy "léčil" kyselím zelím a nebo rybama.RolleyesBig Grin
Závisí také na poloze česna.
Já propaguju česno v rohu úlu protože je nejpodobnější stavbě v přírodě.
Plásty jsou zde šikmo na česno.

Výhodou úlu optimal je čtvercový půdorys a proto stačí jen pootočit nástavek a máme ze studené stavby teplou a naopak i bez přendávání plástů.
Vojtěch Zadina:
Pootočením celého nástavku ale nasměřujeme kruhové česno do boku.
Zdravím, jak upozornil Vojta přede mnou jedna z hlavních výhod Optimalu proti např Langstrodtu je že má čtvercový půdorys nástavku a proto lze nástavky stavět jak na teplou tak i studenou stavbu. Jediné omezení může nastat pokud je nástavek vybaven očky, a ty chcete použít jako pomocná česínka. To lze vyřešit tak, že si vytvoříte nebo necháte vytvořit očka na dvouch stranách.
Drážku po celém obvodu nedoporučuju hlavně kvůli snížené stabilitě ale i nižší teplodržnosti (izolační schopnosti) úlu.
Jinak osobně myslím že je včelstvu úplně jedno jestli je na teplou nebo studenou stavbu, mám na Optimalech asi 50 včelstev a to na obouch stavbách, a žádný rozdíl jsem nezaznamenal.
Viděl jsem na jedněch stránkách že mají očka otočená dokonce dozadu a to pro lepší cirkulaci vzduchu v úlovém prostoru.Možná tak snadno nedochází k plesnivění souší u zadní stěny.Průvan tam nebude takovej aby jim to vadilo.
(20.10.2009 21:15)Martin R. napsal(a): [ -> ]Jinak osobně myslím že je včelstvu úplně jedno jestli je na teplou nebo studenou stavbu, mám na Optimalech asi 50 včelstev a to na obouch stavbách, a žádný rozdíl jsem nezaznamenal.

Konečne správna odpoveď.(21.10.2009 23:03)Míra.P napsal(a): [ -> ]Viděl jsem na jedněch stránkách že mají očka otočená dokonce dozadu a to pro lepší cirkulaci vzduchu v úlovém prostoru.Možná tak snadno nedochází k plesnivění souší u zadní stěny.Průvan tam nebude takovej aby jim to vadilo.

Očka otočené do zadu sú pozostatok z letného vytvárania odložencov ( vysávačov )nad včelstvom s opätovným spojením. Aspoň je to tak u mňa. V zimnom období sa snažím ich pozatvárať , lebo v nasledujúcej sezóne včely lietajú aj v predu, aj v zadu a sú s tým čiastočné problémy.
(20.10.2009 21:15)Martin R. napsal(a): [ -> ]Zdravím, jak upozornil Vojta přede mnou jedna z hlavních výhod Optimalu proti např Langstrodtu je že má čtvercový půdorys nástavku a proto lze nástavky stavět jak na teplou tak i studenou stavbu.

A je to také současně jedna z nevýhod Undecided, která vede k neustále diskutovanému (a podle mne nepodstatnému) tématu teplá VS studená stavba.

U Langstrothu to máte jasné a můžete se soustředit na podstatné včelařské problémy Wink (chov matek, tvorba oddělků)
U Langa je to sice jedno, ale je vpředu a vzadu - já jsem začal dělat dvě očka, asymetricky vpřed a vzad, takže můžu mít v nástavku přepážku/krmítko a dva oddělky. Praktické hlavně u vyšší míry. Druhá výhoda je, že můžu nástavky otáčet - někdy se to šikne.

Druhá možnost jak to řešit s očkem u čtverce je napodobit jednoho včelaře, který po té co začala jeho dcera včelařit a on měl 39*30 - tedy těžké rámky na studenou stavbu, tak udělal nástavky, kde se otočením vzhůru nohama měnily na teplou stavbu cca 30*30.
V optimalu je to asi možné realizovat, ale pro včely je to šumafuk. Význam to má pro včelaře - vojáka co má vše rád v řádkách. Tam je to dobré pro chov matek a časté hrabání v úlu (Dělá to tak m.j. Ing.Čermák). To když jsou úly v řadě vedle sebe. Pokud mám úly různě na paletách volně - což je dobré pro nás civilisty i pro včely - tak je jedno jak se k úlu postavím. Dobré je mít k rámkům - pokud s nimi manipuluji "studený" přístup. Je to pohodlnější. A to je asi tak vše.
Nehledě na to, že pokud mám zasitované dno, tak se to vše mění v diskuzi vhodnou k medovině.-)

Jinak očka - tím se nenechte zblbnout. Kdysi před dvaceti lety jsem je na starých nástavkových úlech neměl a myslel na základě mnoha článků, že jsem v průseru.

Pak jsem zjistil, že včelám je to šumafuk, dobré jsou pro včelaře - oddělky atd. Spíš jsou důležitější jak vstup do úlu než jejich větrací funkce, kterou jim leckdo přikládá. Není nezbytná.

Ale je to dobré okno do úlu na pokuk, aby člověk věděl jak na jaře jedou. Tedy ráno, když je chladno a jde do práce, tak s baterkou koukne a vidí kam až jsou - ráno to je nejmenší rozměr. A pokud dělá očka jako já tehdy, tedy rašplí na dolní hraně - tehdy jsem neměl vrtáky 25mm - tak vidím v celém průřezu nástavku.

A když to udělám jako nízkou drážku třeba 4až6mmx50mm, tak nemám problém s rejskama atd.
Pokud nekočuji, tak očka ucpávám kouskem molitanu někdy kouskem papíru či dřeva.
Na kočování to není vhodné.

Ještě k větrání a plísni.
To je téma tak zatížené pavědou a neznalostí, že to dovedlo odborníka na klima Ing.Holuba k napsání seriálu o "větrání a klimě " v úlu. Začíná v Moderním včelaři 2009/5. Právě vychází. Smile

Já jen mohu říci, že to není otázkou stavby a izolace ale optimálního větrání.
Hlavně nečerpejte znalosti o tomto tématu od včelařů co trápí včely v nevětraných tunelech na studenou stavbu 39*24 s 1cm podmetem. To se nedá na nástavky vztahovat.
diskuse na téma studená/teplá stavba se také točí kolem způsobu pohybu včel v úle. Při studené stavbě prý stoupají nahoru po čelní stěně úlu a mohou volně vstupovat do uliček. Řekl bych ale, že že v případě teplé stavby dělají totéž, jenom přeběhnou na některou boční. Větší problém jim způsobí, když si včelař uspořádá každý týden rámky podle svého.

Hlavně je potřeba jim zajistit vzduch , prostor, klid ("nehrabat" se v nich často) a práci - stavba.
Ja osobně myslím že včelstvu je úplně jedno jestli je na teplou nebo studenou stavbu hlavně zajistit vzduch a klid Rolleyes
Zdravím rozhodně doporučuji studenou stavbu,lepší přehlednost a větší přirozenost pro včelky.A díky studené stavbě a velkému česnu nejsou včely vystavovány v létě přehřátí.Je to ale jen můj názor a má zkušenost.
Na otázku studená vs. teplá stavba se lze dívat z hlediska vhodnosti pro včelstvo nebo z hlediska práce včelaře v takovém úlu. Většina vysvětlení zde byla napsána. Dodal bych jen pár myšlenek.

Řekl bych, že čím vyšší je prostor úlu, tím menší je význam směru plástů vůči česnu, zvl. pokud nejsou v provozu očka, protože výměna vzduchu probíhá odspodu úlového "komína".
Na práci v úlech s rámky na studeno, když jsou úly v řadě vedle sebe, si člověk snadno zvykne - sám měním postavení tak, že chvíli je vpředu pravá ruka, chvíli levá ... Otočení nástavku Optimalu na teplou stavbu někdy používám, hlavně v horním nástavku kam často chodím, např. když v něm chovám serie matečníků část sezony. Včelám to nečiní žádný pozorovatelný problém.

Otevřené očko jako česno má jen malý význam pro větrán prostoru úlu. Je ale velkou výhodou pro včely hlavně zjara, když jím mnohem rychleji vyletují pro potravu (vodu, pyl) i při krátkém oteplení. Platí to zvl. u vysokého úlového prostoru (ponecháno více nástavků) když je hnízdo včelstva dost nahoře, tedy daleko od spodního česna. A hlavně za nepříznivého jara každých pár minut, kdy včely mohou ven, přispívají očka k rozvoji včelstva a jeho přípravě do snůšky - důležité tam, kde je raná snůška. Kde je až letní snůška, zpoždění nevadí, protože včelstva to doženou v příznivější části jara.
No já se asi zase blbě zeptám, pokud mám rámky rovnoběžně s česnem je to teda teplá stavba a pokud kolmo k česnu tak studená? V žádném příspěvku jsem se ale nedočetl jakou stavbu zvolit a z jakého důvodu? Vyvrtal jsem špatně očka na teplou stavbu tak abych věděl zda to tak nechat nebo převrtat, nebo v čem je vlastně rozdíl.
Ano, při teplé stavbě koukáš očkem na plást. Studenou na boční loučky.
Důvody tu zazněly o pár příspěvků výš. A pan Čermák to hned nad tvým příspěvkem doplnil.

Nejdřív čti, pak čti, pak hledej a nakonec se až ptej.
Je tu spousta odpovědí na mnoho otázek. A málokoho to baví neustále dokola odpovídat na již zodpovězené.
Včelám je jedno jakou stavbu mají ovšem pro lepší klima v ůle především v zimě je lépe zimovat na stavbě studené.Při celoroční studené stavbě je pak jen drobet obtížnější ptáce ve včelstvu kvůli rámkům takříkajíc přes ruku,u některých úlů je to řešeno dvojím česnem.Smile
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Referenční URL's