Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čtení z podložek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
je v tuto dobu mozne na pdolozce poznat, ze vcely zacly konzumovat pylove zasoby v mnozstvi vetsim nez minimalnim?


ptam se proto, ze by podle toho melo jit poznat, ze zaclo vetsi plodovani nez je jen par vajicek polozenych matkou z dlouhe chvile ci poblouzneni vykyvy pocasi.
vim ze Sedlacek rika, ze prvni nova zakladena generace je delnicemi po zime zivena bilkovinami z tukovych telisek dlouhovekych vcel, nikde jinde jsem to ale necet a neslysel, tak nevim, jak podstatne to je a i kdyby to tak bylo , tak kolik plodu z toho uzivi.
v urcitym okamziku musi zacit spotrebovavat zasoby ulozeneho pylu a v tu chvili by melo to plodovani byt uz nezastavitelne si myslim....pokud tedy pak neprijde druha zima.

myslim si, ze kdybx bxlo mozne nejak poznat zacatek konzumace pylu z pylpvych plastu ve velkem, tak by se to dalo spojit prave s tim zintenzivnenym plodovanim bez potreby vcely rozebirat a lezt do nich a bez ohledu na to, zda je dostatek tepla, aby vcely vyletaly na prvni kvetouci pylodarne rostliny.

jedine, co me napada, je, ze kdyz z podleti budu vedet, kde jsou a kolik je zasobnich pylovych plastu, tak bych moh sledovat, zda se pod nimi objevi nejaka mel...jenze mel je z odvockovanych zasob, a pylove zasoby zavickovane nejsou...tak jedine ze by jim padaly zbytky pylu na podlozku podobne jako v lete ztraceji pylove rousky....jenze to je pyl z rousek a ne ze zasob z bunky...tak myslim, ze ten pyl jim z bunek nepada, protoze ho neprenaseji.

nebo snad jedine to zjistit tak, ze v podleti si zjistim kde jsou plasty s pylem a pak v predjari sledovat pres strupkovou folii, kdy se na nich objevi ve vetsim mnozstvi delnice...

napada nekoho jeste jiny mozny zpusob jak zjistit zacatek spotreby pylu z pylovych plastu za ucelem krmeni plodu pri rpzplodovani matky v predjari/ v tuhle dobu?
...Tomáš... vidím že tvoj hlavný problém je zistiť ktore včelstvo už plodujú
a
tentoraz to chceš cez peľ...Wink
No zopár odpovedí by si mohol mať ak pozorne čítaš Dymák...Blush

Teda z tukového telieska dokážu zimné včely vychovať len minimum plodu, len tak prvé kolieska plodu tzv. kojičky, lebo na vychovanie jednej larvy je treba 30 včiel s tukovými telieskami (Oliver Randy)

Včely uskladňujú peľ zaliaty medom, teda pergu skôr ku kraju nadstavku (druhý plást od steny) ale plodovanie v zime tam obyčajne nezačína... preto treba dať peľový plást v jeseň/podzim blízko budúceho chumáča (Kolomý) aby pri začiatku plodovania bol peľ v dosahu chumáča (skutočne peľové zrnká ako signál plodovania na podložke nenajdeš,kojičky peľ neprenášajú, priamo pergu konzumujú aby mohli vyrábať krmnu kašičku )

Začiatok plodovania zistíš zvýšenou teplotou okolo plodu (ak nemáš teplomer, polož ruku na foliu nad chumáčom ) alebo pri striedaní teplôt (mrazy) z vyházaných vajíčok či lariev ak sa predčasne včely rozplodovali a je ich málo na pokrytie všetkého plodu..

Ale najistejšie je v pohode ak teplota vyvezie do plusu vytiahnuť stredný plást a zistíš na troch plástoch odrazu stav plodovania...

Ale stále som nepochopil tutovku posadnutosť zachytiť to plodovanie...Blush
Ale skutočne sa plodovanie rozbehne keď začne prínos peľ zvonku!!!
Jano / goro - ano ano, četl jsem ten správný článekWink....to je mi vše jasné....ale mě zajímá, zda lze najít ta včelstva, u kterých kromě toho "váhavého" nebo "přerušovaného" kladení poznám to "stabilizované, nepřerušované a pokračující" kladení.

A proč mě to zajímá? no když budu mít 15 včelstev na stanovišti, stejné klimatické podmínky, různé matky, tak mohu poznat, které z nich mají ten dřívější a stabilnější nástup do jara a to pro mne může být zajímavé kriterium spolu s dalšími kriterii a rozhodnu se podle toho, ze kterých včelstev si vyberu vajíčka pro odchov matek.

Vím, že někteří chvoatelé matek šlechtí matky mimo jiné i na rychlý jarní rozvoj. Jako laik si myslím, že ten rychlý jarní rozvoj není dán tím, že taková matka položí denně X násobek standardně udávaného počtu vajíček, ale že ta matka spolu se svými dělnicemi je schopná založit jarní generace a odchovat je o něco dříve, než matky/včelstva, která nemají rychlý jarní rozvoj.
Že vlastnost "rychlý jarní rozvoj" není daná supermatkou kladoucí 6-8 tisíc vajíček denně (asi to ani není možné, přeháním pro názornost), ale tím, že je to včelstvo "otužilejší" a dokáže lépé připravit v podletí a využít v předjaří zásoby pylu a medu.

..ale nevím, jestli s tím článkem mohu souhlasit ve všemWink...já jsem sem dával fotku čerstvě položeného vajíčka 21/12/2021....je pravda, že je otázka, jestli to bylo poslední vajíčko před plodovou pauzou....nebo první po plodové.....ale vedle něj byly i několikadenní larvičky...tak to možná bylo poslední vajíčko před plodovou pauzou a na vánoce opravdu nekladla...Wink
...to množstvo nakladených vajíčok vo včasnú jar nezávisí výlučne od kvality matky, (hoci je to aj otázka genetiky, ako sám píšeš, no ja matku ktorá neprestáva klásť vyraďujem z chovu Confused) je to aj otázka dostatku včiel-sily rodiny, dostatku peľu, ani najkvalitnejšie matka nepoloží viacej vajíčok ako jej robotnice dokážu odchovať larvičiek ...
Btw.
Ako vieš, že matku s tebou vytypovanej kvalitnej rodiny oplodnia práve trúdy rovnakej kvality Blush
...ještě k těm plástům s pylovými zásobami...teď jsem si prolistoval dva sešity, do kterých si každý týden zakresluji řádky spadané měli a tím i polohu a půdorys (ne velikost) chomáče (nejsem magor, jen mě to zajímá)...

všechna včelstva v Praze i na písecku mám na teplou stavbu, kromě jednoho loňského oddělku s novou matkou, který jsem nějak omylem zapomněl předělat ze studené (oplodňáček s vloženým matečníkem) na teplou a když jsem to zjistil, tak už jsem jim nechtěl komplikovat život, tak jsem je nechal na studenou stavbu a nechám je tak i dál a budu pozorovat rozdíly.

na písecku 2 z 15 včelstev sypou měl od 2. druhé uličky od česna
v Praze 3 z 10 (respektive z 9, když vynechám to jedno na studenou stavbu) včelstev sypou měl od 2. uličky od česna

Bohužel nemám zapsáno, kolik plástů bylo v podletí/na podzim pylových, ale minimálně jeden (ten první od česna) byl v každém včelstvu pylový.

z toho mi vyplývá, že pokud včelstva sypou měl od 2. řádku, tak sedí na 2. plástu a tedy hned vedle plástu se zásobami pylu.

ta včelstva, která sypou měl od 3. uličky (v praze 3, na písecku 2) asi mají vpředu dva pylové plásty, to schválně zkontroluju.

z toho mi plyne, že mám moudřejší včely než jaké včely má KolomýSmile)))))......protože si sednou na zimu hned vedle zásob pyluWink

takže kdyby někdo chtěl chytré matky/chytré včely, tak přijímám objednávkyWink))

ale teď vážně...pokud by měla být pravda, že včelstva ukládají pyl na druhém plástu od stěny, což se mi tedy i při mých mizivých zkušenostech nezdá, že by mělo být pravidlem, tak podle těch mých zakreslených pozorováních by musela ta moje včelstva od 23/11/21 (kdy jsem s tím pozorováním začal) sedět na pylových plástech a i na nich až doteď vydržet.

asi chápu, proč vyřazuješ matky, které nepřestávají klást, z chovu...kvůli kleštíkovi...jiný důvod nevidím, prootže pokud včelám zima nevadí a jsou schopné "žít normálně", byť ze zásob, tak to podle mne není problém....naopak si myslím, že tím jak se v našich zeměpisných šířkách/délkách dlouhodobě mění klima (zimy nezimy, chladná jara/léta apod.) tak spíš než varroa rezistentní včela by se měla šlechtit včela "otužilá"...něco mezi včelou a čmelákem.

Když pak na jaře všechno začne kvést, a jsou jen tu a tam teplé dny, aby včely mohly létat, tak pak je výhodou množství, v sportovní terminologii "přečíslení" soupeře = počasí....a na to jsou určtiě lépe připravená včelstva, která jdou do jara silnější.

Kleštíkovi "poručíš" (=přeléčíš), počasí ale "neporučíš".

A ti trubci?....vím že to je jeden z faktorů úspěchu při šlechtění, ale někde začít musím a tím začátkem je nalezení té matky/matek...tak i když mi to s velkou pravděpodobností budou sabotovat nevhodní trubci, tak usilovným výběrem matek se budu pomalu přibližovat tomu, abych je nakonec přečíslil svými trubciSmile....teoreticky.
... Tomáš, najlepšie "podnecovanie" na včasné rozplodovanie a dostatok včiel prvú jarnú znášku sa musí udiať v auguste/v srpnu !
...teda zazimovať silné včelstvo, bez klieštika a s dostatkom zásob!

...plodovanie v zime je kontraproduktívne, kvalitne vychované potomstvo dokážu vychovať len kojičky ktoré majú na tvorbu kašičky dostatok peľu prineseného zvonku..
..z plodu chovaného v zime sú včely krátkoveké, neduživé, tie ti na jar nezabezpečia silnú znášku, to už sa lepšie zdravé zimné včely v silnom chumáči, vykŕmené v tom auguste....

...si sa trochu zamyslel, prečo včelári skúšajú na zimu matku klietkovať?


btw.
nemám skúsenosti s teplou stavbou ale aj moje včely na studenej stavbe sú vpredu pri prednej stene...
(prezradím ti tajomstvo, tvoje včely sú síce geniálne ale hlavne potrebujú pre život aj chov plodu prívod čerstvého vzduchu a na tej prednej stene býva letáč/česno )
Sleduj, zapisuj, vyhodnocuj je to jedna z ciest k poznaniu. Počasie vo včelárení je faktor neovplyvniteľný včelárom, ale práve ono ovplyvňuje výsledky pozorovaní veľmi zásadne. Ja som tiež začínal podobne ako ty, všetko som sledoval, zapisoval, porovnával a ďalší rok už zase bolo veľa vecí naruby. Keď sa mi však dostala do rúk kniha p. Langstrotha vydaná pred 150 rokmi, zistil som, že takmer všetko už bolo dávno vysledované. Preto ti odporúčam staršiu včelársku literatúru a ušetríš si niektoré sklamania a aj veľa času. A získaš mnohé poznatky oveľa skôr, ako vlastným skúmaním.
Myslím že začína platiť jedno pravidlo- včely, ktoré odchovavajú plod výrazne sa im skracuje život, boli robené rôzne pokusy ktoré toto potvrdzujú, takže ani nie znáška ale odchov plodu skracuje včelám životnosť a tiež odolnosť voči chorobám. Čo sa týka klietkovania matky -matiek - ukazujú samé pozitíva/ nerobím nepraktizujem/ sú tam uskalia , vhodný typ izolatora ,časové obdobie a pod. - ale kto si to vymaká tak nemá chybu , nedá dopustiť-či už klietkovanie na zimu /september do zač. februára/ušetrené zimné včely sa výrazne podielajú na znáške z ovocných stromov či z repky, potom klietkovanie pár dní pred agátom 5-7 dní na dva týždne - zvyšuje produkciu medu z dôvodu zvyšenia počtu včiel na znášku , kvôli neučasti včiel na odchove plodu. Zdravotný aspekt je pri klietkovaní veľký , či už kvôli klieštikovi ale aj pri ,,neopotrebovaní ,,mladých včiel odchovom plodu. tým pádom majú dlhšiu životnosť, ktorá sa odzrkadlí aj na imunite či lepšou znáškovou kondíciou. Dokonca sa tvrdí , že nie je problém klietkovaním vytvoriť tzv. zimné dlhoveké včely hoc aj na jar. Takže tak- nie je dobré keď včely dlho plodujú do zimy a tiež velmi skorý nástup plodovania nepridá včelám na ich kvalite či zdraví- znižuje sa im životnosť. Len tolko na okraj.
Janko na to aby sme zabránili zimnému plodovaniu je klietkovanie dobré,ale na druhú stranu to skoré jarné plodovanie hovorí aj o vitalite včelstva a tomu by som už nebránil.
Jozef nemám praktické skúsenosti s klietkovaním matky cez zimu, ale viem že keď je dostatočne vitálne včelstvo, tak matku včelár môže vypustiť s klietky vtedy, keď sa rozhodne aby včely už plod chovali ....

tiež si myslím že silné vitálne včely vedia kedy začať aj bez klietkovania ale včelári im do rozhodnutia začať chovať plod zasahujú "podnecovaním" ako by nestačilo že blbne v posledných rokoch počasie...Confused
Odebíral jsem tento týden měl. Rád bych se zeptal, co vidí na podložce ostatní, ať si opravím své domněnky.
K fotkám: při vysouvání podložky se mi nechtěně podařilo měl "rozmáznout" o hranu dna - podložka byla prohlá do oblouku směrem nahoru.
Langstroth 2/3
Děkuji
[Obrázky: 20220210-115517.jpg]

[Obrázky: 20220210-115525.jpg]
ty bile kousky jsou krystalky cukru, to jsem u svych vcel nasel a nachazim, kdyz to ochutnas, tak je to sladke
(13.02.2022 23:21)TomasK1 napsal(a): [ -> ]ty bile kousky jsou krystalky cukru, to jsem u svych vcel nasel a nachazim, kdyz to ochutnas, tak je to sladke
jo taky mě to napadlo, chtěl jsem ochutnat ale pak jsem se k tomu už nedostal

mě přijde divný, že když odklopím stříšku tak ten včelí chumáč nevidím - nejsou v horním nástavku, ale v prostředním..
(13.02.2022 23:21)TomasK1 napsal(a): [ -> ]ty bile kousky jsou krystalky cukru, to jsem u svych vcel nasel a nachazim, kdyz to ochutnas, tak je to sladke

ja by som skor povedal ze krystaliky nie je cukor ale skrystalizovany med....
(13.02.2022 23:44)cefallu napsal(a): [ -> ]...mě přijde divný, že když odklopím stříšku tak ten včelí chumáč nevidím - nejsou v horním nástavku, ale v prostředním..

je to v pohode, včely sa obyčajne na zimu neusadia v hornom nadstavku, tam sú zaviečkované zásoby... do horného nadstavku sa postupne v zime preplodujú a "prepapkajú" ... aj ja mám ešte polovicu rodín nižšie, ale už sa rozbieha plodovanie a sa to bude meniť... Wink
Neviem si tú fotku dobre zväčšiť, ale mohli by to byť aj voskové zrkadielka. Ak sa vyliahlo viac mladých včiel a keďže momentálne nemajú potrebu stavať voskové zrkadielka padajú nevyužité na dno.
Andrej nezdá sa ti to na "potenie" vosku ešte zavčasu..?.. keď dám včelám veľmi zavčasu SR, neostávajú ho z bielučkýchšupiniek vosku ale z takého "staršieho"..
andrej, vosková zrcadeélka jsem už viděl v průběhu ledna, ale v nižších jednotkách a na té fotce by vidět nebyly, protože na podložce jsou vidět jen kdyý podložku správně natočíš nastavíš ke světlu, ta kse ti ty šupinky lesknou jako zrcadelka. a nejsou hlavně bílá, ale bezbarevná, čirá.

jak psal spd, je to zkrystalizovaný med/zásoby.... napsal jsem to prvně blbě.

cefallu - ještě jednu bych měl poznámku, nevím, za jak dlouhé období na té vyfocené podložce měl je, ale já podložku pravidelně čistím po týdnu abych z ní něco vyčet. Myslím si, že když se tam ta měl hromadí delší dobu, tak se v tom spadu leccos ztratí a není vidět. Měl na odevzdání měli jsem sbíral průběžně při čištění.
Janko máš pravdu že skôr vložený SR stavajú prevažne zo staršieho vosku, ale často sa mi stalo že som pri odoberaní meliva v januári alebo februári videl na položkách voskové zrkadielka. Asi to bude tým, že mladé včely síce produkujú vosk, ale je ich ešte málo a tak použijú aj starší vosk z plástov pri stavbe skôr vložených SR.
(14.02.2022 16:48)TomasK1 napsal(a): [ -> ]cefallu - ještě jednu bych měl poznámku, nevím, za jak dlouhé období na té vyfocené podložce měl je, ale já podložku pravidelně čistím po týdnu abych z ní něco vyčet. Myslím si, že když se tam ta měl hromadí delší dobu, tak se v tom spadu leccos ztratí a není vidět. Měl na odevzdání měli jsem sbíral průběžně při čištění.
Já jsem si úplně nebyl jistý, jak dlouho by tam ta podložka pro událost "sběr měli" měla vlastně být. Dával jsem jí tam tuším na přelomu listopad-prosinec a myslel jsem, že odběr měli bude už v lednu. No psali mi ze spolku, že až 13.2., takže jí tam je trošku víc a pravda pro nějaký průběžný monitoring to není vhodné.

Nicméně má úvaha byla nechat včely v klidu od posledního zaléčení až do jarního proletu. Zimovat jsem chtěl prakticky bez podložky s otevřeným zasíťovaným dnem. Povinnost sběru měli mi tento plán trochu "překazila". Na podložce kleštík nebyl ani jeden, pokud jsem se dobře díval.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's