Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Ten výpočet je vhodný skôr pre včelstvo zimujúce v jednom VN. Tak to teda vnímam ja. Včelstvá zazimované v 4 NN, resp. v dadantoch, kde pod VN mám 2 NN takto posudzovať nebudem. Ale o včelstvách na 1 VN si cca urobím predstavu.
No právě, taky bych to tak viděl.
Navíc letos je to s tou mělí fakt nějaké divné. I docela silné včelstvo jí má na podložce mnohem méně než jindy. Asi moc nevíčkovaly, nebo je zatím spotřeba malá, nevím. Nemám ale přesnou představu, protože po vánoční KŠ kontroluju podložky kvůli léčebnému spadu co týden ...
Jiří
Paťko, ak padá menej meliva ako v tvojom prípade, výpočet to nemôže ovplyvniť, meliva síce bude menej, ale dĺžka riadku bude tak či tak vyznačená. Aj ja mám pod plodiskom nadstavok (a v čase skúšok som pod plodiskom mal 2 nadstavky s plástami), Pravda je,že časť meliva sa na vrchných latkách môže zachytiť, ale viac ho prepadne až na podložku. To je moja skúsenosť. Vyskúšaj, zapíš si získané hodnoty a na jar môžeš porovnávať aká bola odchýlka od výpočtu, plus alebo mínus.
(26.01.2015 12:03)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]Ten výpočet je vhodný skôr pre včelstvo zimujúce v jednom VN. Tak to teda vnímam ja. Včelstvá zazimované v 4 NN, resp. v dadantoch, kde pod VN mám 2 NN takto posudzovať nebudem. Ale o včelstvách na 1 VN si cca urobím predstavu.
Jaro, máš šancu si to overiť či je to pravda, z tých úľov kde máš nadstavky vlastne podstavené, tak jeden prípadne dva melivo odmeraj ale pred prvým jarným preletom (keď včely vyletia na prvý prelet, potom porovnaj tie včelstvá, kde včely zimovali len v jednom nadstavku, tak ich porovnaj s tými, kde boli pod včelami nadstavky) tak melivo rozfúkajú ale vynesú
(26.01.2015 11:57)patko79 napsal(a): [ -> ]Ja by som bol s tým prepočtom opatrný, niektoré včelstvá mi sedia v treťom nadstavku a tam toho meliva na podložke je omnoho menej ako v tých, ktoré sedia v prvých dvoch nadstavkoch.
To je jedna věc.
A druhá - jde taky o výšku plástu. Je dost rozdíl, jestli sedí ve třech vysokých uličkách, nebo 6 NN. Taky to ovlivňuje proletová vyžírací aktivita.
Jediný, co řekne dýlka uliček je, kde ty včely jsou. Ostatní musí být náš instinkt.
Výpočty jsou dobrý, jako počítání roztočů na SVS.
Jinak letos málo měli nemusí vadit - sype se ponejvíc, když mrzne a pak na jaře - ale to už jí zase vynáší.
A s těma nástavkama je vidět k čemu jich je víc na sobě bez včel - na pr...
(26.01.2015 13:35)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ]... A s těma nástavkama je vidět k čemu jich je víc na sobě bez včel - na pr...
Ty zimní komíny mi také připadají jako zbytečnost. Většina prostoru je v průběhu zimního období neobsazená a zcela bez uložených zásob. Zúžený prostor může v předjaří pomoci k lepší teplotní stabilitě a potlačení Nosemy.
Já tam čtu, že ty podstavené NN jako "polštáře" zachytí 95% měli.
Nevadí to ?
(26.01.2015 12:17)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Navíc letos je to s tou mělí fakt nějaké divné. I docela silné včelstvo jí má na podložce mnohem méně než jindy. Asi moc nevíčkovaly, nebo je zatím spotřeba malá, nevím.
Souhlasím,v prosinci jsem o jedno včelstvo přišel,zimovalo na dvou nástavcích 39/24,zbylo po něm cca 25kg zásob,ale jen naprosto zanedbatelná část byla zavíčkovaná.
Tak jsem včera sbíral měl a je jí opravdu nějak málo. I včelstva která měli 100% většinu zásob zavíčkovaných buď toho ještě moc nespotřebovali, nebo to museli nějak odnosit. Uvidíme za dalších pár dní až se zase podívám.
Mě se na podložkách objevujou kaluže medu. Je to od toho posledního pěkného dne. Jinak měli je dost málo. Já jdu dneska sbírat.
Čeho jsem si všiml já je, že některá včelstva mají tu měl s úplně jinou strukturou - jednak to jsou takové větší drobky a pak je jí tam strašně málo a navíc není v řádkách. Jsou to vesměs včelstva, která jsem dokrmoval později. Ostatní ji mají přiměřeně a hezky jemnou strukturu jako obvykle a v řádkách.
Ten rozdíl je bijící do očí.
Spousty měli je mimo podložku v prostoru uzavřeného česna - někde až 50% - to odpovídá předvánočním a lednovým proletům - prostě čistily. Ty spady VD po těchto lednových proletech prudce stoupaly - to ostatně koresponduje s tím jak R.Hubač uvedl ve Včelařství 2015/1, když testoval kolik VD je zachyceno ve spodních nástavcích ve dvou včelstvech - myslím u jednoho vykelpal 300 VD.
Tímto v podstatě nesmysuplnost vyšetření zimní měli sám uznává - nicméně na ní lpí. Typické Werichovské "Tak vy se tady vlastně nimráte v nesmyslech."
Větší spady VD po proletech byly pouze u včelstev zimujicích na dva a půl nástavku, kde Nn byl uplně vespod a nezasahoval do něj chomáč. U včelstva, kde chomáč zasahuje do Nn byly spady srovnatelné se včelstvy sedícími na 2Vn. U včelstev na 1 Vn byly prolety vpostatě bez spadu. Pravděpodobně dochází k zachycení roztočů na horních loučkách neobsazených nástavků, ale nikdy jsem nezkoušel vyklepat plásty, jestli se v nich nezachytí padající VD.
(26.01.2015 15:51)ZdenekM napsal(a): [ -> ]Mě se na podložkách objevujou kaluže medu. Je to od toho posledního pěkného dne. Jinak měli je dost málo. Já jdu dneska sbírat.
Mě taky, To bude pěkná kaše a po vysušení hrouda - ideální pro flotaci.
U mě byl stejný problém, měl byla přilepená v kalužích cukrového sirupu. Spláchl jsem vše vodou, jinak bych to z podložek nedostal. Ale ne do odpadu, nýbrž do cedníku
U jednoho včelstva mám taky takovou divnou strukturu měli - jsou to spíše celá víčka, ale to si dávám do souvislosti spíše s tím že je to jedno z problematických včelstev - mají i vyšší spad mrtvolek a dokonce i nějaký vytahaný plod - pokud vydrží do jara, tak jsem zvědav co najdu až je rozeberu.
(25.01.2015 21:52)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ] (24.01.2015 20:22)petrmachac napsal(a): [ -> ]V jednom úlu jsem našel toto:
Nejspíš rejsek, dává si do čumáku - máš česna větší než 6,5 mm.
(24.01.2015 1:26)paolov napsal(a): [ -> ]Dá se z těch fotek / promiňte kvalitu/ vyčíst stav včelstev díky..Zhruba 1 měsíc.
Jo, letošní klasika - zbytky zdecimovaných chudinek sedí na zbytcích zásob k jedné straně - prostředek je přázdný a vyžraný, jestli bude teplá zima, tak to možná přečkaj.
(24.01.2015 18:27)kerimir napsal(a): [ -> ]Zúžení česen jsem místo na střed udělal k jedné straně. V úlech mám teplou stavbu a všech 39 včelstev mělo chomáč přímo nad vletovým otvorem. U starších úlu s vletovým otvorem u prostřed je chomáč prakticky kdekoliv.
To je tak - maj málo vzducha - tak jim nic jinýho nezbývá, jestli náhodou sedí taky na zásobách, tak to nevadí, jestli je maj na druhý straně, tak to moc výhoda nejni.
Taky ty česna máš asi moc malý.
Česna jsou stejná jako u starých úlů 8 x 80 mm. Zimuji ve dvou nástavcích bez falcu.
A když jim to stačilo 20 let, tak mi je záhadou proč by to bylo teď málo.
(26.01.2015 14:03)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Ty zimní komíny mi také připadají jako zbytečnost.
Připadají ?
Jmenujte někdo jeden pozitivní aspekt, krom málo námahy.
(26.01.2015 15:42)Stanislav Vorel napsal(a): [ -> ]Tak jsem včera sbíral měl a je jí opravdu nějak málo.
Prostě tam je málo včel, kdo by to byl řekl ?
(26.01.2015 15:51)ZdenekM napsal(a): [ -> ]Mě se na podložkách objevujou kaluže medu.
Todle je totáč známka - málo včel na odvíčkovaných zásobách - zužovat jak to půjde, pokud bude co.
(26.01.2015 16:05)JKL napsal(a): [ -> ]Čeho jsem si všiml já je, že některá včelstva mají tu měl s úplně jinou strukturou - jednak to jsou takové větší drobky a pak je jí tam strašně málo a navíc není v řádkách.
Co myšáci ?
(26.01.2015 17:21)Stanislav Vorel napsal(a): [ -> ]U jednoho včelstva mám taky takovou divnou strukturu měli - jsou to spíše celá víčka, ale to si dávám do souvislosti spíše s tím že je to jedno z problematických včelstev - mají i vyšší spad mrtvolek a dokonce i nějaký vytahaný plod - pokud vydrží do jara, tak jsem zvědav co najdu až je rozeberu.
Čistěj mrtvý podzimní plod - na jaře nejspíš nenajdeš nic.
(26.01.2015 19:49)kerimir napsal(a): [ -> ]Česna jsou stejná jako u starých úlů 8 x 80 mm. Zimuji ve dvou nástavcích bez falcu.
A když jim to stačilo 20 let, tak mi je záhadou proč by to bylo teď málo.
Hmm. Máš nějaký jiný vysvětlení na zimování u česna ? Možný je všechno.
(26.01.2015 22:09)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ] (26.01.2015 14:03)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Ty zimní komíny mi také připadají jako zbytečnost.
Připadají ?
Jmenujte někdo jeden pozitivní aspekt, krom málo námahy.
Je to vono, nebo je to o něčem jiném?
(22.01.2015 17:12)KaJi napsal(a): [ -> ]... při přesnášce Ing Titěry - popisoval co je pro včely přirozené a jako jednu z nepřirozeností uváděl - měnínící se prostor... Že to je pro včely nové.
Jeden pozitivní aspekt mě napadá. Včelař nemající technické zázemí ukládá takto nástavky na zimu. Dělá to kolega z Prahy bydlící v bytovce a včelstva umístěná u známého, bez možnosti uložení "harampádí".
(27.01.2015 6:30)Kohout napsal(a): [ -> ]Je to vono, nebo je to o něčem jiném?
[quote='KaJi' pid='98365' dateline='1421939547']
... při přesnášce Ing Titěry - popisoval co je pro včely přirozené a jako jednu z nepřirozeností uváděl - měnínící se prostor... Že to je pro včely nové.
Přirozenost je ovšem díra max. 20x20 a kulatá a úl přístupný myším, které všechny spodní plásty vyhryžou.
Pokud se bavíme o našich úlech, tyto přirozené nejsou a těžko ty dvě věci spojovat.
Neobsazené rámky / které myši nohryžou / vždy znamenají vlhko a plíseň a pomalý rozvoj z jara.
Michale, omlouvám se, ale tuhle zkušenost já zatím nemám. Je to u každého úlu jiné a u mých Dadantů se spodním manipulačním nástavkem žádné vlhko a plíseň nepozoruji.
Jasně: včely vždy reagují na změnu prostoru, ostatně třeba L. Dvorský to říká a popisuje své zkušenosti na svých přednáškách už léta, ale není sám, najdeme to i jinde a má to logiku. Prostě je důležité se jim do toho moc nemontovat ... Toť vše ...
Jiří
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12