V r. 2013 jsem zazimoval 16 včelstev na 5NN. Ve dvou jsem na jaře našel po osmi plísní napadených plástech. Po jedné straně ve druhém a třetím nástavku odspoda. Na stropě folie, spodní dvě očka otevřená, česno dokořán. Ostatní úly bez náznaku plísně nebo vlhka.
Tohle jsem s folií měl taky. Po jejím odstranění a ponechání prodyšného stropu mám klid ...
Ale je fakt, že s konfigurací od konce léta nehýbám. Tak jsme se s děvčaty doluvili, tak držím slovo, protože jinak by mi daly ...

Ale zpět k té měli: jsou letos veliké rozdíly ... Je to nějak jiné než v jiných letech, a to zimují výhradně na invertu a cukru, protože jsem krmil doslova z nuly, na konci července byly na dně a zcela bez zásob, neštěstí jsem to hlídal a zjistil ihned a krmil ...
Jiří
S tím mokrem na dně je to asi fakt souvislost mezi tím jak si to postaví na podzim a jak jim to v zimě změníme. Já letos zkouším tři vcelstva zimovat jen na mrizce bez pevného dna. Ale musím jim tam na měsíc vložit podložky a přesně tyto tři mají ty podložky mokré až hrůza. Určitě to spolu souvisí. Tedy asi nechat celou zimu tak, jak jsme na podzim začali....ale trošku mě děsí, že bych chtěl takto zimovat vše a prakticky jsem bez šance sebrat měl....
(27.01.2015 14:18)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Michale, omlouvám se, ale tuhle zkušenost já zatím nemám. Je to u každého úlu jiné a u mých Dadantů se spodním manipulačním nástavkem žádné vlhko a plíseň nepozoruji.
Jo, taky je možný sušší klima, někde to asi jde, to je fakt.
Ale jak tu někdo psal, že mu kape med z úlu, tak to nebude ten případ.
(27.01.2015 13:54)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ]Přirozenost je ovšem díra max. 20x20 a kulatá a úl přístupný myším, které všechny spodní plásty vyhryžou.
Pokud se bavíme o našich úlech, tyto přirozené nejsou a těžko ty dvě věci spojovat.
Neobsazené rámky / které myši nohryžou / vždy znamenají vlhko a plíseň a pomalý rozvoj z jara.
A co přirozená díra kulatá? Je nepřirozená? A co když se usídlily nepřirozeně v nějaké skalní prasklině?
Myslím, že včelám je přirozeně jedno kde jsou, pokud si nenajdou něco lepšího.
Přirozenost je v podstatě pouze jiné slovo pro nepřítomnost nepřátel včetně člověka. Včelaře.
(27.01.2015 17:27)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ] (27.01.2015 14:18)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Michale, omlouvám se, ale tuhle zkušenost já zatím nemám. Je to u každého úlu jiné a u mých Dadantů se spodním manipulačním nástavkem žádné vlhko a plíseň nepozoruji.
Jo, taky je možný sušší klima, někde to asi jde, to je fakt.
Ale jak tu někdo psal, že mu kape med z úlu, tak to nebude ten případ.
To nakonec může být přirozené a včely nemusí shánět vodu a mohou klidně plodovat.
(27.01.2015 15:07)Kohout napsal(a): [ -> ]... jsem na jaře našel po osmi plísní napadených plástech. ...Na stropě folie, spodní dvě očka otevřená, česno dokořán.
Láďo, na vine nie je folia, to česno je fajn, (
máš otvorené sito v dne? To je rozhodujúce!!!), ale tie očká na spodných dvoch očkách sú zbytočné,
Ja mám otvorené vždy očko na navrchnejšom nádstavku a plieseň žiadna!!! (zimujem na 4 NN LG 159)
Z osmi set rámků 16 plesnivých ve dvou úlech ze šestnácti. Zatékalo dovnitř škvírou mezi nástavky (Nerad). Včely to měly jak česno.
Takhle lítaly letos 10. ledna, a jen očkama.
Omlouvám se, zapomněl jsem zdůraznit, že mám pevná dna ...
Jiří
Dobrý den,
vloni jsem začal včelařit a pořídil jsem si 6 včelstev.
Dnes jsem kontroloval podložky v úlech. Dokázal by mi někdo zkušený říci, v jakém stavu se naházejí má včelstva dle přiložených fotografií? Včelařím na 39x24. První dvě fotografie jsou od loňských oddělků.
Děkuji moc
![[Obrázky: P1070605.jpg]](http://s27.postimage.org/92q5ejowf/P1070605.jpg)
Asi si je nahrál neveřejně - nejde to rozkliknout a zvětšit a případně odhadnout počet VD
Jinak ten první - na 5 uličkách, mladé dílo - slabší ale zdá se jinak OK.
druhý - 3-4 uličky ale zase delší - takže asi jako to první
třetí - 3 uličky = slabé a je vidět, že zábrana proti stavění v podmetu je kolmo k uličkám = polovina měli je na té stavební závěře.
další řada
čtvrté - mám takové taky - bez náznaků uliček - možná stavební zábrana je přesně nad uličkami a dolů nepropadne prakticky nic. Nelze dělat závěr. U v mém případě je slabší ale 4 pohledem přes fólii zhora 4 uličky obsazuje.
páté - opět 4 uličky a zábrana kolmo, starší dílo - OK
šesté - stejné jako čtvrté ale asi trochu silnější.
Jinak pokud někdo zimuje ve 2 nebo více nástavcích, má rámky nad sebou jako cihly = na horní uličku navazuje dole rámek rámek a na dolní uličku navazuje stavební závěra - pak měl = 0,0,nic - to odevzdejte k vyšetření.
ty stavební zábrany tam už od podzimu být nemusí , do jara už nic stavět nebudou , pak je to čtení z podložek opravdu hodně zkreslené a děláme ho hlavně kvůli sobě...
určitě na příští zimu zábrany vyndám... Díky za radu
Podle čeho soudíte z podložek? moc mě to zajímá...
3-4 včelstvo zimuji na 2 nástavkách. 5-6 fotka, pouze na jednom nástavku...
V létě mi přišlo, že včelstvo na 3 fotce je nesilnější...
Rád bych se přiučil..
Děkuji
Dej si ruce k sobě a propleť si prsty. Pak oddal dlaně a představ si že držíš kouli. Kdybys tu pomyslnou koili dal nad tu konkrétní měl, tak určitě pochopíš, jak je je velké včelstvo a kolik tam asi bude včel. 3 uličky. 3*25=75+3*8=99 mm Takže si představ cca 10cm kouli a tam moc včel nebude.
Netušil jsem věru, co najdu při hledání kontaktů z oboru kvůli zcela jiné práci a komunikaci, ale tohle určitě stojí za přečtení i další debatu (tedy myslím ten první článek, abychom drželi téma):
http://www.majabee.cz/prave-ted
Jiří
(24.01.2015 1:26)paolov napsal(a): [ -> ]Dá se z těch fotek / promiňte kvalitu/ vyčíst stav včelstev díky..Zhruba 1 měsíc.
Tak délka nejdelší uličky s mělí je 15 cm, první foto je ze včelstva na 2 nástavcích
a druhá z jednoho nástavku tam je ta délka stejná. Mrtvolky včel nejsou protože přes síto propadá jen měl.
(26.01.2015 9:15)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Jaro, je to jednoduché:
Odmeriaš a spočítaš dĺžku melivových riadkov v cm, delíš koeficientom 100, výsledok je váha včelstva v kg. (merať môžeme len čerstvé melivo, staršie sa líši jeho farbou, je tmavšia.
Príklad: dĺžka meliva 125 cm : koef. 100% = (hmotnosť daného včelstv) 1,25 kg
Toto je skoro ideálne včelstvo do znášky, kraňka netvorí do zimy silné včelstvá, skôr slabšie. Pre prírodné včelstvo žijúce včelstvo je to výhodné na prežitie zimy i keď niekedy v našich domácich podmienkach môže zhodou náhod byť i silnejšie. Prírodné včelstvo nepotrebuje byť silné, stačí mu aby zimu prežilo.
Tak som to spočítal. Včelstvá sú odhadom v rozmedzí 1,05 do 1,45 kg, čo je fajn. Len jedno mi vyšlo na 0,75kg. Spočítal som to len u tých, ktoré sa dali, teda kde je sito a podložka.
Tak jsem si přeměřil řádky měli a vyšlo mě dle návodu pana Turčáni toto : jedno včelstvo 0,85 kg a druhé 1,25.
tak jsem také udělal zkoušku měřením ale naměřil jsem také 30 cm což mi přijde nějak moc?co si o tom mám myslet je to divné
30 cm spolu, či jeden riadok? V čom sú zazimované, aký úľ, koľko nadstavkov, koľko dostali zásob? Kedy prestali plodovať?
řádků 6, 2cm polysteren 2x nástavek 39x24,18kg cukru
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12