Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Cefalu ja vidím vcely na 4 uličkách studené stavby síla slabší až stredni, měl je z pěkného mladého díla s delsimi uličkami tzn. chumac se pohybuje horizontalne po ose, nemáš tam vd, to bile je zkrystalizovany med viděl bys to krásné pod lupou, sedej ti u boku, asi lonskej oddelek viď? Az ti přejdou do horního nastavku cca v březnu a kdyby byly vyhlidky spetneho pocasi tak bych je soupnul vic doprostred a to tak ze bych z druhe strany vyndal zasoby, celé je šoupnul o ramek a zásoby dal do boku, zkrátka aby měly zásoby v dosahu z obou stran. Pravděpodobně ale zase bude zima nezima a teplo tak si poradej samy. Dle mě je vše u tvých včel v pořádku. Tu podložku na měl mam stejnou, když ji vytahujes tak to vcely nijak zvlášť nerusi, Taky sem elaboroval vyndat zandat, je to takova spis asi fylozofie, jednoho dne sem ji pak po 3 letech nandal a uz nikdy nevyndaval aspoň vím co z nich padá.
(14.02.2022 22:16)Jan Voleský napsal(a): [ -> ]s delsimi uličkami tzn. chumac se pohybuje horizontalne po ose,... sedej ti u boku, asi lonskej oddelek viď?
Ano, je to loňský roj.
Ten pohyb chumáče horizontálně jsem usuzoval taky. Zeptám se blbě: může se pohybovat chumáč i vertikálně?
Pro představu ještě fotka úlu:
Ještě je to celé trošku zamotanější v tom, že včely sedí pravděpodobně v prostředním NN (2.), ten pod nimi (1.) je částečně zaplněný rámky se soušemi (pan Turčáni mi vysvětlil, že to mám blbě=měl jsem ho předtím nahoře a nezaplněný) tak jsem ho dal pod plodiště a si to včely přenosily ještě v září do medníku 3.NN a myslím si i do 2.NN k sobě. Píšu částečně zaplněný, protože jsem v tomto nástavku měl při krmení 2rámkové krmítko a to jsem pak vyndal. Mám takovou obavu že rámky v tomto 1. NN nejsou z tohoto důvodu půdorysně přesně pod sebou. Nevím zda se neděje to, že část měli tudíž nezůstává na horních loučkách 1.NN.
Tak jako tak, od krmení v srpnu, jsem už 2.NN "plodištní" a 3.NN "medník" od sebe nerozebíral. Vím, že si to mezi sebou prostavěly. Pouze jsem tam rotoval nástavek, co mě pak opravil pan Turčáni. Přiznám se, že mám hrůznou obavu z toho, že se prostě včely nahoru k tomu plnýmu medníku nedostanou. Nepřelezou tu mezeru. Toť vše. Proto jsem taky do nich nelezl. V podzimních depresích jsem byl na tom dokonce tak špatně, že jsem do budoucna uvažoval o změně na rámky JUMBO v plodišti
Zásob jinak měly dost - v srpnu vím, že byl 3.NN plný medu+cukerných zásob. Zásoby co si pilně roj nasbíral v létě jsem jim nebral, naopak ještě dokrmil.
(14.02.2022 22:16)Jan Voleský napsal(a): [ -> ]Az ti přejdou do horního nastavku cca v březnu
jsem na to sám zvědav a doufám, že se tak stane
přiznám se, že to budu pyšně považovat za úspěch (ne můj, ale včel samozřejmě)
Asi mimo téma: narazil jsem tu na informaci, že se včelám zúží prostor/přepážkou, pokud neobsedají větší prostor - byl by to i můj případ? Nevím, zda jsem to správně pochopil - vložení přepážky z polystyrenu. Podle jakého signálu včel bych tento zásah měl provést příp. kdy se to provádí? Radši bych to nechal na jaře na včelách jsa bez praktických zkušeností
děkuji
to s těm i rámky bude pravda, že místo toho, aby měl propadla souvislo mezerou až dolů, tak zůstane na horních loučkách. ale současně si myslím, že při občasném rozvolnění chomáče a šmejdění včel dojde k tomu, že to z těch horních louček shodí dolů. takže ten počet uliček na podložce "by měl" odpovídat skutečnosti...
jenže já jsem zjistil u dosti včelstev (musel bych se přesně podívat, teď se mi ale nechce), že počet uliček měli na podložce je častokrát menší, než počet uliček skutečně obsednutých včelami, u některých včelstev se mi to lišilo klidně i o 2 uličky, když jsem se podíval skrz strůpkovou folii.
nevím jestli jsem dobře pochopil, kde si to včely prostavěly mezi nástavky a co jsi prohazoval. ale podle mě to, že si to včely v podletí/na podzim prostaví mezi nástavky, tak by mělo pomoci tomu, aby přelezly za zásobami nahoru, když by potřebovaly. proto do včel po zakrmení nelezu, respektive jim neničím ty můstky hejbáním s nástavky (včelařím v 39x24).
to že podle podložky jsou na pár uličkách nemusí podle mne znamenat, že jsou slabé nebo bídné, ten chomáč nemusí být nutně ve tvaru koule (i když platí, že z hlediska fyziky je koule optimální tvar) ale může to být elipsoid na výšku.
to vkládání přepážek, jak jsem pochopil, je cesta spíš k urychlení rozvoje než k záchraně bídných včel, takže pokud jsou normální, tak asi těch přepážek není třeba, je to otázka, jestli se v nich hrabat nebo ne. ale asi se tím nic nezkazí, jen se musí ošetřit, aby si mohly dojít pro zásoby za tu přepážku. Já ty přepážky chci letos zkusti a pozorovat, co to udělá u včel, které jsou na pár uličkách. Ale moc se mi do toho nechce, protože se mi je nechce rozvrtávat.
Jinak provádět / začít s tím má podle mne smysl teď až při rozjetí plodování (aby se zlepšilo hospodaření s teplem při zahřívání plodu) a přínosu pylu v souvislosti s tím plodováním, ale pak se zas musí hlídat, aby matka měla místo na kladení a přepážku posouvat.
Jestli ještě teď má smysl zůžit jim prostor, aby byly víc na těsno a lépe hospodařily s teplem, to nevím, jestli teď je na to vhodná doba, to už asi moc smysl nedává. Hlásili telativně teplo, všechno začíná kvést, bude jaro?
Cefalu, jestli maj zásoby nad sebou není se čeho bát. Zima je a bude mirna a vcely si poradí i bez tebe. Přepážky se davaj kvuli teplu a skutečně je to polystyrenu ne tesno ke stane. Jinak pro tomáše k vcely na 4 uličkách nejsou "bidne" ale spíš slabší až stredni, neboť v zimě se tvar chomace v elipse nekona a je to spíš koule. Myslím že můžeš být v klidu vcely se ti do posledního nastavku propalaj.
hádanka pro zkušené čtenáře z podložek:
co vyčtete z přiložené fotografie podložky?
úvod do situace:
studená stavba
včelstvo na 5 rámcích zleva, tj. 6 uličkách zleva
místo 6. rámku je přepážka
7.-11. rámek zásobní plásty
kontrola dnes po týdnu teplého počasí, pylová snůškaz vrby a z toho co kvete, nektarová snůška také podle toho, co kvete a dává nektar
celý týden všechna včelstva včetně tohoto krásně létají od cca 10, jak se oteplí na rozumnou letovou teplotu
stanoviště Praha
![[Obrázky: podlozka-praha-2-3-20220319-105300-resized.jpg]](https://i.postimg.cc/7fV0wLdP/podlozka-praha-2-3-20220319-105300-resized.jpg)
nene. sama voda. napovim - neni to dusledkem pocasi, tj. neni to napr. vetrem.
Podle mých zkušeností:
1, Přenášení zásob ( u mě začínají od komorovačky a méně intenzivně, včelstva kde nemám příkrm)
2, Loupež (začínají od zadu a poměrně dost)
Osobně se přikláním k loupeži.
Ahoj TomasK1. Nikdy jsem nepoužíval komorováni a ani nemáš fotku stavu včelstva na česně. Tak mohu vařit z vody, stejně jako Pavel a Radek, a domnívat se.
1. Loupež, z mého pohled možnost , ale to by byli na podložce větší kousky vosku - málo pravděpodobné.
2. Přenášení zásob, by odpovídalo, a toto je jedno z možných vysvětlení.
3. Pokud by byla komora v ložená delší dobu, je možnost druhé matky
4. Včelky se vykašlali na levou stranu a přeskupili se za přepážkou, a jedou. Také jedno velice možné řešení.
5. Včelky se rozlezli v cely nástavek a chtějí více místa.
Z toho cos popsal je to jenom domněnka, ale asi tomu odpovídá 2 a 4. Druha matka je velice málo pravděpodobná ale ne vyloučená.
radku, 2. je spravne!
nevim, co jsem udelal spatne. je to jedine vcelstvo, ktere mam na stanovisti na studenou stavbu (omylem jsem zapomne ramky prestavet na teplou stavbu loni v lete, kdyz jsem rozdeloval z nastavku oddelky, ve kterych jsem odchovaval matky).
bylo to nejslabsi vcelstvo (celou zimu mel na 3-4 ulickach), tak jsem jim ted cca pred 2 tydny vlozil prepazku, abych jim zvysil tepelny komfort.
po tech 2tydnech a pylove snusce je znat, ze jim ti prospiva a maj se k svetu.
jenze ty zasobni plasty, co jsem nechal za prepazkou zacly od posledniho vylupovat cizi vcely.
tak otazka je:
1/ udelal jsem chybu, kdyz jsem pri studene stavbe a otevřeném cesnu (to jsem zapomnel napsat do popisu situace, se omlouvam) ponechal zasobni plasty za prepazkou?
2/ je to riziko studene stavby, protoze vcelstvo obhospodaruje cast nastavku, ve ktere je zakomorovane a kde ma zasoby a nema proto duvod (dokud zasoby nespotrebuje) chodit za prepazku pro zasoby a hlidat prostor za prepazkou?
u ostatnich vcelstev jsem tento problem nemel, jsou na teplou stsvbu a nektera take zakomorovana, ale tak, ze za prepazkou jim zustaly treba 2-3 plasty posledni (počítáno od cesna)
tak chci rict, ze kdyby se nekterym zdalo, podle podlozky, ze jim vcelstva krasne ploduji, protoze jim odebiraji zasoby za prepazkou u studene stavby a byly to plasty na druhem konci nastavku, tak to bude nejspis loupez.
Jestli je to loupež, tak to mi napiš jak se tam včelky dostali. V tom případě, je nevhodná konstrukce úlu.
jindro, je to standardni dno, cesno otevrene pres celou sirku., na nem standardni nastavek 39x24, 3cm polystren zatepleni. jak jsem psal, studena stavba, misto 6. ramku prepazka, 7.-11.ramek zasobni plasty, ktere zustaly nehlidane, protoze vcelstvo ma dost zasob na 1.-5. ramku vlevo od prepazky.
ty uly a dna jsou vyfocene v mem poslednim pripsevku ve vlakne Velikost a umisteni cesna, na te fotografii s deskami oprenymi o letaky, konkretne je to ten zluty ul.
Pokud máš česno přes celou šířku úlu, tak to nemusím vysvětlovat. Nebo očka, spodní nástavek, popřípadě komorovačka umístněná za otevřeným očkem. Zavřít očka, zúžit česno (podle síly včelstva). Komorovat na plod + jeden zásobní. ( Teda pokud chceš takhle včelařit)
jojo, me to doslo hned jak sem ten ul otevrel, ze to bylo jak kdybych ty plasty nechal venku pred uly. jen me udivilo, ze kdyz nekdo mluvi ci pise o zakomorovani na plod, tak se o tomto nezmini...asi je to jasny jako facka, ale me to nejak nedocvaklo....nebo tam nenechavaj ty zasobni plasty osamoceny.
cwsno jsem nechal tak jak je pres celou sirku, ale odebral jsem ty zasobni plasty a nechal jen dva v prostoru, kde jsou vcely. postuone jak bude potreba budu prepazku posouvat a pridavat zasobni plasty.
soucasne uvidim, jestli ty zlodejky budou dal uspesne loupit i z tech plastu, co jsou v casti u vcel nebo se ty domaci vcely ubrani a prokazou svoji vitalitu i kdyz jich pres zimu bylo docela malo ve srovnani se vsemi ostatnimi vcelstvy.
Pokud ti do toho mohu kecet, tak zúžení česna je to nejdůležitější. Nedoklážou uhlídat tak velký prostor. Čím více je rozšíříš, tím se více roztáhnou a budou zranitelnější. Pokud je naopak stáneš na 3-4 rámky. Hustěji budou obsedat plod ( lepší teplotní podmínky) a tím lépe chránit matku. Pokud lupičky zabijí matku, zbytek vykrádaného včelstva se k nim většinou přidá. A zustanou ti oči jen pro pláč.
ok, zuzim cesno jen na sirku prostoru se vcelami na ty 4 ramky a zkontroluju, jestli matka zije. pusobi to na mne tak, ze zatim si domacich vcel ty lupicky vubec nevsimaly a dimaci s hosty neprisly do kontaktu, receno sportovni terminologii. kazdy tym si hral na sve polovine u brany bago

Pro Tomáše
Ok, můžeš zúžit i více. (česno)
Co mám vypozorováno, tak bránění širokého česna je problém českého vynálezu "vysoké dno". Taky jsem se nechal nachytat a první 2 dna jsem vyrobil s podmetem 80 mm. Ve světě se používají nízká dna s podmetem 8 nebo 19 mm. Když je potřeba zvětšeného prostoru nad dnem, tak na něj položí nízký nástavek.
U sebe jsem často nucen mít česno přes celý úl(studená stavba), když začnou na jaře dorážet lesní mravenci, aby se včely dostali zpátky domů.
eddie, u teple stavby, tj. u ostatnich 24 vcelstev zadny problem s vysokym dnem a s naolno otevrenym cesnem (cca 2 tydny uz) nemam. jen u tohoto jednoho na studenlu stavbu.
ale jeste jeden postreh si dovolim dat do placu a k oponenture zkusenejsich.
dneska jsem kontroloval podlozky na stanovisti na pisecku a podobne jako v praze bylo na podlozkach podstatne vice pylu, krystalku zasob nez meli (krome toho jednoho vylupovaneho v praze).
vychazi mi z toho, ze nastup intenzivnejsiho plodovani po zime lze poznat nejen ze zvyseneho prinosu pylu a jeho ztrat na podlozce, ale i z navazujiciho ubytku spadu meli, kdy podle me vosk z odvickovanych zasob vcely zacnou pouzivat pro zavickovani plodu a nevyhazuji ho proto na dno/podlozku.
jinak si to nedovedu vysvetlit, proc te meli je na podlozce tak malo ve srovnani s předchozími tydny, mysleno tydny v mesici unor, leden, prosinec...tj. nez zacala pylova snuska ted v breznu.
tomáš všetky úle mám na studenú stavbu a letáč/česno na celú šírku a žiadne problémy...
(20.03.2022 11:01)TomasK1 napsal(a): [ -> ]... nebo se ty domaci vcely ubrani a prokazou svoji vitalitu i kdyz jich pres zimu bylo docela malo ve srovnani se vsemi ostatnimi vcelstvy.
tie lúpeže podľa môjho názoru sú spôsobené možno tým, že sú včely slabé(choré?) a nie tým letáčom či studenou stavbou ...
menej měli na podložke môže byť aj preto, že okrem peľu včely nosia aj nektár (...u vŕby bežný jav...).. a ten nektár ide priamo do plodiska... včely zaviečkované zásoby obyčajne otvárajú len ak je to nevyhnutné...
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12