Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Tomáši, co včelař to názor. Ale přišel jsi na to sám. Pokud používáš přepážky, nepoužívej široká česna. (po dobu použití přepážek, nebo zesílení včelstev) Včely opravdu někdy prostor za přepážkou nepovažují za svůj.
Co se týká podložek, nemohu sloužit. Všechna včelstva mám zateplená i od spodu. Ale nové zásoby kolem hnízda v tomto čase jsou z 80-90%, přenesené zimní zásoby. Popřípadě příkrmy.
Jinak naprosto souhlasím s edii. Vysoká dna mám také, ale používám vložky na uteplení a snížení výšky. Ale mají i výhody, podavání vody a podněcování.
Široká česna jsem měl asi u čtyřech úlů (před 10-15 lety) po dva roky, a již jsem je nikdy nepoužil. Je to věc snůškových podmínek a stanoviště. O problematice velikosti česna a výšce dna, zde před časem psal Tom.50. Velice zajímavé příspěvky i když plné emocí.
Já mám česna vpravo(při pohledu zepředu) 2 x 19 cm.
A jinak si to odzkoušej sám. Ať se daří. Radek
goro...když píšeš, že včely otevírají zavíčkované zásoby až když je to nutné, tak bych se rád zeptal všech zde přítomných, jaký smysl má rozškrabávání zavíčkovaných buněk se zásobami?
je to takové "sociální inženýrství" aplikované na včely?
Tomáš zmysel to má hlavne u systému dadant,tam rozdrásané zásoby včely vyčistia a môžu sa potom vyradiť. Že by to malo nejaký výrazný podnecovací efekt som ale nepostrehol. Celkom inak včelstvá reagujú ak im osadíš vonkajšie krmidlá,tam je podnecovací efekt už výraznejšie viditeľný.
Tomáš Jozef ti napísal jediný dôvod kedy som ja otváral viečka na zaviečkovanom zásobník pláste... plást preradený mimo plodiska za priehradku a určený na odobratie...
To "rozskrabavaní víček" je vpouzivané včelármi ako jeden spôsob "podnecování" včelstva a je to len a výlučne o "dobrom pocite včelára"...
(ako celé podnecovanie v úľoch na jar...
)
Sám si to trefne pomenoval....
nevíte někdo, co by mohly být ty drobné černé tečky? na písecku jsem to dnes odpoledne viděl na podložkách několika včelstev?
chtěl jsem to ochutnat, ale už jsem byl jednou nohou v autě a fotil to ve spěchu a nepodařilo se mi nabrat těch "teček" víc, abych vůbec byl schopen chuťově něco poznat.
bobky od zavíječe to podle mne nejsou, to jich je moc a po velké ploše a nevíc si myslím že zavíješ má válečky a větší, to jsem viděl na podložkách také, ale vždy soustředěné na malé ploše a ne takto rozptýlené.
Viliame, že by to byl pyl mne jako jedna možnost napadlo, proto jsem to chtěl ochutnat....ale nechápu, jaktože jsou to takto malinké a stejně velké kousíčky....je to ještě o něco menší než zrnko máku. Pylové rousky jsou na podložce také - ty žluté, tak podle toho jde odhadnout velikost těch černých teček. Navíc nerozumím tomu, proč - pokud by to byl pyl - to není velké a nemá to tvar stejný, jako klasické pylové rousky......na podložce jsem také viděl kousky žlutého pylu, které byly menší a měly jiný tvar než rousky, co odpadnou včelám z nohou.
Ale na všech podložkách, na kterých jsem tyto černé tečky viděl, tak na žádné z těch podložek nebyla žádná černá hrudka, která by byla - podobně jako ty žluté - částí rousek odpadlých včelám z nohou. Všude jen tyto černé tečky o něco menší než zrnko máku. Tak pokud by to byl pyl, tak nechápu, proč by byl v jiném tvaru a formátu, než všechen ostatní pyl.
Nebo myslíš, že je to vykousaný pyl z buněk? Jakože by pyl přenášely a přitom jim padal? O tom sem nikde nečet, navíc i kdyby, tak že by jim padal jen černý/tmavý?? Přemýšlím nahlas a hledám vysvětlení, ale toto mi nepřijde jako vysvětlení.
Tak jestli někdo víte, tak dejte vědět. dík.
Tomáši podľa môjho názoru včely peľ "neprenáší"...
...donesú peľ do úľa ako rousky, uložia do buniek alebo skonzumujú, podobne konzumujú peľ z buniek... aj vo včasnú jar uskladnený peľ mladušky rovno konzumujú, nenosia im ho zásobovačky...
...ak je po zime nejaký starý peľ (pripadne splesnený) v okrajových plástoch a včely plásty potrebujú tak ho vyhádžu, vyhryzú...
keby som si chcel turbovať hlavu ako ty, tak by som si mohol o tých malých čiernych "tečkách" vymyslieť nejakú teóriu, napríklad že včely odstraňujú tmavú pleseň z plástov a veľkosť je daná "ukúsnutím"...
...ale radšej napíšem rovno že neviem čo máš na podložke, musíš sa trápiť ďalej... (ja podložky nemám, nemám trápenie
)
Tome vím na co se ptáš. V materiálu vynášeném z úlu to vídám taky. Nejsou to vykousaný kousky plodových buněk?
Jinak vyházený plesnivý pyl připomíná mumie při zvápenatění.
(26.03.2022 23:03)TomasK1 napsal(a): [ -> ]nevíte někdo, co by mohly být ty drobné černé tečky? na písecku jsem to dnes odpoledne viděl na podložkách několika včelstev?
chtěl jsem to ochutnat, ale už jsem byl jednou nohou v autě a fotil to ve spěchu a nepodařilo se mi nabrat těch "teček" víc, abych vůbec byl schopen chuťově něco poznat.
bobky od zavíječe to podle mne nejsou, to jich je moc a po velké ploše a nevíc si myslím že zavíješ má válečky a větší, to jsem viděl na podložkách také, ale vždy soustředěné na malé ploše a ne takto rozptýlené.
Trus po víjačke voštinovej.
P.H. - díky za odpověď, ale protože jsem Tomáš, tak se nevěřícně zeptám
...jak to víš, že je to trus zavíječe?
Já mám zato, že trus zavíječe je ve formě takových krátkých válečků, na podložce ho vídám teď a v sezoně docela často, ale je právě vždy soustředěný v jednom místě, podle toho kde ta housenka žije, v kterém rámku, tak pod něj to padá. Nebo teď pravidelně sleduju vývoj housenek na horních loučkách po folií a furt čekám, kdy s tou housenkou včely zatočej, ale ony si jí vůbec nevšímaj....je to jak nějaká symbioza...a tam je taky trus v podobě těch válečků.
Dopoledne jsem na stanovišti v Praze u jednoho včelstva z 10 ty tečky také našel na podložce, tak jsem si jich pár posbíral a teď jsem je asi 10 minut zkoumal s lupou 10x zvětšení...ale nevím nevím...nejsou úplně stejné všechny, tak semínka, pyl nebo něco podobně přírodního to nebude, to by mělo stejný tvar. Tak nevím.
Pravda je, že to není měkké, když do toho rýpnu špiškou špejle, tak je to tvrdé stejně jako ty válečky....tak to asi bude trus zavíječe....ale přijde mi divné, že je to tak rozptýlené...fakt jak když vezmeš hrst máku a rozhodíš ji po stole.
Tomáš ako správny bádateľ si mal tie "tečky" navlhčiť vodou ...
...možno by si zistil že sa sfarbia do modrofialova...
neslo mi to poriadne zväcsit ale prve co ma napadlo je kliestik ale to predpokladam ze by si sa nepytal takze tiez netusim.
Můj tip je, že je to voskový materiál ze starých plástů. Pozůstatek po čištění, velikost akorát tak, co se za kusadlo vejde... I když je pravda, že ta tvrdost mluví proti. Asi ani s příměsí propolisu by to nedalo. Trus zavíječe voskového to podle mě nebude určitě, ale jaký má trus zavíječ malý, to nevím. Tak třeba od něj?
dneska už jsem se k tomu nedostal, abych to vysbíral a namočil...pokud to nebyl vtip
...ale i tak to udělám.
zkusím to také vyfotit přes lupu a s větším rozlíšením.
kleštík to určitě není, jednak ho poznám a druhak kleštík je X násobně větší než tohle "UFO"...nebo spíš ULO ...neidentifikovaný ležící objekt.
ještě schválně zkusím pod lupou prozkoumat tvar vykousaného vosku .....ale vosk by byl měkký a i kdyby to byly košilky či vosk s košilkami, tak to taky nebude tvrdé jak toto.
zvláštní je, že to není ve všech včelstvech na stanovišti ani v Praze ani na písecku...
s plísní to také nebude mít nic společného, jak tu někdo psal, protože to by bylo zaprvé měkké a za druhé by to nebylo uprostřed podložky, protože plíseň, když už, se vyskytuje v krajích nástavku u krajních plástů.
ale další/ jiná věc k zamyšlení co se čtení z podložek týče.
zkoušeli jste někdo podle spadu pylových rousek ověřit, že se zaplodované plásty nacházejí právě v prostoru nad spadanými rouskami pylu? jinak řečeno, zda jste ověřili, že podle polohy spadaných rousek na podložce lze spočítat počet zaplodovaných plástů plus minus 1-2 plásty pylové?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12